Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

landou/carucior pentru gemeni

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
In curand o sa am 2 baieti, gemeni si am tot cautat carucior/landou.

Carucior pentru gemeni, am vazut in magazin si cred ca e ok - chicco echo twin. Nu stiu daca are plapumioara pentru picioare (cel single, are, nu stiu cat e de importanta). Pe cutie, in specificatii scrie 0 luni- 3 ani, dar nu se rabateaza la 180 grade ! Undeva la 130-150 doar. Este carucior rabatabil complet 180 grade ? Eu, cat am cautat, nu am vazut.
Carutul sport, nu are protectie laterala buna, ca un landou si centurile nu stiu cat sunt de eficiente la un copil mic de 1-2 luni.
Pediatrii din afara, am vazut ca recomanda plan 180 grade pentru copii mai mici de 6 luni, deoarece capul este mare si greu si nu asa de bine sustinut de gat.
Landou - pana fac copii 6 luni, vine toamna. Toata vara, 3,4,5 luni is de landou. Daca doarme si in landou, trebuie sa fie si mai calitativ.
Landou, de gemeni, nu am prea vazut in comert, doar online. Nu stiu calitate, firma.
Se poate atasa doar partea superioara, un landou fara cadru de carut. Cred ca nu e sigur.
Scoica auto am, dar si in aia parca sta cam cocosat copilul, nu e 180 grade.

Pe scurt, cred ca am nevoie si de landou si de carut.Landou vara, carut din toamna, iarna.
Pret, nu stiu, 2000 ron toata, ajung ?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 lopi, on 19 martie 2019 - 03:11, said:

Daca doarme si in landou, trebuie sa fie si mai calitativ.
Crezi ca simt calitatea ? Ia ceva simplu si rezonabil, pentru 6 luni nu trebuie mai mult oricum. Asternut poti sa iei oricand separat.

Edited by andreic, 19 March 2019 - 06:31.


#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 lopi, on 19 martie 2019 - 03:11, said:

Pe scurt, cred ca am nevoie si de landou si de carut.Landou vara, carut din toamna, iarna.
Pret, nu stiu, 2000 ron toata, ajung ?
Ai mei si-au luat un carcior destept multifunctional.
Il mai au si acum (copii au 2 ani si jumatate).
Se strange (merge dus cu liftul) are frane, suport de bagaje, si fel de fel de giumbuslucuri.

E Thule si a costat vreo 3500lei.
Cam era singurul la vremea aceea.
Nu mai stiu acum.

Edit:
Am vazut ca e 3000 acum.
https://www.emag.ro/...7/pd/D1TWQ3BBM/

Edited by TheWarrior, 19 March 2019 - 08:14.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
https://idealbebe.ro...60db2167be9d856

e foarte important : locuiesti la bloc sau la casa ? pentru ca modelul de carucior de mai sus cu siguranta nu incape in lift atunci cand pui bebelusii in el, si poate ca ar trebui sa te gandesti la un model de genul celui de mai jos :
https://idealbebe.ro...60db2167be9d856

daca esti din bucuresti si nu nasti pana atunci, incearca sa mergi (daca rezisti dpdv fizic) la targul baby boom 4-7 aprilie la romexpo, sau mai este unul incepand cu 16 mai, la sala polivalenta.
https://www.babyboomshow.ro/

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ala de la chicco e sport,nu e bun pt nou nascuti

cacaturi pe 3 roti nu recomand la gemeni
uite asta e fff practic,dar si pret pe masura
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bE8r6SHQkAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
se conduce f usor
pt masina e foarte simplu cu acei suporti

Edited by ceanu1980, 19 March 2019 - 10:55.


#6
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Ca posesor de gemeni de 9 luni pot sa iti zic asa carucioarele sport pentru gemeni nu prea sunt bune, una nu ii vezi si nici ei pe tine pentru ca sunt orientati cu fata la sensul de mers si pentru mine si sotie a fost mega important sa ii vedem, doi nu se rabateaza complet iar suprafata nu este complet plana, trei nu ii protejeaza de vant.
Eu am luat  Krasuman twin, https://www.nichidut...in-brown-156752, landourile fac toti banii, copii stau super bine in el si eu am fost multumit de el, desi pe emag vad care are un review prost, la mine nu s-a defectat.
Dar, e mare, foarte mare, nu intra in lift decat strans, dar cred ca nici celelalte nu intra in lift, la un lift normal de bloc comunist usile se deschid cam 60-61 de cm si cam toate daca-mi amintesc bine sunt mai late de atat,iar in portbagaj doar daca ai break il poti baga intreg, altfel scoase landourile si strans.
Eu am un Opel Astra K hatchback,care are un portbagaj mic spre foarte mic, si cadrul l-am tinut in portbagaj si pentru landouri mi-am pus cutie sus pe masina, iar carutul a stat permanent in masina, din casa pana la masina ii duc in scoica, si apoi in carut.
Daca te hotarasti la unul sport uitate si la Britax Romer, mi s-a parut cel mai misto sport, calitativ mult peste chicco dar la fel nu este foarte compact cand e strans.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
side by side merge daca stai la casa,la ap cam greu cu accesul pe usi

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Cine a avut gemeni stie, sunt multe aspecte de luat in calcul.
Daca stai la bloc nu e totuna cu statul la curte.
Unde il depozitezi in casa?
Apoi accesul in lift daca stai la bloc, la etaj.
Il iei cu masina sau nu.
Daca se strange usor sau nu se strange deloc.
Pe trotuarele inguste e cam greu de mers. E bine sa ai un parc in proximitate. Vine vara, copii pot dormi afara in carucior f. bine.
E mult de discutat aici.

#9
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ andreic - cred ca simt calitatea. Coloana, orgaismul, cred ca sta altfel intr-un landou/carut de calitate. Mai ales ca tot organismul este in formare, nu cred ca trebuie sa te joci cu asa ceva. Copilul mic oricum are tot felul de dureri - colici, masele etc. tot se dezvolta in el. Un pic de confort cred ca il ajuta enorm, o saltea buna, o haina mai buna, sper sa ii faca viata mai usoare. Cred ca merita.

Stau la bloc, nu la casa, bloc fara lift, etaj 1. Nu e mult de urcat pe scari. Spatiu pentru depozitare, ca la bloc, as prefera sa ocupe cat mai putin loc, eventual cum am vazut pe aici, sa il tin in masina. In casa, vin si 2 paturi si 2 balansoare si landouri si carute si jucarii si .... se aduna. Carut, landou, as vrea sa le depozitez in casa. Am 2 balcoane dar is multe prin casa si asa se face greu loc. Landoul/carutul - as vrea sa il iau cu masina. Cand merg la bunici - in oras si la sat - as vrea sa il folosesc, eventual in cateva excursii in apropiere la 100-200 km maxim. Nu stiu daca as merge la mare asa de repede, ma mai interesez. As vrea sa incapa in masina. Ar fi ok un landou bun/confortabil - o sa petreaca cam toata vara in el si daca mai si doarme, cred ca trebuie ceva de calitate. Iarna de carut - cred ca e mai putin util.

@ TheWarrior - parca ma duc cam mult cu banii, doar pentru un carut. Cand ma uit pe net, parca imi cumpar BMW :) . Cu amoritzoare, cu roti, cu centuri de siguranta. Hmm ... nu stiu ce sa zic, daca as da chiar 30 mil pentru 6 luni, maxim 1 an. Mai este si alt aspect - saracia de la noi ... Prin zona mea, pentru 100 ron te lasa lat. Pentru 30 mil ..... nu stiu daca mai ajungi cu carutul acasa, sau in ce conditii. Sau, daca il lasi in masina, nu stiu daca mai gasesti nici masina ....

@ corinadaniela - multumesc. Imi plac ambele modele. Primul e mai ieftin, tinand cont si de siguranta familiei.

@ ceanu1980 - cred ca e mai bun cu mai multe roti, sa fie mai stabil

@ ZamrA - foarte ok modelul, cred ca imi place cel mai mult de pana acum. Nu stiam ca modelele sport nu sunt foarte pliabile. Am VW Golf Break, sper sa incapa.

#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Fiecare caz in parte este unul particular.
Cazul fericit, cand locuiesti vizavi de parc si atunci zilnic stau copii afara cateva ore, extrema cealalta, cazul mai putin fericit cand nu ai efectiv unde sa iesi, nu sunt trotuare, plin de masini si praf, atunci solutia e deplasarea cu masina la un parc.
Caruciorul pliabil se poate duce in casa, nu ocupa loc mult.
Oricum la coborare/urcare e nevoie de 2 persoane, unul ia caruciorul si un copil, celalalt sacosa si celalalt copil.
Daca se iese in fiecare zi, atunci trebuie un carucior bun, daca se iese ocazional, la cateva saptamani, atunci se ia ceva ieftin.

Va puteti hotari si cand au copii cateva luni.
Pt inceput sunt suficiente scoicile, se poate iesi cu ele, dar si alea sunt de mai multe feluri, e alta discutie acolo.

Oricum va fi greu, dar e f. frumos cu gemeni.
Sanatate multa!

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 lopi, on 19 martie 2019 - 19:01, said:

@ andreic - cred ca simt calitatea. Coloana, orgaismul, cred ca sta altfel intr-un landou/carut de calitate. Mai ales ca tot organismul este in formare, nu cred ca trebuie sa te joci cu asa ceva. Copilul mic oricum are tot felul de dureri - colici, masele etc. tot se dezvolta in el. Un pic de confort cred ca il ajuta enorm, o saltea buna, o haina mai buna, sper sa ii faca viata mai usoare. Cred ca merita.
Eu tind sa cred ca este o exagerare, o grija dusa la extrem, tipica pentru parinti pentru prima data. Am avut si eu o tendinta dinasta acu 10 ani dar mi-a trecut repede. Corpul se adapteaza la mediu nu invers, viata nu e grea pentru ei, e chiar bine sa aibe challenge-uri incepand de la cele mai simple lucruri, asa se dezvolta neuronal.

Edited by andreic, 20 March 2019 - 09:04.


#12
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am mers pe Mikado Duet. Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate