Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Imunoterapie pentru alergii

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare!
Exista pe aici vreun user ce a facut imunoterapie (cu Venomenhal) pentru alergie la albine sau viespii?

Eu am alergie la intepaturi de albine, cu soc anafilactic, pe timp de vara am mereu adrenalina la mine. Ma gandesc sa ma apuc sa fac imunoterapie insa toata terapia (medic + produs + administrare) ma costa o foarte mult...cam 2 mii de euro pe 3 ani. Din cate am citit trebuie sa fac intre 3 si 5 ani ca sa mi se dezvolte anticorpi si sa nu mai am probleme la o eventuala intepatura de albina. Nu banii ar fi problema, pentru ca nu trebuie sa ii dau pe totii deodata, ci mai mult timpul pierdut, cu mersul la medic, cu efectele mai naspa ale tratamentului etc.
Dar daca as avea o confirmare a faptului ca functioneaza, atunci m-as apuca. Are cineva experienta in acest sens ?

Edited by albnegru55, 13 February 2019 - 14:48.


#2
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Fi-mea a facut 3 ani imunoterapie pentru alergie la polen de graminee. Nu mai stiu numele serului, era ceva olandez. E ceva mai bine, oricum nu a avansat, ca avea astm pana acum, dar tot mai stranuta in sezonul polenului. Nu a existat nici un efect advers. A costat ca naiba de mult la vremea respectiva. Acum nu se compenseaza deloc terapia asta?
La tine e mult mai serios, daca faci soc anafilactic. Eu as face tratamentul, oricum nu cred ca exista alteva.
Ce fel de adrenalina ai luat, Anapen?

#3
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 cumparator, on 13 februarie 2019 - 15:11, said:

Fi-mea a facut 3 ani imunoterapie pentru alergie la polen de graminee. Nu mai stiu numele serului, era ceva olandez. E ceva mai bine, oricum nu a avansat, ca avea astm pana acum, dar tot mai stranuta in sezonul polenului. Nu a existat nici un efect advers. A costat ca naiba de mult la vremea respectiva. Acum nu se compenseaza deloc terapia asta?
La tine e mult mai serios, daca faci soc anafilactic. Eu as face tratamentul, oricum nu cred ca exista alteva.
Ce fel de adrenalina ai luat, Anapen?
Probabil despre Purethal e vorba (sau Sublivac, sau Diater). Epipen folosesc.
Da, e destul de incomoda viata cand trebuie mereu sa te feresti de ceva.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Medicul care face asta trebuie să prezinte o formă de garanție ceva.
Pe de altă parte, dacă nu lucrezi afară, nu e un așa mare risc, zic și eu după capul meu.

În 40 de ani am fost înțepat o singură dată.

Uite ceva documentație.

https://vdocuments.s...nin-albina.html

Vezi că avem colegi medici pe aici, poate apar cu păreri avizate.

Poftim încă ceva de citit

http://www.editura.b....Volumul-IV.pdf

#5
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 waterman, on 13 februarie 2019 - 15:23, said:

Medicul care face asta trebuie să prezinte o formă de garanție ceva.
Pe de altă parte, dacă nu lucrezi afară, nu e un așa mare risc, zic și eu după capul meu.

În 40 de ani am fost înțepat o singură dată.

Uite ceva documentație.

https://vdocuments.s...nin-albina.html

Vezi că avem colegi medici pe aici, poate apar cu păreri avizate.

Ultima oara am fost intepat acum 2 ani, in timp ce mergeam cu scuterul (in barbie). Am mers la farmacie si aia nici macar nu voia sa imi dea adrenalina, fiindca nu aveam la mine reteta. Le-am rugat pe farmaciste sa sune ambulanta si la insistentele medicului de pe abulanta mi-au vandut adrenalina fara reteta.
Odata transportat la spital imi zice doctorita in timp ce imi punea perfuzia:
Ti-ai administrat adrenalina?
Eu: Da ,
Ea:Bravo, Esti rege, daca nu ti-o administrai mureai.

Eu in copilarie am mai avut probleme cu intepaturi de albina si cu spitale (pe la 7-10 ani) (chiar am intrat si in coma odata din cauza asta) dar dupa m-au intepat de 2 ori viespii si nu s-a intamplat nimic, am crezut ca "am crescut boala", dar se pare ca eu doar la albina am alergie.
Si cand stau si ma gandesc ca am mers singur pe insule din Croatia fara nimic la mine sau ca am muncit ca vanzator la un aprozar printre struguri si o gramada de albine, imi dau seama ce norocos sunt ca s-a intamplat cand eram acasa.

Edited by albnegru55, 13 February 2019 - 15:32.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Ține adrenalina la tine permanent. Instruiește permanent un cunoscut care stă cu tine sau lucrează cu tine să știe ce să facă dacă Doamne fere !
2. Fă tratamentul ăla.

Am mai pus ceva documentație

http://www.editura.b....Volumul-IV.pdf

Edited by waterman, 13 February 2019 - 15:33.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
n-ar fi rau sa-ti faci si sa porti permanent o bratara personalizata, precum au unii diabetici, de exemplu.
daca doamne-fereste ti se intampla cand nu ai nici-un cunoscut/ruda/coleg langa tine ? si nu apuci sa spui cuiva despre problema ta ?

#8
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 waterman, on 13 februarie 2019 - 15:32, said:

1. Ține adrenalina la tine permanent. Instruiește permanent un cunoscut care stă cu tine sau lucrează cu tine să știe ce să facă dacă Doamne fere !
2. Fă tratamentul ăla.

Am mai pus ceva documentație

http://www.editura.b....Volumul-IV.pdf
Foarte bun capitolul despre terapia cu Venomenhal, mii de multumiri. IN mare parte am primit raspunsurile pe care le cautam.
In continuare astept si alte experiente pe care le-ati avut.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nu cunosc imunoterapia in ce priveste alergiile de albina si asa mai departe, dar am dat un search pe Google in Austria care este pioner pe partea imunoterapiilor indiferent ca vorbim de cancer sau alergii si iti traduc ce am gasit:

Se pare ca sansa de succes dupa 5 ani este la 80 % si terapie se numeste "hyper stabilization". Ti se ofera o substanta care contine otrava de la albina combinata cu medicamente. Aceasta doza este crescuta treptat in asa fel incat corpul sa produca singura anticorpi si sa se lupte impotriva alergiei. Problema este, ca unii pacienti nu reactioneaza la tratament, cel mai bine reactioneaza pacientii cu tipul de alergie I.

Vindecarea nu este garantata 100 % pentru restul vietii si este posibil sa repara dupa o perioada de timp.

#10
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
       Salut, hai sa o luam babeste........andrenalina, este antidotul rapid si eficient , clorocalcin  picaturi sau aerius sint ajutatoare in criza , astea fiind pe partea de sinteza, doctori.Bun , si in trecut au existat oameni care erau alergici, leacul era un pahar de palinca de 50-60 de grade dat repede pe git, taie efectul toxinei de la albina.Bunica facea asta cu un unchi al meu care se umfla ca un balon si pina la urma nu a murit de albine, in conditiile in care aveau 40 de stupi mari orizontali in curte la munte.
     Din experienta altora ca alergici(eu sint stupar), inclusiv a soacrei care este alergica (dar are stupi in gradina) iti recomand un tratament la Olanesti  de 18 zile cu apa de la izvorul nr 7, se fac injectii cu respectiva apa, si se bea la indicatiile medicului balneolog.Acest izvor este pentru toate tipurile de alergii.
     Acum hai sa-ti spun experienta mea, sotia cind am adus-o din buc.,era alergica la albine dar nu o forma severa , eu avind albine, inchipuieti negocieri, am reusit sa o conving sa se lase intepata de o albina tinara (au veninul mai slab) la virful piciorului, ( noi locuim linga spital, nu imi era teama in caz de urgenta, dar nici nu suport ideea ca sotia sa dispara din cauza unei albine cind vom fi undeva departe, la padure, in excursii, etc. ), am repetat la 2-3 saptamini, pe urma la citeva zile si s-a ameliorat. Din pura intimplare intr-o zi a intepat-o una in frunte(era prin curte, stupii la fel), exact intre ochi, efectic i-am dat sa bea 50 de grame de tuica tare, si la locul intepaturii a ramas o pata rosie de un centimetru patrat, cit unghia timp de trei zile......aia a fost ultima din tratament, acum imi cere albine de cite ori o doare ceva pe undeva.Cu fetita de 10 ani am patit cam la fel (ea se umfla), am repetat in iarna asta si acum nu mai are nimic.
        Tu cerne , alege  si decizi. Stiu ca o proba a alergiei la albine este sa te freci putin cu propolis pe antebrat, daca se inroseste , esti alergic, iar daca nu , nu.Nu e cazul tau, clar, dar ca sa poti verifica din cind in cind, sau pentru altii curiosi.

Partea cu propolisul nu am probat-o , nu sint sigur de ea dar se poate incerca.

#11
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Azi incep imunoterapia cu venomenhal de Albine
La analizele de sange mi-a iesit ca doar la albine sunt alergic IgE = 7,    nu si la viespii, unde IgE era sub 0,35.
Urati-mi succes, am sa va tin la curent. Pentru restul alergicilor nu uitati EPIPENul e sfant ! (sau Anapen, sau Tomogen).
Tineti-mi pumnii, ma asteapta un tratament cu venin de albina pentru urmatorii 3-5 ani :)! Doamne ajuta ! Am sa va tin la curent.
PS. Pentru cei de doriti sa faceti rost de Epipen, Venomenhal, Purethal, Sublivac etc. puteti procura prin cei de la farmaexpress.

 business11, on 13 februarie 2019 - 17:42, said:

Nu cunosc imunoterapia in ce priveste alergiile de albina si asa mai departe, dar am dat un search pe Google in Austria care este pioner pe partea imunoterapiilor indiferent ca vorbim de cancer sau alergii si iti traduc ce am gasit:

Se pare ca sansa de succes dupa 5 ani este la 80 % si terapie se numeste "hyper stabilization". Ti se ofera o substanta care contine otrava de la albina combinata cu medicamente. Aceasta doza este crescuta treptat in asa fel incat corpul sa produca singura anticorpi si sa se lupte impotriva alergiei. Problema este, ca unii pacienti nu reactioneaza la tratament, cel mai bine reactioneaza pacientii cu tipul de alergie I.

Vindecarea nu este garantata 100 % pentru restul vietii si este posibil sa repara dupa o perioada de timp.
Da, stiu si eu ca sansele nu sunt de 100% dar sper sa ma gasesc printre cei 80%...totusi e vorba de viata mea si de linistea mea, atunci cand ma plimb prin salbaticie, departe de civilizatie (una din pasiunile mele)

#12
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Am inceput tratamentul, am facut pana acuma doua injectii la o diferenta de o saptamana intre ele.
0.0001 uq si 0,001, mi-a fost frica, insa nu am avut nicio reactie adversa deocamdata. Sa speram ca lucrurile vor continua la fel de bine !

#13
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Azi fac a 5-a injectie (0,05 mcg) din prima serie de 22 de injectii treptate (pana ajung la concentratia maxima 100 mcg). - pana acum totul decurge bine ... cateodata mai am problema ca imi imaginez simptome in jumatatea de ora imediata dupa injectie, dar lucrurile merg normal.

#14
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Azi fac a 9-a injectie,  1 mcg  venin ... pana acum totul a fost ok fara reactii adverse. Sper sa pot continua la fel de bine fara reactii adverse, daca totul este in regula mai am 11 injectii pana ajung la 100 mcg.

Injectia - concentratia:
10 - 2 mcg
11 - 4 mcg
12 - 8 mcg
13 - 10 mcg
14 - 20 mcg
15 - 40 mcg
16 - 60 mcg
17 - 70 mcg
18 - 80 mcg
19 - 90 mcg
20 - 100 mcg

dupa  la o saptamana de la anterioara
100 mcg
dupa la doua saptamani  de la anterioara
100 mcg
dupa la trei saptamani de la anterioara
100 mgc

dupa din luna in luna ....timp de 3 ani :D

Uneori ma gandesc ca sunt nebun ca m-am bagat in asta :).
PS. Scriu aici postari despre, pentru ca poate se afla cineva in situatia mea.

#15
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Din pacate am avut probleme de sanatate si a trebuit sa fac o pauza si am repetat injectia 13 , deci inca ma aflu la 10 mcg

#16
Rockmiha86

Rockmiha86

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2021
Buna!As dori sa aflu daca a incercat cineva imunoterapia pt alergia la pisica.As vrea sa-i adresez o serie de intrebari.
In alta ordine de idei, as aprecia niste recomandari ale unor medici alergologi pe Bucuresti.
Multumesc!

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Si eu caut un medic alergolog bun in Bucuresti! In cazul meu sunt mai multi factori care au putut duce la declansarea unei urticarie acute destul de grave dpmdv.

#18
Adipetreseniuc

Adipetreseniuc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2022
Buna, fac si eu terapie cu venomenhal, sunt oe al treilea an si e ok. Problema e ca nu mai gasesc produsul, avwti vreo sursa de unde il luati?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate