Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Liftul la o casa P+2+M poate inlocui scara clasica?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am vazut lift la o cladire de P+1, dar am vazut si un bloc de locuinte P+8 fara lift, fiindca investitorul a dat faliment si a lasat blocul asa. In schimb a pus usi de lemn la fiecare etaj acolo unde trebuia sa fie usa liftului.

#56
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 baribalu, on 09 martie 2019 - 13:54, said:

Si daca ar fi legal, ar trebui sa fi cel putin nebun de legat sa locuiesti in asa ceva... In cazuri extreme cum iesi din casa? Teleportat, cobori pe coarda de la etaj, te evacueaza cu elicopterul, sau te arunci pe geam, de inteligent ce ai fost, sa ajungi sa locuiesti acolo?
Mai tata, voi n-ati inteles.
Omu' isi obtine POT-ul dorit, isi face casa, face receptia, apoi isi construieste si scara dichisita.
Ideea e ca pana cand face receptia are nevoie de lift...

 mircea812, on 09 martie 2019 - 16:25, said:

Mi-am promis că nu le dau un leu șpagăPosted Image
Atunci inseamna ca nu-i musai sa-ti faci casa. :)

#57
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Pai... un lift p+1 e peste 8k euro fara manopere.
Cred ca e mai ieftina spaga zdrentelor decat liftul.
De ce nu daci scara in living pe un perete lipita dintr-o bucata? Stiu ca tu cauti solutie pt altceva dar nu strica si o revizuire.

#58
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 victor29cr, on 09 martie 2019 - 22:44, said:


De ce nu daci scara in living pe un perete lipita dintr-o bucata? Stiu ca tu cauti solutie pt altceva dar nu strica si o revizuire.
Este si asta o solutie, chiar foarte frumoasa, dar in cazul meu as vrea ca in viitor sa existe posibilitatea sa transform locuinta in mai multe unitati de locuit.

Edited by mircea812, 10 March 2019 - 07:59.


#59
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si ce te faci daca ii naste la unu' nevasta si nu incap brancardierii cu targa in lift ?

#60
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

 mircea812, on 10 martie 2019 - 07:58, said:

Este si asta o solutie, chiar foarte frumoasa, dar in cazul meu as vrea ca in viitor sa existe posibilitatea sa transform locuinta in mai multe unitati de locuit.
Aici chiar o sa ai o problema, pentru ca intra la locuinte colective, si acolo ai nevoie de aviz ISU, respectiv cai de evacuare.
Cf GP 089-03(ghid e proiectare) la cap. 2.1 se mentioneaza ca "la cladirile civile accesul pietonal la diferite niveluri se asigura obisnuit prin scari". e drept, nu zice ca e obligatoriu, ci doar.. obisnuit :D.
Bafta

#61
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu va primi niciodata autorizatie de constructie fara scara, si este normal asa, dintr-o groaza de motive care tin in primul rind de bun simt pina sa tina de legi.
Ori faci casa mai mica, ori o faci pe un teren corespunzator, ori rezolvi cazul cu o mica atentie, fara scara nu se poa'.


#62
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Bunul simt nu exista la Primaria sectorului 1.

Langa mine se construiesc P+4 in zona de P+2 si mi-e imi spun ca o scara exterioara imi ia din POT!

Posted Image

Edited by mircea812, 21 March 2019 - 11:13.


#63
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Da fa omule casa mai mica in planuri, ca sa te inscrii in valori, si cind o construiesti o maresti pina unde trebuie.

#64
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Plin de păreri pe aici dar zero baza legală. Cei care spuneți că nu e legal pe ce vă bazați? Ați găsit o lege sau un normativ în acest sens- scrieți aici număr, dată și articolul corespunzător.
Dar fără formulări de tipul "în general", "se recomandă", "de obicei", "în mod obișnuit" și altele asemănătoare.
Altfel
- întrebarea e interesantă strict dpdv legal; în realitate nu aș face o clădire fără scară.
- cu atît mai mult cu cît vrei să faci ulterior apartamente separate îți va trebui scară - una separabilă de restul spațiilor de pe nivel. Aviz de la pompieri la dimensiunile tale nu vei avea nevoie.
Off-topic - ce apartamente sînt alea la 50 mp construiți?
On- topic - m-ai făcut curios, drept pentru care o să caut prin legislație...

#65
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Sa ne intelegem, nici eu nu as face o cladire fara scara.  Intrebarea mea este emisa doar din dorinta de a castiga mai mult spatiu, legal.
Atata pot construi eu legal, 50mp la sol. Eu nu pot iesi in consola, sunt obligat sa am unghiul acoperisului la 45 de grade, trebuie sa ma retrag de la limita cu vecinul desi el nu a facut-o Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uc4NufImsbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 10 April 2019 - 08:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate