Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cariera persoana fara studii universitare in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Salut, am un amic de 28 de ani care se afla intr-o dilema: pe scurt, situatia lui e urmatoarea: absolvent 12 clase liceu cu profil tehnologic, prelucrarea lemnului, fara BAC, la 20 de ani s-a imbolnavit de leucemie, dupa tratamente de aprox. 2 ani - declarat vindecat, a mai stat acasa inca aproape 2 ani pe o pensie de boala, infirma (undeva la 250 - 300 lei), ulterior a venit la Timisoara, s-a angajat la o fabrica de cauciucuri, a stat 3 ani acolo, lucru greu, in ture de noapte, salar maxim 3000 lei net/luna, daca lucra si pe weekend, dupa care satul de munca grea de acolo a plecat aproape un an in Anglia, ceva ospatar, putin peste 1000 lire in mana, dar in final s-a intors acasa pe motiv ca nu-i placea munca in sine de ospatar acolo si ca nu era intre romani. Intrebarea e urmatoarea: ce ar putea face baiatul asta, fara BAC, aici, in Romania (Timisoara),cu chirie, ca sa poata sa-si asigure un trai cat de cat decent, si sa poata pune si ceva banuti deoparte din salar? Din spusele lui un 3000 lei/net in Timisoara nu-i ajunge, 1000 lei se duc direct pe chirie, plus cheltuieli intretinere, mancare, haine. Sa se duca in strainatate sa faca munci necalificate sezoniere, nu vrea, nu poti face cariera din asta. Jandarmerie/pompieri/asistenta medicala/infirmierie ai nevoie de BAC. Eu l-am sfatuit sa-si ia acest asa zis 'examen al vietii', ca sigur ii se deschid mai multe drumuri odata cu el. In rest, pe site-urile de job-uri de regula salariile nu se publica in anunt. La el e si problema ca nu si-a gasit inca ceva ce sa-i placa cu adevarat sa faca, in afara de  hobby-ul pe care il practica de 5+ ani, culturismul, la nivel amator, dar din spusele lui nu ar avea prea multe de castigat ca un simplu antrenor de fitness. El urmareste sa faca o specializare/calificare din care se aiba continuitate si sa poata duce un trai decent la oras, stand intr-o chirie. Voi ce parere aveti?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Constructii
Sa invete sa puna parchet, gresie, faianta.
Sa repare instalatii sanitare si electrice.
Stiu oameni care lucreaza pe cont propriu si fac lejer 1000 EUR/luna

#3
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Sa se faca antrenor de fitness mai complex, atunci. Si acolo e greu. De cele mai multe ori antrenorii de fitness sunt absolventi UNEFS si fosti sportivi de performanta.

Ar trebui sa incerce sa dea bac-ul + specializare IT. Alta solutie mai usoara nu prea are. In functie de ce face poate munci si de acasa.

Edited by florin1008, 02 March 2019 - 17:03.


#4
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Din punctul meu de vedere era bine sa fi facut tamplarie, ca are liceul pe profil, si in plus frate-su chiar e tamplar, la sat ce-i drept dar ar fi fost o oportunitate buna. Ca antrenor de fitness, din spusele lui daca nu ai clientela esti zero.

Edited by slap-jack, 02 March 2019 - 17:06.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca la 28 de ani nu si-a gasit inca ceva sa-i placa cu adevarat, inseamna ca sufera de problema aia cu ... m u i e ț i - s posmagii ...
Iti dai seama ca nu poti alege tu pentru el

Edited by Naijax, 02 March 2019 - 17:08.


#6
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Eu doar incerc sa-l ajut ca e un amic. Intr-adevar, daca chiar isi dorea cu adevarat sa faca ceva ar fi luat chiar el masuri mai demult, doar ca acuma si-a cam dat seama ca nu poate sa continue asa toata viata...

Edited by slap-jack, 02 March 2019 - 17:11.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre initiatorule ....daca am sti ( ca suntem majoritatea in aceeasi situatie ) ...am face pentru noi .

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,115
  • Înscris: 03.07.2008

View Postslap-jack, on 02 martie 2019 - 17:03, said:

Din punctul meu de vedere era bine sa fi facut tamplarie, ca are liceul pe profil, si in plus frate-su chiar e tamplar, la sat ce-i drept dar ar fi fost o oportunitate buna. Ca antrenor de fitness, din spusele lui daca nu ai clientela esti zero.

De tamplarie as fi zis si eu.
Un tamplar bun face o gramada de bani.

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Din prelucrarea lemnului/timplarie se poate face arta. Important este sa-ti placa ce faci si sigur vor urma si satisfactiile materiale! Oricum nici un salariu de 3000 lei net/luna nu era de neglijat!

#10
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Alții , tot fara studii , intorc portofele .
Nu s-au plans niciodată ...
Majoritatea sunt in pușcărie sau in parlament .

Edited by hpavictor, 02 March 2019 - 17:59.


#11
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Eu i-as propune sa se intoarca la leucemie si sa reflecteze ''umpic'' asupra vietii. Daca amicul asta norocos isi plange de mila sau crede ca nu face fata vietii, poate ii este mai bine in chinul tratamentelor cu citostatice. O gramada de tineri miorlaiti si fara pic de curaj...

#12
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View Postiuliean50, on 02 martie 2019 - 17:52, said:

Din prelucrarea lemnului/timplarie se poate face arta. Important este sa-ti placa ce faci si sigur vor urma si satisfactiile materiale! Oricum nici un salariu de 3000 lei net/luna nu era de neglijat!
Era munca grea in fabrica la cauciucuri (pentru aia 3000 lei, cu conditia sa lucreze suplimentar), 3 schimburi, stat mult in picioare, risc de imbolnavire ca lucra in mediu cu substante toxice, nu era ceva de durata.

View PostFjell, on 02 martie 2019 - 18:14, said:

Eu i-as propune sa se intoarca la leucemie si sa reflecteze ''umpic'' asupra vietii. Daca amicul asta norocos isi plange de mila sau crede ca nu face fata vietii, poate ii este mai bine in chinul tratamentelor cu citostatice. O gramada de tineri miorlaiti si fara pic de curaj...
Tocmai ca ar trebui sa se considere norocos ca a scapat de boala asta si a primit o a doua sansa la viata, si cu toate asta nu stie exact ce sa faca cu viata lui. M-am gandit si eu la aspectul asta.

Edited by slap-jack, 02 March 2019 - 18:22.


#13
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu va ganditi la bani. Banii sunt rezultatul muncii, nu scopul muncii. Scopul muncii este sa faci ce-ti place, doar asa ajungi cel mai bun in ceea ce faci, de unde rezulta banii.

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Prima data sa faca un curs de specializare.
Sa se uite peste oferta si sa aleaga ce crede ca i se potriveste.

Eu as incepe cu un curs de electrician, instalator sau mecanic auto.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Intamplarea face ca am lucrat cu tatal unui baiat de cca 22 ani. Baiatul are deja peste 4 ani de Uk.  Mesteca bine engleza,nu cred ca are Bac-ul,fan vizibil(e mare) bodybuilding.  A facut un curs parca in jur de 2500 quids,acum e trainer la un gym.  Face ce-i place si pleaca de la 18 pe ora. Si nu  vorbesc din auzite,chiar il stiu pe tatsu si pe prunc.  Daca face personal trainer- e alta cifra.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postslap-jack, on 02 martie 2019 - 16:52, said:

......Intrebarea e urmatoarea: ce ar putea face baiatul asta, fara BAC, aici, in Romania (Timisoara),cu chirie, ca sa poata sa-si asigure un trai cat de cat decent, si sa poata pune si ceva banuti deoparte din salar? Din spusele lui un 3000 lei/net in Timisoara nu-i ajunge.........

ar putea sa stranga cureaua, sa taie din pretentii si sa se descurce si cu mai putin Posted Image

Edited by _Smiley_, 03 March 2019 - 09:25.


#17
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View PostMikeSpike, on 03 martie 2019 - 07:54, said:

Intamplarea face ca am lucrat cu tatal unui baiat de cca 22 ani. Baiatul are deja peste 4 ani de Uk.  Mesteca bine engleza,nu cred ca are Bac-ul,fan vizibil(e mare) bodybuilding.  A facut un curs parca in jur de 2500 quids,acum e trainer la un gym.  Face ce-i place si pleaca de la 18 pe ora. Si nu  vorbesc din auzite,chiar il stiu pe tatsu si pe prunc.  Daca face personal trainer- e alta cifra.
Ca personal trainer e mai greu ca traiesti din clienti, trebuie sa te faci cunoscut, si e nevoie de un flux continuu de clienti ca sa o duci cat de cat ok, cu 1-2 persoane nu faci mare lucru. Poate ar trebui totusi sa isi faca putina reclama in mass-media, Facebook, poate ii iese ceva, chiar si sa antreneze online. Varianta de UK o exclude, vrea sa ramana in tara, pe dincolo spune ca e mai greu sa-ti faci o viata sociala, esti intre straini, etc.

Edited by slap-jack, 03 March 2019 - 10:32.


#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Pai cel mai bine ar fi sa nu faca nimic, dar cum nu poate face asta, sa faca orice vrea pt ca oricum munca nu se face din placere se face pt ca trebuie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate