Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Plantare si intretinere conifere

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
am achizitionat din Pepiniera Stefanesti: Pin Negru, Douglas, Brad argintiu din samanta, Brad, destul de maricei, peste 2,5m. Vor fi platati langa Bucuresti, solul este argilos. Gropile sunt sapate din toamna, urmeaza sa ii plantez cat mai curand.
1. care sunt recomandarile de plantare? se uda la plantare, se adauga ingrasamant, pamant de conifere, pietris?
2. avand in vedere ca vor fi plantati intr-o zona cu gazon, care sunt recomandarile in privinta udatului, pe perioade de timp ( primavara, vara, toamna ) si de vegetatie ( la plantare si ulterior)?
3. acum nu par sa aiba daunatori, ce tratamente preventive se pot aplica si in ce perioada?
multumesc anticipat pentru informatii!

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Cei de la pepiniera ce au spus?

#3
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
nu am primit prea multe informatii, de aceea m-am gandit sa intreb si aici

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 spargebule, on 13 februarie 2019 - 11:31, said:

am achizitionat din Pepiniera Stefanesti: Pin Negru, Douglas, Brad argintiu din samanta, Brad, destul de maricei, peste 2,5m. Vor fi platati langa Bucuresti, solul este argilos. Gropile sunt sapate din toamna, urmeaza sa ii plantez cat mai curand.
1. care sunt recomandarile de plantare? se uda la plantare, se adauga ingrasamant, pamant de conifere, pietris?
2. avand in vedere ca vor fi plantati intr-o zona cu gazon, care sunt recomandarile in privinta udatului, pe perioade de timp ( primavara, vara, toamna ) si de vegetatie ( la plantare si ulterior)?
3. acum nu par sa aiba daunatori, ce tratamente preventive se pot aplica si in ce perioada?
multumesc anticipat pentru informatii!

1.  Se adauga o mana de ingrasamant pe fundul gropii si se toarna 1-2 galeti de apa pe fundul gropii, se introduce in groapa, se fixeaza cat se poate de drept tasand solul la fiecare adaugare de pamant in groapa, sa nu prinda aer la radacina.
2.  Nu necesita udare speciala decat la inceput, pana se prinde si doar daca e foarte seceta
3.  Nu stiu sa aiba parte de daunatori cat timp au spatiu suficient in jurul lor (min 5 m de orice alt copac, vie, gard, casa sau altele)

#5
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
@rosix
Adica nimic special.

#6
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
deja apar primele contradictii Posted Image  

cei de la pepiniera au zis ca nu se uda la plantare si nu se pune ingrasamant
ce inseamna "la inceput"? acum pamantul este ud, dar mai incolo? argilosul meu se face beton si crapa cum incepe sa nu mai aiba umezeala...
de prins... cred ca poti sa iti dai seama sigur abia la anul, pana atunci inmugureste si traieste din rezerve
iar despre daunatori, m-am cam ingrozit ce daunatori au si coniferele, cu tratamente cam ca la pomii fructiferi si vita de vie

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 spargebule, on 13 februarie 2019 - 11:51, said:

deja apar primele contradictii Posted Image  

cei de la pepiniera au zis ca nu se uda la plantare si nu se pune ingrasamant
ce inseamna "la inceput"? acum pamantul este ud, dar mai incolo? argilosul meu se face beton si crapa cum incepe sa nu mai aiba umezeala...
de prins... cred ca poti sa iti dai seama sigur abia la anul, pana atunci inmugureste si traieste din rezerve

Daca asa ti-au spus cei de la pepiniera, il plantezi cum ti-au spus.. Eu stiu ca orice copac nou plantat se uda la radacina.
Mai incolo.. cand incepe seceta poti aprecia si singur daca mai e nevoie de o galeata cu apa.. in mod sigur nu are ce sa dauneze daca o torni la radacina.  Deci nu-ti trebuie un an ca sa-ti dai seama daca un copac sufera de seceta.. te uiti bine la el, la sol si in jur...

#8
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Plantarea coniferelor in zona de S a tarii e cam loterie...(mai ales a speciilor mai exotice), daca scapi de primii doi ani poti sa spui ca le "merge"

Eu le dau primavara si toamna doar solutie de potasiu. in rest apa in functie de vremea de afara!

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 casadivino, on 13 februarie 2019 - 12:00, said:

Plantarea coniferelor in zona de S a tarii e cam loterie...(mai ales a speciilor mai exotice), daca scapi de primii doi ani poti sa spui ca le "merge"

Eu le dau primavara si toamna doar solutie de potasiu. in rest apa in functie de vremea de afara!

Mai.. eu am un brad normal, plantat in Dobrogea.. unde chiar e seceta si a ajuns deja dupa 10 ani la 8-10m... La inceput cat a fost mic arata ca vai de mama lui dar dupa aia s-a dezvoltat normal.

#10
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
eu ce zic.., loterie

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ca ingrasamant doar slow-release.

#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,577
  • Înscris: 11.03.2006
In primul rand, poate ca mai trebuia sa astepti putin, pana prin martie. Dupa ce se planteaza, coniferele se uda, dar nu cand este risc de inghet. Probabil ca de aceea ti-au spus cei de la pepiniera sa nu ii uzi. Eu dupa plantare am udat zilnic cand nu ploua, timp de vreo 3 saptamani. Folosesc ingrasamant cu eliberare treptata, am mai folosit sare amara si fungicid cand au avut ceva ace uscate si cam atat. Vara ii ud bine.  
Nu mi-a murit nici unul. Am plantat un bradut care practic nu avea radacini fine, doar un tarus cu niste bete taiate. N-am crezut ca va trai, dar e foarte frumos acum. Avea varful uscat, insa in 3 ani si-a dezvoltat doua varfuri.

Edited by cumparator, 13 February 2019 - 22:11.


#13
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu are nicio treaba udatul cu riscul de inghet. Efectul asupra radacinilor este acelasi daca pamantul este ud si ingheata ca in cazul unui alt pom deja stabilit intr-un loc, adica un efect inexistent. Oricum, iarna in general solul este umed si daca avem inghet-dezghet este chiar bine pentru sol, ca se mai afaneaza.

 rosix, on 13 februarie 2019 - 11:41, said:

1.  Se adauga o mana de ingrasamant pe fundul gropii si se toarna 1-2 galeti de apa pe fundul gropii, se introduce in groapa, se fixeaza cat se poate de drept tasand solul la fiecare adaugare de pamant in groapa, sa nu prinda aer la radacina.
2.  Nu necesita udare speciala decat la inceput, pana se prinde si doar daca e foarte seceta
1) Nu e nevoie de ingrasamant pe fundul gropii. Tasarea solului cel mai bine sa se faca la final si doar cu apa, adica cu mai multa apa care sa scoata tot aerul din pamant.
Daca se face tasarea unui sol umed, atunci el se va face o masa compacta si isi va deteriora structura, ajungand sa se faca beton atunci cand se va usca.
2) In primul an vor trebui efectuate udari mai frecvente, cam 1-2 pe saptamana in caz ca nu ploua si cu suficienta apa care sa ajunga pana la radacinile cele mai adanci.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
dacă-mi zici ce raport este între grosimea trunchiului (lângă rădăcină) și diametrul rădăcinii răsfirate, îți pot zice dacă ai dat bani 'geaba
io am cumpărat, de harnic ce sunt :P , mai acu fo 3 ani, 20 de tuia pt un gard
știi câți au reușit să supraviețuiască?
2 (DOI) :o
apoi am băgat io de seamă: trunchiul era gros de 12/14 cm, iar rădăcina lungă de 20 cm și diametrul doar de fo 15 cm
păi de unde rizomi să se-nțelenească?

(nu mă acuza de neștiință, pt că am o livadă de 53 de pomi fructiferi, plus încă fo 10 ornamentali, plus o vie de 110 butuci - toți înființați de mine FĂRĂ pierderi!!!)

PS: pe fundul gropii se pune un strat de pietriș care să dreneze apa; nu le place apa în exces la rădăcină
apoi, vara/seara, să-i stropești cu furtunul din plin - au nevoie de răcoare...

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
poți să-l stropești cu vermorelul cu un amestec de nissorun plus champ câte un plic din fiecare la 10L de apă cam 4 tratamente anual.stropirea se face în interiorul coroanei și pe trunchi.tratament valabil si la tuia

#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu vara bradului ii fac dus seara cand ud gazonul.

#17
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
@Clovis

ai bradul plantat in gazon? cum se imapaca bradul cu udatul frecvent al gazonului?

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 spargebule, on 22 februarie 2019 - 08:45, said:

@Clovis

ai bradul plantat in gazon? cum se imapaca bradul cu udatul frecvent al gazonului?

răspund și io: BINE!!!

Attached Files


Edited by gushpi, 22 February 2019 - 09:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate