Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pocnet roata

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cataint

Cataint

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2019
Salutare , detin un BMW E90 2006 2.2 benzina . De ceva timp daca merg mai agresiv cu ea incepe sa se auda un pocnet repetat la roata dreapta spate zic eu . Ex: poc poc poc ( e un zgomot metalic) care nu inceteaza si se aude din ce in ce mai tare de fiecare data cand accelerez . Zgomotul se opreste cand ridic masina pe cric. Astept o rezolvare , parere orice . Multumesc

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Daca nu accelerezi mai pocneste?
Planetarele sunt verificate?

Edited by dan1980_25, 19 February 2019 - 19:25.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tractiune pe spate ? Oare ce o fi ?

#4
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
În afară de planetară, având în vedere vechimea, s-ar putea da roată să-și fi luat sorta în propriile mâini și să fie independentă de restul caroseriei. Urmărește și această pistă.

#5
Cataint

Cataint

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2019

 dan1980_25, on 19 februarie 2019 - 19:20, said:

Daca nu accelerezi mai pocneste?
Planetarele sunt verificate?

daca nu accelerez , tot pocneste dar mai rar gen o data la 2 secunde , cand accelerez se aude incontinuu mult mai repede. Mentionez si ca frana de mana nu prea tine

 internet_max, on 19 februarie 2019 - 19:26, said:

ĂŽn afară de planetară, având Ă®n vedere vechimea, s-ar putea da roată să-și fi luat sorta Ă®n propriile mâini și să fie independentă de restul caroseriei. Urmărește și această pistă.
Hmm , daca o urc pe rampa putin si accelerez , merge si ea deci.. planetara nu are joc . Burduful , cand misc roata atinge butucul . Are vreo legatura ?

 pasilla, on 19 februarie 2019 - 19:24, said:

Tractiune pe spate ? Oare ce o fi ?
Tractiune spate .. ce o fi?😂

Edited by Cataint, 19 February 2019 - 19:33.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Planetara nu trebuie musai sa aiba joc. Pocneste din cap.
Nu e spart burduful?

Edited by dan1980_25, 19 February 2019 - 19:46.


#7
Cataint

Cataint

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2019

 dan1980_25, on 19 februarie 2019 - 19:45, said:

Planetara nu trebuie musai sa aiba joc. Pocneste din cap.
Nu e spart burduful?
Nu e spart , cineva mi a spus ca problema e la rulmentul de la cardan, ori rulmentul de la roata , dar nu prea cred

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016
Amortizorul l-ai verificat ?
Eu aveam un tacanit tot mai puternic si rapid o data cu cresterea vitezei. Am suspectat si verificat o gramada de chestii si chiar renuntasem sa imi mai bat capul. Si cand am schimbat amortizoarele, mecanicul mi-a aratat cum tacanea cand il misca.
Deci, incearca si asta. Fa un test si cu burduful tras mai departe de roata.
Rulmentul huruie, nu pocneste.

Edited by Magicwisewolf, 19 February 2019 - 19:56.


#9
Cataint

Cataint

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2019

 Magicwisewolf, on 19 februarie 2019 - 19:55, said:

Amortizorul l-ai verificat ?
Eu aveam un tacanit tot mai puternic si rapid o data cu cresterea vitezei. Am suspectat si verificat o gramada de chestii si chiar renuntasem sa imi mai bat capul. Si cand am schimbat amortizoarele, mecanicul mi-a aratat cum tacanea cand il misca.
Deci, incearca si asta. Fa un test si cu burduful tras mai departe de roata.
Rulmentul huruie, nu pocneste.
Ma ajuta parerea ta , macar e ceva nou ce pot verifica . Nu inteleg de ce dupa ce o ridic pe cric si o las jos nu mai tacane . La tine disparea tacanitul sau ?

 Cataint, on 19 februarie 2019 - 19:13, said:

Salutare , detin un BMW E60 2006 2.2 benzina . De ceva timp daca merg mai agresiv cu ea incepe sa se auda un pocnet repetat la roata dreapta spate zic eu . Ex: poc poc poc ( e un zgomot metalic) care nu inceteaza si se aude din ce in ce mai tare de fiecare data cand accelerez . Zgomotul se opreste cand ridic masina pe cric. Astept o rezolvare , parere orice . Multumesc


#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016
Nu disparea. Dar eu nu am ridicat-o pe cric pe spate pt ca imi dadea impresia ca e pe fata. Puteam sa jur ca e fata dupa cum si de unde parea ca se aude. Oricum, eu am descoperit intamplator, ti-am zis, chiar renuntasem sa mai caut, ma obisnuisem cu zgomotul. Nu era pocnet, era mai mult un tacanit.
La mine, la viteza mica se auzea mai tare si mai rar. Cum acceleram, se auzea tot mai rapid, pana ce la un moment dat nu mai auzeam prea mult de la viteza. De pe la 70-80 nu mai auzeam aproape nimic de la zgomotul de rulare la viteza mai mare.
Daca o ridici pe cric si apoi nu mai face, e clar ca nu mai e tensionat arcul sau amortizorul. Desi, arcul, nu prea cred. Daca e amortizorul, posibil sa loveasca telescopul de camasa si daca nu mai are nici ulei sau gaz, se aide mai tare, mai metalic.

Edited by Magicwisewolf, 19 February 2019 - 20:21.


#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 internet_max, on 19 februarie 2019 - 19:26, said:

ĂŽn afară de planetară, având Ă®n vedere vechimea, s-ar putea da roată să-și fi luat sorta Ă®n propriile mâini și să fie independentă de restul caroseriei. Urmărește și această pistă.
:))))

#12
Cataint

Cataint

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2019

 Magicwisewolf, on 19 februarie 2019 - 20:15, said:

Nu disparea. Dar eu nu am ridicat-o pe cric pe spate pt ca imi dadea impresia ca e pe fata. Puteam sa jur ca e fata dupa cum si de unde parea ca se aude. Oricum, eu am descoperit intamplator, ti-am zis, chiar renuntasem sa mai caut, ma obisnuisem cu zgomotul. Nu era pocnet, era mai mult un tacanit.
La mine, la viteza mica se auzea mai tare si mai rar. Cum acceleram, se auzea tot mai rapid, pana ce la un moment dat nu mai auzeam prea mult de la viteza. De pe la 70-80 nu mai auzeam aproape nimic de la zgomotul de rulare la viteza mai mare.
E un tacanit asa puternic ca face lumea sa intoarca capu pe strada dupa tine , cand plec de pe loc se aude foarte tare , la fel si la mine cand am viteza mare se aude dar e aproape insesizabil.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016
E clar, trebuie verificata suspensia cu totul. E greu de spus fara sa auzim cum face sau fara o verificare a elementelor, fizic. Trebuie urcata pe elevator si verificata la mecanic. Oricum, nu prea ai cum sa o rezolvi altfel.

#14
Cataint

Cataint

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2019

 Magicwisewolf, on 19 februarie 2019 - 20:26, said:

E clar, trebuie verificata suspensia cu totul. E greu de spus fara sa auzim cum face sau fara o verificare a elementelor, fizic. Trebuie urcata pe elevator si verificata la mecanic. Oricum, nu prea ai cum sa o rezolvi altfel.
Corect , revin maine cu noutati sper . Multumesc de parere

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016

 Cataint, on 19 februarie 2019 - 20:28, said:


Corect , revin maine cu noutati sper . Multumesc de parere
N-ai de ce. Sper sa fie ceva minor si ieftin de remediat/schimbat. Bafta si sa ne anunti ce descoperi ca face asa. Chiar m-ai facut curios.

#16
Cataint

Cataint

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2019

 Magicwisewolf, on 19 februarie 2019 - 20:38, said:


N-ai de ce. Sper sa fie ceva minor si ieftin de remediat/schimbat. Bafta si sa ne anunti ce descoperi ca face asa. Chiar m-ai facut curios.
Asa sper si eu , revin . Multumesc

#17
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.04.2004
BMW...
Are un ţăcănit la volan.
Posted Image

#18
Cr3tus

Cr3tus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2021
Pana la urma ai rezolvat problerma? Mașina mea are aceleași simptome și mecanicii la care am fost știu doar sa ridice din umeri... Mulțam fain!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate