Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Client vulnerabil BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Hello
Stie cineva care este procedura (birocratica) pentru a beneficia de statutul de ,,client vulnerabil" la BRD? Am la ei un card de bebit atasat unui cont.
Am citit in ghidul lor ca primele 10 plati sunt gratuite iar dupa aceea se percep comisioane. Dar nu gasesc nicaieri ce comisioane se vor percepe, ba din contra, scrie ca este gratuit.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
daca dai un search pe google dupa titlul acestui topic, primul rezultat este asta: https://www.brd.ro/_.../pdf/CGB-RO.pdf
si acolo scrie asa:

Quote

13.Clientul vulnerabil din punct de vedere financiar: este clientul al cărui venit lunar nu depășește echivalentul a 60% din castigul salarial mediu brut pe economie, previzionat in ultima prognoza macroeconomica, respectiv prognoza de toamna, publicata de catre Comisia Nationala de Prognoza in anul in curs pentru anul urmator sau al carui venit din ultimele 6 luni nu depaseste echivalentul a 60% din castigul salarial mediu brut pe economie;

Edited by _Smiley_, 17 March 2019 - 10:06.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Chiar pe prima pagina de pe site-ul bancii ai ‘Tarife și comisioane’ apoi ‘Ghidul comisioanelor pentru persoane fizice’. La pagina 3 ai ‘1.5.1 Cont curent cu servicii de bază pentru clienţi vulnerabili’ care imi pare foarte clar. Ce vine peste, conform unei note din acea pagina, are comision standard.

Atentie ca in cele 10 operatuni gratuite se numara si platile cu cardul - deci poti epuiza foarte repede cele 10 facand cumparaturi. Dupa cele 10 nu ai probleme la platile la comercianti ca sunt standard gratis, dar incasarile interbancare si viramentele nu sunt. Deci de exemplu s-ar putea sa iti ia comision 4LEI la incasare salariu daca se face mai spre sfarsit de luna, dupa epuizarea celor 10 operatii gratuite.

#4
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
@Smiley_
N-ai intetes ce am intrebat.

Am intrebat care este procedura birocratica, adica ce trebuie sa ii duc bancii, adeverinta de venit sau ceva de genul acesta?

@sags
Ce ma derutase pe mine e ca la sectiunea mentionata de tine la ,,Plăți printr-un card de plată, inclusiv plăți online" este mentionata nota 4 care spune:
Atașarea unui card de debit în vederea retragerilor de numerar de la ATM/ POS sau a plăților prin intermediul cardului, respectiv atașarea unui serviciu de online banking... ..se face contra cost,

Cum ai spus si tu standard trebuie sa fie gratis

iar apoi la 5:
După realizarea primelor 10 operațiuni ..... următoarele operațiuni de încasare/ plată se vor comisiona. - aceeasi idee, ma asteptam sa fie gratis, asa cum scrie in alta parte a ghidului.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arthasfleo, on 17 martie 2019 - 09:14, said:

Hello
Stie cineva care este procedura (birocratica) pentru a beneficia de statutul de ,,client vulnerabil" la BRD? Am la ei un card de bebit atasat unui cont.
Am citit in ghidul lor ca primele 10 plati sunt gratuite iar dupa aceea se percep comisioane. Dar nu gasesc nicaieri ce comisioane se vor percepe, ba din contra, scrie ca este gratuit.

Se percep comisioanele normale ale bancii, pentru clientii care nu au statutul de client vulnerabil.

Procedura este cam asa:  Trebuie in primul rand sa nu mai fi avut niciun cont (nici acolo, nici la alta banca) si sa deschizi unul ca si "client vulnerabil", adica cu adeverinta de venit de la ANAF din care sa rezulte ca n-ai venituri.  Ca si client vulnerabil trebuie sa pastrezi doar contul social la banca respectiva, fara sa ai cont la alta banca (ca rezulta ca nu mai esti vulnerabil).

Daca vrei totusi sa faci, eu ti-as recomanda mai intai sa inchizi toate conturile pe care le ai pe la banci apoi, in 1-2 luni deschizi cont nou ca si client vulnerabil, cu adeverinta din care sa rezulte ca n-ai venituri.  Un singur cont, o singura banca.

Edited by rosix, 17 March 2019 - 14:22.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
@arthasfleo: Esti scutit doar de anumite comisioane, iar de altele doar pentru un numar limitat de operatiuni. Pentru tot ce depaseste se percep comisioanele standard care insa pot fi si zero (cum e cazul platilor cu cardul la comercianti).

@rosix: Nu cred ca trebuie sa astepte 2 luni dupa inchiderea unor eventuale alte conturi, e suficient sa ceara bancii/bancilor respective inchiderea tututor conturilor existente si sa aduca dovada. Iar ca venit din ce stiu nu e vorba de complet fara venit, ci venit maxim 60% din cel mediu (nu cel minim) prognozat pentru anul in curs.

Legat de alte conturi: atentie ca in pachetul acesta nu cred ca intra nici un fel de depozite. Daca vrei sa faci economii (depozite, cont de economii), nu stiu daca poti fara a renunta la ‘contul cu servicii de baza’…

Edited by sags, 17 March 2019 - 15:10.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu intra depozite ci doar operatiuni de baza aferente contului curent...   dar e conditie sa nu mai ai un alt cont si sa nu deschizi alt cont cat timp ai pachetul de servicii de baza ca se considera caz social.. adica o banca n-ar renunta sa ia comision daca ar sti ca ai deschis un cont de client obisnuit la alta banca unde platesti comsioane.

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Nu stiu cum e cu clientul vulnerabil dar se pare ca acum nu mai sunt dobanzi la depozitele in euro, este 0 pe linie.
Si pe vremea lu Ceasca se dadea acolo o dobanda, acum dai bani sa ii ti la banca.

#9
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 arthasfleo, on 17 martie 2019 - 09:14, said:

Hello
Stie cineva care este procedura (birocratica) pentru a beneficia de statutul de ,,client vulnerabil" la BRD? Am la ei un card de bebit atasat unui cont.
Am citit in ghidul lor ca primele 10 plati sunt gratuite iar dupa aceea se percep comisioane. Dar nu gasesc nicaieri ce comisioane se vor percepe, ba din contra, scrie ca este gratuit.
Nu-ti bate capul sunt banci care ofera conturi curente cu card fara comisioane la operatiunile obisnuite. Si mai e chestia teoretica(pentru ca nu pot dovedi) ca daca ai un cont curent de persoana cu venituri scazute nu poti sa mai ai si alte conturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate