Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Iar s-a oprit caldura in Bucuresti. Si apa calda.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#19
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Cu centrală de apartament costurile la 3 camere sunt intre 150 și 350 lei pe lunile de iarnă.
350 înseamnă temperaturi pt copil mic.

#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Puferiu_, on 19 februarie 2019 - 21:50, said:

Stau intr-un cartier marginas. Platesc luna de luna toate utilitatile, inclusiv caldura. Ca-n orice bloc comunist, sunt multi pensionari care vocifereaza de fiecare data cand scad temperaturile, gandindu-se ca le vor creste platile la intretinere. Na, obisnuiti o viata cu comunismul care le dadea ce e bun cu portia, continua sa dea mai departe acelasi rahat.

In fine. Suntem la mijlocul lunii Februarie din anul de gratie 2019. Iar eu nu am caldura. Nici apa calda. Repet, cu toate facturile platite la zi. Nimeni nu m-a anuntat ca se lucreaza in zona. Tevile le-am schimbat, caloriferele sunt noi. Care poate fi explicatia?
Nu sunt vreo 10-15 grade in Bucuresti acum?

 Amaryl, on 19 februarie 2019 - 22:24, said:

Haide, fii serios.  La un apartament de bloc ? Nu ai cum sa ajungi la 500 de lei.
La un apartament de-al meu, au schimbat tipurile de repartitor si se simt diferente in bine (adica, in minus). Eu nu incalzesc tot, nestand nici pe acolo. Dar 500 de lei as da pe caldura probabil daca as tine spre maximum in toate cele 3 camere, sau ar fi o iarna friguroasa. Parca a fost asa un ianuarie acum 1-2 ani, toata luna sub zero grade.

#21
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Hihi! Cand aud fara caldura si apa calda iara imi aduc aminte de chiria de pe Iuliu Maniu. Primavara, vara si toamna... nicio problema, cum venea iarna, ma lovea exact cand imi era lumea mai draga... Nu mai zic ca plateam undeva in jur de 260-350 lei asociatia pentru 2 persoane, in lunile de iarna...

#22
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 Amaryl, on 19 februarie 2019 - 22:24, said:

Haide, fii serios.  La un apartament de bloc ? Nu ai cum sa ajungi la 500 de lei.
Iar 500 de lei sunt o nimica toată, nu? Zic și eu.

#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Puferiule, tot in Ferentari stai :lol:?

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 pasilla, on 19 februarie 2019 - 22:03, said:

Eu am avut aproximativ acelasi comentariu. Ceva mai "concentrat", recunosc.
A disparut.
E o conspiratie elaborata. Ti-a furat ideea la postare ca sa primeasca laicul in locul tau. Posted Image

#25
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Puferiu, e adevărat că ți s-a dat foc la ușă? Țin minte că ai spus-o (defapt, scris-o) cu atâta lejeritate de zici că ar fi o acțiune la fel de comună precum defecarea.

Edited by PMmd63, 20 February 2019 - 00:22.


#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 rosix, on 19 februarie 2019 - 22:14, said:

Ii modalitatea mortala sa platesti zeci de milioane pe luna la gaze...
Fa afirmatii in numele tau.
Am scapat de RADET si sunt in a 3-a iarna de incalzit pe centrala termica individuala. La apartament cu 4 camere, vreo 90 mp, 4 persoane, cu tamplarie termopan la ferestre si terase (inchise), fara termoizolatie la bloc, media este 100 lei/luna, deci 1.200 lei tot anul consum de gaze pentru centrala si aragaz.
Asta a si fost motivul pentru care am plecat de la RADET - dese intreruperi pe motiv de avarii, apa calda dupa vreo 10 minute de golit coloana de apa racita, temperaturi in functie de bunavointa RADET-ului, practic fara drepturi contractuale in raport cu ei.
De vreo 3 ani RADET-ul este in insolventa, cu ce bani sa faca investitii in reteaua de termoficare?

#27
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
A fost duminca pe PROTV o editie noua - Romania te Iubesc, in caz ca nu te-ai uitat pe Antena 3, cauta inregistrarea pe net si iti raspundeai singur la intrebare :)

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 claudiu1, on 20 februarie 2019 - 00:32, said:

Fa afirmatii in numele tau.
Am scapat de RADET si sunt in a 3-a iarna de incalzit pe centrala termica individuala. La apartament cu 4 camere, vreo 90 mp, 4 persoane, cu tamplarie termopan la ferestre si terase (inchise), fara termoizolatie la bloc, media este 100 lei/luna, deci 1.200 lei tot anul consum de gaze pentru centrala si aragaz.
Asta a si fost motivul pentru care am plecat de la RADET - dese intreruperi pe motiv de avarii, apa calda dupa vreo 10 minute de golit coloana de apa racita, temperaturi in functie de bunavointa RADET-ului, practic fara drepturi contractuale in raport cu ei.
De vreo 3 ani RADET-ul este in insolventa, cu ce bani sa faca investitii in reteaua de termoficare?
daca poti, posteaza si aici: https://forum.softpe...ea-de-la-radet/

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Amaryl, on 19 februarie 2019 - 23:08, said:

350 înseamnă temperaturi pt copil mic.
Care trebuie de fapt sa fie normale.

 rosix, on 19 februarie 2019 - 22:14, said:

Ii modalitatea mortala sa platesti zeci de milioane pe luna la gaze...
Pai trebuie aceeasi energie pana la urma nu ? De unde sumele alea...

#30
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Radetu' ne abureste, nu ne incalzeste...

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 unbrutus, on 19 februarie 2019 - 22:58, said:


costurile dupa debransare postate de colegii nostri, care ies mai ieftin decat la Radet desi au mult mult mai multa caldura (si asta acum, cand inca nu s-a eliminat subventia Radet, dupa care, Radetul va fi triplu ca costuri):

Nu iesi mai ieftin, au reglat baietii pretul la gaze atat de sus incat nu te scoti. Preturile cresc continuu.

Edited by rosix, 20 February 2019 - 07:52.


#32
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 rosix, on 19 februarie 2019 - 22:14, said:

Ii modalitatea mortala sa platesti zeci de milioane pe luna la gaze...
asistatul social a vorbit. gazele costă, radet e subvenționat minim 50%.

#33
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 rosix, on 20 februarie 2019 - 07:50, said:

Nu iesi mai ieftin, au reglat baietii pretul la gaze atat de sus incat nu te scoti. Preturile cresc continuu.
Si?
Costul lunar e probabil acelasi cu cel platit la radet, sau chiar mai mic, dar ai avantajul ca tii caldura pe cat vrei, ai apa calda in maxim 3 secunde dupa ce ai dat drumul la robinet si nu platesti pierderi de caldura de pe traseu.
Stau la casa (pereti de caramida fara termoizolatie), suprafata utila ~120 mp si nu am platit mai mult de 400-450 de lei factura de gaze naturale. Unde or fi alea "zeci de milioane" platite lunar la un apartament de 50-60mp utili, uneori incalzit din 5 directii (sus, jos, stanga, dreapta, spate)... chiar nu stiu.

 qawHaq1, on 19 februarie 2019 - 22:25, said:

Ce glume!... Eu mă încălzesc electric (panouri radiante), am două boilere care sunt continuu în priză, cuptor şi plită electrice, uscător de rufe electric, etc, (tot ce e obişnuit la o casă) şi nu plătesc mai mult de 400 de lei pe lună nici în cele mai geroase ierni. Cu gaze ieşi la jumătate.
Nu cred ca ai iesi chiar la jumatate cu gaze. Sunt totusi niste timpi morti pana se incalzesc caloriferele, pierderi de caldura pe traseu, centralele foarte eficiente sunt mai scumpe, etc.
Insa probabil ai plati tot pe la 350-400 de lei.

Edited by Hider141, 20 February 2019 - 08:32.


#34
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 Puferiu_, on 19 februarie 2019 - 21:50, said:

Care poate fi explicatia?
Explicatia este una singura...sistemul actual care da caldura si apa calda in bucale este vechi de cand lumea... solutia... sa se renunte complet la el si sa se treaca pe centrale de bloc sau apartament. Cum cele de apartament se spune ca sunt la limita legii, ca multe state au renuntat la ele... ramane solutia cu centrala de bloc/scara. Trebuiesc desfiintate punctele termice ale RADET-ului si montate in acele spatii centrale termice care sa faca fata la cateva blocuri. Asa ceva n-ai sa vezi din pacate.... in joc sunt sume imense de cheltuit "aiurea" sa faca unii buzunarele babane,  care prefera sa fie bagate in reparatii si peticeli de teava ca sa nu poata fi verificate... decat daca ar lua centrale noi si n-ar fi instalate la locul lor. Cum in capitala au aparut ca ciupercile dupa ploaie societati ale statului care lucreaza cu primaria, asteptati-va sa vedeti mai nimic realizat in Bucuresti. Culmea ineficientei in Romania sunt agentiile si directiile infiintate de catre stat, care stau pe niste bugete imense cu niste salarii si cheltuieli logistice mari si duhneste acolo a incompetenta si birocratie.... cand s-or desfiinta alea.... o sa se schimbe ceva si-n Romania... pana atunci.... platim aiurea taxe, impozite, accize si amenzi. Daca vrei sa arunci mizeria sub pres si sa nu-ti recunosti incompetenta intr-un domeniu, creezi repede o agentie sau o directia a statului ... care se face ca apara si lupta cu.... numai ea stie cu ce, ca-n realitate se lupta cu "nimic", doar cheltuie bani publici si ATAT... In realitate nu exista drumuri si autostrazi, padurile sunt taiate si vandute la straini, apele sunt poluate iar coruptia este in floare la toate nivelurile. Ce au facut toate agentiile si directiile astea de la infiintare si pana acum?... absolut nimic, doar au cheltuit bani publici cu existenta lor.

Edited by tico18, 20 February 2019 - 08:39.


#35
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 rosix, on 20 februarie 2019 - 07:50, said:



Nu iesi mai ieftin, au reglat baietii pretul la gaze atat de sus incat nu te scoti. Preturile cresc continuu.
La un preț actual de aproape 2 lei mc de gaze tot ies mai ieftin fata de radet 👍
Dar asta e, RCA e prost, radet e bun 😇

#36
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sa nu fie "conspiratia" pensionarilor
Am un prieten - fericit posesor de apartament intr-un bloc de pensionari
Frate - au anulat coloana la baie si bucatarie pe motiv ca acolo nu au nevoie de caldura
Practic, in baie si bucatarie caloriferele sunt permanent reci
Cand e cald afara, opresc caldura din subsol pe motiv de ... economie
Incredibil !

Aveti grija ce cumparati Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate