Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Procedura executării silite

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Necunoscuta22

Necunoscuta22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.01.2019
Bună, multumesc pt toate sfaturile primite de-a lungul timpului. Știți probabil situatia... iar pt cei ce acuma intra prima data, va spun pe scurt: cererea de chemare în instanță a recuperatorilor le-a fost admisă în parte. In urma ordonantei de plata emisă de instanta tb să le plătesc 690 de lei+ 200 de lei cheltuieli de judecata. In motivare sau în restul dosarului nu sunt specificate informatii despre contul in care sa virez suma. Am luat legatura cu ei, de 4 ori i-am sunat in decurs de cateva zile mi s-a spus ca o sa ma sune. De vreo 2 zile tot astept si nimic. Mă gândesc să  In hotarare scrie ca in termen de 20 de zile de la comunicare tb sa achit, ar fi 19 martie. Ei au mai multe conturi. Va rog sa ma ajutati in urmatoarele:
1. Sa plătesc in unul dintre conturi? Eu cred ca trag de timp sa nu ma încadrez în termen.
2. Trebuie sa-mi trimita ei, prin avocatul sau juristul lor o notificare expresa cu suma pe care trebuie să o plătesc? Iar in cazul in care nu plătesc apoi o sa înceapă executarea silita?
Eu vreau sa-mi achit datoria față de ei ca acuma mi-a ajuns toată situatia aceasta. Am inteles ca transferul bancar dureaza 24 de ore. Deci dacă merg in 18 sa depun banii, în 19 când e ziua scadență o sa le ajungă.
Multumesc

Edited by Necunoscuta22, 16 March 2019 - 13:01.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana in data de 19 martie le trimiti o scrisoare cu confirmare de primire, in care le ceri sa iti comunice contul in care doresc sa se faca plata.

E definitiva hotararea ?

Edited by pasilla, 16 March 2019 - 13:19.


#3
Necunoscuta22

Necunoscuta22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.01.2019
O să le trimit pe mail. In 10 zile de la comunicare se putea formula contestatie in anulare. Lor li s-a comunicat in 5 martie, pe portalul instanței ieri (15 martie) a fost încărcată dovada comunicării cu confirmare de primire. Nu au depus contestatie. O sa ma mai uit luni să vad, ca poate a ajuns mai tarziu si nu a fost pusă pe site.
Dacă depășesc termenul de 19 martie, pot să scoată executorul? Ei tot trag de timp

#4
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Eu nu stiu situatia :)

Deci: inteleg ca avem de a face cu o ordonanta de plata. Este definitiva? Este executorie?

In acest moment cei care iti pretind acei bani trebuie sa legalizeze acea hotarare. Numai apoi trebuie sa mearga cu ea la un executor judecatoresc.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cine e executat silit?

#6
Necunoscuta22

Necunoscuta22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.01.2019
Este vorba despre o ordonanta de plata. Trebuie să plătesc aproximativ 900 de lei recuperatorilor de la Intrum. Termenul din hotărâre e de 20 de zile de la comunicarea ordonantei, ar fi 19 martie ultima zi. Recuperatorii au 5 conturi bancare pe site dar nu stiu cum sa procedez cu viratul sumei. Am luat legatura cu ei de 4 ori si mi s-a spus sa astept. Sa astept prea mult nu pot ca sa nu treaca termenul si nu as vrea sa se ajunga la executare silită deoarece asta ar insemna costuri suplimentare.

#7
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Dacă datoria dumneavoastră a fost cesionată către Intrum, puteți efectua virament bancar într-unul dintre conturile înscrise mai jos, menţionând numărul de identificare și beneficiarul Intrum România SA (anterior numită Top Factoring SA). Lipsa acestor detalii poate conduce la neidentificarea și nealocarea plății Dvs.
Raiffeisen Bank România
IBAN RO46 RZBR 0000 0600 1281 9376
RON
IBAN RO89 RZBR 0000 0600 1281 9378
EUR
Banca Comercială Română
IBAN RO81 RNCB 0073 1270 3311 0004
RON
IBAN RO38 RNCB 0073 1270 3311 0002
EUR
BRD - Groupe Société Générale
IBAN RO55 BRDE 410S V091 0895 4100
RON
IBAN RO85 BRDE 410S V091 0932 4100
EUR

Achiti in ce cont vrei (RON).Nu cred ca este o problema.

Edited by Nimcid25, 16 March 2019 - 13:55.


#8
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Mda, nu am mai intalnit o astfel de situatie. Problema este ca ordonanta sa ramana definitiva. Dar, in principiu, daca o vor ataca vor vrea mai multi bani, nu mai putin. Deci, strict parerea mea, faceti plata intr-unul dintre conturile de pe site si specificati la observatii si numarul hotararii judecatoresti. Apoi puteti sa le trimiteti un email in care sa specificati mai pe larg plata efectuata.

#9
Necunoscuta22

Necunoscuta22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.01.2019
Așa am să fac. Au trecut 9 zile și nu au depus contestatie(Au avut la dispoziție 10 zile). Dacă nu depun nici luni toată ziua, pe marți pot răsufla ușurată:))
Aveti dreptate, au pretins cam 6.900 de lei.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

 Necunoscuta22, on 16 martie 2019 - 13:34, said:

O să le trimit pe mail. In 10 zile de la comunicare se putea formula contestatie in anulare. Lor li s-a comunicat in 5 martie, pe portalul instanței ieri (15 martie) a fost încărcată dovada comunicării cu confirmare de primire. Nu au depus contestatie. O sa ma mai uit luni să vad, ca poate a ajuns mai tarziu si nu a fost pusă pe site.
Dacă depășesc termenul de 19 martie, pot să scoată executorul? Ei tot trag de timp


Trebuie sa ai dovada ca textul tau a ajuns la ei.
Iti trebuie o confirmare oficiala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate