Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Impozit tranzactii multiple

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mistky

Mistky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.03.2019
Recent am vandut un apartament care valora sub 100k deci nu a trebuit sa platesc impozit la stat , acum as dori sa scot altul la vanzare (tot sub 100k), intrebarea este si acesta este scutit ? Sau doar prima tranzactie dintt-un an fiscal? Sau va trebui sa platesc impozit ca ambele tranzactii valoreaza peste 100k

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Inainte de orice altceva, vezi in Codul Fiscal daca nu cumva aceasta a 2-a tranzactie te-ar face platitor de TVA. Cei 1% LE:3% impozit palesc pe langa cei 19% TVA pe care i-ai datora (plus toate complicatiile cu obtinut numar de TVA intracomunitar, depunere declaratii, etc)…

LLE: M-am uitat prin Codul Fiscal, si referitor strict la impozit intr-adevar plafonul neimpozabil de 450.000LEI este per tranzactie (nota: si nu depinde de numarul de bunuri imobile ce fac obiectul tranzactiei, deci 1 vanzare a doua imobile poate fi mai costisitoare decat 2 vanzari separate). Deci, in conditiile de care spui, nu vei plati impozit nici la a doua tranzactie.

Edited by sags, 16 March 2019 - 15:13.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Impozit pe venitul din tranzactii imobiliare nu vei plati dar, tranzactia poate intra in sfera de TVA
Cel mai bine ar fi sa intrebi un notar - la cate modificari a suferit legea in ultimul timp, doar notarii pot fi in masura sa-ti dea un raspuns corect

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Vinzi ca PF? Eu nu vad cum s-ar putea vorbi de TVA in cazul asta. Nu exista mecanism prin care PF sa colecteze si sa plateasca TVA.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@figo1988: Citeste bine, da’ bine de tot, Codul Fiscal si o sa dezlegi singur misterul TVA-ului pe persoana fizica…

#6
Mistky

Mistky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.03.2019
Am fost la 2 notari astazi , prima mi a zis ca nu intru la tva si ca nu am costuri eu ca vanzator, a doua mi a spus ca da, intru la tva ca am 2 tranzactii in acelasi an.
Deci nu am aflat nimic...nici ei nu stiu

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Exact cum banuiam
Multumim din inima partidului
Nimeni nu mai intelege nimic - au reusit sa faca o varza din Codul Fiscal

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@Mistky: Cum ai dobandit acele imobile si cum/ la ce le-ai folosit pana in prezent? Trebuie sa vezi cum se incadreaza in articolele Codului Fiscal si normelor de aplicare. Poate fi simplu sau foarte complicat. Cel mai bine ar fi daca ai putea astepta un an pana la a 2-a vanzare (LE: desi daca le-ai construit in scopul vanzarii, acel an nu te ajuta).

Incepi prin a vedea cum te incadrezi aici <https://static.anaf....2019.htm#B269_2>, ca sunt situatii comune care automat exclud TVA. Sunt date si exemple.

Normele de aplicare a Codului Fiscal said:

CAPITOLUL III - Persoane impozabile
4. (1) În sensul art. 269 alin. (2) din Codul fiscal, exploatarea bunurilor corporale sau necorporale, în concordanță cu principiul de bază al sistemului de TVA potrivit căruia taxa trebuie să fie neutră, se referă la orice tip de tranzacții, indiferent de forma lor juridică, astfel cum se menționează în constatările Curții Europene de Justiție în cazurile C-186/89 Van Tiem, C-306/94 Regie dauphinoise, C-77/01 Empresa de Desenvolvimento Mineiro SA (EDM).
(2) În aplicarea prevederilor alin. (1), persoanele fizice nu se consideră că realizează o activitate economică în sfera de aplicare a taxei atunci când obțin venituri din vânzarea locuințelor proprietate personală sau a altor bunuri, care au fost folosite de către acestea pentru scopuri personale. În categoria bunurilor utilizate în scopuri personale se includ construcțiile și, după caz, terenul aferent acestora, proprietate personală a persoanelor fizice care au fost utilizate în scop de locuință, inclusiv casele de vacanță, orice alte bunuri utilizate în scop personal de către persoana fizică, precum și bunurile de orice natură moștenite sau dobândite ca urmare a măsurilor reparatorii prevăzute de legile privind reconstituirea dreptului de proprietate.

Edited by sags, 18 March 2019 - 18:56.


#9
Mistky

Mistky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.03.2019
Multumesc pentru raspunsuri , am citit partea din codul fiscal, le am cumparat acum 5 ani (apartamente vechi) si au locuit "prieteni" in ele , deci nu am avut incasari din ele. Ideea e cum pot eu dovedi ca aceste apartamnete au fost folosite in scop personal daca nu am domiciliu sau resedinta pe vreunu ? Se poate dovedi prin facturile de utilitati ?
Un an ? Fiscal sau calendaristic ?

Edited by Mistky, 18 March 2019 - 19:18.


#10
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Deci tu ai cumparat pe minim, le-ai dat in chirie 5 ani, acum vinzi pe maxim si vrei ca statul sa nu ia nici un leu. Mie nu mi se pare corect.

#11
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
TVA se plateste numai la locuintele noi. Altfel taxele notariale sunt platite de cumparator, cu exceptia extrasului de carte funciara care este platit de vanzator. Impozit se plateste de vanzator numai pt suma care depaseste 450 de mii de lei.

#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 meme10, on 18 martie 2019 - 20:38, said:

Deci tu ai cumparat pe minim, le-ai dat in chirie 5 ani, acum vinzi pe maxim si vrei ca statul sa nu ia nici un leu. Mie nu mi se pare corect.
Se putea sa nu fie un roman invidios pe care sa-l preocupe buzunarul statului mai mult decat buzunarul sau, de zici ca e ministrul de finante? Nu se putea! Romanul nu incaseaza nimic din buzunarul statului, dar important e ca altul sa nu castige. Ce mai conteaza ca nu ai date despre situatie si poate vinde apartamentele cu 15% mai mult decat a dat pe ele, deci 4% i-ar da din buzunar la stat. Sau ce mai conteaza ca 1 leu cheltuit acum 5 ani face azi 1 leu + dobanda si abia peste aceasta suma se numeste profit (present value, pentru cunoscatori). Sau ca persoanele fizice nu pot deduce TVA la achizitie si rareori achizitia de apartamente e cu TVA. Adica daca ai cumparat fara TVA si aplici TVA la vanzare aceea nu mai e Taxa pe Valoarea Adaugata, e Taxa de Prost pe care ti-o pune statul la toata valoarea, inclusiv la cost si nu doar la profit.

Initiator, iata un text cu exemple din codul de procedura fiscala: https://www.zf.ro/op...nerale-16941137
Dupa cum vezi, nu e limpede cum dovedesti ca e un bun personal. Dupa mine, cea mai sigura cale este sa fi avut rezidenta acolo (viza de flotant). Pe de alta parte, cazul tau e la limita si e putin probabil ca te cauta cineva pentru doua apartamente.

Edited by Louisy, 19 March 2019 - 14:21.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Dupa cum descrie initiatorul inclin sa cred ca intra la TVA. Nu e nici un bun pe care sa il foloseasca in scop personal nici mostenit, situatia lui e similara cu cumpararea de marfa urmata de revanzarea ei pe care o practica orice comerciant. Daca se poate, cel mai bine ar fi sa astepte 1 an pentru ca si a doua vanzare sa intre la ‘ocazionala’ si sa scape de TVA.

#14
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011

 Louisy, on 19 martie 2019 - 14:15, said:

Se putea sa nu fie un roman invidios pe care sa-l preocupe buzunarul statului mai mult decat buzunarul sau, de zici ca e ministrul de finante?
Nu sunt invidios, am spus doar ca nu mi se pare corect. Cei care au avut castiguri pe bursa sau din dobanzi au platit impozit. De ce sa nu plateasca si cei care au incasat chirii sau fac specula imobiliara?
Posibil sa fie perfect legal, eu am spus ca nu mi se pare corect.
Asta e o prostie cu buzunarul statului vs buzunarul meu. Pai cand nu mai sunt bani in buzunarul statului, statul se indreapta spre buzunarele tuturor.


#15
Mistky

Mistky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.03.2019
Am mai fost azi pe la ceva notari -raspunsul majoritar a fost sa ma duc sa intreb la Anaf  ca ei nu stiu (la anaf sunt 100% convins ca o sa zica ca am de plata ), am fost la avocat si din  ce am inteles ar fi un risc sa intru la TVA , desi  riscul ar fi mic, nu vreau sa ma complic  , sa stau apoi prin tribunale , deci voi astepta un an pana la a doua tranzactie.
Cat despre treaba cu statul...statul te fura pe orice parte poate..uitati-va doar la treaba cu TVA, daca nu ma informam riscam sa pierd o suma semnificativa, ca la notar nu iti spune nimic , nu e treaba lor.
Desi  cifra de 2 tranzactii mi se pare o limita destul de mica..,probabil a fost gandita pentru dezvoltatorii care vindeau pe PF, cred aceasta lege  stabilizeaza preturile pe piata imobiliara romana.
Am cautat pe net si nu am gasit, anul acela cum se calculeaza ? ca cel fiscal sau de la data tranzactiei ?

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
In Normele la Codul Fiscal este vorba de tranzactii in acelasi an calendaristic.

(5) În cazul achiziției de terenuri și/sau de construcții de către persoana fizică în scopul vânzării, livrarea acestor bunuri reprezintă o activitate cu caracter de continuitate dacă persoana fizică realizează mai mult de o singură tranzacție în cursul unui an calendaristic. (sursa: pagina catre care am pus link mia devreme, cateva paragrafe mai jos locul exact unde indica link-ul)


Stiu insa sigur ca doreau a schimbe sa fie vorba de un interval de 365 de zile intre tranzactii. Se pare ca [deocamdata] nu au modificat dar e bine sa re-verifici inainte de a doua vanzare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate