Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Aplicatie redirectionare apeluri

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Mikyx

Mikyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.02.2012
Buna ziua,
Stie cineva daca exista vreo aplicatie automata care permite redirectionarea apelului de pe un numar catre alt numar prestabilit? Adica eu sa setez intervalul si aplicatia sa trimita apelul catre un alt telefon daca ma suna cineva in acel timp.
Nu stiu daca telefonul are asa ceva, am cautat si prin aplicatii gratuite - am gasit in Google Play aplicatia Auto SMS dar la mine nu functioneaza sau nu stiu eu cum sa o setez.
Multumesc pentru orice sfat si ajutor.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Te intereseaza apelul sau sms-ul? Ca nu e clar...
Redirectionare apel are orice telefon, implicit, dar mai trebuie sa iti permita si providerul de servicii mobile (de ex Orange nu permita redirectionari pentru cartela).

Redirectionare de sms nu are nimeni implicit si nici nu stiu vreo aplicatie care sa faca asta.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • activezi redirectionarile si inchizi telefonul
  • activezi redirectionarile si pui pe "nu deranjati" si nu raspunzi
  • activezi, manual, optiunea de blocare apeluri (toate apelurile) si atunci va redirectiona catre teefonul setat pentru blocarea apeluri.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am Android 9 pe un P Smart 2019.
Intru la contacte > aleg un contact > details > jos dreapta buton More > All calls to voicemail.
Apoi, presupun ca la voicemail poti sa configurezi orice numar de telefon vrei tu.
Deci... probabil merge asa.

Pe de alta parte, vad ca tu vrei un interval intreg de numere redirectionat.....
Daca sint 10-20... le adaugi in agenda si faci manevra de mai sus.
Daca sint 50-100.... mai greut.

Aplicatii... nu situ daca merge vreuna.
Auto SMS - trebuia sa pui link mia precis, asta este ? https://play.google....b.autoresponder
Oricum, dupa ucm zice si numele, este pentru SMS, nu ?!

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu cred ca exista asa ceva, poate daca s-ar face ceva pe baza aplicatiei Tasker, ca altfel nu stiu cum s-ar face asta automat.
De ce nu exista asa ceva, pentru ca redirectionarea nu se face din telefon, ci din "centrala".
Tu din telefon poti defini ca apelurile sa fie redirectionate catre alt numar, dar de fapt meniul telefonului face respectiva setare in "centrala".
Se poate defini si printr-o combinatie numerica de genul *xxx*yyyyy#, trebuie astfel cautat exact acel cod xxx pentru operatorul de telefonie folosit de tine.

Ca exemplu, pentru redirectionare neconditionata (permanenta) se poate folosi un cod de genul asta, format la o anumita ora:
**21*0720123456#
Pentru dezactivarea redirectionarii se poate folosi un alt cod, de genul:
##21#

Repet, nu stiu daca codurile din exemplele de mai sus se pot folosi de tine, trebuie sa cauti ce cod este folosit pentru operatorul tau de telefonie mobila.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 buyonevideo, on 19 martie 2019 - 11:09, said:

Eu am Android 9 pe un P Smart 2019.
Intru la contacte > aleg un contact > details > jos dreapta buton More > All calls to voicemail.
Apoi, presupun ca la voicemail poti sa configurezi orice numar de telefon vrei tu.
Deci... probabil merge asa.

Crezi gresit :)
Voicemail este serviciul de casuta vocala.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 AlexEn, on 19 martie 2019 - 11:05, said:

Te intereseaza apelul sau sms-ul? Ca nu e clar...
Redirectionare apel are orice telefon, implicit, dar mai trebuie sa iti permita si providerul de servicii mobile (de ex Orange nu permita redirectionari pentru cartela).
Redirectionare de sms nu are nimeni implicit si nici nu stiu vreo aplicatie care sa faca asta.

 Pololica, on 19 martie 2019 - 11:05, said:

  • activezi redirectionarile si inchizi telefonul
  • activezi redirectionarile si pui pe "nu deranjati" si nu raspunzi
  • activezi, manual, optiunea de blocare apeluri (toate apelurile) si atunci va redirectiona catre teefonul setat pentru blocarea apeluri.

SInt 99.99% sigur ca omul vrea redirectionare doar numite numere, nu toate.

 AlexEn, on 19 martie 2019 - 11:10, said:

Crezi gresit Posted Image
Voicemail este serviciul de casuta vocala.
Da, si nu se poate seta orice numar acolo ?!

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe modul " nu deranjati" pot fi create exceptii pentru care telefonul sa urle, iar pentru celelalte sa fie in silenzio stampa.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si ce legatura are asta cu redirectionare apeluri ?!

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 buyonevideo, on 19 martie 2019 - 11:15, said:

Da, si nu se poate seta orice numar acolo ?!

Numarul este implicit, cel al mesageriei vocale.
Incearca tu sa faci o configurare si sa vezi daca merge.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Redirecționezi apelurile către un număr x atunci când nu ești în aria de acoperire.
În intervalul y închizi telefonul.

Sau răspunzi direct la primul, dacă tot răspunzi la al doilea telefon.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poate nu are semnal la primul. Mi s-a întâmplat de câteva ori ca semnalul Vodafone sa fie singurul dintr-o hala (daca asta ar fi problema).

Dacă primul telefon îl tine pe post de fix, ar rămâne primele variante.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 AlexEn, on 19 martie 2019 - 12:09, said:

Numarul este implicit, cel al mesageriei vocale.
Incearca tu sa faci o configurare si sa vezi daca merge.
Acum am dezactivat voicemail din optiuni Digi, dar telefonul imi permite sa pun orice numar vreau
Iti dai seama ca imi este mult prea lene si am putin interes sa testez eu complet, pina la capat.
Am expus metoda detaliat, poate sa testeze initiatorul cit vrea.

 waterman, on 19 martie 2019 - 12:27, said:

Redirecționezi apelurile către un număr x atunci când nu ești în aria de acoperire.
În intervalul y închizi telefonul.
Sau răspunzi direct la primul, dacă tot răspunzi la al doilea telefon.
Asta era simplu si evident.
Doar ca omul vrea redirectionare doar anumite numere.
Nu toate.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 buyonevideo, on 19 martie 2019 - 14:27, said:

Asta era simplu si evident.
Corect. De acord.

 buyonevideo, on 19 martie 2019 - 14:27, said:

Doar ca omul vrea redirectionare doar anumite numere.
Nu toate.

Explică și mie cu ce model de glob ai descoperit asta.

Uite textul inițiatorului.

Subliniază tu zona aia de unde reiese conceptul anumite numere.



Quote

Buna ziua,
Stie cineva daca exista vreo aplicatie automata care permite redirectionarea apelului de pe un numar catre alt numar prestabilit? Adica eu sa setez intervalul si aplicatia sa trimita apelul catre un alt telefon daca ma suna cineva in acel timp.
Nu stiu daca telefonul are asa ceva, am cautat si prin aplicatii gratuite - am gasit in Google Play aplicatia Auto SMS dar la mine nu functioneaza sau nu stiu eu cum sa o setez.
Multumesc pentru orice sfat si ajutor.

Mulțumesc anticipat.

Edited by waterman, 19 March 2019 - 14:39.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 buyonevideo, on 19 martie 2019 - 14:27, said:

Acum am dezactivat voicemail din optiuni Digi, dar telefonul imi permite sa pun orice numar vreau
Iti dai seama ca imi este mult prea lene si am putin interes sa testez eu complet, pina la capat.
Am expus metoda detaliat, poate sa testeze initiatorul cit vrea.

Da omule, am priceput ca exista setari pentru redirectionare, are orie telefon din ultimii 10 ani treaba asta.
Intrebam daca in meniul ala cu mesageria vocala poti pune orice numar vrei.

Pana una alta, initiatorul a disparut in ceata fara sa dea lamuriri, asa ca eu zic sa nu mai pierdem timpul cu presupunerile.

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 AlexEn, on 19 martie 2019 - 14:42, said:

Intrebam daca in meniul ala cu mesageria vocala poti pune orice numar vrei.
Da, imi permite ACUM, cind este dezactivata optiunea de la operator.
Daca o activez... habar am.
Sau daca are vreun efect alt numar pus acolo in telefon.

#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
mesageria e mesagerie, chiar daca vizual il poti modifica e degeaba, sau daca prin absurd ar merge, ce faci cu celelalte contacte pe care le vrei redirijate? ca daca schimbi casuta la un numar automat se schimba la toate, deci redirijarea se face doar catreun singur numar, difera doar conditia redirijarii(cand e ocupat, cand e inchis, toate, etc-se pot seta numere diferite pt fiecare conditie in parte)

#18
Mikyx

Mikyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.02.2012
Deci daca sunt la conferinta, ca exemplu si nu pot raspunde intr-un interval, si imi suna telefonul cu numere atat din contact cat si necunoscute, vreau sa fie redirectionat apelul catre alt numar, fie sa le intre un mesaj prestabilit de mine (in care ii rog sa sune pe alt nr). Ideea este sa nu stau sa le dau manual respingere cu mesaj din acela cu ~Nu pot raspunde acum~ la fiecare apel, adica sa se intample automat toata treaba.
Chestia cu Nu deranjati din telefon, n-am incercat-o inca. Nu stiu cum functioneaza.
PS. - Este abonament Vodafone.

 buyonevideo, on 19 martie 2019 - 11:15, said:


SInt 99.99% sigur ca omul vrea redirectionare doar numite numere, nu toate.


Da, si nu se poate seta orice numar acolo ?!

 Ciubex, on 19 martie 2019 - 11:10, said:

Nu cred ca exista asa ceva, poate daca s-ar face ceva pe baza aplicatiei Tasker, ca altfel nu stiu cum s-ar face asta automat.
De ce nu exista asa ceva, pentru ca redirectionarea nu se face din telefon, ci din "centrala".
Tu din telefon poti defini ca apelurile sa fie redirectionate catre alt numar, dar de fapt meniul telefonului face respectiva setare in "centrala".
Se poate defini si printr-o combinatie numerica de genul *xxx*yyyyy#, trebuie astfel cautat exact acel cod xxx pentru operatorul de telefonie folosit de tine.

Ca exemplu, pentru redirectionare neconditionata (permanenta) se poate folosi un cod de genul asta, format la o anumita ora:
**21*0720123456#
Pentru dezactivarea redirectionarii se poate folosi un alt cod, de genul:
##21#

Repet, nu stiu daca codurile din exemplele de mai sus se pot folosi de tine, trebuie sa cauti ce cod este folosit pentru operatorul tau de telefonie mobila.
Complicat mesaj :) - cu coduri...pai si unde introduc eu toate astea?

 AlexEn, on 19 martie 2019 - 14:42, said:


Da omule, am priceput ca exista setari pentru redirectionare, are orie telefon din ultimii 10 ani treaba asta.
Intrebam daca in meniul ala cu mesageria vocala poti pune orice numar vrei.

Pana una alta, initiatorul a disparut in ceata fara sa dea lamuriri, asa ca eu zic sa nu mai pierdem timpul cu presupunerile.
N-am disparut, muncesc ziua :D

Apropo, m-am uitat acum pe functia Nu deranjat din sistemul telefonului. Dar nu vad unde pot pune redirectionare. Adica el practic nu ma deranjeaza pe mine cu apelurile, ci se blocheaza, intra casuta vocala sau cine stie. Dar nicidecum nu se duc catre alt numar sau sa intre un mesaj automat catre apelanti.

Edited by Mikyx, 19 March 2019 - 21:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate