Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Schimbare termopane la reabilitarea termina a blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Avem urmatorul caz:
- urmeaza sa se reabiliteze un bloc
- am inteles ca se pot schimba termopanele la apartamentele care doresc acest lucru
- am termopane, dar sunt vechi, de dinainte de a cumpara eu apartamentul, as vrea sa le schimb acum cu reabilitarea termica

Intrebari:
- odata cu reabilitarea termica se pot schimba termopanele deja existente sau se pun doar la cei care nu au deja?
- are cineva idee daca sunt si acestea subventionate (precum reabilitarea)?
- cum se va calucra costul reabilitarii termice pe apartament (parca am fost intrebat inainte daca am venituri sub sau peste 2.000 RON)
- a trecut cineva recent prin acest proces? :)

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Ce termopane ai? Posibil sa fie de calitate mai buna decat cele ce se pun la reabilitare.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vechi nu inseamna uzate/cu probleme. Nu recomand schimbarea celor vechi nici daca nu sunt montate corect (se pot corecta). Intreaba sa vezi ce marca sunt noile termopane (mai bine zis, ce calitate sunt). Nu de alta, dar sa nu te trezesti ca iti fluiera vantul prin ele anul viitor.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
nu iti recomand sa le schimbi. am reabilitat si eu blocul si am ales sa imi pastrez termopanele mele. am vecini care si acum la mai bine de 5 ani au probleme cu ele (puse stramb, intra apa, etc).
din cate stiu pretul revine pe suprafata apartamentului. parca 5% suporta administratia. deci aia 5% din suma totala se imparte per apartament

#5
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Dacă ești din București nu îți schimbă termopanele, nu costă nimic reabilitarea, nu știu de ce ai fost întrebat de venituri, am reabilitate 2 apartamente în București, pe Moșilor. Am avut tâmplărie din lemn (sunt închiriate apartamentele) și mi-au fost schimbate cu termopane pe gratis și sunt bune. Reparația glafurilor o faci tu, nu o fac ăia cu reabilitarea.

Edited by MARlNMembruAnonim, 28 February 2019 - 11:03.


#6
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

 cristyz, on 28 februarie 2019 - 10:11, said:

Ce termopane ai? Posibil sa fie de calitate mai buna decat cele ce se pun la reabilitare.
Habar nu am, am cumparat apartamentul cu ele puse. (cred ce sunt cu 3 camere, am inteles ca se vor pune cu 5)

Edited by vRusu, 28 February 2019 - 11:18.


#7
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Trebuie sa scrie undeva pe profil numele, pe feronerie scrie numele ei.

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
daca ale tale sunt bune nu le schimba.
la mine au fost niste hoti, in loc sa puna de 5 camere au pus de 3, fara intarituri metalice, ca am deschidere mare, am apa/umiditate cam in 90% din ele, din 18 geamuri, 3 au crapat. Cred ca daca venea un geamgiu dinala cu geamuri in spate, facea treaba mai buna decat astia cu reabilitarea. Cand bate vantul stau cu inima cat un purice sa nu se sparga geamurile sau sa le ia pe sus. Iar glaful ala extern l-au pus peste scurgerile geamurilor, astfel incat apa curge in interiorul peretelui.

#9
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

 unpuisor, on 28 februarie 2019 - 11:42, said:

daca ale tale sunt bune nu le schimba.
la mine au fost niste hoti, in loc sa puna de 5 camere au pus de 3, fara intarituri metalice, ca am deschidere mare, am apa/umiditate cam in 90% din ele, din 18 geamuri, 3 au crapat. Cred ca daca venea un geamgiu dinala cu geamuri in spate, facea treaba mai buna decat astia cu reabilitarea. Cand bate vantul stau cu inima cat un purice sa nu se sparga geamurile sau sa le ia pe sus. Iar glaful ala extern l-au pus peste scurgerile geamurilor, astfel incat apa curge in interiorul peretelui.
Nu ai avut inainte un deviz, ceva, in care sa spuna ca pun de la marca x, calitatea y si garantia produsului si a lucrarii?

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vRusu, on 28 februarie 2019 - 09:54, said:

Intrebari:
- odata cu reabilitarea termica se pot schimba termopanele deja existente sau se pun doar la cei care nu au deja?
- are cineva idee daca sunt si acestea subventionate (precum reabilitarea)?
- cum se va calucra costul reabilitarii termice pe apartament (parca am fost intrebat inainte daca am venituri sub sau peste 2.000 RON)
- a trecut cineva recent prin acest proces? Posted Image

Termopanele existente nu se schimba decat contra spaga (vezi si tu peste cine dai, daca te poti intelege)... Cele nou montate, teoretic au niste specificatii de calitate convenite cu Primaria care face reabilitarea... Acu, ca se respecta sau nu acesti parametri de calitate, nu verifica nici drku ...primaria deconteaza ce scrie in hartii (iese spaga primarului) lumea se bucura ca primeste ceva moka (dupa princiipiul "calul de dar nu se cauta la dinti")... Ai si varianta sa vezi ce monteaza la ceilalti vecini si, daca ti se par de calitate, sa discuti serparat cu firma...  dand binenteles banutzul cui trebuie (ca altfel nu face).

Daca totusi ai termopane ok, nu-ti bate capul cu cele noi - e deranjul mare in casa, trebuie refacute glafurile, etc...  deci pishu de pe lume ca sa ce...?

Edited by rosix, 28 February 2019 - 12:25.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Urmeaza sa inceapa reabilitarea si la mine. Din cate am vazut la cei care au schimbat, sunt Rehau iar pe hartiile de la primarie si studiul de fezabilitate scrie ca vor fi cu 5 camere. Daca nu corespund, sa si le faca pachet si sa aduca de 5, asa scrie in acte.
Plata, cel putin la noi, e de 25% din costul total al lucrarii. Bine, mai sunt cazurile sociale si pensionarii care platesc doar 3.5% dar, in mare parte, 25%.
Desi constructorul e cel care ar trebui sa aiba un pret pentru astea, am fost trimis la primarie. Primaria, evident, au spus ca nu au nici un cost pentru ele dar ca scrie in studiul bla-bla care ar fi costul maxim. Eee, de aici incepe distractia: dupa niste matematica aproximationala am ajuns la suma de 1200-1500 lei pe apartament(2 vs 3 camere). Iar asta reprezinta 25% din costul total al lor.
Le poti schimba, chiar daca ai termopane acum (cel putin asa e la noi). Vorbesti cu constructorul sau ala de se ocupa de tamplarie, vine si ia masuri si iti aduce balariile. Desi initial as fi vrut si eu sa le schimb (au 10 ani), mi-a trecut, prea mare deranj dupa.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Raspuns pentru initiator,
Cazul meu:
Reabilitarea s-a facut in 2012, Bucuresti, gratis, bloc de proprietari. Aveam termopan montat la toate ferestrele. Puteam sa le schimb gratis dar ceea ce puneau ei era mai slab calitativ. Am ales sa nu le schimb. Altii si le-au scos pe cele vechi (tot termopan) si le-au donat sau le-au dus la tara pentru a fi refolosite. Firma care executa reabilitarea a ales varianta cea mai ieftina, la o ferestra cu 2 deschideri, montau deschidere doar pe jumatate din ferestra, un canat. Faptul ca mi-am mentinut vechile ferestre nu mi-a adus nici un folos material exceptand ca nu am mai avut de reparat peretii in jurul ferestrei, zugravit, mizerie, etc.
Alege ce crezi ca-ti convine dar mai intai intreaba administratorul asociatiei ce ai intrebat aici. Eventual fa-o in scris daca nu ai incredere in administrator.

Edited by altuser09, 28 February 2019 - 13:48.


#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu ai avut inainte un deviz, ceva, in care sa spuna ca pun de la marca x, calitatea y si garantia produsului si a lucrarii?
Firma care a inceput acum 10 ani izolarea blocului si-a luat banii si tuleo. A dat faliment, banii la patron si hai noroc. Noi ca fraierii. Nici nu a terminat lucrarile.
Anul trecut primaria a luat alta firma sa termine. A facut la fel, a luat banii, si s-a carat, acum imi ploua in casa ca boii s-au apucat sa toarne sapa pe terasa blocului si nu au pus si bitum. S-a infiltrat prin sapa si curge pe sub palnia aia de scurgere. Desi hidroizolatia veche era buna. Sa nu mai zic ca aia au pus cateva bucati de schela, restul au dus-o in alta parte unde au avut nevoie si s-a considerat ca la noi au pus-o pe tot blocul. Numai manareli. Ce nu inteleg de ce astia de la primarie au dat toti banii inainte si nu I-au eliberat in transe, ca nici la dame nu se da toti banii inainte.
Dupa plangeri si audiente la primarie au zis ca nu au ce sa faca. Deci lucrari incepute in 2010 si nici acum nu s-au terminat. Asa e la primaria sectorului 2. Spagi peste spagi.
Deci mare atentie cine va face lucrarile si stati cu ochii pe ei ca pe butelie. De preferat vreo 2-3 pensionari care sa stea cu geana pe ei, mai bine le dati 2-300 lei la pensionarii aia decat sa dati dupa aia 2-3000 de coco pt reparatii.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 vRusu, on 28 februarie 2019 - 11:17, said:


Habar nu am, am cumparat apartamentul cu ele puse. (cred ce sunt cu 3 camere, am inteles ca se vor pune cu 5)

La noi au pus cu 5 camere, Gealan, excepționale.
Cine avea vechi, a preferat sa le schimbe.
La noi costul a fost zero.
Doar preferințele extra costa.
La bucătărie am vrut o zonă pentru ventilație, din plastic cu inserția aia... știți voi, nu cunosc cum îi zice.
A fost 70 lei.

La termopane, vezi ce ai, vezi ce aduc ei, este simplu.

#15
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Buna seara.Stie cineva daca plasa pentru protectie in cazul reabilitarii termice a blocurilor este obligatorie...si vreo lege ceva ?...ne-au terminat masinile cioburile cazute direct pe tabla si geamurile autoturismelor...Multumesc.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Reabilitarea intra in incidenta organizarii de santier. Legea nu o stiu exact, dar se poate reclama la inspectoratul in constructii plus plangere pentru distrugere de bunuri.

#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Acum, in 2022, s-a mai schimbat ceva? Am ferestre Gealan, puse cu 17 ani in urma. Cei cu reabilitarea pun tot Gealan, cu sase camere, zic ei. Pana sa ajung saptamana viitoare la administratie, stie cineva ce costuri implica schimbarea lor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate