Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

PV eronat politia din Venezia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Va salut.
Pe scurt povestea sta asa:
Azi am luat de la posta o instiintare - de fapt proces verbal de contraventie - privind depasirea limitei de viteza pe raza orasului Venetia din Italia undeva prin martie 2018.
Pe langa faptul ca nu am fost vreodata in aceea tara, in PV se specifica o alta marca de vehicul decat cea detinuta, insa cu nr. masinii mele.
Am descarcat poza din site-ul politiei lor si intr-adevar este o eroare din partea agentilor constatatori, numerele fiind asemanatoare - difera doar o litera.
In principiu am luat act de procedura de contestatie (scrisoare recomandata la prefect cu motivatie si alte justificari), mentionata si in PV, insa vreau sa rezolv cu o simpla corespondenta (mail) sau eventual cu un telefon, tinand cont de situatia expusa.
Este posibil ca la ei sa functioneze institutia @autotutelei@, fiecare organizatie publica avand dreptul sa indrepte orice eroare materiala fara interventia justitiei.
Intrebarea mea este daca cineva s-a confruntat cu o astfel de problema si cum a rezolvat-o.

Edited by biggie1976, 19 February 2019 - 22:42.


#2
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
din ce mai aud si citesc prin zona , eu stau in italia de ani buni :
e un caz foarte des intalnit ca o masina sa aiba numere false , chiar se descoperise la un atelier mecanic din napoli , sute de numere de masina, reale , care se vindeau pe bani frumosi .
problema este birocratia de aici : practic esti somat sa platesti amenda , in cazul tau , apoi o contesti .
chiar daca tu stii ca nu ai fost niciodata in italia .
la fel cum un sofer din milano se trezeste cu o amenda primita la roma de exemplu , la o ora si zi , unde de fapt el era la servici...deci martori + timbratul cu cartela de acces .
din pacate , daca nu s-a schimbat legislatia de curand aici , trebuie sa platesti , apoi v-a trebui sa contesti amenda .
ps: se pare ca ar fi , totusi o cale de iesire fara sa platesti .
- cerere la judecatorul de pace , cu o taxa de 43 euro , maxim 30 de zile de la primirea scrisoarei.
- recurs in prefectura , in maxim 60 zile de cand ai primit scrisoarea .
- sau corespondenta si email certificate .
dar tine cont ca trebuie sa te duci la politie sa declari acest fapt , clonarea numarului de la masina .

Edited by mag1001, 20 February 2019 - 00:36.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu e clonare, prostii aia cica i-au gresit numarul. Desi mi se pare cam ciudat, la Ro ai 2 cifre in mijloc iar la It ai 3.

View Postbiggie1976, on 19 februarie 2019 - 22:41, said:

Am descarcat poza din site-ul politiei lor si intr-adevar este o eroare din partea agentilor constatatori, numerele fiind asemanatoare - difera doar o litera.


#4
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View PostPaz, on 20 februarie 2019 - 01:59, said:

Desi mi se pare cam ciudat, la Ro ai 2 cifre in mijloc iar la It ai 3.
Masina care a ”comis-o” e tot din Romania, de aici greseala facuta de ei. Numarul este ceva de genul B000MMM, eu am B000MMN.

View Postmag1001, on 20 februarie 2019 - 00:25, said:

problema este birocratia de aici : practic esti somat sa platesti amenda , in cazul tau , apoi o contesti .
Din ce am mai citit pe internet, plata amenzii - in 5 zile de la notificare, desi avantajoasa pentru ca beneficiezi de reducere de 30% din minimul prevazut - in Italia este considerata practic o recunoastere a vinovatiei.
Astept in continuare un raspuns valid si certificat de la o persoana care a fost pus in aceeasi situatie si a rezolvat pozitiv cazul, prin recurs sau alta modalitate.

Edited by biggie1976, 20 February 2019 - 06:23.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Citeste bine ce scrie  daca faci contestatie: S-ar putea sa ai ceva surprize pentru cazul ca refuzi plata.

#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu nu vad nici un motiv pentru care ai plati. Nu e masina ta, ai poza drept dovada ca este o greseala. Le poti trimite un mail sau ceva si sa le sesisezi greseala, si cam atit. Daca se ajunge la chestii mai serioase, se demonteaza urgent in tribunal cu hirtiile trimise de ei.
Eventual poate sa te interesezi la rutiera ce se poate face, poate stiu sa te lamureasca ei?

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Poza dupa talon, nr masini si in care le spui ca au gresit si sa trimita la proprietarul masinii de drept.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View PostPaz, on 20 februarie 2019 - 01:59, said:

Nu e clonare, prostii aia cica i-au gresit numarul. Desi mi se pare cam ciudat, la Ro ai 2 cifre in mijloc iar la It ai 3.
si la ro ai 3

#9
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View Postdan78rom, on 20 februarie 2019 - 09:04, said:

Eu nu vad nici un motiv pentru care ai plati. Nu e masina ta, ai poza drept dovada ca este o greseala. Le poti trimite un mail sau ceva si sa le sesisezi greseala, si cam atit. Daca se ajunge la chestii mai serioase, se demonteaza urgent in tribunal cu hirtiile trimise de ei.
Eventual poate sa te interesezi la rutiera ce se poate face, poate stiu sa te lamureasca ei?
Pe mail as vrea să rezolv și eu, dar lumea comentează pe diverse site-uri ca nu răspund întotdeauna.
În ultima instanta, m-am interesat și dacă trimit amenda în România, decizia poate fi întoarsă la Anaf cu hârtiile trimise chiar de ei.
La rutiera nu știu de capul lor, în mod normal corespondenta asta cu cine e proprietarul masinii și ce marca e putea să rezolve din start situația.

View Postaris86, on 20 februarie 2019 - 09:28, said:

Poza dupa talon, nr masini si in care le spui ca au gresit si sa trimita la proprietarul masinii de drept.
Initial asa am sa fac - le cer verifice nr. Din poza cu cel din PV. Dacă nu îmi răspund, trimit recomandata la Prefect sau șeful Politiei cu actele scanate din care sa reiasă diferența dintre masini.

Masina care a ”comis-o” in realitate e tot din Romania. Numarul masinii vinovate este ceva de genul B000MMM - Land Rover, rosu, eu am B000MMN, au facut pv pe numarul meu, alta marca de masina, verde.

Edited by althea, 23 February 2019 - 19:27.


#10
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Va salut.
Revin cu o actualizare.
Am primit raspuns - de pe adresa lor certificata - la mail-ul pe care l-am trimis politiei din Venezia, prin care ii rugam sa verifice greseala facuta (am atasat la mail poza masinii si atat).
Situatia a fost rezolvata pozitiv pentru mine, in sensul ca si-au recunoscut eroarea (citirea gresita din baza lor de date), iar eu nu am nimic de platit din punctul lor de vedere.
Ramane sa vad daca primesc si ceva scris, pentru ca am apucat sa trimit si scrisoare recomandata pentru recurs, unde am atasat inclusiv copie carte identitate vehicul si niste formulare completate in limba italiana primite de la ei.
Multumesc celor care au postat la obiect aici si sper sa fie de ajutor si altora.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate