Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Reparație termoizolație exterioară

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
În toamna anului trecut am izolat casa cu EPS 80, 15 cm, urmând ca în primăvara aceasta să izolez soclul.
Am întâmpinat însă o problemă de care trebuia să mă feresc de la început, montând un profil de soclu.
Fiind cu casa în construcții, m-a interesat mai puțin curtea și, având momentan curtea comună cu bunica, găinile ei și-au făcut timp și mi-au ciugulit polistirenul cam 5-7 centimetri dedesubt cam 15 metri lungime, de parcă nu aveau 2000 de mp de plimbare...
Nu mă certați. nu dați cu parul, ci ajutați-mă cu o soluție.
Așadar:
1 - etape reparație polistiren...
2 - hidroizolație și termoizolație soclu (voiam EPS de 10 cm, dar știu că nu e indicat EPS, ci XPS)
3 - trotuar de pavele pe lângă casă
Voiam să torn beton după soclu, dar scopul final sunt pavelele și nici nu vreau să mă înalț prea mult) pot pune doar pietriș tasat și apoi nisip și pavele?
Cam ce înălțime ocupă de la pământ un trotuar de pavele că nu aș vrea să rămână soclul mic în comparație cu casa.

Atașez poză și video. Mulțumesc!

Attached Files



#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007
Pai nu e nevoie sa te inalti. Scoti din pamant si ajungi la ce nivel doresti.

#3
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017

View Postdan1980_25, on 16 martie 2019 - 12:50, said:

Pai nu e nevoie sa te inalti. Scoti din pamant si ajungi la ce nivel doresti.

Nu pot pentru că oricum trebuie să nivelez curtea în funcție de nivelul străzii și nu mai pot scoate. În fața casei chiar mai trebuie să aduc.

#4
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
1- Umpli spatiul ciugulit cu spuma poliuretanica neexpandabila.Dupa intarire tai la nivel cu un cutit sau cutter.
2-Daca nu ai hidroizolatie cu membrana din fundatie nu te va ajuta cu nimic hidroizolatia doar pe elevatie. Daca betonul a fost de statie si vibrat bine dupa turnare nu e nicio problema. Pe elevatie am EPS70 de 8cm pe care am aplicat piatra decorativa kavala. Nu sunt probleme.
3- Indiferent ca mai scoti pamant si torni beton  sau tasezi excesiv de bine pamantul inainte   pavelele NU se pun pe pat de nisip ci pe pat de spartura de pietris marunta 3-5 mm.Nisipul absoarbe apa si va tine pavelele la "murat" tot timpul scurtand durata lor de viata.

Edited by MKdens24kw, 16 March 2019 - 14:54.


#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Scopul trotuarului pe linga casa e sa indeparteze apa, sa nu tina umiditate , sa nu creasca vegetatie , eu nu te-nteleg ce faci cu pavelele

La izolatie se taie la drept  10-30 cm si se aplica polistiren nou. pe portiunea respectiva

Edited by ciine, 16 March 2019 - 15:03.


#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Se pune profilul de soclu dedesubtul polistirenului la ata si apoi se umple cu spuma poliuretanica.Posted Image

Edited by Benderbut, 16 March 2019 - 17:08.


#7
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017

View PostBenderbut, on 16 martie 2019 - 17:07, said:

Se pune profilul de soclu dedesubtul polistirenului la ata si apoi se umple cu spuma poliuretanica.Posted Image

Mulțumesc pentru sfat, dar nu prea știu cum aș putea să pun profilul pentru că marginea (plasă, material și ceva polistiren) termosistemului a rămas. Cum il prind pe sub celălalt polistiren și pe unde bag spuma căci profilul ar găuri doar la margine. Mulțumesc! O altă soluție precum lipirea altor plăci tăiate de celelalte apoi pus adeziv sau alt material credeți că e viabilă?

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Gainile au ciugulit interiorul polistirenului dar muchia a ramas ca un fel de coaja , nu ? Profilul se baga dedesubtul polistirenului si se lasa 1 cm mai jos decat marginea (cojii de adeziv )cu plasa ca sa poata intra furtunul sprayului cu spuma .

Pprofilul se poate pune in cazul tau si intors cu faltul nu bagat in polistiren  ci lasat jos ca sa poti sa il fixezi si daca nu intra din cauza adezivului. Pe urma cumperi o banda de gips carton si acoperi cu adeziv .

Edited by Benderbut, 17 March 2019 - 06:57.


#9
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Am aplicat spuma poliuretanică fixând-o cu o scândură proptită îmbrăcată în folie ca spuma să nu se lipească. După întărirea spumei, am înlăturat scândura și am tăiat spuma, rămânând doar spuma acum. Plasa o aplic cu adeziv pe spumă coborând pe XPS sau o separ în 2 bucăți?
Urmează pasul următor, dar sunt un pic nehotărât:
1) termoizolație cu XPS de 8 cm +t rotuar. Mă gândesc că polistirenul extrudat protejează și împotriva umidității și trotuarul va ține apa departe. Fundația are 80cm..., elevația 40. Să mă duc până jos cu extrudatul? Ar fi 120cm cât are o placă.
2) hidroizolație + termoizolație cu xps. Fiind aplicat EPS 15cm, nu pot umbla cu foc. Ce soluție îmi recomandați pentru hidroizolație? Ieftin și bun nu se poate:) Membrană bituminoasă autoadezivă? Are lățimea de 1m și aș avea nevoie de 1.2... Membrană HDPE? Emulsie bituminoasă? Mortar de impermeabilizare? Alte soluții? Orice recomandare de produs prin pm e binevenită.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate