Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cauza tuturor problemelor

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Intuiția mea îmi spune că, virgulă, cauza tuturor problemelor sunt banii. Și din păcate am tot încercat să rezolv această problemă, și nu prea ai cum să găsești o rezolvare. Pentru că depinzi. Este ca și cum ai depinde de apă, de aer. Sistemul actual sclavagist a fost creat în așa măsură încât să nu scapi, dacă nu ai un dar special. Când oamenii vor pune stop acestor hârtii, atunci fericirea se va putea vedea în ochii tuturor. Cum a început totul? Cine a avut ideea asta minunată să te mențină un sclav pe plantație? Multe lucruri ne sunt ascunse, dar noi suntem adormiți. Că doar... cine îmi plătește mie facturile. Cu ajutor hârtiilor te pot ține ocupat, neinformat, ignorant, să nu ai timp să-ți pui Întrebări.

Edited by hwplanet, 18 February 2019 - 21:01.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Trebuie sa intelegi ca omul este, prin definitie, dependent de ceva. Banii sunt cea mai mica problema.
Cea mai mare problema o reprezita prostia. Din cauza ei, crezi ca banii sunt totul si tragi ca un sclav, toata viata, pentru bani. Fara sa stii ca odata se rupe firul si daca erai destept, munceai cat trebuia si pe langa asta, mai si traiai putin. Se spune ca prostii traiesc mult. Poate, mult si prost.

#3
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 hwplanet, on 18 februarie 2019 - 21:00, said:

Intuiția mea îmi spune că, virgulă, cauza tuturor problemelor sunt banii. Și din păcate am tot încercat să rezolv această problemă, și nu prea ai cum să găsești o rezolvare.
Nu poți ieși din sistem, peste tot ești condus de un guvern, peste tot ai nevoie de hârtii ca să dovedești cine ești, ce deții, peste tot trebuie să plătești taxe, peste tot ești sclavul cuiva. Chiar și în ape internaționale, dacă ai o barcă, trebuie să fii sub pavilion. Poate că pe altă planetă poți să scapi de sistem, nu știu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/acYf26rq9PY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cauza tuturor problemelor tale e ca nu iti mai iei pastilele date de medicul psihiatru.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 hwplanet, on 18 februarie 2019 - 21:00, said:

Cum a început totul?
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
...

Nu mai zi "hârtii". În România banii sunt din plastic.

#6
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Friskey, on 18 februarie 2019 - 21:22, said:

Cauza tuturor problemelor tale e ca nu iti mai iei pastilele date de medicul psihiatru.
Sunt convins că dacă ne-ar vizita un extraterestru ar ajunge la concluzia că oamenii au o obsesie ciudată pentru hârtii colorate, în mod sigur ar crede că avem probleme mintale.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 hwplanet, on 18 februarie 2019 - 21:00, said:

Intuiția mea îmi spune că, virgulă, cauza tuturor problemelor sunt banii. Și din păcate am tot încercat să rezolv această problemă, și nu prea ai cum să găsești o rezolvare. Pentru că depinzi.

Fii baiat destept si reformuleaza:  cauza tuturor problemelor e dependenta de bani.. adica sa n-ai loc de intors daca n-ai ceva bani in buzunar..  Binteles aceasta dependenta e sursa sclaviei umane.. omul nu e liber, decat cel mult in mintea lui... altfel nu-si permite nici macar sa doarma maine pana la 10 daramite alte forme de lux.

Dar, aceasta forma de depnedenta este una biologica si apoi sociala.. Omul inainte de a fi agent economic, producator de bunuri este, in primul rand consumator - poti sta macar o zi fara mancare si apa?  De aici sursa dependentei.. daca ai putea supravietui timp indelungat fara mancare si apa.. ai fi un om liber.

Edited by rosix, 18 February 2019 - 21:37.


#8
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
No problemo, stimabilul Peter (Arnold) ne reaminteste : ,,...există o ordine universală și nimic nu este accidental. Totul se întâmplă cu un motiv, iar pentru fiecare efect există cel puțin o cauză...''

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QHd2HS8wdUw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
un tip G.K. Chesterton a fost intrebat : Whats wrong with the world today?
El a raspuns genial : I am.

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 rosix, on 18 februarie 2019 - 21:35, said:

. Omul inainte de a fi agent economic, producator de bunuri este, in primul rand consumator - poti sta macar o zi fara mancare si apa?  De aici sursa dependentei.. daca ai putea supravietui timp indelungat fara mancare si apa.. ai fi un om liber.
Hrana, ca hrana, da-o-n branza. Cu putin noroc traiesti cu scoarta de copac.
Ce faci cu adapostul?? Omul moare instantaneu de hipotermie.
Nu vezi care-i obsesia principala a romanului? piata imobiliara???
E in stare sa manance 30 de ani covrigi pentru o cotineata  care la sfarsitul perioadei de creditare, valoreaza fix o ula

Edited by tioopedi, 18 February 2019 - 22:18.


#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Mda, ce ar fi sa renuntam la bani si sa caram dupa noi tot felul de obiecte ca sa facem troc cu ele? Oi, cai, vaci (se mulg pe loc), canapele, blocuri motoare, rulmenti, canistre cu benzina, frigidere cu fructe si carne... Dar am fi fericiti, pentru ca nu mai exista bani. Dar exista reumatism...

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 hwplanet, on 18 februarie 2019 - 21:00, said:

Intuiția mea Ă®mi spune că, virgulă, cauza tuturor problemelor sunt banii. Și din păcate am tot Ă®ncercat să rezolv această problemă, și nu prea ai cum să găsești o rezolvare. Pentru că depinzi. Este ca și cum ai depinde de apă, de aer. Sistemul actual sclavagist a fost creat Ă®n așa măsură Ă®ncât să nu scapi, dacă nu ai un dar special. Când oamenii vor pune stop acestor hârtii, atunci fericirea se va putea vedea Ă®n ochii tuturor. Cum a Ă®nceput totul? Cine a avut ideea asta minunată să te mențină un sclav pe plantație? Multe lucruri ne sunt ascunse, dar noi suntem adormiți. Că doar... cine Ă®mi plătește mie facturile. Cu ajutor hârtiilor te pot ține ocupat, neinformat, ignorant, să nu ai timp să-ți pui ĂŽntrebări.
pai daca tu esti maseur sau sapi santuri, si nu exista "hartiile" - banii, cum ai plati facturile? Ii masezi pe cei de la vodafone sau de la digi? Le sapi santuri la cei de la apa /gaz/ curent?

#14
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Limiteaza-ți necesitățile și viciile, și nu vei mai avea nevoie de mulți bani, prin urmare mai putine probleme.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Omul este in primul rand o fiinta consumatoare iar, in capitalism, consumul se plateste cu bani... De aiai sursa depresiei daca nu-i ai.. Mori de foame.

In mod normal, daca accesul la resurse ar fi liber (nu e cazul, acestea fiind de mult sub calcaiul gros al corporatiilor) teoretic omul ar trebui sa aiba ceva surse sa nu moara de foame care sunt asigurate pe cale naturala:  agricultura, vanatoare, pescuit, cules fructe din copaci.. chestii din astea... adica, cel putin teoretic, natura nu te lasa sa mori de foame daca nu e ingradita cu sarma ghimpata de corporatii.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 tioopedi, on 18 februarie 2019 - 22:17, said:


Hrana, ca hrana, da-o-n branza. Cu putin noroc traiesti cu scoarta de copac.
Ce faci cu adapostul?? Omul moare instantaneu de hipotermie.
Nu vezi care-i obsesia principala a romanului? piata imobiliara???
E in stare sa manance 30 de ani covrigi pentru o cotineata  care la sfarsitul perioadei de creditare, valoreaza fix o ula
o sapa si o lopata costa 50 de lei. Sapi un barlog in pamant si te-ai rezolvat, caldut iarna racoros vara. Nici nu stiu de ce se mai agita lumea cu "aneleuri".

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tioopedi, on 18 februarie 2019 - 22:17, said:

Hrana, ca hrana, da-o-n branza. Cu putin noroc traiesti cu scoarta de copac.
Ce faci cu adapostul?? Omul moare instantaneu de hipotermie.
Nu vezi care-i obsesia principala a romanului? piata imobiliara???
E in stare sa manance 30 de ani covrigi pentru o cotineata  care la sfarsitul perioadei de creditare, valoreaza fix o ula

Adaposturile ar fi trebuit confiscate toate de la speculatorii de capitalisti si puse la dispozitie gratuit de catre stat, salariatilor, astfle incat stresul chiriei sau ratei (cea mai mare pondere in venit) sa dispara.

Eu am copilarit la tara.. Acolo, oamenii se strangeau mai multi si dadeau o mana de ajutor unui cuplu tanar sa-si construiasca o casa simpla din chirpici in care sa locuiasca, fara a plati rate si chirii la nimeni... Pe langa asta gospodarul avea o gradina, poate o vie, crestea cateva gaini, un purcel, o vaca.. si cam asta era tot ce avea.. Cu asta asigura hrana lui si a familiei sale.  Bani avea doar daca lucra la CAP sau vindea ceva din curte... deci nu era o dependenta zilnica de bani.  Se traia auster.. dar cat munceai atat aveai..

Edited by rosix, 18 February 2019 - 22:29.


#18
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Omul este in primul rand o fiinta consumatoare iar, in capitalism, consumul se plateste cu bani... De aiai sursa depresiei daca nu-i ai.. Mori de foame.
In mod normal, daca accesul la resurse ar fi liber (nu e cazul, acestea fiind de mult sub calcaiul gros al corporatiilor) teoretic omul ar trebui sa aiba ceva surse sa nu moara de foame care sunt asigurate pe cale naturala:  agricultura, vanatoare, pescuit, cules fructe din copaci.. chestii din astea... adica, cel putin teoretic, natura nu te lasa sa mori de foame daca nu e ingradita cu sarma ghimpata de corporatii.

Sa pus pret pe absolut tot. Pana si sa te duci la wc trebuie sa platesti. Nici apa care curge de la Izvor nu mai este gratis, sa pus pret si pe aia. Pai eu asta zic, sistemul nu iti da absolut nicio sansa de scapare. Nu-i pasa sistemului de tine. Asa ca mie de ce mi-ar pasa de sistem? Pretul bineinteles ca este de 5 ori mai mare decat veniturile, il doare in fwnd pe ala ca tu nu ai bani. El are ! Asta ca sa vedem clar cauza tuturor problemelor... nicio urma de indoiala.

Edited by hwplanet, 18 February 2019 - 22:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate