Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Infiltratii teava canalizare in spatiu cu rigips. Doar varuire sau si inlocuire rigips?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Intrebarea este, precum se distinge si in titlu, daca in urma unor infiltratii de apa uzata/murdara/mirositoare, este suficient doar a varui cu var lavabil rigipsurile sau este necesara inlocuirea totala a rigipsurilor pentru a nu avea vreodata vreun iz de miros ceva.

Bloc de locuinte, 5 etaje, apartamentul meu la et 1 (asta asa drept info). Am avut infiltratii intr-un spatiu pe care-l folosim drept dressing.
Respectiva camera a fost din proiect o baie mica, transformata de proprietarii anteriori in camera dressing. Astfel am cumparat eu. Apropo, tot la fel e si in apartamentul superior, bai au insa apartamentele de la etajele 3-5.
Infiltratiile s-au produs drept urmare a cedarii etanseizarilor (care probabil nu au fost corect facute in momentul schimbarii destinatiei fostei bai) facute in apartamentul superior atunci cand, dupa o problema mai mare a canalizarii blocului, teava verticala de canalizare a tronsonului respectiv (al blocului) se obturase cu diverse si nu se mai evacua.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa buget si sensibilitate la mirosuri.
Se poate da cu o amorsa seciala si apoi vopsea lavabila.

P.S. De unde denumirea de varui/ var lavabil ?

Edited by pasilla, 22 February 2019 - 20:22.


#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cauza a fost rezolvata?

#4
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Da, cauza a fost rezolvata.

View Postpasilla, on 22 februarie 2019 - 20:19, said:

Dupa buget si sensibilitate la mirosuri.
Se poate da cu o amorsa seciala si apoi vopsea lavabila.

P.S. De unde denumirea de varui/ var lavabil ?
Pai nu e vorba de sensibilitati aici ori buget... E vorba daca doar prin varuire etc, nu cumva sa persiste vreun iz ceva. Asta e teama si nelamurirea mea si nah...v-am intrebat pe voi. Dat fiind ca spatiul respectiv vom continua sa-l folosim drept dressing, va dati seama ca nu as dori, in cazul cand o simpla varuire nu este destul, sa avem apoi vreun iz urat prin haine.

Spune-mi te rog despre ce amorsa speciala e vorba?

Iar cu varuirea/var lavabil, etc, lasa, nu te lua acum de mine; am specificat si "lavabil" sa nu apara altii care sa-nceapa sa ma-ntrebe de care var Posted Image
Apropo, cu oskar ceramic dau Posted Image

Edited by AroundYou, 22 February 2019 - 20:30.


#5
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Se inlocuieste integral  rigipsul afectat de umiditate.Daca nu,in timp apar pe langa mirosuri si pete de culoare maron indiferent de superamorsa lui peste prajit..
Daca profilele de prindere a rigipsului sunt ruginite,se inlocuiesc si acestea,
Sub actiunea apei,gipsul dinter cele doua staturi de hartie expandeaza si nu-si mai mentine proprietatile.
Restul e ...can-can.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate