Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Monitor conectat la laptop-nelamuriri (gaming + scris cod)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
Salut !
Am un laptop Asus VivoBook Pro N580VD cu un GTX 1050 2GB, 8GB RAM, si un I5.
Am realizat ca un monitor de 15.6 e mic pentru scris cod (programare) si gaming, vreau sa imi cumpar un monitor.
Ideea e ca nu stiu daca o sa imi afecteze FPS-urile, nu prea ma pricep la monitoare, ultimul dekstop a fost cam acum vreo 6 ani, fiind in dual-screen. Conectivitatea va fi numai HDMI (nu am alt port la laptop).
As vrea si niste recomandari, ma uitam dupa monitoarele curbate, bugetul undeva la 500 de lei daca merita si poate e si la reducere.
In mare parte o sa il folosesc la diverse proiecte pentru facultate, jocuri si filme, fara editare video sau Photoshop.
Multumesc mult !

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Diagonala lui nu o să afecteze performanțele, rezoluția da. Tu acum ce ediție de display ai, întreb fiindcă modelul tău vine cu 4 ecrane diferite (din care unul e 4k)

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Solutia e sa iti iei monitorul optim pentru tine cu care faci cei mai multi bani, si sa nu-ti pese de gaming. Dupa ce ai facut banii, iti iei si o consola de gaming, pe care o conectezi la tv.

Facultatea e tot pentru a face bani - cand e terminata.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Iti poti lua linistit un monitor de 24", 1920x1080.

#5
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
Laptop-ul are o rezolutie full HD.Inteleg ca ar trebui sa ma uit dupa unul Full HD. Aveti ceva recomandari? Are cineva monitor curbat? E o diferenta?

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
https://www.pcgarage...black-freesync/

Nu chiar 500 dar pe aproape

#7
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015

View Postorlandobarbulescu, on 11 martie 2019 - 11:53, said:

https://www.pcgarage...black-freesync/

Nu chiar 500 dar pe aproape
Tot la acest model ma uitam si eu, am vazut pareri pro si contra pe net, ramane sa vad daca il gasesc pe undeva expus sa ma conving, daca nu, ma duc pe unul plat.
Detineti acest model si imi puteti da mai multe detalii?

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu detin eu. Un prieten la care am fost ore întregi. Eu nu joc jocuri, el da si e împătimit al ecranului curb. Totuși, cred că e mai bună o soluție cu trei monitoare

#9
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
Totusi cred ca o sa merg pe un ecran plat momentan. Un ecran curbat, pentru a merita banii, ar trebui sa aiba o diagonala ceva mai mare, l-am testat intr-un showroom azi si este luminos, senzatia este frumoasa, dar fata de alte ecrane de 24' nu merita banii in plus, la 600 de lei cred ca pot gasi ceva cu un timp de raspuns mai bun, unghiuri de vizualizare mai mari si (subiectiv) margini mai inguste.
Multumesc mult de raspunsuri, mai astept pareri si recomandari Posted Image

#10
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu folosesc de o luna un DELL P2417H

https://www.pcgarage...s-black-silver/

Acum este la reducere, pretul normal e pe la 800 de lei.

Este IPS, are DisplayPort, HDMI si VGA, optional poti atasa o boxa pe care o cumperi separat deci e misto. Eu am conectat un laptop mai vechi la el ca nu mi place rezoltuia interna a ecranului de 1366 x 768..

Culorile se vad super dupa mine si cu unghurile de vizualizare nu am probleme. Monitorul se poate roti si pe verticala. Pentru web dev e un vis :)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate