Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Acumulatori Ni-Zn (Nichel-Zinc)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Față de cei Nichel-Cadmiu (Ni-Cd) sau Nichel-Metal Hidrid (Ni-MH) aceștia scot 1,6 Volți, deci ar fi mai potriviți pentru unele aparate (gen aparate foto digitale). Ce știți despre ei: cum stau la capitolul capacitate, cât de durabili sunt, sunt fiabili?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Acumulatori NiCd (Nichel-Cadmiu)
Timp de 50 de ani, aparatura portabilă s-a bazat în special pe acumulatorii nichel-cadmiu (NiCd). Asta până prin anii '90 când în peisaj au intrat acumulatorii NIMH, care au rezolvat o mare problemă a celor pe cadmiu, fiabili și robuști, în rest - problema toxicității. De fapt, multe din caracteristicile acumulatorilor NiCd au fost transferate celor NiMH, cu mențiunea că s-a avut în vedere protejarea mediului înconjurător (NiMH nu conține cadmiu, care este un metal toxic).
Totuși, nu trebuie să pierdem din vedere faptul că vorbim de acumulatori cu o rată mare de autodescărcare, care dezvoltă efectul de memorie (sau “acumulator leneș”, “memoria acumulatorului”). Este vorba de situația în care  acumulatorul își pierde treptat capacitatea maximă de a stoca energie electrică și necesită periodic cicluri complete de descărcare, aspect considerabil îmbunătățit odată cu apariția noului model NiMH.

Acumulatori NiMh (Nichel-Metal-Hydrid)
Cercetările au început prin 1967 și s-au prelungit din cauza instabilității elementelor metal-hydrid. Într-o primă fază, s-a obținut forma NiM, ulterior, în 1980, după ce s-a descoperit un nou aliaj hydrid, care a permis rezolvarea instabilității, s-a ajuns la forma actuală.
Acumulatorul NiMH oferă cu 40% mai multă energie decât un acumulator NiCd standard, este mai puțin dispus decât predecesorul său dezvolte efectul de memorie și, în plus, nu conține metale toxice. Este unul dintre cei mai populari acumulatori - datorită prețului accesibil, ușurinței cu care poate fi procurat și diversității sale. Găsești acumulatori NiMH de tip AA, AAA, precum și alte forme.

https://www.easyligh...e-reincarcabile

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Esti ruda cu look? Omul a intrebat de ni-zn, tu umpli pagina cu copy-paste la cu totul altceva.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Aoleooooo ....
Nichel-Zinc sunt acelasi drac ca si Nichel-Cadmiu
Singura diferenta este ca primii sunt reincarcabili

A - mai e o diferenta
Sunt ceva mai scumpi Posted Image

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păi şi ce, Ni-Cd nu sunt reîncărcabili?   :huh:

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nope
Nici macar sa nu incerci

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
Am avut un set acum vreo 20 de ani, pe ei scria Rechargeable Alkaline şi aveau un încărcător special. În prospect scria că dacă nu sunt folosiţi să îi las permanent în încărcător. Chiar şi aşa după vreo 2 ani au dat colţul. La cât am dat pe ei pe atunci, vreo 40 de mărci, cumpăram o grămadă de baterii normale şi-mi mai rămâneau şi de ţigări.

#8
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
Aici pentru informare
https://www.easyligh...e-reincarcabile
https://cursfoto.wor...le-fotografice/

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 djl, on 22 februarie 2019 - 15:58, said:

Păi şi ce, Ni-Cd nu sunt reîncărcabili?   Posted Image

 Naijax, on 22 februarie 2019 - 15:59, said:

Nope
Nici macar sa nu incerci

Ia uite ce ai scris tu mai sus ???
Adica sunt sau nu re-incarcabili Ni-Cd ?

 Naijax, on 22 februarie 2019 - 15:31, said:

Acumulatori NiCd (Nichel-Cadmiu)
Timp de 50 de ani, aparatura portabilă s-a bazat în special pe acumulatorii nichel-cadmiu (NiCd).

 mihaicozac, on 22 februarie 2019 - 16:05, said:

Am avut un set acum vreo 20 de ani, pe ei scria Rechargeable Alkaline şi aveau un încărcător special. În prospect scria că dacă nu sunt folosiţi să îi las permanent în încărcător. Chiar şi aşa după vreo 2 ani au dat colţul. La cât am dat pe ei pe atunci, vreo 40 de mărci, cumpăram o grămadă de baterii normale şi-mi mai rămâneau şi de ţigări.
Eu am o pereche de acumulatori SAMSUNG tip AA. Pe ei scrie o capacitate de 2000mAh daca nu ma insel.
Ii am de cel putin 10 ani. Cand i-am incarcat ultima data, incarcatorul imi arata o capacitate de 1900mAh.
Intr-adevar, incarcatorul are si ciclu de regenerare (descarcare-incarcare controlata de 3 ori per proces).

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
Ale mele erau marca Rayovac şi nu scria nicio capacitate pe ele.

#11
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@djl: atentie cu NiZn:
  • Nu permit supraincarcare. Ni-Cd si Ni-Mh poti sa-i uiti in incarcator (incarcator de curent redus, "overnight charging"), permit un "trickle charging". Ni-Zn se strica imediat daca ai facut asa ceva. Trebuie incarcator special, dedicat.


#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut pe emag încărcător dedicat. 189  Lei   :(

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 22 februarie 2019 - 15:19, said:

Faţă de cei Nichel-Cadmiu (Ni-Cd) sau Nichel-Metal Hidrid (Ni-MH) aceştia scot 1,6 Volţi,
Corect sunt un soi aparte de acumulatori fara treaba cu Nicd sau Nimh decat ca principiu general. Dar sunt rari si ei.
1.65v tensiune electromotoare si vreo 1.85V la topping charge.
Acumulatorii NiZn nu se incarca la trickle si nus e recomanda, pierd hidrogenul si le scade viata. De regula nu bubuie cum se sugera dar nici nu mai raman performanti. Au valve de suprapresiune si nu fac decat sa scape hidrogen daca insisti in ele prea mult.

 Naijax, on 22 februarie 2019 - 15:56, said:

Aoleooooo ....
Nichel-Zinc sunt acelasi drac ca si Nichel-Cadmiu
Singura diferenta este ca primii sunt reincarcabili
Gresit. Ambii sint reincarcabili. Sunt diferiti asa cum NiMH e diferit de NiCd.

Edited by andreic, 22 February 2019 - 18:54.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Deci până la urmă "se merită" sau nu?   :huh:

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 andreic, on 22 februarie 2019 - 18:53, said:

...Acumulatorii NiZn nu se incarca la trickle si nus e recomanda, pierd hidrogenul si le scade viata. De regula nu bubuie cum se sugera dar nici nu mai raman performanti. Au valve de suprapresiune si nu fac decat sa scape hidrogen daca insisti in ele prea mult.
ok, asa este, am supralicitat putin (cand am zis"imediat") dar n-am zis ca bubuie. Am sugerat insa ca daca ii baga intr-un incarcator NiCd de-ala tip vechi o noapte e posibil sa se duca de tot.

is cam scumpi, djl...

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 djl, on 22 februarie 2019 - 20:56, said:

Deci până la urmă "se merită" sau nu?   Posted Image
Pai asta numai tu stii. Ai nevoi de tensiunea superioara sau nu? Eu de ex nu am nevoie de mai mult de 1.2V. De ce as da numai pe incarcator 200 lei cand de banii astia iau vreo 20 de acumulatori.

Nu am intampinat probleme cu NiMh la aparate foto.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am nevoie de exemplu la aparat foto digital, eventual walk-man.

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Walkman in sec XXl? Nu crezi ca ar fi timpul sa-ti cumperi si tu un mp3 payer? E mult mai ieftin decat bateriile, are si acumulator integrat, mult mai mic, usor de purtat. Ce satisfactie ai sa te plimbi pe strada cu walkmanul? Ala era la moda in anii '80, cand inca nu exista alternativa. Si masochismul are o limita. Dece nu un radio cu lampi, alimentat de la lampa cu petrol?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate