Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Reintoarcerea in Romania / Observatii despre relatii, comunicare, atitudine

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#109
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ce e de dezvoltat? Corporatie americana cu sefi cu ideologie americana ("burn the fucking midnight oil") si cu sclavi romani.
In momente de criza telefoane la 3 noaptea, ca, deh, in US of A era doar dupamiaza ...
Muncit de pe la 9 pana cel putin la 7-8 seara in fiecare zi, cateodata si in weekend.
Vacantele erau aproape vacante dar telefoanele tot sunau si mailurile tot curgeau.

Evident ca regimul descris mai sus nu era permanent, dar era destul de des ca sa para permanent.
Da, salariul era motivant, de aia si am indurat atat, in plus, dupa 10 ani de regim din asta devii foarte eficient caci eficienta este o masura de supravietuire, altfel mori la birou ca sa termini proiectul.

Aici in nord sunt la alta corporatie, tot americana dar cu filiala suedeza condusa de suedezi ... si atunci a inceput viata Posted Image

Acum, orice problema apare, oricat de stresanta ar fi, o resimt doar la cel mult 25-30 fata ce cum resimteam asa ceva in Romania. Sunt relaxat, ma trezesc relaxat, ma duc la munca relaxat, ma intorc relaxat (cateodata obosit, dar relaxat). Am suficienta "stamina" incat sa fac fata la orice. Daca fac ceva iesit din comun primesc aprecieri, bonusuri, promovari ... daca fac o boaca mi se spune direct ca am facut o prostie si sa o corectez. Toata lumea e zen 95% din timp ... e o placere sa muncesti. Nu mai spun ca toata treaba asta este si platita pe masura. La modul serios, cred ca am vazut podeaua, limita de jos a ce este posibil in domeniul meu cat timp mi-am facut ucenicia in Romania ... acum culeg roadele.

Sa fim intelesi, nu stiu daca asta se aplica la orice corporatie, in orice domeniu. In domeniul meu de activitate insa (microelectronica, chip design) cam asta e regimul.

Edited by ro_explorer, 06 March 2019 - 22:59.


#110
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postpeciu2622, on 06 martie 2019 - 14:01, said:

. Cred ca in toate comentariile se ingora foarte mult dorul de Romania, poate sunt patetic cand spun asta, dar pentru mine a fost, daca pot spune "picatura care a umplut paharul".,

E ca si cum ai fi pe o barca de salvare care se departeaza de Titanic si tu sari in apa sa ajungi iar la bordul ei.Asta e,nu e oricine pregatit pentru vest.Daca ai fi lucrat macar vreo 16 ani sa fi primit o pensie minima de acolo ca ce vei primi in Romania iti va ajunge numai sa-ti platesti consumul.

#111
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Daca lucrezi 16 ani in vest probabil ca si o pensie privata care deja nu mai e minima.

#112
peciu2622

peciu2622

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2018

View PostKean, on 06 martie 2019 - 23:02, said:

E ca si cum ai fi pe o barca de salvare care se departeaza de Titanic si tu sari in apa sa ajungi iar la bordul ei.Asta e,nu e oricine pregatit pentru vest.Daca ai fi lucrat macar vreo 16 ani sa fi primit o pensie minima de acolo ca ce vei primi in Romania iti va ajunge numai sa-ti platesti consumul.

Nu cred ca exista regula de 16 ani, din cate stiu eu intre statele membre EU exista anumite reguli. Ca sa poti cere pensie dintr-un stat UE in alt stat UE trebuie sa fi lucrat minimum 5 ani.
"Every EU citizen has the right to draw a pension from Germany, provided he or she paid into the German system for a minimum of five years."

Poate sunt alte pareri....

#113
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postro_explorer, on 06 martie 2019 - 22:55, said:

Ce e de dezvoltat? Corporatie americana cu sefi cu ideologie americana ("burn the fucking midnight oil") si cu sclavi romani.
In momente de criza telefoane la 3 noaptea, ca, deh, in US of A era doar dupamiaza ...
Muncit de pe la 9 pana cel putin la 7-8 seara in fiecare zi, cateodata si in weekend.
Vacantele erau aproape vacante dar telefoanele tot sunau si mailurile tot curgeau.

Evident ca regimul descris mai sus nu era permanent, dar era destul de des ca sa para permanent.
Da, salariul era motivant, de aia si am indurat atat, in plus, dupa 10 ani de regim din asta devii foarte eficient caci eficienta este o masura de supravietuire, altfel mori la birou ca sa termini proiectul.

Aici in nord sunt la alta corporatie, tot americana dar cu filiala suedeza condusa de suedezi ... si atunci a inceput viata Posted Image

Acum, orice problema apare, oricat de stresanta ar fi, o resimt doar la cel mult 25-30 fata ce cum resimteam asa ceva in Romania. Sunt relaxat, ma trezesc relaxat, ma duc la munca relaxat, ma intorc relaxat (cateodata obosit, dar relaxat). Am suficienta "stamina" incat sa fac fata la orice. Daca fac ceva iesit din comun primesc aprecieri, bonusuri, promovari ... daca fac o boaca mi se spune direct ca am facut o prostie si sa o corectez. Toata lumea e zen 95% din timp ... e o placere sa muncesti. Nu mai spun ca toata treaba asta este si platita pe masura. La modul serios, cred ca am vazut podeaua, limita de jos a ce este posibil in domeniul meu cat timp mi-am facut ucenicia in Romania ... acum culeg roadele.

Sa fim intelesi, nu stiu daca asta se aplica la orice corporatie, in orice domeniu. In domeniul meu de activitate insa (microelectronica, chip design) cam asta e regimul.

Asta vad si in Austria, comparand cu corporatia unde am lucrat in Romania. Daca in Romania faceam o gramada de overtime(platit ce-i drept, dar tot iti mananca din timp liber), si cam eram tot timpul disponibil la telefon pentru colegi si probleme, aici nu e cazul. Facem overtime, ca asa e domeniul, dar prima data toata lumea se asigura ca nu-ti beleste planurile personale.

Din punct de vedere financiar nu pot sa zic ca a fost un pas foarte mare inainte(anul asta am si avut foarte multe cheltuieli cu mutat, cumparat mobila si asa mai departe), cam tot atatia bani pun deoparte la final de luna ca si in Romania(suntem 2 in familie, ambii in acelasi domeniu de IT support). Dar e foarte fain sa ai timp liber, sa poti sa iti respecti planurile personale si sa nu trebuiasca sa amani concedii de vreo 3-4 ori din motive de munca.

Plus ca Viena e mult peste Timisoara sau orice alt oras din Romania, ca si calitate a vietii.

#114
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019
Am deschis acest subiect pe data de 15 Februarie 2019.
Astazi este 7 Martie 2019 si am numarat 112 comentarii.
O simpla intrebare "retorica" ar fi:

Cate comentarii au fost scrise de cei care s-au reintors definitiv in Romania?

Pot fi numarate pe deget?  Cel mult. Poate gresesc dar dupa
impresia personala nici unul. Opinii constructive, la subiect? Pauza.

Cunosc persoane care s-au intors definitiv in Romania si toate au un
numitor comun: Evita orice discutie pe aceasta tema sau, cel mult, se
rezuma la remarca sarcastica, criptica, de neinteles pentru cei in
necunostiita de cauza.
Nu ma refer la cei care "au plecat" sa faca un
ban, sa-si reneoveze casa din Romania. Ma refer la medici, architecti,
ingineri, filologi, samd etc care, de regula, au profesat "pe meserie".

In demers, observatiile mele initiale sunt doar varful de aisberg.
Pe langa viclenia valaha si mimetismul divers si omniprezent
pregatitiva pentru o societate totalmente dezbinata, un antiromanism
exacerbat, rar intalnit (al romanilor) si un conflict intre generatii foarte accentuat.

Romania, o tara depopulata, ar trebui sa fie o oportunitate facila
pentru cei avizati. Din pacate, nu este. Fara un plan bine stabilit,
o buna informare la fata locului, disciplina si pragmatism nu vad
sanse, viabile, de succes. Inteligenta speculativa este necesara dar
nici pe departe suficienta. Cu eventuale calitati de genul respectarea
cuvantului dat
, punctualitate si corectitudine, veti rezista cel mult
5 minute. Tineti ghioaga la indemana, folositi-o rar, doar atunci
cand este necesar. Dar cand o folositi, folositi-o in asa fel sa nu
mai creasca "nici iarba". Dupa parerea personala in Romania se poate
trai decent, chiar bine, totul e sa nu va pierdeti in translatie.

Edited by u2019, 07 March 2019 - 18:28.


#115
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postpeciu2622, on 07 martie 2019 - 10:37, said:


Nu cred ca exista regula de 16 ani, din cate stiu eu intre statele membre EU exista anumite reguli. Ca sa poti cere pensie dintr-un stat UE in alt stat UE trebuie sa fi lucrat minimum 5 ani.
"Every EU citizen has the right to draw a pension from Germany, provided he or she paid into the German system for a minimum of five years."

Poate sunt alte pareri....

Cu ce ai mai lucrat in Romania si vei mai lucra se aduna impreuna si vei primi o pensie fragmentata una vestica si una neocomunista.Pe aia vestica poti miza cam 30-40€ pe anul lucrat daca nu ai fost in domeniul IT sau medic.Iar pe aia comunista vezi si fa comparatie cu altii care vor avea aceeasi ani lucrati ca si tine.

#116
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostKean, on 07 martie 2019 - 19:11, said:

vei primi o pensie Pe aia vestica poti miza cam 30-40€ pe anul lucrat
Daca ai lucrat 30 de ani vei primi o pensie de 900 euro?

Cu banii astia faci foamea la batranete in Europa de Vest, si asta traind acolo la tara sau zona defavorizata.

#117
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Aia e o pensie minimă, depinde fiecare cât a contribuit, dacă translatezi banii ăia în monedă românească obții cu mult peste o pensie medie românească normală (nu din aia nesimțită sau specială), iar costurile vieții de zi cu zi nu mai sunt de mult ieftine în România, cred că sunt mai ieftine în west.

Edited by eugeniusro, 07 March 2019 - 20:01.


#118
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostQuantum, on 07 martie 2019 - 19:45, said:

Daca ai lucrat 30 de ani vei primi o pensie de 900 euro?

,

Un pic mai mult,eu voi avea cu 27 de ani lucrati cam 1300€.Cred ca dupa ce treci pragul de 16 ani se calculeaza altfel.

#119
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Eu am tot cantarit reintoarcerea si a dat cu minus, nu din cauza banilor ci mai ales din cauza celor enuntate de initiatorul subiectului. Desigur ca poate nu in totalitate si nu la acelasi nivel dar reprezinta factori importanti.
In mintea mea multe lucruri sunt ca pe vremuri, s-au oprit in timp, dar sunt constient ca oamenii s-au schimbat si ca si eu m-am schimbat. Sunt mai pretentios (oare de ce? :D ) mai putin dispus la compromisuri sau vorbarie goala, la dezordine si murdarie, la limbaj ofensiv.
Am pierdut legatura ( presupunand ca am avut) cu comunitatea romaneasca de aici, printre altele si din cauza ca am intalnit prea multi care au ramas cu aceleasi mentalitati si comportament de care am vrut sa scap ( cei in varsta prea legati de obiceiuri arhaice romanesti, cei tineri teribil de ignoranti si tupeisti si cam certati cu respectul si munca, rezultat al influentei societatii “ moderne “ din Ro). Celor din urma nu le duc grija ca dupa ce se vor fi dat cu capul de pragul de sus le va veni mintea la cap, ca au si minte si cap, nu vin aici chiar cei mai de jos.

Am zis sa stau o vreme - cate 3-5 luni pe an in Ro restul aici. Cheltuiala e mare, odata ca numai 2 bilete de avion fac aproape cat o pensie anuala romaneasca, plus ca trebuie sa platesc locuitul in doua locuri. Asta oricum nu se poate practica mai mult de 5-6 ani.
Pentru cate 20 ani de munca aici si acolo pensiile ar fi 500$ plus vreo 6-700 lei. Daca n-ar fi pensia privata ( mult mai mult decat cea de la state) chiar ca as fi nevoit sa raman permanent in Ro.
Cred ca asta e un aspect valabil pentru destui romani plecati, chiar daca situatia ar fi mai blanda in Europa, care e mai darnica (pe socoteala altora). Iau ei ceva pensie de pe unde au umblat, au strans ceva? Nu cred ca din capsunarit se aduna cine stie ce, dar probabil ca multi o vor duce destul de bine cu ceva bani din pensia straina.
Dar nu trebuie sa duc eu grija altora.

#120
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostRosebud09, on 08 martie 2019 - 03:59, said:


Pentru cate 20 ani de munca aici si acolo pensiile ar fi 500$ plus vreo 6-700 lei. Daca n-ar fi pensia privata ( mult mai mult decat cea de la state) chiar ca as fi nevoit sa raman permanent in Ro.

Hai ca se mai aduna un OAS, GIS in functie de venit….. pensia e "defined benefit" ? Daca e, e super....

#121
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKING_99, on 08 martie 2019 - 06:01, said:



Hai ca se mai aduna un OAS, GIS in functie de venit….. pensia e "defined benefit" ? Daca e, e super....

Daca stau in CAN

#122
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posteugeniusro, on 07 martie 2019 - 20:01, said:

dacă translatezi banii ăia în monedă românească  iar costurile vieții de zi cu zi sunt mai ieftine în west.
De ce ai translata in Lei daca tu traiesti in vest?! Ciudata gandirea ai...
Ai dreptate, costul vietii in Londra, Berlin sau Paris e mai ieftin decat cel din Bucuresti :D (stai linistit, rad si curcile)

Unii dintre voi isi cauta si dupa multi ani justificari ca au facut bine traind mult in alte tari... De ce oare?!

#123
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostRosebud09, on 08 martie 2019 - 03:59, said:

cei tineri teribil de ignoranti si tupeisti si cam certati cu respectul si munca, rezultat al influentei societatii “ moderne “ din Australia).
Tu traiesti intre australieni cumva? Posted Image Sau e si la canadezi sentimentul de entitlement bine insamantat de la nastere? Parca s-au nascut cu doue perechi de c0a1e, n-ar pune mana tinerii astia dom'le sa faca ceva neam, ori nu-i safe, ori n-are permit si deci n-are voie, ori s-a terminat programul, ori... ori... Pe vremuri credeam si eu ca smecheria si puturosenia s-au inventat la romani, da' ori astia de-aici au aflat le-au patentat si perfectionat, ori sunt mai smecheri.

Edited by beastie, 08 March 2019 - 12:11.


#124
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Vorbeam de unii tineri romani ajunsi aici.
Nu-i vorba, ca si bastinasii stau bine la capitolul asta.

#125
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostQuantum, on 08 martie 2019 - 09:04, said:

De ce ai translata in Lei daca tu traiesti in vest?! Ciudata gandirea ai...
Ai dreptate, costul vietii in Londra, Berlin sau Paris e mai ieftin decat cel din Bucuresti Posted Image (stai linistit, rad si curcile)

Unii dintre voi isi cauta si dupa multi ani justificari ca au facut bine traind mult in alte tari... De ce oare?!

Pentru că discuția era despre revenire la pensie, și pensia aia din west trebuie să o translatezi în moneda locală acolo unde vrei să te întorci, dacă vrei, am văzut că sunt comparabile chiriile prin București cu alea din Frankfurt, benzina e cam tot la fel, electronicele sunt mai scumpe pe magazinele românești dar probabil în câțiva ani se va uniformiza prețurile pe toată Europa datorită comerțului on-line. Nu mai sunt la curent cu prețurile la alimente în România dar din ce aud la știri sunt tot mai scumpe.
Nu caut justificări că am plecat, primesc confirmări că am făcut bine zi de zi doar urmărind mass-media românească, sau urmărind discuțiile pe aici.

Edited by eugeniusro, 08 March 2019 - 15:40.


#126
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posteugeniusro, on 08 martie 2019 - 15:39, said:

  sunt comparabile chiriile prin București cu alea din Frankfurt
Aici spune ca chiriile si imobiliarele sunt de X3 mai scumpe la Frankfurt decat la Bucuresti. Poate ei mint... :D
https://www.numbeo.c...city2=Frankfurt

E un film in perioada asta pe BBC Earth (ii zice Cauzele Innebunirii, 2017, e si maine la ora 2:25) in care se spune ca imigrantii in orice tara ar ajunge, si din orice tara ar veni (indiferent de nationalitate, rasa, cultura etc), dezvolta psihoze mult mai multe si mai dese decat populatia locala.
Eu va doresc sa n-aveti parte sau daca aveti sa vi le rezolvati usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate