Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cainele șchioapăta dupa tuns

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alinacapy

alinacapy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2007
Buna ziua! Am dus cainele la un salon pentru tuns si imediat ce l-am luat am observat ca șchioapătă de la piciorul din spate si isi linge labuta. I-au taiat si unghiile, din câte imi dau seama, dar nu vad nici o rană.  Ati mai pățit asa ceva? In cat timp trece ? Ar trebui sa merg la veterinar? Mentionez ca este un schnauzer de 9 luni, la primul tuns.

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
I-au taiat cumva unghiile prea adanc?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Este foarte posibil sa-i fi smucit un pic piciorul in timpul tunsului ori la taiatul unghiilor.
Daca șchioapătă si maine, recomand sa-l duci la un veterinar.

#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Du-l la un cabinet medical veterinar, schimba locul unde vei duce nefericitul necuvântător la tuns/frezat/aranjat, nu merită să fie maltratat  Posted Image e și el o biată ființă fără apărare! Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ajm6QsQNQU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
alinacapy

alinacapy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2007
Si eu m-am gândit ca de la unghii. Nu stiu cat inseamna taiat prea mult.Sper sa treaca până mâine.

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Pune o poza cu labuta in cauza.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Imi cer scuze, dupa titlu am crezut ca e Fun.

#8
irinuca_popii13

irinuca_popii13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.02.2018
Nu i-o fi amortit piciorul?
O fi facut vreo pareza?

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai stat cu el cat a fost toaletat ca sa vezi ce manevre au aplicat pentru a-l imobiliza? E posibil sa se fi smucit si sa fi facut o întindere sau sa fi sărit de pe masa. Așteaptă pana maine si vezi cum evoluează. Sigur nu e de la unghii.

#10
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

 alinacapy, on 05 martie 2019 - 17:19, said:

Si eu m-am gândit ca de la unghii. Nu stiu cat inseamna taiat prea mult.Sper sa treaca până mâine.
nu trece asa repede. poate nu mai schioapata asa tare, dar daca il atingi acolo o sa schelaie.taiat scurt inseamna ca o ajuns la partea carnoasa unde sangereaza. daca il duci urmatoarea tura prea repede, si daca il ciupesc iar(poate s-a miscat cainele in momentul taierii), o sa-l traumatizezi de nu mai poate nimeni in afara de tine , sa-i taie unghiile. altceva nu are, daca inainte era ok, decat daca l-ai dus prin cioburi si s-a taiat. verifica-i laba si intre perinite. (mai intra pietricele sau sticle)
sfatul meu e sa inveti sa i le tai tu. mergi la un dr vet si ii platesti consultatia ca sa iti arate exact.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Intotdeauna sa stai cu catelul cat timp il toaleteaza. Mi-am amintit de un caz in care stapanul si-a lasat caniche-ul la tuns si cand s-a intors sa-l ia, l-a gasit mort. Era vara, foarte cald, probabil ca nu i-au dat apa, s-a deshidratat, a facut insolație sau o fi avut ceva la inima, nu mai tin minte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate