Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Intrebare anexa gospodareasca

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
As vrea sa stiu daca se poate face o anexa gospodareasca (garaj) pe un teren intravilan unde nu exista vreo locuinta si are ca destinatie locuinte.

Vreau sa cumpar un teren in zona Balotesti/Corbeanca/Snagov. Vreau sa fac cu autorizatie de constructie un garaj/spatiu pentru depozitare pentru activitati si obiecte personale (pasaricile mele cu masini si motociclete). Nu o sa desfasor activitati comerciale.

Constructia o sa fie din europrofile si tabla cutata vopsita (gen Bilka sau Lindab), proiectata de un inginer structurist. Suprafata maxim 100mp. O sa respect POT, CUT, retrageri, regimuri de inaltime, etc. Nu vreau sa o racordez la vreo instalatie (poate doar curent daca e la botul calului). Nu vreau sa fie izolata termic. Vreau sa nu ploua/bata vantul inauntru. O sa pierd vremea pe acolo doar primavara-toamna si cand o sa imi trebuiasca curent din an in paste o sa folosesc un generator.

Am citit ca la Balotesti autorizatiile pentru constructii temporare se acorda o singura data pentru maxim 5 ani. Eu as vrea sa tin garajul pentru o perioada ceva mai lunga sau ceva mai scurta. Nici eu nu stiu sigur daca o sa am nevoie de garaj 4 ani sau 6 ani. As vrea sa cumpar terenul intr-o zona mai OK cu perspectiva demontarii garajului si construirii unei case peste niste ani.

Imi este teama ca daca terenul are destinatia "locuinte", nu o sa pot obtine autorizatia pentru garaj/spatiu depozitare. Ma gandesc ca se pot lega de destinatia cladirii, lipsa instalatiilor si aspect in raport cu casele din zona (daca exista). Anexele gospodaresti sunt permise dar nu stiu daca e musai sa fie si gospodaria pe terenul ala.

Teren in zona industriala sau mixta nu pot sa cumpar pentru ca de obicei alea au suprafete de mii de mp. Eu vreau sa cumpar o parcela de 500-600mp.

Daca aveti sugestii sau idei, sunt binevenite.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Hai ma, ce dileme ai si tu.

1. Nu ceri in autorizatie spatii de depozitare, ceri locuinta.
2. Nu cere nimeni prin proiect sa faci cazemata, deci poti face ce vrei tu, din ce vrei tu.
3. Desemnezi un loc de baie si un loc de bucatarie pe planuri, si aia e.

Restul open space.

#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Poate ar fi o idee buna sa faci un proiect complet pentru locuinta, imprejmuire daca este cazul si magazie (sau cum vrei s-o denumesti), iar tu sa ridici numai magazia. Daca vrei sa pastrezi proiectul, mergi anual si prelungesti autorizatia de constructie. Cand vei dori, vei ridica si restul constructiei.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Fara fundatie adapost provizoriu...

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
la 600mp, cu regulile actuale de urbanism, nu ii incape depozit si casa in acelasi timp.
Ai auzit de CUT/POT, retrageri etc?

#6
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Daca mi te adresezi, da, am auzit. Am construit casa in care locuiesc si am alergat o gramada dupa acte, stiu ce presupun abrevierile alea.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ma bucur, atunci ar trebui sa stii ca la 500-600mp ii da pe la 40% POT si retrageri generoase.
Nu prea are loc de 2 cladiri (si intre ele trebuie retrageri) si iese o porcarie.

Frumusetea e ca pe viitor o sa ai nevoie de autorizatie de demolare :D

#8
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Ai dreptate, asa este.
Ma gandeam ca ar putea depune actele pentru un ansamblu, din care sa ridice doar ce doreste. Nu trebuie sa fie exact ca in proiect, nu cred ca o sa vina cineva sa-l caute la acte.
Ideea ar fi sa aiba niste hartii care sa justifice constructia.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu uita ca platesti taxe de autorizare in fct de valoarea declarata a ceea ce vrei sa ridici...

#10
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Da, stiu. Initiatorul s-a aratat dispus sa faca legal toti pasii, deci e constient ca vor fi ceva cheltuieli cu actele.
Si la varianta propusa de tine va trebui, in cazul in care va dori sa ridice o casa adevarata, sa ceara o autorizatie de demolare si pe urma de constructie.
Sau nu am inteles eu bine.
In fine, variante sunt pentru ce doreste sa faca.

Edited by claz, 10 March 2019 - 23:50.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postclaz, on 10 martie 2019 - 23:49, said:

in cazul in care va dori sa ridice o casa adevarata, sa ceara o autorizatie de demolare si pe urma de constructie.
Sau nu am inteles eu bine.
...
Clar nu ai inteles bine :

View Postflorin1008, on 10 martie 2019 - 23:12, said:

As vrea sa stiu daca se poate face o anexa gospodareasca (garaj) pe un teren intravilan unde nu exista vreo locuinta si are ca destinatie locuinte.

Adm a dat raspunsul cel mai pertinent in postarea #2 . nu mai au rost alte discutii .

#12
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Poti sa ceri anexa gospodareasca\garaj fara probleme. Obtii autorizatie, dpdv POT/CUT la 600 mp n-ar trebui sa ai probleme, te poti duce cu inca 140 mp amprenta construita daca te hotarasti sa faci casa ulterior(la un POT de 40%), iar la un CUT de 0,9 poti totaliza 540 mp, deci arhisuficient. Toata treaba e sa tii cont de pe acum de viitoarea pozitie a casei (sa nu ai surprize apoi), a.i sa nu se obtureze circulatii, orientari, etc.. Va fi importanta deschiderea terenulu in cazul tau: Cred ca ti-ar trebui un teren de minim 15ml dschidere ,  faci garaj de 10x10/9x11/8x12, ai loc sa treci pe langa el ( 1 m retras fata de o laterala), apoi din 40 m scazi 15 m sa zicem (garajul lipit de limita la strada, ca ai voie), ramai cu 25, din care probabil vreo 12 ml ar fi casa, ti-ar ramane vreo 13 in spate (calcule facute din avion..)
Poti obtine si bransament curent la anexa.
Cam asa...
Bafta
P.S.
Sub nicio forma sa nu ceri DEPOZITARE in Certificatul de urbanism, dai de ISU, etc...

Edited by un_arhitect, 11 March 2019 - 21:32.


#13
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate