Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Atestare inspector ITP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Catalin095

Catalin095

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2019
Salutare! A facut cineva recent cursul de atestare inspector ITP si imi poate spune in ce consta acesta? Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai informatiile sunt deja pe saitul RAR
http://www.rarom.ro/?page_id=1340
http://www.rarom.ro/?page_id=1346

#3
Catalin095

Catalin095

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2019
Pe mine ma intereseaza in ce consta cursul, cat dureaza, modul de examinare, etc Posted Image

Edited by Catalin095, 19 February 2019 - 15:57.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cursul dureaza cam o saptamana
Trebuie sa ai Politehnica sau Transporturi sau similar
Cursurile incep prin parcurgerea şi însusirea temeinică a cunoştinţelor cuprinse în materialele informative puse la dispoziţie aici;
http://www.rarom.ro/?page_id=1340

Iar aici gasesti si un suport de curs
http://www.rarom.ro/...ads/GPL2009.pdf

#5
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Dacă absolvi și ai loc de muncă, o să fii BO$$ de BO$$. Recomand că nu-ți cumperi mașină sub BMW 2018 (nu contează modelul), nu are rost să pari mai nevoiaș, strici imaginea breslei.

ITP-ul se face în cele mai multe cazuri anual sau la șase luni. N-ai treabă din punct de vedere financiar.

#6
Catalin095

Catalin095

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2019
Multumesc, Naijax! Regulamentul il citisem si eu. M-ar fi interesat cateva detalii in special despre examenul final. Posted Image

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
examenul si de reevaluare se da pe bune fiindca stiu pe cineva care si-a tinut itp-ul inchis o perioada pana a mai fost o sesiune de examinare

RNTR-urile sunt baza trebuie sa le stii

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Catalin095, on 19 februarie 2019 - 21:15, said:

Multumesc, Naijax! Regulamentul il citisem si eu. M-ar fi interesat cateva detalii in special despre examenul final. Posted Image

Nu ai pentru ce
Succes la examen Posted Image

#9
bebelll

bebelll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2011
Buna ziua, stie sineva ce costuri sunt pentru acest curs?
Multumesc

#10
FPIPCLUJ

FPIPCLUJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2010
Cerinţele privind atestarea ca inspector ITP sunt prezentate în Anexa 71 din RNTR 1 și sunt următoarele:

a) cu privire la competenţa profesională, că acesta deţine cunoștințe şi capacitate de înțelegere certificate în următoarele domenii (discipline de studiu):
– mecanică / dinamică;
– dinamica vehiculelor rutiere;
– motoare cu ardere internă;
– construcţia vehiculelor rutiere;
– diagnosticarea vehiculelor rutiere;
– materiale și prelucrarea materialelor;
– electricitate / electrotehnică / electronică;
– componente electronice ale vehiculelor rutiere;
– aplicații IT.

b) cu privire la experienţa profesională documentată, că acesta a desfăşurat cel puțin 3 ani, cu normă întreagă sau cu normă parţială pe o perioadă echivalentă, în calitate de angajat, titular al unei persoane fizice autorizate, titular al unei întreprinderi individuale ori de membru al unei întreprinderi familiale, una dintre următoarele activităţi:
– activități de reparații auto în domeniul mecanic sau electromecanic, în cadrul unor ateliere autorizate potrivit legii pentru desfăşurarea cel puţin a activităţilor de reparaţii pentru motor, sistemul de rulare, sistemul de direcţie şi sistemul de frânare;
– omologări sau verificări tehnice pentru vehicule, în cadrul unor autorităţi de omologare ori servicii tehnice notificate;
– ITP (în calitate de personal tehnic auxiliar neatestat), în cadrul unor SITP autorizate potrivit legii.

c) cu privire la experienţa necesară manevrării unui vehicul în cursul efectuării ITP, că posedă permis de conducere corespunzător clasei de ITP pentru care solicită atestarea, cu respectarea următoarelor cerinţe minimale:
a) pentru clasa I – permis de conducere categoriile A şi B1;
b) pentru clasa a II-a – permis de conducere categoria B;
c) pentru clasa a III-a – permis de conducere categoria C şi/sau D.

Acest lucru inseamna ca pentru a te autoriza ca Inspector statie ITP este suficient sa urmezi un curs autorizat care sa cuprinda aceste competente (bineinteles cu indeplinirea conditiilor de vechime si permis de conducere). Daca pot ajuta pe cineva cu mai multe informatii - cu drag!

Edited by FPIPCLUJ, 12 January 2021 - 15:36.


#11
AlinCristian91

AlinCristian91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2021
Buna ziua ,
Stiti cumva  daca exista un curs mai rapid de facut pentru a ma inscrie pentru inspector itp,am terminat facultatea de mecanica ingineria transporturilor si am nevoie de un an vechime intr.un servis sau ca personal auxiliar intr.o statie itp am auzit ca ar exista un curs care durezeaza mult mai putin dar nu stiu unde se face si cum ma pot inscrie .Multumesc

#12
BobbMarian

BobbMarian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.12.2021

 AlinCristian91, on 20 ianuarie 2021 - 17:43, said:

Buna ziua ,
Stiti cumva  daca exista un curs mai rapid de facut pentru a ma inscrie pentru inspector itp,am terminat facultatea de mecanica ingineria transporturilor si am nevoie de un an vechime intr.un servis sau ca personal auxiliar intr.o statie itp am auzit ca ar exista un curs care durezeaza mult mai putin dar nu stiu unde se face si cum ma pot inscrie .Multumesc

Sunt in aceeasi situatie, te rog sa-mi zici cum ai actionat pana la urma.

#13
BobbMarian

BobbMarian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.12.2021
Am specializarea terminata in ingineria transporturilor, ce ar trebui sa fac pentru obtinerea atestatului de inspector itp ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate