Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

16 GB Ram si pagefile

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ce credeti mai am nevoie de pagefile la 16 GB RAM ? Cel mai mare consumator de memorie la mine e Firefox.

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nu ai neaparat nevoie de ea. Daca nu folosesti aplicatii care cer memorie cu nemiluita, iar Firefox e cea mai mare problema, te descurci, cu siguranta, fara.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,185
  • Înscris: 27.06.2007
pentru pagefile minim e 8gb;
la 16gb ai tai deja e parfum
https://support.micr...bit-versions-of

Edited by STARTREK1, 04 February 2019 - 09:07.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Chiar daca probabil nu va ajunge sa fie folosita niciodata, nu o dezactiva complet ci las-o la 1-2GB. Sunt programe care turbeaza cand vad ca nu ai deloc pagefile, chiar daca nu vor ajunge niciodata sa locuiasca acolo.

Edited by Hider141, 04 February 2019 - 09:37.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Pentru functionarea corecta a unor programe pagefile e musai sa fie activat ( nu e cazul Firefox )

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostRemicade, on 04 februarie 2019 - 08:45, said:

Ce credeti mai am nevoie de pagefile la 16 GB RAM ? Cel mai mare consumator de memorie la mine e Firefox.
pai ce te opreste sa incerci?? nu e mai simplu decat sa intrebi aici? dureaza mai putin sa dai cateva clickuri si sa vezi ce iese.
Nimeni nu are un glob de cristal sa vada calculatorul tau si ce resurse sint utilizate si cat RAM e liber.

Incearca fara pagefile o saptamana si apoi iei o decizie

View Postmodoran, on 04 februarie 2019 - 09:46, said:

Pentru functionarea corecta a unor programe pagefile e musai sa fie activat ( nu e cazul firefox )
n-am intalnit

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pentru functionarea corecta a unor programe pagefile e musai sa fie activat
Doar unele jocuri, in general mai vechi cer asa ceva.
Sau programe antice.

Eu nu mai folosesc de pe vremea Windows 8.1 cu 4 GB ram.
La Windows 7 minimul ca sa scapi de pagevile era 8 GB.
La Windows 8 si 10 e suficient sa ai 4 GB la programe uzuale.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRemicade, on 04 februarie 2019 - 08:45, said:

Ce credeti mai am nevoie de pagefile la 16 GB RAM ? Cel mai mare consumator de memorie la mine e Firefox.
Aplicatiile in general au pentru ca asa sunt gandite sa-si stocheze diverse librarii acolo. Poti pune un page mic, de 4GB de ex... 4096 insa cu el off pierzi performanta cel putin pe win7 in mod paradoxal. Poate astea mai noi gen 10 sa trateze altfel problema.

Edited by andreic, 04 February 2019 - 10:51.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nici pe Windows 7 daca ai minim 8GB ram nu pierzi din performanta.

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
eu folosesc un page file de 2 GB setat manual...
nu imi aduc aminte in ce situatie insa am intampinat probleme cand am avut sistemul fara nici un pagefile.
asa ca acum pentru 16GB am un pagefile de 1.2 GB

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 04 februarie 2019 - 10:50, said:

Aplicatiile in general au pentru ca asa sunt gandite sa-si stocheze diverse librarii acolo. Poti pune un page mic, de 4GB de ex... 4096 insa cu el off pierzi performanta cel putin pe win7 in mod paradoxal. Poate astea mai noi gen 10 sa trateze altfel problema.
merg fara pagefile de ani de zile pe 16gb ram, te asigur ca nu am intalnit aplicatie sa tuseasca.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 04 februarie 2019 - 11:41, said:

Nici pe Windows 7 daca ai minim 8GB ram nu pierzi din performanta.
Fara page iei cateodata out of memory la unele aplicatii iar altele merg mai lent ca se folsoeste un cache la ei in loc de swap. Unele jocuri iarasi incarca hartile in swap in mod normal ca sa le poata schimba in mers, cele gen fallout4 al carui engine incarca secvential ce ai nevoie, nu tine in ram sa aibe loc de altele... fara swap cresc timpii de incarcare. win 7 64 si 8gb.

View Postunbrutus, on 04 februarie 2019 - 13:25, said:

merg fara pagefile de ani de zile pe 16gb ram, te asigur ca nu am intalnit aplicatie sa tuseasca.
Un raspuns mai complet e aici:
"No matter how much RAM you have, you want the system to be able to use it efficiently. Having no paging file at all forces the operating system to use RAM inefficiently for two reasons. First, it can't make pages discardable, even if they haven't been either accessed or modified in a very long time, which forces the disk cache to be smaller. Second, it has to reserve physical RAM to back allocations that are very unlikely to ever require it (for example, a private, modifiable file mapping), leading to a case where you can have plenty of free physical RAM and yet allocations are refused to avoid overcommitting.
Consider, for example, if a program makes a writable, private memory mapping of a 4GB file. The OS has to reserve 4GB of RAM for this mapping, because the program could conceivably modify every byte and there's no place but RAM to store it. So immediately, 4GB of RAM is basically wasted (it can be used to cache clean disk pages, but that's about it).
You need to have a page file if you want to get the most out of your RAM, even if it's never used. It acts as an insurance policy that allows the operating system to actually use the RAM it has, rather than having to reserve it for possibilities that are extraordinarily unlikely.
The people who designed your operating system's behavior are not fools. Having a paging file gives the operating system more choices, and it won't make bad ones."

Edited by andreic, 04 February 2019 - 16:16.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Doar programele vechi si cateva jocuri mai cer swap. Unele defapt nici nu au nevoie de el, dar au in "requirements" sa verifice existenta swap-ului si nu merg fara el, dar nici nu-l mai folosesc daca e memorie suficienta.
Acasa nu am avut nevoie de Swap in ultimii 5 ani pe niciun PC. Nu m-am lovit de niciun joc sau program care sa necesite asa ceva.
La servici da, am un program - de DOS ( !!! ) care necesita swap, altfel nu se misca bine. Asa ca i-am facut un swap de 1 Gb pe un HDD secundar si merge. Ce-i drept si memoria e doar 3Gb aici. Dar ep PC-uri fara programelul ala stau fara swap si iar n-am avut probleme.

Ptr cei care au nevoie oricum de swap, in 10 e mai bine conceput - daca ai memorie multa a invatat sa faca swap-ul mai mic, nu la 1,5x cantitatea de memorie.
Dar nu mai e obligatoriu demult.

Cei care au proiectat sistemul, nu sunt nebuni, dar iau in calcul in principal compatibilitatea cu vechile programe.
Am amici la Microsoft care la fel nu folosesc swap.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 04 februarie 2019 - 16:07, said:

The people who designed your operating system's behavior are not fools. Having a paging file gives the operating system more choices, and it won't make bad ones."
acuma stii cum e, opinia unuia si altuia de pe internet. Daca oamenii care au designed our operating system au prevazut posibilitatea de dezactivare pagefile, nu or fi fost ei fools..

eu spun experienta mea personala: de ani de zile fara pagefile. Am mers asa de multi multi ani chiar si cu mai putin de 16gb de ram.

Incearca si vezi cum merge. Eu i-am recomandat omului sa incerce o saptamana. E mai relevant ca orice alta discutie

#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Vad ca merge fara probleme, nu se agata, daca voi primi vreun Out of Memory macar stiu unde sa caut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate