Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Zgomot HDD scriere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu daca mai e ceva de verificat (eventual ai putea incerca cu alta sursa)... o sa stai asa cu el. Solutii miraculoase la HDD-urile care au inceput sa dea semne de slabiciune fizica (erori, zgomot, etc) nu prea sunt din pacate.

Lasa eventual HDD-ul singur pe cablu de alimentare si deconecteaza DVD-RW-ul (tot nu prea il folosesti) sau pune-l pe cablu separat.. Asa-i cu calculatoarele vechi, incep sa te lase.. desi eu am HDD-uri pe la tara care au 160Gb, vreo 13 ani vechime si fara bad-uri sau alte erori.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Ce treaba are ca PC-ul e SATA 2 iar HDD-urile si SSD-urile moderne sunt SATA 3?
Sunt perfect compatibile.
La HDD nu vei sesiza nicio diferenta intre SATA 2 si SATA 3.
La SSD chiar daca nu va mereg pe SATA 3 ci pe SATA 2 diferenta va fi enorma fata de un HDD.

#21
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu vad rostul investitiei, daca mi-as lua deja mi-as lua ceva de ultima generatie sa ma tina cel putin 15 ani de acum incolo daca tot dau un ban gramada.
Pe urma ce sa fac cu un SSD la viteze mici?Cui sa il vand nu am si se depune praful pe el acolo prin cutii.
Nu zic ca ar fi rau un SSD dar nu merita investitia pur si simplu.

Cu acest HDD mai sunt sanse sa fac ceva?El e bun, s-ar putea sa fie doar cablurile.
Mouseul de la un timp incepe sa imi faca figuri, pierde curentul din senin.Sa fie de la sursa?

Edited by smiley2, 09 March 2019 - 17:40.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsmiley2, on 09 martie 2019 - 17:40, said:

Cu acest HDD mai sunt sanse sa fac ceva?El e bun, s-ar putea sa fie doar cablurile.
Mouseul de la un timp incepe sa imi faca figuri, pierde curentul din senin.Sa fie de la sursa?

Am spus.. sunt sanse sa mai tragi de el dar fara sa stochezi lucruri importante acolo... Dupa cum caraie, e posibil sa crape oricand si risti sa pierzi informatia.
Nu stim ce sursa ai, ce putere, ce ai instalat in PC.. Sa ne apucam sa ne dam, asa cu parerea, nu stiu daca facem bine.

Un mouse consuma o cantitate infima de curent.. deci nu are niciun motiv sa se poticneasca din cauza curentului.

Dar... la un HDD daca sursa nu e buna, e suficient sa aiba ceva spike-uri de tensiune (caderi, variatii bruste) suficiente cat sa imprime niste erori pe HDD... Iar programul de test iti spune.. ca-i de la cablu.. nu e de la cablu.. eroarea de interfata poate fi orice.

#23
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Asta e sursa:
https://www.emag.ro/...b/pd/DKDWGVBBM/

M-am gandit ca poate o fi si procesorul slabut iar cand foloseste netul incearca sa forteze hardul si atunci incepe sa scaraie.

Edited by smiley2, 09 March 2019 - 20:56.


#24
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Sa fie de la cei 20+4 pini care vin la placa de baza?
Inainte chinezaria aia de sursa pe care o foloseam avea 20 de pini, asta are 20+4.
Ar avea ceva legatura zgomotul hdd-ului daca am pus toti cei 24 de pini si nu am eliminat aia 4?
Chiar la deschiderea PC-ului imi caraie, nu e zgomot imens si nu se aude cand folosesc castile sau e deschis TV-ul in cealalta camera dar totusi se aude un sunet continuu si sta aprins LED-ul rosu de la unitate cat timp face zgomotul.

Ar putea fi de la sursa ce parere aveti despre acest voltaj din AIDA64?
Vreau sa stiu, poate trebuie sa returnez sursa ca mi-ar crea probleme.

Attached Files


Edited by smiley2, 14 March 2019 - 17:21.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu pare de la tensiuni proaste sa ai zgomot. Imprumuta o sursa de la un coleg ca sa fii impacat cu tema asta.

Edited by neagu_laurentiu, 15 March 2019 - 06:58.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsmiley2, on 09 martie 2019 - 17:40, said:

Nu vad rostul investitiei, daca mi-as lua deja mi-as lua ceva de ultima generatie sa ma tina cel putin 15 ani de acum incolo daca tot dau un ban gramada.
Pe urma ce sa fac cu un SSD la viteze mici?Cui sa il vand nu am si se depune praful pe el acolo prin cutii.
Nu zic ca ar fi rau un SSD dar nu merita investitia pur si simplu.

Cu acest HDD mai sunt sanse sa fac ceva?El e bun, s-ar putea sa fie doar cablurile.
Mouseul de la un timp incepe sa imi faca figuri, pierde curentul din senin.Sa fie de la sursa?
Ce viteze mici la ssd? Ala merge la vitezele la care e proiectat și învie calculatoare vechi de 10 ani.
Probabil ai și puțin ram, de aia merge hdd mult. Il folosește în loc de ram.

#27
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
E destul 4Gb RAM pentru Windows 7, in browsing, downloading si sharing.

Pot sa incerc sa pun iar sursa veche da mi-e ca daca deja ar fi pe duca hdd-ul nu mai rezolva nimic sursa si imi fac de lucru.Vreau sa stiu sigur daca e hdd-ul sau poate fi alta cauza.

#28
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postsmiley2, on 15 martie 2019 - 09:43, said:

E destul 4Gb RAM pentru Windows 7, in browsing, downloading si sharing.

Pot sa incerc sa pun iar sursa veche da mi-e ca daca deja ar fi pe duca hdd-ul nu mai rezolva nimic sursa si imi fac de lucru.Vreau sa stiu sigur daca e hdd-ul sau poate fi alta cauza.

eu mizez pe HDD. SSD-ul daca il iei se poate folosi si pe configuratia noua fara probleme. Acum depinde ce vrei

#29
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Posteiffel, on 09 martie 2019 - 17:34, said:

Ce treaba are ca PC-ul e SATA 2 iar HDD-urile si SSD-urile moderne sunt SATA 3?
Sunt perfect compatibile.
La HDD nu vei sesiza nicio diferenta intre SATA 2 si SATA 3.
La SSD chiar daca nu va mereg pe SATA 3 ci pe SATA 2 diferenta va fi enorma fata de un HDD.

Ma gandeam ca e incompatibil Sata 2 cu Sata 3, nu e chiar nici o diferenta intre ele?
Ca viteza ar fi mai mare pe Sata 3 sau ca ar diferi sloturile, absolut nimic?

As lua atunci un HDD de 1TB de la WD si un SSD de la Adata.Si la un SSD se aplica acelasi lucru ca la HDD cu compatibilitatea?Adica daca placa de baza e pe Sata 2.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
SATA 1-2-3 sunt compatibile intre ele.
A existat ceva la un moment dat ptr un chipset folosit in HDD-uri o problema de incompatibilitate intre 1 si 2 - pusesera un jumper ptr a face setarea manual.
In rest nu sunt probleme.

#31
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Posteiffel, on 21 martie 2019 - 12:16, said:

SATA 1-2-3 sunt compatibile intre ele.
A existat ceva la un moment dat ptr un chipset folosit in HDD-uri o problema de incompatibilitate intre 1 si 2 - pusesera un jumper ptr a face setarea manual.
In rest nu sunt probleme.

Bun dar am un BSOD si nu ii gasesc eroarea de la ce poate proveni asta.
E schimbata doar sursa si nu aveam problema asta, pana la urma o fi de la sursa vreo problema sau de la HDD?
Cam de cand primesc acel BSOD hardul incepe sa chitaie.
Inca mai pot returna sursa daca ea ar fi problema.

Attached Files


Edited by smiley2, 21 March 2019 - 13:17.


#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
E eroare de kernel.
Cauze:
- HDD corupt.
- Erori de memorie
- Probleme cu un driver
- Fisiere corupte de catre un virus/malware, inclusiv registrii corupti.

#33
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Le-am testat pe toate, am schimbat cablul de la HDD, i-am facut teste HDD-ului si nu a gasit probleme cum ar fi bad-uri.La inceput dupa instalarea Windows-ului nu imi face HDD-ul nici un zgomot la scriere, asta se intampla dupa un anumit timp.
Erori de memorie am facut cu MemTest si MemTest86+ si nu a fost gasit nimic, am schimbat sloturile dar la fel.
Probleme cu un driver, posibil sa fie.Am vorbit cu cei de la Ati AMD dar nu au facut nici un update la driver sau ceva, ce mai pot sa fac aici?
Fisiere corupte nu cred ca ar fi de unde sa fie pentru ca Windows-ul e fresh installed cu drivere si browser-ul Google Chrome sau chiar cu Firefox se intampla asta.

Edited by smiley2, 21 March 2019 - 13:36.


#34
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ar putea fi ceva de la S.M.A.R.T.?

Cand booteaza Windows-ul, adica cand se incarca procesorul, hdd-ul etc imi scrie ceva  de genul "Capable but Disabled".
Stiam ca trebuia sa scrie ceva cu "OK" in zona aia, se opreste cateva secunde la HDD.
Ar putea fi ceva de la BIOS, vreo eroare?

Inca ceva, ii dadeam inainte formatari cu "Boot and Nuke" si sa nu fie de acolo ceva probleme.

Edited by smiley2, 27 March 2019 - 09:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate