Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Hai sa facem anul 2019 Anul Polenisatorilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Recunosc nu este idea mea dar "copy and paste" dintr-un articol online:

Biodiversitatea insectelor este amenințată în întreaga lume.
Aici, prezentăm o revizuire cuprinzătoare a 73 de rapoarte istorice privind declinul insectelor din întreaga lume și evaluăm sistematic driverele de bază.
Activitatea noastră relevă rate dramatice de declin care ar putea duce la dispariția a 40% din speciile de insecte din lume în următoarele decenii.
În ecosistemele terestre, Lepidoptera, Hymenoptera și gândacii (Coleoptera) par a fi taxa cea mai afectată, în timp ce patru taxoni acvatici majori (Odonata, Plecoptera, Trichoptera și Ephemeroptera) au pierdut deja o proporție considerabilă de specii.
Grupurile de insecte afectate nu numai că includ specialiști care ocupă nișe ecologice deosebite, ci și multe specii comune și generaliste.
În același timp, abundența unui număr mic de specii crește; toate acestea sunt specii adaptabile, generaliste, care ocupă nișele vacante lăsate de cei care se află în declin.
Printre insectele acvatice, generalii habitatului și alimentelor și speciile care tolerează poluarea înlocuiesc pierderile mari de biodiversitate cu care se confruntă apele în cadrul ariilor agricole și urbane.

Principalele motoare ale declinului speciilor par a fi în ordinea importanței:
i) pierderea habitatelor și transformarea în agricultură intensivă și urbanizare;
ii) poluarea, în principal prin intermediul pesticidelor și îngrășămintelor sintetice;
iii) factorii biologici, inclusiv agenții patogeni și speciile introduse;
și iv) schimbările climatice.

Acest din urmă factor este deosebit de important în regiunile tropicale, dar afectează doar o minoritate de specii în zonele cu temperaturi mai scăzute și zonele montane ale zonelor temperate.
Este urgent necesară o regândire a practicilor agricole actuale, în special o reducere serioasă a utilizării pesticidelor și înlocuirea acesteia cu practici mai durabile și ecologice, pentru a încetini sau inversa tendințele actuale, pentru a permite recuperarea populațiilor de insecte în scădere și pentru a proteja serviciile ecosistemelor vitale ei furnizeaza.
În plus, ar trebui să se aplice tehnologii eficiente de remediere a apelor poluate curate în ambele medii agricole și urbane.


sursa AICI:

https://www.scienced...006320718313636

Atasez cateva flyers / postere de aici de la mine.
Nu stiu daca va ajuta cu ceva dr poate cineva undeva candva va copia idea si va realiza ceva in limba natala.

Voi cum puteti ajuta albinele si/sau insectele sa nu piara ?!
Ce se poate face de la nivelul "MEU" !?? Ca organele oficiale sunt ocupate cu umplerea conturilor din banci ale partidelor cu miere artificiala de culoare verde.

Bafta

Attached Files


Edited by EmeraldCountryHouse, 12 February 2019 - 22:22.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
-

Edited by sorin147, 12 February 2019 - 22:27.


#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ma bag la polenizat

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEmeraldCountryHouse, on 12 februarie 2019 - 22:18, said:

și evaluăm sistematic driverele de bază.
Driverul de baza este satisfacerea conditiilor de trai si hrana ale omului in primul rand.

View PostEmeraldCountryHouse, on 12 februarie 2019 - 22:18, said:

i) pierderea habitatelor și transformarea în agricultură intensivă și urbanizare;
ii) poluarea, în principal prin intermediul pesticidelor și îngrășămintelor sintetice;
Oamenii sunt mai numerosi si trebuie sa manance deci trebuie suprafete mai mari. Cat despre psticide ele sunt necesare daca sunt atacate culturile... poate ca odata cu cresterea rezistentei plantelor prin manipulare genetica nevoia de pesticide ar putea scadea.
Speciile de insecte si plante cu polen care sunt utile se pot perpetua prin mutare si colonizare constanta. Adica asa cum face orice apicultor.

Edited by andreic, 12 February 2019 - 22:44.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ce poți să faci ?! :habarnam: Prea multe pesticide și chimicale.
Cind eram copil, eram pasionat de insecte, aveam insectar, se cerea si la școală.
Aveam zeci de insecte în colecție.
Daca azi aș vrea sa am insectar, nu aș mai avea decit doua insecte, ca cele din trecut.
Pur si simplu, atit de multe specii au dispărut.

Parca regret, ca am participat si eu la distrugerea acestei ,,lumi " :(

Edited by crisstonne, 12 February 2019 - 23:01.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, altii au ajutat la disparitia balenelor, elefantilor, tigrilor,.....
Chiar daca nu au reusit in totalitate.Inca.

Edited by myshyk, 12 February 2019 - 23:01.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandreic, on 12 februarie 2019 - 22:41, said:

Cat despre psticide ele sunt necesare daca sunt atacate culturile... poate ca odata cu cresterea rezistentei plantelor prin manipulare genetica nevoia de pesticide ar putea scadea.

Sau poate ca reusim sa dam de tot peste cap echilibrul dintre specii, ca doar se stie, din punctul de vedere al biosferei, unde si-a bagat omul coada, s-a ales praful si pulberea de toate.

Edited by Phobos, 12 February 2019 - 23:06.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Echilibrele nu sunt intotdeauna un status quo, se pot modifica, sunt dinamice.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandreic, on 12 februarie 2019 - 23:23, said:

Echilibrele nu sunt intotdeauna un status quo, se pot modifica, sunt dinamice.

Bineinteles, doar atata ca omul inca nu prea intelege mecanismul si nu e in stare sa genereze sau sa stabileasca el vreun echilibru natural la scara mare.

Deci daca vorbim de echilibre care se modifica natural, asa e, daca vrem sa le facem noi, mai bine ne abtinem ca altfel ne paste dezastrul.

Omul e inca la nivelul la care atunci cand se strica un echilibru la scara mica, uneori dibuieste cauzele si le poate repara, eventual, adica apare de nicaieri un peste nou rapitor exotic intr-un ecosistem in care el nu traia pana atunci, si defriseaza tot, da, omul vede si intelege cauzele, dar si acolo rar e in stare sa faca ceva.

Insa, sa-si bage coada sa modifice un echilibru la scara mare si sa-i schimbe tiparul, nici vorba, suntem departe de asa ceva.

Deci aia cu plantele modificate genetic, atata reusim sa facem sa ne jucam cu dracu, sa-l tragem de coada sa vedem daca se intampla ceva.

Edited by Phobos, 12 February 2019 - 23:35.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postnicu131, on 12 februarie 2019 - 22:26, said:

Ma bag la polenizat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NJ8pPD6yhKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Eu propun sa facem 2019 : Anul PoleniZatorilor.
Cine se baga ?

#12
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am plantat cat mai multe specii de arbori, inclusiv cu potential melifer.
Livada nu o stropesc deloc, iarba este semi-salbatica daca pot spune asa. Am observat populatii mari de insecte, gaze, baze, viermi, gandaci sau rame acolo unde pamantul este acoperit de verdeata. Ceea ce si incerc sa fac.
Asta la terenul din curte, care are cateva mii de metri.

La camp am reusit doar o mica perdea forestierea de aprox. 1200 metri, nu stiu cat ajuta, da probabil destul de putin.
Din pacate in agricultura mare se folosesc multe pesticide, si este destul de greu ca un loc sa fie lasat salbatic.

Probabil ca trebuie (la nivel planetar) sa existe anumite suprafete de pamant, mari, cam cum sunt rezervatiile, in care natura sa fie lasata in pace, sau chiar ajutata.

Nu stiu daca eforturile mele (asa mici) au sens, ecou, sau vreo finalitate, insa datoria mea este sa incerc.
Partea proasta este ca oamenii in general au dezvoltat o aversiune totala fata de orice animalut, insecta, musculita, (vezi isteria cu tigrul platanului), si sunt capabili sa distruga orice forma de asezamant natural din cauza unei fobii tampite.

#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Io iar ies din iarna cu albine putine. Am intrat cu 9 familii, in una vad albina multa, in una albina putzina. In vreo 4 lazi liniste. Eu banuiesc un parazit, Varoa Jacobsoni, am cam neglijat tratamentele in 2018.
Totusi la nivel european noi Romania, stam bine la domeniul apicol. Probabil datorita sau din cauza (dupa interpretarea fiecaruia) faptului ca fermierii folosesc mai putin ingrasaminte chimice, pesticide....Din .contacte cu apicultori europeni, ne invidiaza pt. chimizarea in grad redus a solului.
Pe partea de dezvoltare.... au ajutat mult si faptul ca banii europeni au fost relativ usor de accesat, dupa 2007 chiar s-a dezvoltat domeniul.

#14
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postandreic, on 12 februarie 2019 - 22:41, said:

Cat despre psticide ele sunt necesare daca sunt atacate culturile... poate ca odata cu cresterea rezistentei plantelor prin manipulare genetica nevoia de pesticide ar putea scadea.
Speciile de insecte si plante cu polen care sunt utile se pot perpetua prin mutare si colonizare constanta. Adica asa cum face orice apicultor.
Pesticidele sunt necesare, dar trebuie gasite solutii ca acele pesticide/insecticide sa nu afecteze polenizatorii in speta de fata.
Pentru asta este nevoie ca organismele de control si verificare la nivel national din fiecare stat sau la nivel de comunitate internationala etc sa nu mai permita utilizarea insecticidelor care afecteaza negativ polenizatorii si care nu au nicio selectivitate fata de populatia de insecte.
De exemplu, la nivel de UE s-a luat decizia de a se interzice folosirea insecticidelor neonicotinoide care sunt deosebit de toxice pentru albine si multe alte specii de insecte, iar semintele tratate cu aceste insecticide atunci cand planta ajunge sa creasca si sa infloreasca vor introduce otrava inclusiv in flori, care vor fi polenizate de albine, iar acestea pot fi afectate doar cu o cantitate extrem de mica de insecticid.

Nu are legatura aici mutarea si colonizarea speciilor utile, ca si ele sunt afectate, iar in plus problema principala este de fapt ca efectele negative sunt in ceea ce priveste biodiversitatea de insecte, pentru ca vor aparea dezechilibre majore in intreaga populatie de insecte, care se pot propaga mai sus pe lantul trofic.

#15
ZaBici

ZaBici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2017
Sunt fericit ca existati. Nici nu eram conștient ca oameni de rand sunt preocupati cu aportul de bunastare. Il credeam basm intr-o lumea care isi da ultimul suflu.
Ce sa zic, hai ca se poate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate