Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Gluma care face rau

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

se dau o speta simpla, cu 2 indivizi:

A - un individ cu oarece probleme psihice (suferind de depresie etc)...se plimba prin parc

B - un individ (normal la cap), trecea prin aceeasi zona (aceeasi alee).

Mergand, A se atinge nitel de B din mers (din vina lui A, o mica neatentie).
     Din cauza atingerii intamplatoare, B, fiind genul de "jmekeras", il vede pe A si face o gluma -sa zicem ca gluma stupida ar fi:  "da-te ba uratule mai incolo, nu ai loc ?!"...apoi, B isi vede imediat de drum.

Peste scurt timp, din cauza starii sale psihice (a depresiei accentuate), A se simte jignit de gluma si scoate un cutit si se taie pe corp.
Desi momentan nu sunt suficient de grave sa necesite internare, totusi, nefiind dezinfectate, ranile s-au infectat.
In scurt timp, simtindu-se din ce in ce mai rau, A se duce disperat la urgente, dar datorita starii de sanatate slabite, nu mai poate fi salvat si dupa cateva zile de internare la urgente, moare.

   Intrebari:
   - are B vreo vina?
   - daca da...la ce articol s-ar incadra ?

  Aceleasi intrebari si in alta speta scurta:  cand X  (heterosexual) face misto, in mod repetat, de Y (homosexual) si Y, simtindu-se jignit, isi face rau/ se sinucide ...

Ce ziceti?

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu ma dau batut. Asta e ceva care ti s-a intamplat tie, e ceva politic, ai visat sau doar ai deschis forumul si te-ai gandit sa ne torturezi psihic?

Daca te nasteai cu ceva vreme in urma, chinezii nu mai detineau drepturile pentru picatura chinezeasca.

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostPuferiu_, on 05 februarie 2019 - 22:58, said:

Eu ma dau batut. Asta e ceva care ti s-a intamplat tie, e ceva politic, ai visat sau doar ai deschis forumul si te-ai gandit sa ne torturezi psihic?

Este ceva ce se poate intampla...e plauzibil.
Nu stiu daca urmezi stirile din Sua/Anglia etc...dar tocmai am vazut un feed pe FB cu un profesor de peste 15 ani, de la o universitate (Berkley?) care fusese concediat pt ca...a folosit pronumele gresit (!!!)
Si unele grupuri conservatoare au clipuri de dezaxati LGBT care plang, urla etc daca cineva le spune simplu, "sunteti gay ?"

Sau clipul asta ... its ma'am youtube

O persoana i-a zis lu asta "sir" - asa cum merita...daca asta facea o criza si se omora pe loc ?!

#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postpinguinul666, on 05 februarie 2019 - 22:52, said:

se dau o speta simpla, cu 2 indivizi:
...

Ce ziceti?

NU!

Cauta si tu in tot Codul Penal si te vei vonvinge.

Este doar - asa cum zici si tu - o gluma [proasta]. O aroganta, o idiotenie, o cretinatate... dar atat.
Nici macar nu este o pseudoinstigare din aia penibila (la fel, fara valoare in penal), de genul "Du-te, ma si te impusca...!".

Edited by BlueKing-69, 05 February 2019 - 23:03.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Lumea devine astfel un loc mai normal...

#6
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Aha!

Si daca B ii spunea lui A:  "Fii ma, mai atent!  Vezi pe unde mergi idiotule! Du-te si te impusca!" , si mai era si un martor la scena...iar mai tarziu, A se sinucide (la fel, depresie etc) ?
Ar condamna un judecator ?

Edited by pinguinul666, 05 February 2019 - 23:04.


#7
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Ntz!

http://www.scritub.c...si183522165.php

"Fapta de determinare sau înlesnire a sinuciderii pentru a fi pedepsita trebuie sa fie savârsita cu intentie directa sau indirecta, este necesar prin urmare ca faptuitorul sa prevada ca victima, ca urmare a activitatii sale, de îndem­nare ori înlesnire, se va sinucide si sa doreasca sau sa accepte acest rezultat."

Deci este necesar sa fie mai mult decat o vorba aruncata.

Edited by BlueKing-69, 05 February 2019 - 23:16.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
B nu are nici o vina.

Cazul 2 e de analizat.

Edited by pasilla, 05 February 2019 - 23:06.


#9
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Exista o vorba prin targ. Daca cineva iti spune sa te arunci in fantana,tu o faci?

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cati ani aveai cand ti s-a intamplat asta si cine ai fost, A sau B?

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Vazusem o poza pe net zilele trecute in care unui tip i se finisau sprancenele (barbatul din mine refuza cuvantul "pensare"). Si comenta cineva ca cum ar fi ca, la o bauta, sa se retraga al mai fioros din grup inaintea tuturor deoarece a doua zi avea programare la pensare.

#12
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postpinguinul666, on 05 februarie 2019 - 22:52, said:

   - are B vreo vina?
Nu. Problema e strict la A.

#13
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Persoana A, stiindu-se cu probleme psihice  (constientizand ca este vulnerabil, presupunand ca este consiliat de psiholog, de medic) ar trebui, cand iese pe poarte casei sale,sa zica in sufletul sau sensibilzat de suferinta si angoasa:

" Doamne, apara-ma de oamenii galcevitori, de diavoli, de patimile trupesti si de celelalte fapte necuvioase..."

Ca singur nu se poate apara intotdeauna, cei din jur sunt doar spectatori, politia nu se mai vede in misiune de preventie.

Persoana B, intr-o lume normala, ar aparea foarte simpatica daca, constienta de forta, sanatatea si tineretea sa, ar fi binevoitoare cu cei din jur mai amarati de soarta.

In filmele vechi cu cawboys, barbatii B nu se grabeau sa riposteze, cu foarte multa chibzuinta gestionau disputele cu ceilalti -  si castigau la prestigiu.

Lumea nebuna in care traim da posibilitatea sa ne punem in situatii absurde, ca cea din topic.

#14
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Are vina B (morala) doar daca B era unul din parintii care i-au dat gena proasta si l-au facut psihopat pe A.
In rest nu e nici o vina.

Edited by projectfp, 05 February 2019 - 23:42.


#15
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015

View Postpinguinul666, on 05 februarie 2019 - 23:01, said:

Dacă e vorba de o persoană atât de ''defectă''  ... ''Good riddance to bad rubbish!'' , ducă-se-nvârtindu-se
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YROjjuPycjA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postpinguinul666, on 05 februarie 2019 - 22:52, said:

   - are B vreo vina?

Nu cred. Asa, poti da buna ziua cuiva si ala sa-si inchipuie mai stiu eu ce.

View Postpasilla, on 05 februarie 2019 - 23:05, said:

Cazul 2 e de analizat.

Cred ca e bullying.

#17
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Din punct de vedere legal nu are nicio vina.
Din punct de vedere moral are ...pentru ca niciun om nu trebuie sa fie bulangiu cu altul fara un motiv intemeiat.

Pe mine cel putin maica'mea asa m-a invatat, sa nu ma iau de oameni fara motiv, fiindca niciodata nu se stie ce necauri se ascund in spatele lor sau ce zi rea au avut.

Eu chiar ieri era sa fiu batut de doi salahori infecti in autobuz (ce erau si alcoolizati), asta pentru ca unuia i s-a parut ca am ridicat spranceana la discutia lor. Pacat ca veneam de la aeroport si nu aveam spray-ul paralizant la mine (deobicei il port mereu cu mine), fiindca la ce obosit si nervi aveam cand coboram ii dadeam cu "deodorant" si dadeam in ei ca surdu-n clopot pana ziceau "piua". Asa nu am avut incotro ... le-am zis ca nu am nicio problema cu ei si sa ma lase-n pace (cu un nod in gat).

Edited by albnegru55, 06 February 2019 - 01:32.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
A - Dragnea
B - Kovesi

Asteptam continuarea

Nu B nu are vina, in realitate B in cazul meu este erou

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate