Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Allview X4 soul lite

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
demicv

demicv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2019
Buna ziua ,
   vroiam sa incep acest topic cu o intrebare referitoare la acei care ma pot ajuta sa fac un root la acest telefon.
Am achizitionat acest telefon in urma cu cateva luni si primele impresii au fost foarte proaste. Dupa cateva zile , (a doua zi ), la deschiderea camerei
imi dadea un mesaj de eroare.... ceva de genul ( aplicatia s-a inchis pe neasteptat ).
Am facut un tichet catre serviciul clienit si mi-au recomandat factory reset . De atunci probleme cu camera nu au mai aparut .
In schimb de cateva saptamani la prima accesare a aplicatiei telefon , se inchide cu eroare , la a doua functioneaza.
Experimentez probleme grave la orice aplicatie de navigatie , (lag-uri ) este imposibil sa navighezi din cauza ca ramane in urma cu cel putin 30 secunde fata de traseu.
Sunetul telefonului este slab si distorsionat .Deschizand alt tichet celor din service , acestia mi-au recomandat sa trimit telefonul in service pentru o perioada de 15-30 zile. Nici gand nu pot sa fac asa ceva. Stiu ca am facut o alegere proasta cumparand acest produs , mai ales cu procesorul MediaTek MT6750.
Caut sa fac root si sa instalez custom rom. Am cerut celor din service o metoda de a face root acestui telefon dar nu au fost de acord . Imi asum toate riscurile , dar nu voi trimite telefonul in service , pentru ca mi se pare frustrant sa stai atat de mult timp fara terminal.

Concluzie

Un fabricant care nu ofera nimic clientilor. Un telefon prost cu probleme pe toate planurile . Serviciu clienti nu ofera suport .Nici o preocupare pentru actualizari sau firmware .

#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image O peticeală ca de la Peticilă!

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Trimite telefonul la service !
E posibil sa fie o defectiune hardware.
Eu am primit unul care s-a bulit in 2 saptamini, trimis la service, inlocuit.
Root + cursom ROM nu iti garanteaza absolut nimic, poate face l fel, poate mai rau.
Si asa ai pierdut garantia, deci.....
Apropo, ai gasit pe undeva custom ROM ?
Repet: trimite-l la garantie !!!!
De ce sa nu rezolvi o problema gratis ???

#4
demicv

demicv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2019
Nu am gasit custom rom ,dar se poate incerca unul din mai multele modele care folosesc acelasi chipset . din experienta stiu ca nu are probleme hardware . problema e ca atata timp cat nu pot debloca bootloaderu nu pot sa-i fac nimic. Partea interesanta ca la telefoanele echivalente   producatorii au implementat deja android 8 oreo . dupa cate vad eu astia nici macar n-au de gand .

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Trimite-l la garantie !!!!
Dupa ce ca ai dat o caruta de bani pe telefonul ala (si nu face, aveai alte optiuni) acum vrei sa aruncii banii aia la cos, daca pierzi garantia ?!
Trimite-l la garantie !!!!

#6
demicv

demicv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2019
A trecut aproape o saptamana de cand am deschis un ticket la service , iar pana acum nu am nici un raspuns .
As aprecia foarte mult , cineva care a experimentat aceasta procedura daca puteti sa-mi dati detalii ...eventual sa-mi spune-ti daca e normal.
Intre timp mi-am cumparat un alt telefon , asa ca brand-ul asta il voi abandona.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am trimis Allview (2 telefoane de 2 ori, parca) si Motorola (1 telefon de 3 ori).
De fiecare data a venit curierul in maxim 2-3 zile, apoi reparat in maxim 2 saptamini.
Suna la numerele de aici - jos pe pagina, numerele de la contact, mobile.... https://www.allview.ro/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate