Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acte si proceduri necesare pentru import din Bulgaria ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Salutare,

Am un II (intrep. individuala). De luna viitoare vreau sa import din Bulgaria momeli vii de pescuit (coropisnite, etc). Am identificat furnizorii dar nici ei nu stiu cum sa trecem de vama.

Planul este sa merg cu auto personal gol din RO in BG, sa incarca marfa in masina apoi sa trec vama din BG in RO, moment in care apar intrebarile:
- ce documente trebuie sa arat la vama pentru a fi in regula ?
- faptul ca e vorba de momeli vii are de-a face cu autorizatii sanitar-veterinare ?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca ai nevoie de aprobari
Mai mult - pentru asta ai nevoie de avizul prealabil al autorităţii de pescuit şi acvacultură.
Adica aprobare INAINTE de a le importa

Da ce ? Nu mai sunt coropisnite in Romania sau cum ?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In primul rand factura si aviz de transport (pentru provenienta marfii) si CMR (documentul pentru transportul efectiv).

Pentru alte documente, vorbeste la biroul vamal (probabil Giurgiu/Ruse fiind cel mai apropiat).

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007
Atat Ro cat si Bg sunt state membre UE intre care nu mai exista vama sau formalitati vamale.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Esti sigur? Bagi mana in foc? Sa te vad cum scoti camasa pentru produsele accizabile sau taxate de fondul de mediu.

#6
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
E achizitie intracomunitara nu import! Despre ce vama vorbiti?

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu fac achizitie comunitara de alcool din Polonia (vinuri spumoase) si Bulgaria (cidru). Le declar la vama (de fapt, declar ca vor stationa (bauturile) intr-un depozit de destinatie si, daca trece un agent vamal in 24 de ore sa le verifice bine, daca nu, iarasi bine).
LE: la autoritatea de mediu declar paletii de transport, cartoanele si sticlele cu care sunt transportate bauturile.
Alte intrebari?

PS:@ initiator: mergi mai bine la punctul vamal (la informatii) si cere lamuriri sa nu ai probleme. Pentru transport vei avea nevoie de documentatie (CMR si aviz de expeditie). E posibil sa ti se ceara si alte documente (poate o declaratie a furnizorului privind provenienta, o hartie de la Autoritatea de Sanatate din Bulgaria, etc).

Edited by Pololica, 11 March 2019 - 11:46.


#8
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

 Naijax, on 11 martie 2019 - 11:20, said:

Da ce ? Nu mai sunt coropisnite in Romania sau cum ?


"Combatere: combaterea se poate realiza numai în serele, grădinile de plante sau de copaci care au scop comercial, deoarece specia de coropişniţe este pe cale de dispariţie şi de aceea este protejată de lege."

Sursa: https://www.daunator...24/coropisnita/

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
1. E nevoie de factura.
2. Da, este posibila sa fie nevoie de autorizatii sanitar veterinare. Atat de la bulgari cat si de la noi.

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
La produsele accizabile este alta treaba.... in cazul tau ai nevoie de factura si eventual CMR, nu ai de platit taxe vamale, trebuie sa depui doar declaratia Intrastat.
Problema este ca pentru categoria de produse animale sau vegetale iti trebuie document de intrare emis de DSVSA in baza certificatului de calitate si conformitate, certificat de analiza etc. Este o intreaga bataie de cap pentru ceea ce vrei tu sa faci, nici macar nu stiu daca este permisa "importul" de asemenea produse.
Vrei neaparat sa declari marfa la vama, la ce cantitate te-ai gandit? Eu mai iau viermusi de la fratii BG si nu ma intreaba nimeni nimic.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Cât e scoropchișnița?

#12
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Pot face comanda de momeala vie din alte tari, caz in care as lucra prin curieri specializati care imi aduc marfa in Romania. Nu stiu cum fac ei la vama, dar ei pot trece vama cu viermusi, rame, etc. Dar in momentul de fata as vrea sa fac import personal din BG deoarece am inteles de la furnizori ca nici un curier bulgar nu transporta animale vii, si chiar daca ar transporta, marfa nu ar ajunge in conditii speciale (transport la rece, transport in timp util).

Ca si cantitate ar fi nevoie sa transport incepand de la 1-2 mii cutii la cateva saptamanai, cantitate care ar creste cu timpul la  zeci de mii de cutii pe luna. La o cantitate asa de mare, in scop comercial (revanzare) vreau sa fiu in regula.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 sergiuop, on 11 martie 2019 - 14:36, said:

La produsele accizabile este alta treaba.... in cazul tau ai nevoie de factura si eventual CMR, nu ai de platit taxe vamale, trebuie sa depui doar declaratia Intrastat.
(...)


Pai asta incercam sa spun, nu am taxe vamale, dar tot am control vamal (pentru accize, in sistemul EMCS) si e posibil sa fie la fel si la colegul nostru, plus ca transportul animalelor/produselor de origine animala au nevoie de documente speciale. E foarte probabil sa aiba si el nevoie de documente sanitare de la DSV si de asta l-am indrumat spre biroul vamal sa-i ofere consultanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate