Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ceva nu e bine: sunt mai introvertit dar am dorințe de extrovertit

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Salutare,
Cred ca am o problema mai delicata.
Eu sunt mai introvertit asa, dar am dorinte de extrovertit si nu ma simt bine.
Gen, vreau sa fac o chestie mai interactiva, dar rapid imi aduc aminte de limitarile mele psihologice si renunț.
De curand mi.am dat seama ca daca stau printre oameni mai ,,slabuti pregătiți,, (ca cei fara bac) ma port ca un extrovertit.
Dar cand sunt cu oameni ce sunt mult peste nivelul meu, atunci chiar ma simt si port ca un introvertit...

Oare se poate sa trec de partea cealaltă daca exersez? Chiar nu ma simt bine asa.
Cred ca la mine e problema mai mult la cap 😂



#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Stai in mahala, nu parasi incinta.
Asa te poti comporta "extrovertit"
Da-i in branza pe aceeia isteti, poate ca dupa ce pleci ranjesc cu gura pana la urechi ca te-au suportat cateva clipe.

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Va trebui intai sa constientizezi ca cei pe care tu ii vezi ca fiind superiori tie nu sunt decat ca ceilalti prosti. Dupa care vei avea aceiasi durere de fund si cu astia.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta e trolling sau ai nevoie sa vizitezi infirmierii de la Socola, 9, Balaceanca, Sapoca ori Palazu Mare ?

#5
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Nu este trolling, pe mine ma ajuta chiar si ca recunosc cum sunt.

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 MembruAnonim93, on 23 februarie 2019 - 00:16, said:

Asta e trolling sau ai nevoie sa vizitezi infirmierii de la Socola, 9, Balaceanca, Sapoca ori Palazu Mare ?
Nu vad de ce ar fi trolling.
Foarte multe persoane au aceasta boala de a se considera supusii celor mai bogati ca ei.
Deaceea merge asa bine si in secolul asta religia, politica si sclavia.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 projectfp, on 23 februarie 2019 - 00:13, said:

Va trebui intai sa constientizezi ca cei pe care tu ii vezi ca fiind superiori tie nu sunt decat ca ceilalti prosti. Dupa care vei avea aceiasi durere de fund si cu astia.
sau invers, nu ii mai privi de sus pe ceilalti prosti

#8
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Life is all about not giving a f*uck about others. This is the road to success and wealth. ©

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Diferenta dintre o discutie cu cei "slabuti pregatiti" si "cei pregatiti" sunt argumentele acele discutii.
Aia mai prostuti de vor crede, nu te vor combate cu contra-argumente pentru ca nu stiu, nu au de unde lua o informatie. La fel daca folosesti un limbaj un pic mai deosebit de cel uzual atunci vei da impresia de un om care stie ce zice si sigur pe sine.
Problema intervine atunci cand trebuie sa ai o discutie cu oameni intr-adevar pregatiti, care au citit cateva carti la viata lor, stiu sa se exprime si vin cu argumente solide. Pe aceia nu ai cum sa ii pacalesti iar tu stii sigur lucrul asta, ca nu ii poti pacali, de aici pleaca acea "introvertire". Defapt nu e nimic deosebit doar ca, sa spunem, nu ai o cantiate de cunostinte generale mai mare.
Plus ca cel mai tare iti este frica sa nu fii contrazis. Atunci cand vei fi contrazis de unul mai destept, atunci se vor prinde si aia mai prosti ca defapt tu nu stii ceea ce sustii ca stii si ca ar fi adevarat. Defapt ti-e frica ca nu cumva sa ajungi sa fii considerat mai prost decat aia mai prosti. In cazul asta intervine un mecanism de auto conservare si preferi sa taci decat sa spui ceva pe care nu esti sigur si risti sa nu ai dreptate.
Adica vorba aia: Daca taceai, filozof ramaneai. E, tie iti place acel statut de filozof pentru ca iti confera un statut fara prea mari batai de cap. Din pacate acel statut il ai doar in mediul acela, mai "putin pregatit".
Acepta-ti limitele sau incearca sa iti dezlvolti o cultura generala mai mare...

Edited by tehnics, 23 February 2019 - 00:38.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Jon97, on 23 februarie 2019 - 00:01, said:

Eu sunt mai introvertit asa, dar am dorinte de extrovertit si nu ma simt bine.
Gen, vreau sa fac o chestie mai interactiva, dar rapid imi aduc aminte de limitarile mele psihologice si renunț.

Eu cred ca habar n-ai de notiiunile introvertit si extrovertit.Am dreptate?

Printre altele asta cum o traduci in limba romana:
Gen, vreau sa fac o chestie mai interactiva,

#11
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Asta cu oamenii deștepți era doar un exemplu, pe care l-am realizat recent.
Am sa va mai zic unul recent, dar diferit.

Trebuia sa ma duc la un centru militar sa aflu niste informatii, aveam idee cam pe unde vine, dar nu stiam pe unde se intra.

Ajuns in zona respectiva, cum nu era marcata nici o intrare, am preferat sa dau o tură in jurul respectivei locații ca sa fiu sigur ca intru unde trebuie, desi puteam sa intreb oricand un trecător, ca erau destui.

Sau la facultate, zicea proful daca nu intelege cineva sa ridice mana, eu nu ridicam mana, chiar daca nu intelegeam.

Sau zicea cine stie sa vina sa faca la tabla, eu poate stiam, dar nu ieșeam la tabla.


#12
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 Jon97, on 23 februarie 2019 - 00:01, said:

Salutare,
Cred ca am o problema mai delicata.
Eu sunt mai introvertit asa, dar am dorinte de extrovertit si nu ma simt bine.
Gen, vreau sa fac o chestie mai interactiva, dar rapid imi aduc aminte de limitarile mele psihologice si renunț.
De curand mi.am dat seama ca daca stau printre oameni mai ,,slabuti pregătiți,, (ca cei fara bac) ma port ca un extrovertit.
Dar cand sunt cu oameni ce sunt mult peste nivelul meu, atunci chiar ma simt si port ca un introvertit...

Oare se poate sa trec de partea cealaltă daca exersez? Chiar nu ma simt bine asa.
Cred ca la mine e problema mai mult la cap ��
Iesi la proteste si fa-ti de cap! Urla si exteriorizeaza-te ca un animal salbatic! In stilul asta o sa-ti mearga bine tot anul.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Jon97, on 23 februarie 2019 - 00:52, said:

Asta cu oamenii deștepți era doar un exemplu, pe care l-am realizat recent.
Am sa va mai zic unul recent, dar diferit.

Trebuia sa ma duc la un centru militar sa aflu niste informatii, aveam idee cam pe unde vine, dar nu stiam pe unde se intra.

Ajuns in zona respectiva, cum nu era marcata nici o intrare, am preferat sa dau o tură in jurul respectivei locații ca sa fiu sigur ca intru unde trebuie, desi puteam sa intreb oricand un trecător, ca erau destui.

Sau la facultate, zicea proful daca nu intelege cineva sa ridice mana, eu nu ridicam mana, chiar daca nu intelegeam.

Sau zicea cine stie sa vina sa faca la tabla, eu poate stiam, dar nu ieșeam la tabla.

Chiar cu riscul sa fiu pedepsit la ceas de noapte,dar eu consider ca tu iti bati joc de noi la greu,in forma continuata.
Ai dat acolo trei exemple,adunate ca dracu,care n-au absolut nici o tangenta unul cu altul.
Chiar asa de fraieri ne consideri?

#14
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Pune.ti voi intrebari, nici nu știu ce exemple sa va zic, pana acum credeam ca sunt timid, abia de curând mi.am dat seama ca nu e doar asta.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Stai chill. Va trece.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 tehnics, on 23 februarie 2019 - 00:37, said:

Diferenta dintre o discutie cu cei "slabuti pregatiti" si "cei pregatiti" sunt argumentele acele discutii.
Aia mai prostuti de vor crede, nu te vor combate cu contra-argumente pentru ca nu stiu, nu au de unde lua o informatie. La fel daca folosesti un limbaj un pic mai deosebit de cel uzual atunci vei da impresia de un om care stie ce zice si sigur pe sine.
Problema intervine atunci cand trebuie sa ai o discutie cu oameni intr-adevar pregatiti, care au citit cateva carti la viata lor, stiu sa se exprime si vin cu argumente solide. Pe aceia nu ai cum sa ii pacalesti iar tu stii sigur lucrul asta, ca nu ii poti pacali, de aici pleaca acea "introvertire". Defapt nu e nimic deosebit doar ca, sa spunem, nu ai o cantiate de cunostinte generale mai mare.
Plus ca cel mai tare iti este frica sa nu fii contrazis. Atunci cand vei fi contrazis de unul mai destept, atunci se vor prinde si aia mai prosti ca defapt tu nu stii ceea ce sustii ca stii si ca ar fi adevarat. Defapt ti-e frica ca nu cumva sa ajungi sa fii considerat mai prost decat aia mai prosti. In cazul asta intervine un mecanism de auto conservare si preferi sa taci decat sa spui ceva pe care nu esti sigur si risti sa nu ai dreptate.
Adica vorba aia: Daca taceai, filozof ramaneai. E, tie iti place acel statut de filozof pentru ca iti confera un statut fara prea mari batai de cap. Din pacate acel statut il ai doar in mediul acela, mai "putin pregatit".
Acepta-ti limitele sau incearca sa iti dezlvolti o cultura generala mai mare...

nu  e adevarat, conteaza cum iti vinzi argumentul mai mult Posted Image... Ceea ce simte el e altceva... diferenta de clasa Posted Image...(modul cum se exprima, cum gesticuleaza, cum fumeaza, cum bea, cum mananca, cum se prezinta, tot conteaza)...asta se invata daca umbla prin cercuri mai inalte, o sa prinda de la ei Posted Image

intotdeaua vor exista argumente pro si contra intr-o discutie...conteaza cum pui problema

PS. Pentru OP...sincer, nu cred ca se invata asa ceva...uita-te la femei, vei observa ca cele mai atractive, sunt cele care sunt mai finute Posted Image...ceva nativ..feminitate.

La barbati conteaza increderea de sine Posted Image...sa-ti cunosti nivelul Posted Image

Edited by jimi91, 23 February 2019 - 02:17.


#17
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 adisz, on 23 februarie 2019 - 01:09, said:

Chiar asa de fraieri ne consideri?
Ce ti se pare asa de necrezut in ce spune el?
Am vazut oameni care aveau aceleasi constrangeri pe care le descrie el.
Nu e nimic neobisnuit, ba chiar normal, de obicei se intampla la persoanele realiste, independente in gandire, cu o gandire logica si calculata si ceva mai inteligente... si care au nimerit prost momentele vietii (adica n-au avut noroc sau nesimtire/hotie in ei).

#18
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
gen :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate