Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Ferestre sau luminatoare fixe pentru mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Salut, am incercat sa citesc toate postarile anterioare dar nu am gasit solutia. Am 2 dormitoare la care am o singura fereastra pe o laterala unde un vecin cu sau fara autorizatie, a construit un bloc foarte aproape, incat nu mai am aproape deloc lumina si nici intimitate. Nu-mi dati va rog sfaturi sa reclam, ca nu-mi rezolva problema, si in plus am obosit cate sesizari am facut inca de cand avea santier de acum 3 ani, dar fara rezolvare.
Dormitoarele fiind la mansarda si avand tavane din gipscarton si tigla de beton de Craiova, ma gandesc sa montez in fiecare dormitor cate 2 ferestre Velux, Roto, Fakro...nu m-am hotarat, dar asi dori sa fie fixe din mai multe motive:
  1) Tavanul este foarte inalt, 3m si de la tavan la acoperis inca 1,5 m fapt ce mi-ar fi greu sa le deschid/inchid.
  2) Scopul este strict de a aduce lumina naturala, pentru aerisire, ventilatie am fereastra cu deschidere.
  3) Posibilitatea de etansare mai buna cred ca ar fi mai sigura la un model fix decat cu deschidere.
  4) Probabil si un pret mai mic.
Din ce am vazut pe site-urile celor cu asemenea ferestre nu prea am gasit nimic sa ma avantajeze. M-ar interesa ceva gen...600-700 cat am eu intre capriori si maxim cat exista ca lungime...1400....sau mai mult. ma ajutati va rog cu sugestii ? Multumesc !

Edited by b.iulian, 26 February 2019 - 16:05.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.fakro.ro...caracteristici/
https://www.velux.ro...acoperis-terasa
https://www.magazinf...rda/tunel-solar
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UBHH9AIHMdU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corinadaniela, 26 February 2019 - 16:19.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pune Velux-uri dar asigura-te ca sticla este calitativa si ajut-o cu o folie dedicata care sa asigure si ceva intimitate si rezistenta extra ( VEluxul este grozav dar cand vine grindina cat mingea de Baseball nu face fata .  Nu conteaza inaltimea , exista sisteme pentru a deschide de jos un Velux , oricat de sus ar fi montat . Aerisirea este mult mai eficienta prin Velux din cauza ca toata caldura se ridica in sus si avand mansarda vei ramane permanent cu o masa de aer cald prinsa in partea superioara a tavanului .

Edited by JurasikMan, 26 February 2019 - 16:34.


#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
La Velux, Fakro, Roto nu gasesti ferestre fara deschidere. Decat tunelul de lumina, dar nu cred ca te ajuta.
Chiar daca nu ajungi sa le deschizi, exista solutii: tije, snururi.

#5
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Am studiat modelul de tunel si nu ma incanta deloc, mai ales ca eu vreau o suprafata mare vitrata, iar la Velux nu am gasit ferestre fixe si nu vreau sa stau cu tije in tavan sau sa suplimentez costurile cu electric. In plus stau mai linistit cu eventuala infilitratie de apa daca nu am deschidere sau se uita fereastra deschisa. Am inclinatie 16-17 grade. Nu tin neaparat la aceste 3 firme dar m-am referit la ele doar pentru ca vreau ceva de foarte buna calitate, fara a face rabat la pret.

Edited by b.iulian, 26 February 2019 - 16:47.


#6
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Ferestra de mansarda, fixa, nu gasesti, din cate stiu eu.
Poti face ceva improvizatii, dar nu recomand.

Edited by ph13xlv, 26 February 2019 - 16:56.


#7
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Cu Schindler a lucrat cineva ? Vad ca ei au si varianta PVC, si cum nu sunt ieftini ma gandesc ca ar oferi calitate.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Posibil ca o ferestra fixa , daca nu este uzuala sa te coste mai mult decit una mobila .
Monteaza fereastra normala , de duzina , si nu o deschizi decit cind vrei sa o speli .

#9
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Am luat in calcul si pe astea de duzina din Dedeman, Brico...dar m-am gandit vorba aia..."sunt prea sarcac sa ma imbrac ieftin"...si nu asi vrea dupa 3-4 ani sa le schimb.

#10
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Frica pe care o ai, ca s-ar putea sa ploua "'prin fereastra'', datorita deschiderii, este fara temei. In 99% din cazuri, apar infiltratii pe langa tocul exterior al ferestrelor de mansarda, datorita montajului neprofesionist, sau se scurge pur si simplu condensul format pe suprafata vitrata, datorita faptului ca romanul nu prea deschide geamurile sa aeriseasca, ca sa ''nu iasa caldura'', deci nu prin zona balamalei ferestrei.
Cat este distanta intre capriori, 600 sau 700? Pentru primul caz se folosesc ferestre cu latimea de 550, pentru al doilea de 660. Pentru primele, lungimea maxima produsa este de 1180, pentru a doua latime avem lungime maxima de 1400.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate