Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce s-a întâmplat cu sucul de mere Alma

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcorinadaniela, on 04 martie 2019 - 15:26, said:

rosix, asta e pe piata de ani de zile. cel ambalat la sticla a aparut ulterior, si se pare ca nu se (mai) gaseste chiar peste tot.
eu nici nu stiam ca exista varianta "la sticla".

Pai, nu mai aduce Carrefour pentru ca ii obliga statul sa se complice cu sticlele.. de aia.. Gandeste-te cat de simplu e sa colectezi ambalaje si sa le faci retur la Bistrita.

Edited by rosix, 04 March 2019 - 15:41.


#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
multe dintre ambalajele din sticla sunt nereturnabile. e decizia consumatorului final daca le recicleaza sau le arunca direct la gunoi, la gramada cu hartie, plastic, metal si gunoi menajer.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Nu le-a mers in sticla de sticla astfel ca nu au mai comercializat varianta respectiva. In schimb gasesti la cutia de 3L mai peste tot.

Producatorul este Pombis Bistrita SA  aici ai o adresa de e-Mail: [email protected]

#22
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Doar ca parere, cred ca nu exista nici un suc la raft natural 100%! Daca este asa trebuie sa aiba cateva zile termen de garantie si sa stea la rece!
Daca este natural de ce cand il faci tu acasa are alt gust! Si apoi este vorba de suc de mere, gasesti mere romanesti din Inuarie pana in Decembrie! De ce nu iti faci tu sucul?!

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postwaterman, on 04 martie 2019 - 14:37, said:

Nu ține nici un suc de mere adevărat 30 de zile.

Eram nebun după așa ceva când eram mic, dar făcut în casă.
Iei un storcător de fructe și-ți faci singur acasă nu bei toate chimicalele.


Acum depinde si cu ce chimicale a fost stropit pomul, frunza, fructul, etc...........

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postadistroe21, on 04 martie 2019 - 15:50, said:

Doar ca parere, cred ca nu exista nici un suc la raft natural 100%! Daca este asa trebuie sa aiba cateva zile termen de garantie si sa stea la rece!
Daca este natural de ce cand il faci tu acasa are alt gust! Si apoi este vorba de suc de mere, gasesti mere romanesti din Inuarie pana in Decembrie! De ce nu iti faci tu sucul?!

este pasteurizat. de aceea rezista maxim 30 de zile DE LA DESIGILARE. daca nu desigilezi recipientul, are termen de valabilitate 12 luni, pastrat in conditiile indicate de producator.
http://livadaluicorv...ic/suc-de-mere/

si berea este pasteurizata, si laptele din comert.

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View Postadistroe21, on 04 martie 2019 - 15:50, said:

Doar ca parere, cred ca nu exista nici un suc la raft natural 100%! Daca este asa trebuie sa aiba cateva zile termen de garantie si sa stea la rece!
Daca este natural de ce cand il faci tu acasa are alt gust! Si apoi este vorba de suc de mere, gasesti mere romanesti din Inuarie pana in Decembrie! De ce nu iti faci tu sucul?!

ba sa stii ca este natural 100% atat timp cat nu este adaugat zahar, conservati, arome si asa mai departe. Sucul de mere este produs prin stoarcere rece si ulterior pasteurizat. Prin pasteurizare mai pierde din vitamine, dar rezista cel putin 1 an nedesfacut.

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPlaton, on 04 martie 2019 - 15:51, said:




Acum depinde si cu ce chimicale a fost stropit pomul, frunza, fructul, etc...........
Pentru merele din gradina proprie se stropeste mai putin, de 4-6 ori in functie de fiecare om.
Pentru merele de livada, eventual cumparate din magazin, iti spun eu: se stropesc cu fungicide si insecticide de minim 21 de ori/sezon.

#27
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
La descriere zice "cu mere" si nu "de mere" cum m-as fi asteptat. E ca mustarul care contine ... 15% mustar.
Asta cu numarul tratamentelor e cam adevarata. Din pacate pitzi /botox prefera coaja impecabila si lucioasa. Moarta dar impecabila.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbusiness11, on 04 martie 2019 - 16:09, said:


ba sa stii ca este natural 100%
O fi, dar eu ma intreb cum se face normalizarea.

#29
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Just. Cind fac suc de mere acasa, cu storcator cu ax melcat, isi schimba culoarea in decurs de citeva minute.

#30
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdan78rom, on 04 martie 2019 - 19:22, said:

Just. Cind fac suc de mere acasa, cu storcator cu ax melcat, isi schimba culoarea in decurs de citeva minute.


Pentru că are contact cu aerul.  Vă invit să vedeți ce înseamna presare la rece in vid. Nu își schimbă culoarea pentru că nu oxidează. Suc 100% natural. Veniți si vedeți.

#31
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View Postwaterman, on 04 martie 2019 - 14:37, said:

Nu ține nici un suc de mere adevărat 30 de zile.

Eram nebun după așa ceva când eram mic, dar făcut în casă.
Iei un storcător de fructe și-ți faci singur acasă nu bei toate chimicalele.
Eu am facut 200 de litri in toamna din merele mele, procesate la cineva care avea presa si instalatie de pasteurizare (gasesti o multime pe internet), in pungi de 5 litri cu 10 lei/punga. Inca mai am 10 pungi. Tin in pungi peste 12 luni daca nu sunt desigilate. Dupa desigilare sucul tine lejer 30 de zile in balcon acoperit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate