Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

The Wandering Earth ( Netflix )

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 29.04.2008
Acceptabil. Efectele OK, dacă asta cauți, povestea OK, am văzut și mai proaste la Hollywood. Jocul actorilor, în schimb e ...... asiatic, ca să zic așa. Teatral și exagerat în unele locuri. Trecând peste faptul că chinezii salvează ziua în timp ce restul lumii o arde pe alcool (mă rog, aceeași imagine e și în filmele americane, dar în sens invers), e un film care sepoate viziona, fără să-ți pară rău că ai pierdut câteva zeci de minute din viață.

#20
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Cine s-a ocupat de voice acting pentru versiunea engleza merita... Nu stiu ce merita dar nici in desene animate n-am auzit asa ceva. Per ansamblu mi s-a parut slab, in ciuda cgi-ului. Pe alocuri parea un joc PC, nu cgi de film. In fine, nu-mi pare rau ca l-am vazut ,desi in ultima parte, cand incercau sa-i dea foc lui Jupiter (aoleeeu) am folosit fast forward. Prea cheesy pentru mine.

#21
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Mai oameni buna lasati-o naibii de treaba cu mutatul planetei....asta e de noaptea mintii pe bune....Posted Image

#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da Luna au luat-o cu ei ? Ca n-am fost atent... Daca nu gasesc un corp ceresc asemanator pe acolo? La asta nu s-au gandit...lol
Pai nah, fiind un sf, sunt obisnuit cu tot felul de subiecte si nu poti comenta subiectul la un sf.
Da` totusi si pe mine ma irita putin ideea c-ar fi un film bun. Au intrat toti chinezii pe imdb sa ridice nota. Sa fim seriosi...

Edited by Xlander, 06 May 2019 - 08:37.


#23
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sa muti planeta inseamna distrugerea completa a Terrei indiferent din ce unghi privesti. Va fi un intuneric si un frig absolut cu temperaturi de -120 grade, practic nu ar supravietui NIMIC, oceanele ar ingheta in totalitate, cutremurele ar fi la ordinea zilei, radiatiile vor fi catastrofale. etc. Orice oras subteran ai avea nu vei putea supravietui prea mult.
In plus in "drumul" tau meteoritii si cometele vor face pulbere planeta. Sistemul solar in care traim ne ajuta sa supravietuim, de pilda planeta Jupiter datorita masei imense incaseaza 90% din meteoritii care bantuie pe-aici, Luna are si ea rolul ei bine definit. Cand scoti din ecuatie toate aceste elemente planeta se va distruge negresit.
Din acest pct.de vedere Darth Vader pare mai verosimil decat fantezia chinezilor....

Edited by Valmont43, 06 May 2019 - 09:54.


#24
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Valmont, nu te mai uita la sf-uri, serios acum. Nu comentez detalii stiintifice la un sf. Ma uit la un film sa ma relaxez in principiu (mai ales la sf-uri, comedii, aventuri) nu sa caut realism. E adevarat ca unele subiecte sunt mai posibile decat altele.
Da da, si Darth Vader e mai verosimil cum sa nu, cand auzi "vruuuum-vruuuum" cand trec navele unele pe langa altele...


#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Tata asta nu e SF, nu il pot incadra in categoria asta. Erau mai castigati daca il faceau o animatie pt.copii de pana la 10 anisori Posted Image

#26
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Soft Science Fiction nu e plauzibil sau precis in vreun fel. Uita-te la hard SF daca vrei asta. Ce e clar e ca amandoua se incadreaza la genul SF.

#27
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostValmont43, on 06 mai 2019 - 10:40, said:

Tata asta nu e SF, nu il pot incadra in categoria asta. Erau mai castigati daca il faceau o animatie pt.copii de pana la 10 anisori Posted Image
Eh, asta nu-mi place mie pe aria asta ca tot faceti filosofie. Ti-a placut? Ok. Nu ti-a placut? Si mai ok. Mie de exemplu nu mi-a placut. E vizionabil insa. Dar ca sa zici acum ca nu-l poti incadra la sf? C`mooon...
Science-știință
Fiction-ficțiune



#28
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Păi tocmai, ficțiune științifică, dacă scoți partea cu știința o dai în fantasy și ai chinezi zburători.

#29
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Am vizionat si eu acest film, nu pot spune ca mi-a placut. Insa m-a uimit calitatea efectelor speciale, de un nivel foarte bun.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnetmail, on 23 februarie 2019 - 00:54, said:

Pregatiti-va ca in 5 ani numai filme chinezesti o sa vedem prin cinema si pe netflix.
o sa ne oblige sau cum?

Spune-mi si mie un actor si o actrita din China, asa mai populari.

#31
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Or să mai cumpere companii prin Hollywood, producție și difuzare, deja au o mulțime.

https://www.theepoch...od_2690693.html

#32
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sper sa nu fim bombardati cu mizerii d-astea galagioase...sa incerce ceva mai soft

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,530
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttfmercedez, on 07 mai 2019 - 09:58, said:

o sa ne oblige sau cum?

Spune-mi si mie un actor si o actrita din China, asa mai populari.
Pot eu, pot eu?
Jackie Chan!

Edited by Bursul, 07 May 2019 - 15:34.


#34
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Mda, vreti filme chinezesti bune ? Alea cu kung-fu. Alea sunt painea lor cea de toate zilele. Unele foarte reusite (daca iti place genul, sigur) si mai vintage asa dar si mai recente.
In rest, eu n-am vazut film chinezesc bun, poate nu le stiu. In schimb am vazut niste filme sud-coreene extraordinare. Chiar si alea indiene sunt mai bune.




#35
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Sînt sigur că te-ai uitat, dacă nu doar chinezești, sigur coproducții.
The Great Wall e cea mai cunoscută, sau Karate Kid, dar mai sînt plus că, deținînd cea mai mare rețea de difuzare din State, își permite să pună condiții și să modifice scenarii (e cunoscută modificarea originii "Mandarinului" din Iron Man, diferită față de comics)

Cea mai mare co-producție China-Hollywood este "The Meg"

Și vor mai fi, acum că s-a băgat și Alibaba în joc, chiar au anunțat un "Steel Soldier"

#36
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Am facut abonament la Netflix doar pentru Star Trek asta nou.
Nu comentez daca este bun sau rau. Practic in cazul meu este mai mult "microb".
Acum e pauza la el si zic sa vad ceva. Poate am eu ceva la cap dar sa mor daca gasesc ceva la ei care sa ma tina cu ochii holbati la tv.

Am zis sa marc banul, sa ajut cu putinul meu. :)

Tot asa este si in alte tari?

Nu e vorba de 50 lei pe luna dar nu ma atrage nimic.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate