Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Legislatie import produse alimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008
Buna seara,

Sunt un SRL care importa produse alimentare neperisabile si nealimentare din Italia. Nu comercializez deloc alimente proaspete, gen branzeturi, salamuri, etc.

Am nevoie sa stiu cateva informatii referitor la legislatia romaneasca cu privire la depozitare, declaratii de conformitate, etc.

Am deschis de curand un magazin mic cu aceste produse. Am depus actele pentru obtinerea autorizatiei de la DSV si aici ... m-am oprit, probabil ma voi opri de tot si voi inchide magazinul  Posted Image

Ce mi s-a spus:

- nu pot importa direct produse alimentare din italia deoarece acestea trebuie sa treaca prin anumite depozite specializate care tb sa imi elibereze declaratii de conformitate. Stiam ca doar conservele de carne trebuie sa fie depozitate in astfel de depozite. Asa mi s-a spus la DSV cand am fost sa ma interesez de ce e nevoie pt deschiderea unui magazin. Acum aflu ca trebuie tot, inclusiv biscuitii, pt ca au ou, si oul vine de la gaini, care sunt animale.
Am citit pe internet ca declaratiile de conformitate se pot face de catre furnizor pe propria raspundere, adica eu.

- nu pot face eu traducerea etichetelor pt ca "poate mint". Cine o face?

- cine face declaratiile de conformitate pt fiecare produs? Ei zic ca depozitele. Adica, eu merg cu marfa mea, o depozitez in depozit autorizat si ei imi dau declaratie? O prostie! E logic ca nu se poate.

- trebuie neaparat sa pun produsele in depozit. De ce? Eu le pun direct in magazin, pt ca nu rulez atat de multe produse incat sa necesite un depozit. Magazinul este suficient.

- nu pot aduce produsele pe care le comercializez cu microbuzul personal. Tb sa il autorizez la DSV. Sa zicem ca asta inteleg. Dar nu neaparat.

Maine tb sa sun sa vad daca putem gasi o solutie. Sau inchidem magazinul.

Orice informatie e binevenita.
Multumesc!

Edited by mihaha, 10 February 2019 - 19:04.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
De unde le cumperi???
Din supermarketurile italienesti??? Ce fel de marchet? Si in italia sunt cash Si carry
Mai bine le cumperi direct din tara ( metro, selgros, etc.)

#3
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008
Le cumpar dintr-un hipermarket, cu factura.

Produsele din selgros, metro, nu sunt de aceeasi calitate cu cele pe care le cumpar eu direct. Cel putin pastele, sunt de o calitate inferioara.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 mihaha, on 10 februarie 2019 - 19:31, said:

Le cumpar dintr-un hipermarket, cu factura.

Produsele din selgros, metro, nu sunt de aceeasi calitate cu cele pe care le cumpar eu direct. Cel putin pastele, sunt de o calitate inferioara.
Atunci, tot hipermarketului ceri declaratiile de conformitate pentru fiecare produs.
Le au, sunt arhivate, puse bine. La orice eventual control le pot pune la dispozitie.
Principala problema este ca la un eventual control sunt obligati sa le prezinte.
Tie NU. Nu sunt obligati sa ti le prezinte.
Mira-m-as si m-as mira sa fie dispusi sa inceapa sa rascoleasca printre hartii, sa scoata declaratia, sa o fotocopieze si sa puna stampila si mentiunea " conform" cu originalul.
Hai sa spunem ca la un singur produs, o cantitate foarte mare, poate, poate gasesti compasiune.
Dar sa nu-ti inchipui ca pui in duba 14.000 de produse si astia scot tot atatea declaratii.

 mihaha, on 10 februarie 2019 - 19:02, said:

Buna seara,
Sunt un SRL care importa produse alimentare neperisabile si nealimentare din Italia.
Pe planeta pamant NU exista produse alimentare NEperisabile.
Chiar si hrana astronautilor NASA, are termene de valabilitate si conditii de pastrare si manipulare.

 mihaha, on 10 februarie 2019 - 19:02, said:

Tb sa il autorizez la DSV. Sa zicem ca asta inteleg. Dar nu neaparat.
Eu, consumator trebuie sa fiu protejat.
Hrana mea, sau a membrilor familiei NU trebuie sa fie transportata de oricine, oricum.
Ma crezi sau nu, stiu personal pe cineva, antreprenor de pompe funebre.
Obisnuia sa care mancarea aferenta pomenilor oganizate de firma, cu mecedesul cu care cara mortii.
Mama lui de nenorocit..........

 mihaha, on 10 februarie 2019 - 19:02, said:

inclusiv biscuitii, pt ca au ou, si oul vine de la gaini, care sunt animale.
Castravetii nu au ou de la "gaini", totusi sunt alimente, trebuie acte, hartii si pentru comercializarea lor.

 mihaha, on 10 februarie 2019 - 19:02, said:

. Sau inchidem magazinul.
Paguba-n ciuperci. Crezi ca jeleste cineva??

Edited by tioopedi, 10 February 2019 - 19:57.


#5
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

 tioopedi, on 10 februarie 2019 - 19:41, said:

Atunci, tot hipermarketului ceri declaratiile de conformitate pentru fiecare produs.
Le au, sunt arhivate, puse bine. La orice eventual control le pot pune la dispozitie.
Principala problema este ca la un eventual control sunt obligati sa le prezinte.
Tie NU. Nu sunt obligati sa ti le prezinte.
Mira-m-as si m-as mira sa fie dispusi sa inceapa sa rascoleasca printre hartii, sa scoata declaratia, sa o fotocopieze si sa puna stampila si mentiunea " conform" cu originalul.
Hai sa spunem ca la un singur produs, o cantitate foarte mare, poate, poate gasesti compasiune.
Dar sa nu-ti inchipui ca pui in duba 14.000 de produse si astia scot tot atatea declaratii.

Pe planeta pamant NU exista produse alimentare NEperisabile.
Chiar si hrana astronautilor NASA, are termene de valabilitate si conditii de pastrare si manipulare.

Eu, consumator trebuie sa fiu protejat.
Hrana mea, sau a membrilor familiei NU trebuie sa fie transportata de oricine, oricum.
Ma crezi sau nu, stiu personal pe cineva, antreprenor de pompe funebre.
Obisnuia sa care mancarea aferenta pomenilor oganizate de firma, cu mecedesul cu care cara mortii.
Mama lui de nenorocit..........


Castravetii nu au ou de la "gaini", totusi sunt alimente, trebuie acte, hartii si pentru comercializarea lor.

Paguba-n ciuperci. Crezi ca jeleste cineva??

Eu jelesc :) Nimeni altcineva :).

Referitor la declaratiile de conformitate, voi lua legatura cu hipermarketul. Poate ma ajuta. Nu avem o gama de produse foarte mare.
Apoi va trebui sa le traduc la un traducator autorizat, banuiesc.

Neperisabile m-am referit la faptul ca nu au termene de valabilitate scurte, gen 3-4 zile, ca si branzeturile, carnurile, etc. De fapt toate sunt perisabile, adevarat! :).

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

Pe planeta pamant NU exista produse alimentare NEperisabile.

Exista. Cel putin care sa reziste mai mult decat viata unui om.

Acuma e o diferenta intre tehnic si teoretic... Toate produsele alimentare au nevoie de o data de expirare. Chiar daca pentru unele acea data de expirare poate insemna peste 200 de ani.

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Exista binenteles asemenea cazuri.
Sunt chiar celebre: mierea , vinul.
Dar sunt exceptii, s-au pastrat in niste conditii absolut speciale, in ambalaje perfect etanse, la temperaturi perfect constante ( in adancul oceanelor sau in nu stiu ce cripta aflata nu stiu inde).
Chiar si asa, probabil sunt inca comestibile, asta nu inseamna ca se pot comercializa la magazinul de la coltul strazii.

#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Legislatia romaneaca e de rahat si nu are nici o treaba cu cea a UE. Si spun asta din experienta,nevasta-mea a avut magazin in Uk si nici dracu nu comenta nimic daca marfa provenea din UE.Daca pe ambalajul produsului nu scria in engleza faceam mici autocolante cu o descriere cat mai excata,traducerea facuta de noi.
Mai e mult pana departe,Romania e tot in rahat,pana nu desfiintati 90% din agentiile plimbatoare de hartii si 95% din bugetari.

#9
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

 eireman, on 10 februarie 2019 - 22:56, said:

Legislatia romaneaca e de rahat si nu are nici o treaba cu cea a UE. Si spun asta din experienta,nevasta-mea a avut magazin in Uk si nici dracu nu comenta nimic daca marfa provenea din UE.Daca pe ambalajul produsului nu scria in engleza faceam mici autocolante cu o descriere cat mai excata,traducerea facuta de noi.
Mai e mult pana departe,Romania e tot in rahat,pana nu desfiintati 90% din agentiile plimbatoare de hartii si 95% din bugetari.

Aici nu poti face tu traducerea. Am facut eu si mi-au spus ca este ilegal. Trebuie ca toate produsele alimentare sa treaca printr-un depozit autorizat DSV. Depozitul respectiv traduce declaratiile de conformitate pe care eu le aduc din Italia si face etichetele autocolante cu traducerile. Astazi mi s-a spus acest lucru.

Astazi am aflat detalii mai multe de la DSV (dar nici ei nu stiu sigur 100%).

Legea din Romania nu permite importul alimentelor din supermarketuri din Italia, nici din cash and carry, gen metro, ci doar din depozite. Doar facturile si declaratiile de conformitate din partea depozitelor se accepta in Romania. La depozite nu are acces oricine, asta e problema principala. Doar importatorii "cei mari". Ma voi mai interesa in sensul asta.

Daca ai acces la un astfel de depozit, toate produsele tb sa ajunga intr-un depozit autorizat DSV in Romania, depozit care traduce declaratiile respective si face traducerile pt etichete. Chestia asta cu traducerile este ciudata. Le fac ei benevol? Doar in pretul de inchiriere a spatiului respectiv? Nu au stiut sa imi spuna foarte clar. Un inspector a spus ca pot face eu traducerile, altul a spus ca nu le pot face eu. Posted Image

#10
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Am vazut in Timisoara si Arad o gramada de magazine cu marfa din Ungaria,poate ar fi bine sa te interesezi pe acolo cum e treaba. Si inca ceva,astia de la Dsv sunt dobitoci,tu nu faci import,e achizitie intra-comunitara,la urma urmei e ca si cand ai cumpara din alt judet.

#11
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

 eireman, on 11 februarie 2019 - 23:36, said:

Am vazut in Timisoara si Arad o gramada de magazine cu marfa din Ungaria,poate ar fi bine sa te interesezi pe acolo cum e treaba. Si inca ceva,astia de la Dsv sunt dobitoci,tu nu faci import,e achizitie intra-comunitara,la urma urmei e ca si cand ai cumpara din alt judet.

N-ai cu cine, crede-ma. Nici nu poti sa le spui tu lor ca e achizitie intra-comunitara. Ei stiu, tu nu!

Voi merge la magazinele astea sa aflu cateva detalii. Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate