Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Exercitii Fizice versus Operatie Hernie Inghinala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Salut! Am 35 de ani. In urma cu aproape 10 ani m-am operat de hernie inghinala stanga, aparuta in urma faptului ca am carat un sac de nisip de 50 kg (aproape de greutatea mea de atunci, acum am vreo 65) de la masina la bloc (vreo 20 metri). M-am operat frumos la un profesor doctor la Colentina, mi-a pus o "plasa" din ce am inteles, n-au fost probleme ulterioare. Plasa de Buzau, de Carrefour, nu stiu de care, ca nu ma pricep si nici nu ma interesa atunci.

La niste luni bune dupa operatie (poate chiar peste 1 an, nu mai tin minte) mi-am instalat acasa in tavan o bara de tractiuni, foarte practica, credeam eu. M-am apucat de tractiuni 5, 10, 20. Hopa! durere ascutita in operatie. Nu cat sa ma opreasca, dar suficienta sa ma sperie. Am lasat-o mai moale si dupa ceva timp apuc sa vorbesc cu un chirurg. Cica sa nu mai fac nici macar una, ca la tractiuni se intind muschii abdomenului extrem de mult si risc sa-mi sara plasa de acolo. Nu stiu unde ar putea sari, dar banuiesc ca e vorba de o recidiva daca fac efort de care nu trebuie. Si mi-a mai spus sa fac flotari daca vreau muschi in brate, dar ca cel mai recomandat e inotul...

De atunci singurele exercitii pe care le-am mai facut au fost mersul pe bicicleta si pe jos. Ah, si inca un sport de orizontala, nu intru in detalii, dar uneori si ala imi reactiveaza durerile.

Eh, si vine 2018... Plictisit de grisinele care imi tin loc de brate, combinate cu burta care da semne ca ar vrea sa inceapa sa devina tridimensionala, zic ca trebuie sa ma apuc de ceva mai serios. Am luat un sac decent de box, o placa, doua conexpanduri in tavan, bandaje pentru incheieturi si da-i la sac. 10 minute la 2-3 seri parea okay, intra si un pic de cardio, treaba mergea bine. Nici nu trec 2 luni, incep sa resimt iar mai des ca de obicei intepaturile in operatie si observ imediat tiparul ca ma doare dupa sedintele de dat in sac. Reusesc sa dau de un instructor, zice ca e normal, si aici sunt solicitati muschii abdominali. Sa fac incalzire ca la carte inainte si sa nu dau lovituri puternice. Ain't nobody got time for that! Si nici nu l-am luat sa-l mangai sau sa dansez in jurul lui.

Si am cazut iar pe ganduri.. cum sa respect indemnul ala de a face 30 min de miscare / zi, si sa se si vada ceva rezultate, fara sa dau cu matzele pe-afara?? De inotat chiar n-am unde, nu e nici un bazin pe-aproape, si nici macar cada nu am, doar cabina de dus, si nu-i adanca :)  flotari fac 30, trebuie sa astept minim 10 minute ca sa mai iasa inca pe-atatea. Nu e continuitate... De alergat, cel mai apropiat parc e la 2km, de-a lungul bulevardului daca alerg, mai mult rau imi face. Si asta e de fapt intrebarea topicului...ce tip de fitness imi poate menaja operatia cu probleme?... In principal pentru brate, dar si pentru burta (de fapt impotriva ei). Cheers!

PS: partea cea mai ironica e ca sacul de nisip care mi-a provocat hernia il duceam sus pentru a umple baza unui sac de box de podea. N-am vrut s-o umplu cu apa ca mi-era frica sa nu crape sa se imprastie 100L de apa prin camera. Prostul mai mult pagubeste...

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pune poze cu raze recente, ca sa te putem diagnostica corect.

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Scade 500 de kcal zilnic din dieta ta si scapi de burta incet dar sigur.
Pt biceps, flexari din sezut cu gantere.

Fentez o operatie de 10 ani cu abdomene din sezut, ridicand picioarele si lasandu-le incet incet jos.
Nu o sa mearga la nesfarsit, dar pana acum m-a lasat sa mai fac ceva efort fara sa comenteze.
Vazand problemele post operatorii, acum sunt si mai speriat.

#4
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 dimripper, on 03 martie 2019 - 19:58, said:

Salut! Am 35 de ani. In urma cu aproape 10 ani m-am operat de hernie inghinala stanga, aparuta in urma faptului ca am carat un sac de nisip de 50 kg (aproape de greutatea mea de atunci, acum am vreo 65) de la masina la bloc (vreo 20 metri). M-am operat frumos la un profesor doctor la Colentina, mi-a pus o "plasa" din ce am inteles, n-au fost probleme ulterioare. Plasa de Buzau, de Carrefour, nu stiu de care, ca nu ma pricep si nici nu ma interesa atunci.

La niste luni bune dupa operatie (poate chiar peste 1 an, nu mai tin minte) mi-am instalat acasa in tavan o bara de tractiuni, foarte practica, credeam eu. M-am apucat de tractiuni 5, 10, 20. Hopa! durere ascutita in operatie. Nu cat sa ma opreasca, dar suficienta sa ma sperie. Am lasat-o mai moale si dupa ceva timp apuc sa vorbesc cu un chirurg. Cica sa nu mai fac nici macar una, ca la tractiuni se intind muschii abdomenului extrem de mult si risc sa-mi sara plasa de acolo. Nu stiu unde ar putea sari, dar banuiesc ca e vorba de o recidiva daca fac efort de care nu trebuie. Si mi-a mai spus sa fac flotari daca vreau muschi in brate, dar ca cel mai recomandat e inotul...

De atunci singurele exercitii pe care le-am mai facut au fost mersul pe bicicleta si pe jos. Ah, si inca un sport de orizontala, nu intru in detalii, dar uneori si ala imi reactiveaza durerile.

Eh, si vine 2018... Plictisit de grisinele care imi tin loc de brate, combinate cu burta care da semne ca ar vrea sa inceapa sa devina tridimensionala, zic ca trebuie sa ma apuc de ceva mai serios. Am luat un sac decent de box, o placa, doua conexpanduri in tavan, bandaje pentru incheieturi si da-i la sac. 10 minute la 2-3 seri parea okay, intra si un pic de cardio, treaba mergea bine. Nici nu trec 2 luni, incep sa resimt iar mai des ca de obicei intepaturile in operatie si observ imediat tiparul ca ma doare dupa sedintele de dat in sac. Reusesc sa dau de un instructor, zice ca e normal, si aici sunt solicitati muschii abdominali. Sa fac incalzire ca la carte inainte si sa nu dau lovituri puternice. Ain't nobody got time for that! Si nici nu l-am luat sa-l mangai sau sa dansez in jurul lui.

Si am cazut iar pe ganduri.. cum sa respect indemnul ala de a face 30 min de miscare / zi, si sa se si vada ceva rezultate, fara sa dau cu matzele pe-afara?? De inotat chiar n-am unde, nu e nici un bazin pe-aproape, si nici macar cada nu am, doar cabina de dus, si nu-i adanca Posted Image  flotari fac 30, trebuie sa astept minim 10 minute ca sa mai iasa inca pe-atatea. Nu e continuitate... De alergat, cel mai apropiat parc e la 2km, de-a lungul bulevardului daca alerg, mai mult rau imi face. Si asta e de fapt intrebarea topicului...ce tip de fitness imi poate menaja operatia cu probleme?... In principal pentru brate, dar si pentru burta (de fapt impotriva ei). Cheers!

PS: partea cea mai ironica e ca sacul de nisip care mi-a provocat hernia il duceam sus pentru a umple baza unui sac de box de podea. N-am vrut s-o umplu cu apa ca mi-era frica sa nu crape sa se imprastie 100L de apa prin camera. Prostul mai mult pagubeste...
Mi se pare si mie ca erai mult prea slab pentru sacul de 50kg. Cere ajutor daca ai de carat.

Ce inaltime ai ? Verifica un IMC, mananca mai mult, incearca grasimi (oleaginoase, adica nuci si seminte).

Daca ti-a recomandat inot, fa eforturi si inoata. First world problems, nu am unde sa inot. Faci tu o naveta ceva. 2km e fix pix.

30 minute de miscare pe zi ? Acelea includ bicicleta si mersul pe jos, pe care le faci, deci nu te stresa.

Daca flotarile sunt ok, atunci si plank e ok.

Pentru brate cauta exercitii triceps, biceps, umeri. Nu trebuie sa aiba legatura cu abdomenul. Le poti face izolat. Bicep curls e izolat.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
AI talent la povestit. Poate scoti ceva din asta.
Burta e semn de om cu bunastare !

#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
171cm / 65 kg la 35 de ani. Cu tendinta sa merg spre 70 daca nu controlez cat si ce mananc.

Pana la 25 de ani nu atinsesem 60kg, media era vreo 56kg.

Mereu am mancat MULT, adica 2 feluri seara si o paine intreaga, plus desert, dar arderile erau dementiale, efectiv nu se depunea nimic. S-a terminat cu asta, dupa 30 de ani am ajuns la un maxim de 74 kg, acum am cam uitat de dulciuri, iar paine mai mananc doar la micul dejun.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 UndaDeSoc, on 03 martie 2019 - 20:20, said:

Greșit , burta e semn de om nesimțit și nesănătos.

Deci, tu esti simtit si sanatos. Contradictie.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Și cu bicicleta poți slăbi dar nu așa mers de lene

Îți iei o cursiera și bagi km nu mers prin parc.





#9
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 dimripper, on 03 martie 2019 - 20:16, said:

171cm / 65 kg la 35 de ani. Cu tendinta sa merg spre 70 daca nu controlez cat si ce mananc.

Pana la 25 de ani nu atinsesem 60kg, media era vreo 56kg.

Mereu am mancat MULT, adica 2 feluri seara si o paine intreaga, plus desert, dar arderile erau dementiale, efectiv nu se depunea nimic. S-a terminat cu asta, dupa 30 de ani am ajuns la un maxim de 74 kg, acum am cam uitat de dulciuri, iar paine mai mananc doar la micul dejun.
Incearca sa faci exercitiile enumerate si ce gasesti ca nu iti creeaza probleme. Ai ceva optiuni, nu sunt 1-2.

In timpul asta va trebui sa mananci mai mult, pentru ca arzi mai mult. Incearca sa mergi pana la 72. Sau cat iti permite garderoba. Va trebui sa consumi cel putin 2600cal. O sa simti tu pe cantar, cat iti trebuie, tot adauga pana urca. Nu trebuie sa te grabesti sau ceva, poti foarte bine sa urci incet.

Painea nu iti ofera micronutrienti, nu e vorba numai de calorii, iti trebuie nutritie. Adica alimente intregi, neprocesate. Adica in loc de paine, ai putea ovaz.

Cand simti ca ai ajuns la maximul de kg, incepi sa slabesti usor, adica scazi calorii pana cand se vede pe cantar ca se duce in jos, incet dar sigur. In timpul asta ai putea consuma mai multe proteine, dar probabil ti se pare complicat, cere ajutor, trimite-mi mesaj, pot sa-ti explic despre raportul de macronutrienti.
Foloseste cronometer sau myfitnesspal ca sa tii jurnalul cu mancarea, caloriile, raportul dintre macronutrienti, daca iti atingi nivelul minim de micronutrienti etc.

Dupa ce ai terminat o ingrasare si o slabire, ciclul se reia, iar te ingrasi, iar slabesti si tot asa. Astea le poti intinde pe luni sau ani de zile per ciclu. Cu cat le faci mai lent, cu atat ai rezultate mai bune.

Apropo, la flotari, nu te grabi, stiu ca toti vrem rezultate instant, dar nu exista, rabdare trebuie.

Edited by AdiTwism, 03 March 2019 - 20:37.


#10
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 zzhunt, on 03 martie 2019 - 20:29, said:

Și cu bicicleta poți slăbi dar nu așa mers de lene

Îți iei o cursiera și bagi km nu mers prin parc.

Am lucrat o perioada in Brasov. Aveam apartamentul la 6km de birou. Ii faceam cu bicicleta, dimineata si seara si ma urcam in masina doar la sfarsit de saptamana. O vara intreaga. N-am dat jos pic de burta.

Nu slabesti cu bicicleta decat daca alergi cu ea in spate.

LE: MTB, nu cursiera!

Edited by dimripper, 03 March 2019 - 20:35.


#11
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 dimripper, on 03 martie 2019 - 20:33, said:

Am lucrat o perioada in Brasov. Aveam apartamentul la 6km de birou. Ii faceam cu bicicleta, dimineata si seara si ma urcam in masina doar la sfarsit de saptamana. O vara intreaga. N-am dat jos pic de burta.

Nu slabesti cu bicicleta decat daca alergi cu ea in spate.

LE: MTB, nu cursiera!
Cel mai simplu slabesti din dieta. Sportul e cireasa de pe tort.

Daca mananci numai verdeturi si fructe, alimente ce contin multa apa (si apa nu are cum sa iti ofere calorii), slabesti garantat. Pentru slabit e volum mare de alimente, calorii reduse. Cum e țelina, mananci 100g sunt 16 calorii. Mananci tot atata carne... 250 calorii. Vezi diferenta dintre 16 calorii si 250 calorii ?
100g ciuperci... 22 calorii...

Si tine minte ca nu poti slabi si pune muschi deodata, de aceea ingrasatul si slabitul se fac pe rand. (ingrasatul inseamna ca se umfla si muschii).

Iar apropo de bicicleta... tine minte ca e cardio, nu iti va aduce muschi, e buna pentru perioada de slabire.
Daca vrei sa stii ce sport iti aduce muschi si care ajuta la slabit, urmareste poze cu acei sportivi.

[ https://iowacitybacktalk.files.wordpress.com/2012/07/picture-1311.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru muschi ai nevoie de resistance training.

Edited by AdiTwism, 03 March 2019 - 20:58.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Redu carbohidtratii in primul rand, proteinele sunt oki.

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 dimripper, on 03 martie 2019 - 20:33, said:



Am lucrat o perioada in Brasov. Aveam apartamentul la 6km de birou. Ii faceam cu bicicleta, dimineata si seara si ma urcam in masina doar la sfarsit de saptamana. O vara intreaga. N-am dat jos pic de burta.

Nu slabesti cu bicicleta decat daca alergi cu ea in spate.

LE: MTB, nu cursiera!

6km e 3 lulele

80km ritm susținut
Așa e 6 km nu dai jos nimic.

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai bine stai liniștit. sa nu iti faci mai rau, dieta si fara sport ce da dureri in operație.

#15
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

 dimripper, on 03 martie 2019 - 20:33, said:

Am lucrat o perioada in Brasov. Aveam apartamentul la 6km de birou. Ii faceam cu bicicleta, dimineata si seara si ma urcam in masina doar la sfarsit de saptamana. O vara intreaga. N-am dat jos pic de burta.

Nu slabesti cu bicicleta decat daca alergi cu ea in spate.

LE: MTB, nu cursiera!

Depinde cum mergi si mai ales depinde cat mergi. Eu am ajuns de la 90 de kg la 65 in cateva luni, bicla + tractiuni/flotari zilnice (de 3 ori pe zi). Mers cu bicla cam 40 de minute pe zi, in fiecare zi, in care faceam cam 25 de km. Deci nu lalaiala.

Dieta iar e esentiala, dar nu la modu' barbar. Adica, mananca mancare neprocesata. Pentru carbo, orezul e ok, fructele si legumele sunt ok.

Nu sunt medic si am zero experienta, dar as zice ca nu ti-a facut macelaru' operatia conform daca ai dureri dupa 20 de ani, in 7 ani ti se refac toate celulele din organism. My 2 cents.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa discuti cu un medic, poate ca n-ar strica sa faci oarece investigatii imagistice (ecografie, rmn) in zona operata, sa afli ce este in neregula. poate a recidivat hernia, poate ai facut ceva aderente, doar un medic ar putea deslusi misterul.
pentru ca te poti trezi cum din dorinta de a avea un stil de viata sanatos, dai in alte alea si ajungi iar la operatie sau cine stie ce complicatii...

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
hernia cand recidiveaza se observa usor nu trebuie ct. multe persoane dupa operatie simt arsuri sau dureri in acel loc toată viata. un cunoscut are 20 de ani de la intervenție si la efort tot sinte arsuri in zona. nimic nu v a mai fi ca originalul dat de mama natura dupa ce repara un doctor. si probabil contează f mult cum a reparat defectul doctorul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate