Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Am autorizatie de circulatie provizorie. Mai am nevoie de rovinieta?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018
In cazul in care am Autorizatie de circulatie provizorie, mai trebuie sa am si rovinieta?
Intreb pentru ca am primit o amenda (pt ca nu am avut rovinieta) desi am avut autorizatie de circulatie provizorie.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DAP - Ai nevoie de rovinieta
Amenda este pe merit
Lasa forumul si fuga la plata

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 hestiaxx, on 08 martie 2019 - 11:49, said:

In cazul in care am Autorizatie de circulatie provizorie, mai trebuie sa am si rovinieta?


Dpdv LOGIC, tu ce crezi?

#4
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Daca ai numere rosii provizorii NU iti trebuie rovinieta.
Daca ai numere negre definitive DA.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 C63AMG, on 08 martie 2019 - 11:58, said:

Daca ai numere rosii provizorii NU iti trebuie rovinieta.
Explică și mie te rog de ce ?

#6
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Nu, nu ai nevoie de rovigneta pentru numere provizorii si nici nu trebuie sa plateste taxa de pod la Fetesti.

#7
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Dacă un vehicul circulă cu numere provizorii (numere roșii), este necesară achiziționarea unei roviniete pentru această perioadă?
Atât pentru vehiculele care circulă cu numere provizorii, cât și pentru vehiculele care circulă cu numere roșii, NU se achită rovinietă.

Sursa: https://www.untrr.ro...-frecvente.html

Sursa nr 2: http://www.cnadnr.ro...ivind-rovinieta

Edited by cristiany, 08 March 2019 - 12:07.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Baieti - mai incet
O.244/2008 - se aplica tuturor utilizatorilor pentru toate vehiculele detinute de acestia inmatriculate temporar sau definitiv , care circula pe drumuri nationale din Romania

In practica nu prea se ia prapadita aia de rovinieta la numere rosii dintr-un motiv mai ... romanesc;
Cazanul nu are talon - acesta vine dupa inmatricularea definitiva
Asta este motivul invocat de aia care vor sa scape de plata rovinietei - de altfel, o suma de toata jena
Totusi - pe autorizatia de circulatie provizorie exista numarul sasiului care se trece ca element de identificare si cu asta - iei rovinieta

Ca ai cautat motive sa NU o iei ... - este alta poveste

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
hestiaxx: pe foaia primita ar trebui sa scrie in baza la ce ti-a dat amenda aia....
sau posteaza o copie (acoperind numele si adresa ta...desigur)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 hestiaxx, on 08 martie 2019 - 11:49, said:

In cazul in care am Autorizatie de circulatie provizorie, mai trebuie sa am si rovinieta?
Intreb pentru ca am primit o amenda (pt ca nu am avut rovinieta) desi am avut autorizatie de circulatie provizorie.
Contest-o! Uite aici sursa oficială pe care te bazezi.

roviniete.ro said:

6. Am achizitionat un vehicul si pana la inmatriculare acesta circula cu numere provizorii (numere rosii). Este necesara achizitionarea unei roviniete pentru aceasta perioada?
Atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii de Romania, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta.
Literele majuscule aparţin lor, nu le-am modificat eu.

Şi eu am ieşit, cu maşina nou-nouţă, de la dealer direct pe A2 şi n-am plătit nicio amendă.

Restul e can-can.

LE. În cazul în care cineva pune la îndoială veridicitatea sursei - ssstt:

roviniete.ro said:

Roviniete.ro este autorizat de Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (C.N.A.I.R. S.A.) prin Contractul nr. 93/17339 din data de 27.08.2007 reinnoit

Edited by PSC, 08 March 2019 - 12:23.


#11
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Inmatricularea temporara nu este tot una cu inmatricularea provizorie: "Înmatricularea temporarã se realizeazã în cazul vehiculelor de provenienþã strãinã care beneficiazã de regimul vamal de admitere temporarã sau pentru vehiculele destinate exportului."

#12
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Si eu am umblat 3 luni cu numere rosii prin afara orasului si prin tara in concediu si n-am avut nevoie de rovigneta.

#13
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Daca nici CNADNR-ul nu e de incredere, e nashpa ... Posted Image
Informatia ca nu trebuie rovinieta am primit-o inclusiv de la Politie, acum ma gandesc ca ar trebui sa stie si ei ceva legi.
In plus am mers cu numere rosii o gramada prin Ro si nu am primit nicioodata " felicitari " de la organele statului.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Da' ce organ este de incredere in minunata noastra patrie ?
Nu ai primit niciodata "felicitari" dintr-un motiv banal de simplu
NU TE-AU PRINS

La fel si colegul care zice ca nu a avut nevoie de rovigneta
FALS
Avea nevoie dar - NU L-AU PRINS

#15
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
@Naijax

Corect, daca autoturismul este inmatriculat temporar sau definitiv, e nevoie de rovinieta.

Exceptia o fac autovehiculele ce urmeaza sa fie inmatriculate si detin doar certificat de inregistrare. Confirmarea se regaseste direct pe site-ul CNADR la sectiunea de intrebari:

"10. Am achizitionat un vehicul si pana la inmatriculare acesta circula cu numere provizorii (numere rosii). Este necesara achizitionarea unei roviniete pentru aceasta perioada?
Atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii (numere rosii), cat si pentru vehiculele inregistrate (detin certificat de inregistrare si nu certificat de inmatriculare), NU se achita rovinieta;"

#16
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 cristiany, on 08 martie 2019 - 12:21, said:

Daca nici CNADNR-ul nu e de incredere, e nashpa ... Posted Image
Informatia ca nu trebuie rovinieta am primit-o inclusiv de la Politie, acum ma gandesc ca ar trebui sa stie si ei ceva legi.
In plus am mers cu numere rosii o gramada prin Ro si nu am primit nicioodata " felicitari " de la organele statului.
Amenda pentru lipsa rovinieta NU iti da politia rutiera(cel putin asa stiu eu) ci cei de la CNADNR.
Deci ai numere rosii cu autorizatie provizorie sau numere negre definitive cu Dovada inlocuitoare talon (cea care tine locul talonului pana la emiterea lui de catre cei de la DRPCIV).

#17
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Asta spun si eu: daca ai autorizatie provizorie ( asa cum este in cazul de fata ) nu ai nevoie de rovinieta.
Se specifica foarte clar pe site-ul CNADNR-ului.

Edited by cristiany, 08 March 2019 - 12:38.


#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am circulat 2 luni si jumatate cu Suzuki-ul cu numere rosii, a durat doar o luna pana au livrat COC-ul sa o pot inscrie. S-au facut multe drumuri prin tara si nu a venit niciun "plocon" la usa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate