Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Conectare AV Reciver la Amplificator

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 waterman, on 08 martie 2019 - 12:04, said:

La ce bună telecomanda dacă tot le scoți pe geam să bucuri tăt cartieru dă populara matale.
Nu ajunge mana din fundu' curtii...

#38
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

 costin001, on 08 martie 2019 - 12:07, said:

Nu ajunge mana din fundu' curtii...

La ce-mi trebuie telecomanda in cazu' asta ? Dau la maxim si parasesc rapid locul. Ma duc in partea apusa a "fundului curtii" si fac "auditie".

#39
Matheo33

Matheo33

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2018

 costin001, on 08 martie 2019 - 12:07, said:

Nu ajunge mana din fundu' curtii...
Telecomanda o folosesc cand sunt in casa! :))

#40
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
De obicei telecomanda bate maxim 7 metri.

#41
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
In cazul tau, nu poti sa faci ceea ce ti-ai propus cu ce ai acum. Schimbi receiverul cu unul care are iesiri pre-out si  il poti conecta fara probleme la un alt amplificator care are intrare dedicata pentru finali. Se poate folosi aceasta metoda daca vrei sa amplifici fronturile cu un amplificator stereo mult mai bun calitativ decat receiverul.

#42
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
De fapt, ai o pereche de ieșiri audio pe receiver, blocul 3, ultima pereche (VCR OUT). Problema este ca cel mai probabil blocul de control de volum se află în schemă mai la vale (către ieșirile de boxe) și nivelul de ieșire pe acea pereche nu este afectat de poziția reglajului de volum, adică nu poți obține fix ceea ce vrei.

Poți însă să încerci cu o pereche de cabluri RCA.

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Iesirile alea de tip VCR OUT sau orice REC OUT sunt in 99% dintre cazuri cu semnal fix. Receiverele ce au iesiri PRE OUT de obicei sunt din gama de sus. Cum probabil ai tu pe acel Marantz

#44
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
nimeni nu si-a pus problema cum leaga boxele? :D

#45
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 danyel61, on 08 martie 2019 - 11:57, said:

Ma dau batut, tot nu inteleg logica.
Poti sa legi 4 boxe la Onkyo, are din "fabrica" iesire pentru asa ceva.
Nu inteleg ce nu este de inteles!
Omul vrea sa conduca fronturile cu un amp dedicat pentru ca un amp dedicat le misca mult mai bine si autoritar si pe langa imbunatatirea sunetului suna si mult mai tare.
Solutia asta este foarte răspândită in randul audiofililor care  vor sa impace si capra si varza(intre filme si stereo/2.1 HI-FI)
Pdoblema esta ca pe colegul nostru nu-l ajuta receiverul sa faca acest lucru.
Doar receverele care au preout pentru toate canalele pot fi configurate astfel.

LE: Mai exista o solutie.Un electronist iti poate culege semnal de la intrarea in blocurile de amplificare corespunzatoare canalelor frontale L si R si ti-l leaga la una din perechile de mufe existente(Rec Out)
Asa o sa-ti mearga exact cum vrei tu.

#46
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Chiar daca nu are preout-uri, fiind un model mai vechi si dintr-o gama mai entry, merge sa foloseasca si iesirea de casti. Eu am incercat treaba asta (am iesit intr-un amplificator de casti, ce-i drept), chiar daca sunetul va avea de suferit, pentru ca acea iesire de casti va actiona ca un preamplificator si cel mai probabil este de o calitate scazuta (cam ca cele de pe smartphonuri).

Folosesti un cablu de tip jack-2 RCA pe care il gasesti la orice magazin de electronice.

 costin001, on 08 martie 2019 - 11:33, said:

Pe dracu!!! iesirea din casti nu este la fel cu cea din spate, fiind in fluentata si de presetarea de sunet pe care tu ai ales-o.

Ce presetare? Da pe pure direct sau cum se numeste la Yamaha treaba asta si gata. Oricum pentru ce-i trebuie lui nu se pune problema de auditie critica.

Nu va mai mirati atat ca cineva doreste sa foloseasca un amplificator extern alaturi de un receiver. Amplificarile din receiverele ieftine sunt cam lesinate si daca ai niste boxe putin mai puturoase ajungi rapid in zona de distorsiuni. Nu e nevoie sa le dai foarte tare, chiar si la un volum normal de auditie poti avea surprize.

Edited by razor01, 08 March 2019 - 19:29.


#47
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Iesirea de casti nu te ajuta decat daca sursa e stereo.La material multicanal iti face downmix la stereo si o sa ai toate canalele amestecate.
Apoi la majoritatea sculelor introducerea jack-ului anuleaza sunetul din boxe.
Eu din ce am inteles initiatorul vrea sa foloseasca simultan.


#48
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@geo
Initiatorul vrea doar sa "telecomandeze" acel Onkyo(volumul) cu ajutorul receiverului. Nu a zis ca il intereseaza multicanal & stuff.

#49
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca era asa lega sursele direct la amplif si nu mai folosea receiverul deloc.
Din ce am inteles el vrea sa foloseasca receiverul  cu surse stereo(cel mai probabil PC cu youtube) si emulare 5.1 activata iar fronturile sa fie motorizate de amplificator.


#50
Matheo33

Matheo33

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2018
Deci, stimati colegi, am incercat toate variantele posibile. Pe mine ma interesa sa las volumul la Amplificator pe la 60% max ( fara sa ma ating de el ) si controlul general sa il dau doar din telecomanda de la Yamaha. Fara emulari, 5.1 sau ce drac o mai fii. Doar stereo.
PS. La Yamaha am sistemul ei 5.1 care il folosesc doar in jocuri ( cand nu am ce face ) si filme! Muzica doar stereo!
MA REPET: Doar am intrebat daca se poate ce am relatat cu cateva randuri mai sus! Nu se poate asta e! Dam la Manivela :)

Edited by Matheo33, 08 March 2019 - 21:51.


#51
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
De ce nu legi sursa de sunet direct la amp?

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asa cum am spus ,nu se poate. N-ai iesire variabila ca volum(ca s-o poti regla cu telecomanda) din acel Yamaha.

Edited by edigee, 08 March 2019 - 22:01.


#53
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Care e sursa de muzica? doar din calculator?

#54
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Matheo33, on 08 martie 2019 - 11:19, said:

Amandoua sunt perfect functionale. Doresc sa dau volum din telecomanda de la yamaha si sa nu ma ating de volumul de la Onkyo. Comoditatea!
pune Onkyo pe OLX.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate