Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Contract de muncă pe perioadă determinată

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Tocmai ce m-am angajat la o firma pe o perioada determinata de 3 luni, problema care ii? Daca trece o luna de la angajare, iar eu trebuie sa ma operez, si am nevoie de recuperare + nu mai am voie sa fac efortul pe care il depun la lucru, ce se va intampla? Ce clauze vor fi sau ce ar trebui sa fac?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi ce scrie in contract. Poate fi vorba de perioada de proba, caz in care poti pleca oricand. Daca nu, poti pleca dupa un previz de 15 zile.
De asemenea poti intra in CM (daca te incadrezi).

Edited by pasilla, 06 February 2019 - 18:02.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Pai o sa fi dat afara, banuiesc ca stiai ca trebuie sa te operezi dinainte de angajare, dar ai mers pe burta ca poate iti primesti banii.

Eu zic sa renunti la contract de pe acum sau sa vorbesti cu angajatorul despre asta.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
CIM pe (,) perioada determinata inceteaza de drept la implinirea termenului.
Chiar daca te afli in concediu medical, nu schimba cu nimic situatia.
Nu trebuie sa faci nimic. Contractul se incheie singur-singurel
Cam asta e

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMunst, on 06 februarie 2019 - 17:52, said:

Tocmai ce m-am angajat la o firma pe o perioada determinata de 3 luni, problema care ii? Daca trece o luna de la angajare, iar eu trebuie sa ma operez, si am nevoie de recuperare + nu mai am voie sa fac efortul pe care il depun la lucru, ce se va intampla?
Ce clauze vor fi sau ce ar trebui sa fac?
`
Ce clauze sunt in contractul tau de munca pe trei luni, nu stiu.
Dar stiu ca ar trebui sa informezi angajatorul tau ca vei avea o problema medicala ce te va impiedica sa vi la munca.
In urma acestei discutii, angajatorul tau va decide daca iti va da Concediu Medical si dupa ce te recuperezi te va primi inapoi pt. a onora contractul.
Sau pur si simplu "te va lasa sa pleci" caci ii dai peste cap programul la locul de munca.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMunst, on 06 februarie 2019 - 17:52, said:

Daca trece o luna de la angajare, iar eu trebuie sa ma operez, si am nevoie de recuperare + nu mai am voie sa fac efortul pe care il depun la lucru, ce se va intampla?  
O să-ți plătească concediul medical, că e obligat, și probabil dup-aia nu ți-l transformă în contract pe durată determinată.
Ca să-ți schimbe condițiile trebuie să mergi la medicina muncii.

#7
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Asa cum a spus si Naijax, contractul de munca inceteaza la implinirea termenului de 3 luni indiferent ca tu esti in concediu medical sau nu. De fapt, ce te intereseaza pe tine, @initiator?

View Postalthea, on 06 februarie 2019 - 18:45, said:

Ca să-ți schimbe condițiile trebuie să mergi la medicina muncii.
Durata contractului de munca nu se modifica in functie de rezolutia medicului, oricare care ar fi aceasta. Se modifica la initiativa unei parti cu acordul celeilalte. Cel mult, la incetarea contractului (daca vorbim de calitatea de asigurat - mie imi pare ca acest lucru il intereseaza) poate deveni asigurat in baza unui contract incheiat direct cu o casa de sanatate sau in baza unui alt contract de munca.

Edited by userincognito, 06 February 2019 - 18:56.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalthea, on 06 februarie 2019 - 18:45, said:

O să-ți plătească concediul medical, că e obligat,
Nu mai este nevoie de o perioda minima de contributie ?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMunst, on 06 februarie 2019 - 17:52, said:

Tocmai ce m-am angajat la o firma pe o perioada determinata de 3 luni, problema care ii? Daca trece o luna de la angajare, iar eu trebuie sa ma operez, si am nevoie de recuperare + nu mai am voie sa fac efortul pe care il depun la lucru, ce se va intampla? Ce clauze vor fi sau ce ar trebui sa fac?

Se intampla desfacerea contractului de munca, prin acordul partilor, motivat de acte medicale din care sa rezulte incapacitate fizica, nevoie de recuperare, repaos la domiciliu recomandat de medic, etc.
Sau iti dai efectiv demisia.. nu trebuie demersuri speciale.

Incapacitatea de munca trebuie dovedita medical, angajatorul nu te poate da afara in concediu medical dar nici nu e obligat sa te tina daca nu poti sa muncesti

Edited by rosix, 06 February 2019 - 19:02.


#10
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Concediul medical este platit de casa de asigurări de sănătate. Daca nu ești apt de munca după operație nu ar trebui sa primești drept de munca in postul respectiv de la medicina muncii.

#11
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Motivul topicului a fost facut, deoarece lucrez de o luna, si acum aproximativ 2 ani am fost operat de hernie inghinala, iar dupa ceva efort facut in anii astia, aceasta operatie a recidivat. Vreau sa stiu daca in acest contract determinat de 3 luni, sunt obligat sa-i lucrez toti si trebuie sa anulez operatie sau sa platesc ceva, aia fiind clauza din contract?

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 06 februarie 2019 - 18:59, said:

Se intampla desfacerea contractului de munca, prin acordul partilor, motivat de acte medicale din care sa rezulte incapacitate fizica, nevoie de recuperare, repaos la domiciliu recomandat de medic, etc.
De ce încetare prin acord și tot restul? E pe durată determinată, nu e nevoie de acordul angajatului și alte alea.

View Postuserincognito, on 06 februarie 2019 - 18:55, said:

Durata contractului de munca nu se modifica in functie de rezolutia medicului,
Am zis condițiile de muncă, nu durata contractului, pentru că a întrebat de schimbarea lor după operație.

View Postpasilla, on 06 februarie 2019 - 18:57, said:

Nu mai este nevoie de o perioda minima de contributie ?
Era o lună până în 2017, acum văd că sunt 6 luni lucrate în ultimele 12:
Art. 7. -
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."
N-am știut de ordonanța asta.

View PostMunst, on 06 februarie 2019 - 19:36, said:

Vreau sa stiu daca in acest contract determinat de 3 luni, sunt obligat sa-i lucrez toti si trebuie sa anulez operatie sau sa platesc ceva, aia fiind clauza din contract?
Ce clauză? Fii mai explicit.

Edited by althea, 06 February 2019 - 19:39.


#13
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View Postalthea, on 06 februarie 2019 - 19:40, said:



Ce clauză? Fii mai explicit.

O suma de bani, sau ceva

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalthea, on 06 februarie 2019 - 19:40, said:

De ce încetare prin acord și tot restul? E pe durată determinată, nu e nevoie de acordul angajatului și alte alea.

Pai bun si daca el nu mai poate veni la munca din motive medicale, cu ce decizie ii va inceta contractul angajatorul din initiativa sa

View PostMunst, on 06 februarie 2019 - 19:36, said:

Motivul topicului a fost facut, deoarece lucrez de o luna, si acum aproximativ 2 ani am fost operat de hernie inghinala, iar dupa ceva efort facut in anii astia, aceasta operatie a recidivat. Vreau sa stiu daca in acest contract determinat de 3 luni, sunt obligat sa-i lucrez toti si trebuie sa anulez operatie sau sa platesc ceva, aia fiind clauza din contract?

Nu trebuie sa platesti nimic si nu exista clauza in contract ca nu ai voie sa te imbolnavesti sau ca trebuie sa amani la nesfarsit o operatie pe care trebuie s-o faci, ai doar nevoie de documente de la medic, privind concediul medical, perioada de recuperare, etc.  In functie de ele se evalueaza situatia ta, in raporturile de munca.

#15
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View Postrosix, on 06 februarie 2019 - 19:48, said:


Pai bun si daca el nu mai poate veni la munca din motive medicale, cu ce decizie ii va inceta contractul angajatorul din initiativa sa

Nu trebuie sa platesti nimic si nu exista clauza in contract ca nu ai voie sa te imbolnavesti sau ca trebuie sa amani la nesfarsit o operatie pe care trebuie s-o faci, ai doar nevoie de documente de la medic, privind concediul medical, perioada de recuperare, etc.  In functie de ele se evalueaza situatia ta, in raporturile de munca.

Am inteles, am crezut ca exista o "clauza" in care trebuie sa dai o suma de bani daca vrei sa pleci mai repede decat scrie in contractul determinat, cel de 3 luni. (sau nu mai primesti salar)

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 06 februarie 2019 - 19:48, said:

Pai bun si daca el nu mai poate veni la munca din motive medicale, cu ce decizie ii va inceta contractul angajatorul din initiativa sa
Cu una ca asta.

Nu e nevoie de nimic special.
Art. 56 .
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

#17
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Tu te vei duce sa te operezi, intri in concediu medical, dupa ce iesi iti arata angajatorul usa.
Avand in vedere ca oferi portiuni din poveste as putea suspecta ca te-ai angajat doar ca sa beneficiezi de asigurare sa te operezi.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMunst, on 06 februarie 2019 - 19:52, said:

Am inteles, am crezut ca exista o "clauza" in care trebuie sa dai o suma de bani daca vrei sa pleci mai repede decat scrie in contractul determinat
Tu vrei să pleci de bunăvoie înainte de expirare, ca să te operezi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate