Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Partitionare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Am citit si incercat orice, dar nu reusesc sa partitionez HDD. Mai exact, am instalat windowsul 10 si am facut inca doua partitii, urmand sa fac alte doua partitii (una de 100GB si cealalta de 65 GB, numai ca nu este posibil, nu o pot creea, aloca sau modifica. Mentionez ca ultima partitie ce nu poate fi modificata, alocata, este o partitie logica, iar celelalte sunt partitii primare. Am incercat sa sterg tot HDD si reinstalat . Acelasi lucru.  Ce pot face?
Atasez si doua screen-uri. In primul sceeneste selectata ultima partitie ce nu poate fi modificata, iar in cel de al doilea screen este selectata una din celelalte partitii care se poate modifica, schimba alocarea.

Attached Files



#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
In sistem MBR nu pot exista mai mult de 4 partitii primare.
Mai studiaza problemele legate de partitii vs. sistem de fisiere pe internet. Sunt sute, daca nu mii de articole.
Inteleg partitia cu SO de 100 GB, dar celelalte partitii DE CE tot de 100 GB?
Ori reduci numarul de partitii primare, ori treci la GPT in loc de MBR si poti sa ai, teoretic, un numar nelimitat de partitii primare.

#3
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Sistemul de fisiere MBR suporta maxim 4 partitii primare  dupa care nu mai poti face nici o partitie......,
sau 3 partitii primare + 1 primara pe care o poti imparti in cate partitii logice vrei.
Practic ultima partitie primara are incluse in ea partitiile logice.
Nu stiu daca cu Windows-ul poti sa faci partitii logice , eu iti recomand sa instalezi un alt program pentru partitii( ex Mini tools Partition ).

De primele 3 partitii nu te atingi , Stergi doar a 4 partitie ( adica E-ul) , dupa care faci partitii logice.

Edit : Atasat o poza cu un exemplu de partitionare cu multe partitii logice (DISK-ul 3). Primele 3 partitii primare restul logice.
Edit2: Acum am vazut ca folosesti EaseUS. Practic ar trebui sa poti face si cu acesta , stergi partitia E ( prima data sa recuperezi datele) ,iar
dupa aceea creezi partitii logice.

Bafta.

Attached Files


Edited by tranzistor21, 07 February 2019 - 23:52.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
A patra partitie trebuie sa o creezi ca "extended partition" (care este considerata tot o partitie primara). In partitia extinsa poti crea mai multe disk-uri logice decat ai nevoie...

#5
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
OK. Va multumesc tuturor celor care v-ați oprit asupra problemei expuse și in mod deosebit celor care au dat si o mana de ajutor.
Vreau sa va spun ca am rezolvat problema, intrand in BIOS si acolo am gasit setarile chimbate. Adica in meniul ,,Boot" la Boot Priorite era Legacy Suport. Am schimbat cu UEFI First si totul sa rezolvat.  Da, asa este, se putea face si  cu   EaseUS stergand partitia E, dar sincer m-am dezorientat si am incercat sa partitionez fara a sterge partitia E si le transforma pe toate partitiile in partitii Logice.  Nu prea poti face multe lucruri nici cu EaseUS, numai daca ai unul cu licenta.  Am avut gratuit pentru o perioada si se puteau face tot felul de modificari,

Oricum, eu va multumesc inca o data pentru interesul acordat si va doresc tuturor ,,NUMAI  BINE"!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate