Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Dream Dance collection (the best of dream dance, house and trance)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Red 5 - Lift me up:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f9qn84T47CY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AhAV6AlUEtU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 29 January 2024 - 12:04.


#75
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postcipri2bau, on 13 ianuarie 2024 - 13:12, said:

1. Daca imi poate da si mie informatii despre daca a existat o formatie sau proiect muzical numit Moonman in anii 90.
Nu gasesc nimic informatii despre asa ceva, decat ceva legatura cu Fery Corsten, dar pare ca el ar fi remixat unele piese ale "moonman" sau sunt facute impreuna cu el, sau e un proiect al lui numit moonman.

2. Dar sash! s-a inspirat cumva pt piesa adelante din 99-00 din piesa lui moonman don't be afraid? Că seamana orchestratia extrem de bine, iar cea a lui moonnman a fost lansată în 1998, iar adelantebin 1999. Știți ceva in acest sens? Mai știți alte piese cu sonorizare asemănătoare?

1. Moonman este aliasul folosit de Ferry Corsten intre anii 1996-1999. Dupa cum se vede pe siteul discogs, a avut foarte multe aliasuri.
Restul aliasurilor nu au fost prea mediatizate. In 1999, a continuat sa presteze sub numele Ferry Corsten, si ca sa-si faca numele cunoscut, a relansat hiturile sale mai cunoscute, din care "Don't be afraid", si a adaugat faptul ca a fost remixat de Ferry Corsten. Practic, o reclama. Tipul acesta de promovare s-a mai folosit, ce imi vine acum in minte, Masterboy, piese remixate de Klubbingman. Klubbingman este Thomas Schleh, numele lui real, si este creierul din spatele formatiei Masterboy,
2. Genul la care te referi provine din Germania anilor 1996, si cam toate piesele de gen au fost distribuite in colectia "Dream dance, house and trance". Mai tarziu piese putin mai hardcore au fost distribuite in colectia "Club rotation". Toate piesele cunoscute au avut si videoclipuri distribuite pe canalul VIVA TV.
Sunetul acela a fost folosit si mai inainte, nu a fost folosit prima data de Ferry. Exemple:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rt7MKWkQa4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DJ The Crow - I've got no time (1997), Energy 52 - Cafe del Mar (1997), Absolom - Where (1998), si multe altele. Daca iti place mult genul, downloadeaza colectia Dream Dance, a inceput in 30 mai 1996 cu volumul 1, si acum a ajuns la volumul 95.
Insa sunetul acela ascutit care aduce cumva cu o trompetica s-a auzit pentru prima data in melodia Milk inc - La vache (1996):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9jRNgzIyVMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu timpul sunetul s-a modificat, prelucrat, si a ajuns sa sune ca in melodiile lui Sash din anii 1999-2000.

Edited by 2Unlimited, 29 February 2024 - 16:06.


#76
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,069
  • Înscris: 30.11.2017
Mersi mult pt mesaj și lamuriri. Mai am câteva comentarii de făcut.
Unul din sunetele f cunoscute și prezent mai ales în piesa din ultimul link cred că prima data am auzit-o la insomnia lui faitless.
A fost folosit apoi f mult la alte piese de către alți artiști. Varianta puțin modificată cum e in primul link am auzit-o la câteva piese cu Ian van Dahl după 2000.
Nu mă refer la sunetul subțire de "trompetica"

Însă sunetul acela din "adelante" pe care l-am găsit intamplator în piesa lui Moonman din anii anteriori și la care mă refeream și întrebam,  îmi seamănă ca un fel de sunet de acordion care a intrat în 99-2000 mănușă peste perioada aia scurta cu piese latino la moda.
In Romania perioada aia de 1-1,5 ani (99- și începutul lui 2000) parca a însemnat tranziția către o perioadă în care au început să fie ascultate manelele pe scara larga.

Referitor la eurodance ca gen specific ca sunet și diferit de alte tipuri de te techno, as împărți perioada 1990- 1996(7) in 3 zone diferite ca sunet specific, una (89)90-92, apoi 93-94 și 95-96.

Totodată îmi aduc aminte din epoca că există o varianta a "insomnia" fara acel sunet care a consacrat-o (despre care am vb in prima parte a mesajului), ci cu o sonorizare diferita cam ca la eurodance sau trance mai degraba.

#77
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,069
  • Înscris: 30.11.2017
Mă mai interesează detalii despre piesa sau artistul circa forever rapid eye. Din ce am aflat e ceva piesa din 2002 cu artist de atunci presupun cu alt nume ar fi azi. Piesa a fost adusă în actualitate de un remix in 2013 cu Markus Schulz.

Nu am găsit detalii elocvente despre un posibil nume de artist circa forever și nici despre rapid eye

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate