Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Soldat sau civil?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Va salut!
Am  21 ani si la vara termin o facultate privata, deci nu e mare lucru de studiile mele.
Nu stiu ce sa fac mai departe...
As vrea sa intru in armata ca sgp , la
La arma politie militară,  daca iau probele o sa am un salariu de 2900 lei si cel mai mic grad de acolo.
Dar nu stiu cum este in armata, mai ales ca o sa fiu soldat gradat profesionist,  deci cea mai mica pozitie.

Ce ma incanta este salariul,(poate si uniforma) dar n-as vrea nici sa fiu bataia de joc a celor cu grade.

Are cineva prieteni sgp-isti? Cum e viata lor?

P.s contractul o sa fie pe 4 ani si daca e sa plec mai devreme o sa am de platit o taxa de 8000 lei, deci nu pot sa renunt daca nu-mi place

Edited by Jon97, 04 February 2019 - 23:17.


#2
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
E o cariera, armata de acum nu se compara cu aia pre 2000. In principiu, nu prea faci nimic, astepti salariu'.

#3
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Sau mai am o varianta civila, sa invat mult mai bine engleza si sa ma angajez intr.o corporatie pe 3100 lei , am prieteni acolo.

(Dar nu prea ma incanta...)

Edited by Jon97, 04 February 2019 - 23:15.


#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai din ce spui tu nu prea stii sa faci nimic. Deci 2900Lei pentru asta poate fi o oferta foarte buna!

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Vezi-ti de treaba, ramai civil. Gaseste-ti un job, eventual in profilul studiilor, mai invata ceva, si vei castiga mai mult pe plan profesional, material si personal.
Ce-ar fi sa te reprofilezi instalator sau electrician? De la 01.01.2019 pana in 31.12.2028 nu li se mai retin CASS si impozit la cei care lucreaza in constructii.

Ca SGP, pe langa specialitatea militara esti hamalit de nu se poate. Motiv pentru care majoritatea SGP-ilor stabili in armata sunt cei din zone moarte economic, care nu au alte alternative. De ce crezi ca in 2017 erau anuntate 6.900 posturi libere in aramata, iar anul trecut, in vara, au fost angajati peste 1.200 de SGP? Pentru ca locurile s-au eliberat prin plecarea celor nemultumiti de conditii si salarizare.
Uite cum era pentru SGP in ianuarie 2018 ca salarizare - 2.921 lei brut cu sporuri, 1.857 lei net.
https://www.realitat...18_2138507.html

Edited by claudiu1, 04 February 2019 - 23:38.


#6
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Ma gandesc ca daca raman ca sgp un contract, adica 4 ani.
O sa ies la 25-26 de ani si nu o sa stiu sa fac nimic... ca nu am experienta

Sau poate reusesc sa avansez in armată?
N.as vrea sa fiu ultimul soldat pana la pensie, vreau ceva sa pot avansa.

Edited by Jon97, 04 February 2019 - 23:40.


#7
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Păi pe ce bază sa avansezi ?
Du te la Academia trupelor de uscat, la Sibiu și avansezi. Sau la vreo școală de subofițeri.
Făcând nimic e cam greu.

#8
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
E cu dus si intors asta cu armata.Sunt si avantaje si dezavantaje.
2900 lei salariu.E mult?E putin? Depinde.Am impresia ca ramai cu ala tot timpul.
Daca vrei musai armata, du-te la subofiteri, eventual la maistri militari.Esti mai bine vazut.

#9
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostJon97, on 04 februarie 2019 - 23:37, said:

Ma gandesc ca daca raman ca sgp un contract, adica 4 ani.
O sa ies la 25-26 de ani si nu o sa stiu sa fac nimic... ca nu am experienta

Sau poate reusesc sa avansez in armată?
N.as vrea sa fiu ultimul soldat pana la pensie, vreau ceva sa pot avansa.
Pai ce, nu ai recunoscut ca nici acum nu stii sa faci nimic? In armata nu te incanta ca e armata si fac aia misto de tine, in firma nu ca trebuie sa muncesti. Totusi ce vrei sa faci, sa stai toata viata si sa cauti ceva de ”lucru” unde sa nu ai munca dar salariul sa fie mare?

#10
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă visezi că nu o să faci nimic în armată și te plătesc pentru asta eu zic să te trezești la timp. Indiferent pe ce poziție activezi.

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Salariul e bunicel, dar nu exista armata pe lumea asta unde sa nu fie bataie de joc. Adica aia mai mari sa nu te fuata pe tine. Eu zic sa te mai gandesti.

Edited by balauru69, 05 February 2019 - 22:24.


#12
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010

View PostJon97, on 04 februarie 2019 - 22:48, said:

Va salut!
Am  21 ani si la vara termin o facultate privata, deci nu e mare lucru de studiile mele.
Nu stiu ce sa fac mai departe...
As vrea sa intru in armata ca sgp , la
La arma politie militară,  daca iau probele o sa am un salariu de 2900 lei si cel mai mic grad de acolo.
Dar nu stiu cum este in armata, mai ales ca o sa fiu soldat gradat profesionist,  deci cea mai mica pozitie.

Ce ma incanta este salariul,(poate si uniforma) dar n-as vrea nici sa fiu bataia de joc a celor cu grade.

Are cineva prieteni sgp-isti? Cum e viata lor?

P.s contractul o sa fie pe 4 ani si daca e sa plec mai devreme o sa am de platit o taxa de 8000 lei, deci nu pot sa renunt daca nu-mi place
Vezi ca perioada asta undeva pana in martie urmeaza sa se scoata locuri la subofiteri filiera indirect.Cam aceiasi perioada de instruire (aprox 4 luni)insa benificii mai mari ,in principal pe partea de statut.Ca sgp esti ultimul om din unitate faco toate treburiile murdare samd

#13
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

View Postbalhas, on 06 februarie 2019 - 16:29, said:


Vezi ca perioada asta undeva pana in martie urmeaza sa se scoata locuri la subofiteri filiera indirect.Cam aceiasi perioada de instruire (aprox 4 luni)insa benificii mai mari ,in principal pe partea de statut.Ca sgp esti ultimul om din unitate faco toate treburiile murdare samd

Adica din civil sa ies direc subofiter dupa doar 4 luni?
Suna super bine, ai idee unde pot gasi detalii?
Eu stiam ca trebuie sa faci 1 an la campina pt subofiter politie, sau falticeni 1 an pt subofiter jandarm
Si la armata cred ca tot 1 an.
Dar nu am prea multe detalii.

Edited by Jon97, 06 February 2019 - 18:37.


#14
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010
Pe fb cauta recrutare mapn ,momentan sunt scoase locuri doar pt rachete antiaeriene,urmeaza si celelalte arme sa scoata locuri.Poti sa mergi la centrul militar zonal din localitate de la tine pt mai multe deaetalii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate