Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Se pricepe cineva la microscoape?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Am avut la facultate microscoape IOR si calitatea era OK, am invatat cum sa preparam lamele, sa vedem tesuturi, celule, globule de sange, spermatozoizi, parameci, alge unicelulare, si multe altele. Mai era acolo si un microscop Nikon personal al unei profesoare, care costa de 10 ori mai mult ca un IOR, imaginea se vedea mai bine, putin mai clar si marginile celulelor mai bine conturate, dar in nici un caz nu era o imagine de zece ori mai buna. Oricum la toate microscoapele mergeau schimbate obiectivele si se vand separat si obiective de firma - Zeiss, Nikon, si altele; o solutie economica ar fi sa cumperi un IOR si sa ii folosesti baza, dar sa ii schimbi partea optica cu niste obiective mai de calitate.
Cea mai buna calitate insa, care m-a impresionat, a fost cand a adus un profesor o camera speciala CCD, a conectat-o la un microscop si apoi a legat-o la un televizor clasic cu tub. Imaginea se vedea imensa pe televizor, cu mult mai multe detalii care erau imposibil de vazut cand te uitai cu ochiul liber prin obiectiv si era mult mai comfortabil si comods sa o privesti in felul acesta.

#20
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Lupulcelrau, on 22 februarie 2019 - 21:14, said:

M-am uitat din nou la clip, si cand mareste ultima data doctoru zice ca mareste de 40 ori.
Imi e mai clar acum.
Nu ai ce face cu 40x .

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt niste microscoape National Geografic care sunt bune in scop didactic.
Eu am varianta stereo de 20x marire. Daca se vede viermisorul ala asa la 40x, se vede OK si la 20x. Insa ma indoiesc la ce transparent se vede, e clar ca e o pelicula foarte mica de apa, deci rezulta ca microscopul respectiv are o marire foarte mare.
Si la modul cum se vede, e unul de foarte buna calitate, nici vorba unul ieftin.


Cu al meu stereo 20x se vad multe chestii. Daca esti pasionat de asa ceva,ti-l recomand si tie. E undeva pe la 300 lei, National Geografic Stereo 20x.
Iluminarea se face de sus asupra obiectului, nu prin lamele ca la alea biologice. Vezi bine trompe de muste, tantari, picioare de paianjeni. Se vad Stereo 3D. E OK pentru un incepator.
Eu il folosesc in alt scop, pentru electronica, componentele astea electronice au devenit foarte mici. Ideal era unul cu 10x marire, dar e ok si cu 20x.

Tot National Geografic are si unul de marire 1000x(sau pe-acolo) pentru chestii basic de biologie. Stiu ca-l folosesc astia care au solare cu rosii pentru a vedea ce daunatori are frunza, rosia, tulpina, etc. Deci asta ma face sa cred ca e suficient de bun daca-l folosesti cum trebuie. Insa eu nu am asa ceva, nu-mi trebuie.

Edited by maccip, 23 February 2019 - 00:21.


#22
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Pe mine ma intereseaza sa vad oul ala din imagine care arata ca o lamaie, in rest nu mai fascineaza prea mult parte asta, odata ce iau microscopul poate imi va da mai mult interes cine stie, pentru mine conteza sa vad oul ala ca sa stiu ce sa fac in continuare, probleme existentiale ale mele.

Concluzia e ca daca optez pentru asta https://telescop-exp...-40-600x_104695 vine fara acesorii, lamele, etc... si treb sa il iau la pret intreg
pe cand asta https://www.emag.ro/...0/pd/DHL02DBBM/ vine cu acesorii ajunge pana 1280x si il pot lua cu card avantaj rate fara dobanda.


Multumesc!

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Lupulcelrau, on 23 februarie 2019 - 12:33, said:

pe cand asta https://www.emag.ro/...0/pd/DHL02DBBM/ vine cu acesorii ajunge pana 1280x si il pot lua cu card avantaj rate fara dobanda.


Scump doamnă scump dincolo  era mai ieftin, tot așa cu accesorii și pe card de credit Posted Image, dar dacă mai ai amândoi rinichii poți să faci cumpărături și de pe emag.

Edited by eugeniusro, 23 February 2019 - 12:52.


#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
cu un microscop de 300 nu vei vedea așa ceva.trebuie ca lumina să vină de jos ca să treacă prin ceea ce te uiți tu.la un microscop  cât de cât trebuie să prinzi între lamele un pic de carne să le strângi bine și să vezi fibra cărnii și eventual trichinela dacă o are și o cunoști.lama este din aceea de sticlă groasă de 5mm și prinsă cu șuruburi una de alta

#25
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Conteaza puterea de marire la un microscop asa cum conteaza viteza maxima pe care o poate atinge un automobil, atunci cand il cumperi...
Un microscop biologic BUN are magnificatia de 500x, peste aceasta valoare e inutil, iar microscop optic cu mai mult de 900x NU EXISTA.La peste 900x e obligatorie imersia, deci este un microscop cu imersie, ori preparea unui astfel de microscop nu e la indemana unui amator.Tot asa cum la peste 1200X, pana la maxim 1600x este obligatoriu un microscop cu camp intunecat sau cu fluorescenta.Un microscop cu camp intunecat are un pret astronomic pentru un amator(peste 100.000$), necesita clean room.Cele cu fluorescenta, cu camp intunecat si optica de fluorina superacromata, pot ajunge la peste 1.000.000 $.
Un microscp cu magnificatia intre 20 si 100X se numeste microscop metalografic, e util pentru pietre, marci postale, bancnote, etc. Nu pentru biologie.
Un microscop biologic bun, care sa ofere REAL 500X, costa de la 7-800 lei, daca doresti si profunzime de camp si luminozitate buna mai adaugi cca. 1000 de lei, daca doresti si condensor Abbe si sursa de lumina profi, mai adaugi cca. 2000 de lei.Obligatoriu acromat.
Un microscop de incepatori bun(genul de microscop scolar utilizabil), care ofera real 400x, cu o profunzime de camp si o luminozitate decenta, ar fi asta:
https://astromagazin...-20x-400x-.html

Edited by H6D-100c, 23 February 2019 - 14:18.


#26
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

 H6D-100c, on 23 februarie 2019 - 14:14, said:

Conteaza puterea de marire la un microscop asa cum conteaza viteza maxima pe care o poate atinge un automobil, atunci cand il cumperi...
Un microscop biologic BUN are magnificatia de 500x, peste aceasta valoare e inutil, iar microscop optic cu mai mult de 900x NU EXISTA.La peste 900x e obligatorie imersia, deci este un microscop cu imersie, ori preparea unui astfel de microscop nu e la indemana unui amator.Tot asa cum la peste 1200X, pana la maxim 1600x este obligatoriu un microscop cu camp intunecat sau cu fluorescenta.Un microscop cu camp intunecat are un pret astronomic pentru un amator(peste 100.000$), necesita clean room.Cele cu fluorescenta, cu camp intunecat si optica de fluorina superacromata, pot ajunge la peste 1.000.000 $.
Un microscp cu magnificatia intre 20 si 100X se numeste microscop metalografic, e util pentru pietre, marci postale, bancnote, etc. Nu pentru biologie.
Un microscop biologic bun, care sa ofere REAL 500X, costa de la 7-800 lei, daca doresti si profunzime de camp si luminozitate buna mai adaugi cca. 1000 de lei, daca doresti si condensor Abbe si sursa de lumina profi, mai adaugi cca. 2000 de lei.Obligatoriu acromat.
Un microscop de incepatori bun(genul de microscop scolar utilizabil), care ofera real 400x, cu o profunzime de camp si o luminozitate decenta, ar fi asta:
https://astromagazin...-20x-400x-.html

si cand credeam ca m-am lamurit, lucrurile se complica :)
Cu unul din microscoapele din link-uri (https://telescop-exp...-40-600x_104695, https://www.emag.ro/...0/pd/DHL02DBBM/) pot vedea ce vede doctorul din clipul de pe youtube postat? sau ma chinui sa vad niste punctulete?

Multumesc!

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Pai normal ca se complica, tu ce credeai?hahaha
Ia-ti bre National Geograficul ala de 200 lei, dupa care mai vezi tu dupa ce te lamuresti singur ce anume vrei sa vezi.
Nu baga multi bani pana nu stii exact ce vrei. Microscoapele pot ajunge la niste preturi.. hai sa nu zicem astronomice, dar putem zice galactice.


Sau .. cauta ceva care mareste pana in 1000x (sau in jur de) pe undeva pe amazon sau ebay unde sunt reviewuri mai multe, ceva ce apoi gasesti pe astroshop sau pe alt sait de la noi.

Sau.. daca nu te grabesti, ia de la kineji de pe aliexpress. Gasesti acolo ceva, un best buy, o chestie.

Edited by maccip, 23 February 2019 - 20:32.


#28
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 Lupulcelrau, on 23 februarie 2019 - 16:17, said:


si cand credeam ca m-am lamurit, lucrurile se complica Posted Image
Cu unul din microscoapele din link-uri (https://telescop-exp...-40-600x_104695, https://www.emag.ro/...0/pd/DHL02DBBM/) pot vedea ce vede doctorul din clipul de pe youtube postat? sau ma chinui sa vad niste punctulete?

Multumesc!
Atentie ca astea inclinabile au prisma, deci sensibilitate mai mare la socuri+oarece pierdere de luminozitate datorita prismei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate