Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Intrebare investitor initial teava gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Buna ziua.am o intrebare:daca unul din investitorii initiali (atunci cand s a tras teava de gaz separata pentru centrala termica) a vandut apartamentul,cel care a cumparat apartamentul a preluat si cota parte aferenta investitorului initial?daca da...de ce?scrie undeva in vreo lege ca si aceasta cota parte este preluata automat?

#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai pretul mai mare pe care l-a platit fostului proprietar include si acea cota. Inteleg ca vrei sa te racordezi moca? Sa stii ca se numeste marlanie.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde daca prin contractul de vanzare s-a transmis si acest drept.
Altfel a ramas tot primul, proprietar pe investitie, ori poate ca a donat-o distribuitorului de gaze.

Edited by pasilla, 02 March 2019 - 18:56.


#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Daca nu s-a transmis ramane ca acordul pentru bransare sa si-l dea  fostul proprietar .  Parca la vanzarea apartamentului  nu se nationalizeaza celelalte bunuri ale acestuia.

#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Inainte de alte discutii, vezi cand a fost trasa teava, sa nu fi trecut deja in proprietatea Distrigaz.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 FireSky, on 02 martie 2019 - 18:41, said:

Buna ziua.am o intrebare:daca unul din investitorii initiali (atunci cand s a tras teava de gaz separata pentru centrala termica) a vandut apartamentul,cel care a cumparat apartamentul a preluat si cota parte aferenta investitorului initial?daca da...de ce?scrie undeva in vreo lege ca si aceasta cota parte este preluata automat?
Esti la bloc si ai centrala termica la apartamentul pe care l-ai cumparat ?

 pasilla, on 02 martie 2019 - 18:54, said:

Depinde daca prin contractul de vanzare s-a transmis si acest drept.
Altfel a ramas tot primul, proprietar pe investitie, ori poate ca a donat-o distribuitorului de gaze.
Tu discuti de extindere de retea , aici este colona de separare , din cite inteleg , si are alt regim .

Edited by 86-APP, 02 March 2019 - 18:59.


#7
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Eu sunt noul proprietar al apartamentului iar administratorul si persoana care vrea sa se lege la teava imi spun ca eu nu am nici un drept,ca nu am preluat si cota parte a proprietarului initial

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 FireSky, on 02 martie 2019 - 19:03, said:

Eu sunt noul proprietar al apartamentului iar administratorul si persoana care vrea sa se lege la teava imi spun ca eu nu am nici un drept,ca nu am preluat si cota parte a proprietarului initial
Citeste contracutul de cumparare. Ce scrie acolo despre teava de gaz ?

Edited by pasilla, 02 March 2019 - 19:06.


#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 FireSky, on 02 martie 2019 - 19:03, said:

Eu sunt noul proprietar al apartamentului iar administratorul si persoana care vrea sa se lege la teava imi spun ca eu nu am nici un drept,ca nu am preluat si cota parte a proprietarului initial
Nu ai spus daca TU esti legat la teava aia , daca ai contor .

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 86-APP, on 02 martie 2019 - 19:08, said:

daca ai contor .
Si unde e amplasat.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 pasilla, on 02 martie 2019 - 19:10, said:

Si unde e amplasat.
Nu este relevant .

#12
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Da,sunt legat.da,am contot.da,am centrala termica

Nu cred ca scrie nimic expres despre teava de gaz in CVC

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 FireSky, on 02 martie 2019 - 19:03, said:

Eu sunt noul proprietar al apartamentului iar administratorul si persoana care vrea sa se lege la teava imi spun ca eu nu am nici un drept,ca nu am preluat si cota parte a proprietarului initial

moral vorbind, mi se pare aiurea sa ai pretentii banesti pt ceva ce nu ai platit tu, ci fostul proprietar.

legal, vezi ce este in contract, dar cred ca nu ai vreun drept asupra acelei tevi. contractul de investitie se face pe persoana, nu pe apartament.

#14
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
De acord ca principiu,dar in acelasictimp pot si eu sa consider ca in banii pe care i am datcse regaseste si investitia respectiva,nu?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 FireSky, on 02 martie 2019 - 19:22, said:

De acord ca principiu,dar in acelasictimp pot si eu sa consider ca in banii pe care i am datcse regaseste si investitia respectiva,nu?
Poti sa crezi ce vrei. E dreptul tau, dar asta nu insemna ca te avantajeaza cu ceva.

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 pasilla, on 02 martie 2019 - 18:54, said:

Depinde daca prin contractul de vanzare s-a transmis si acest drept.
Altfel a ramas tot primul, proprietar pe investitie, ori poate ca a donat-o distribuitorului de gaze.

În dreptul civil se numeste bun secundar și urmează linia juridică a bunului principal, dacă tu vinzi mașina nu trebuie să scrii expres în contractul vânzare cumpărare că îi vinzi și casetofonul din ea, asta se prezumă, iar în cazul imobilelor există o categorie de bunuri mobile care devin imobile prin destinație, un robinet care este un bun mobil atunci când îl montezi devine imobil și face parte din apartament, la fel și branșamentele electrice, gaz, internet, etc. De exemplu electrica când trebuie să îți facă un branșament iar acel branșament traversează propietatea unui vecin îți cere să vii cu acord notarial din partea vecinului că acesta este de acord cu asta dar în acord se specifică că vecinul este de acord cu trecerea branșamentului pentru construcție nu cu trecerea branșamentului lui X-ulescu, dacă mâine vinde X-ulescu casa lui Z-ulescu nu înseamnă că acordul pică și nu mai e valabil.

Dar până să ajungeti să vă puneți avocați vezi ce a spus Sorin mai sus, e posibil să fie țeava distribuitorului de gaze acum.

Edited by eugeniusro, 02 March 2019 - 20:05.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 eugeniusro, on 02 martie 2019 - 20:02, said:

Dar până să ajungeti să vă puneți avocați vezi ce a spus Sorin mai sus, e posibil să fie țeava distribuitorului de gaze acum.
Asta am spus si eu.

In rest despre bunurie secundare, e ok, dar in mare parte se refera la ceea ce este in interiorul proprietatii.
Cam greu sa demonstrezi ca tu ai cumparat si canalizarea trasa de fostul proprietar, in afara proprietatii, pe o distanta de x m.
De regula, punctele de delimitatare sunt ori in afara proprietatii, ori de la contor.

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 FireSky, on 02 martie 2019 - 19:13, said:

Da,sunt legat.da,am contot.da,am centrala termica

Nu cred ca scrie nimic expres despre teava de gaz in CVC
Daca ai contor si ai preluat contractul , ai toate drepturile asupra tevii de gaz .

 eugeniusro, on 02 martie 2019 - 20:02, said:

.....
.... e posibil să fie țeava distribuitorului de gaze acum.
Nu este posibil , deoarece coloana de gaz este a locatarilor . Pe veci !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate