Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Accident - solutionare amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#37
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Fugi repede la politie,pana nu trec alea 24 de ore.Asiguratorul o sa tot caute scuze,dar cu proces verbal de la politie ii dai peste nas.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 andreic, on 01 februarie 2019 - 09:30, said:

Si cand opresti sa acorzi prioritate tot punere in miscare este dupa aia, mai ales daca ai si semnul stop Posted Image
toatal gesit, si sa-ti explic de ce.
ca tot ne plac intersectiile nesemaforizate.
eu ajung in acelasi timp cu masina din dreapta mea, opresc ca sa acord cedeaza dreapta, plec de pe loc iar tu vi lansat din stanga si ma lovesti in stanga.
dupa logica ta eu sunt vinovat ca am plecat de pe loc, dupa mine tu aveai cedeaza dreapta.

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ar trebui inchise unele subiecte
initiator e asa greu sa spui unde sunt lovite masinile sau sopune unde are a ta facut buba SIMPLU

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Y0samiteSam daca toti ar circula corect nu ar mai fi accidente. Mai bine circuli extrem de atent anticipand pe cat se poate ce fac ceilalti participanti la trafic. Vezi ca multi mor cu legea in brate !!!!

Eu in 30 de ani de condus nu am avut decat un singur incident cand un taxi a derapat pe zapada si m-a lovit din spate. Nu au fost daune deoarece am intuit ca nu are spatiu suficient de franare si am lasat masina sa alunece mai in fata. Dar eram cu ochii pe el. Si circul zilnic intr-un oras unde se trece frecvent pe rosu, schimbatul benzilor fara semnalizare deja nu mai impresioneaza pe nimeni, in giratorii e un haos total...etc. Si totusi sunt putine accidente.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 waterman, on 01 februarie 2019 - 09:25, said:

Da șefule da a învățat el să conducă în GTA  ? A învățat.
Nu vezi ce competent e acum pe legislație și cazuistică ?
...
Noi am învățat ca săracii acum doojdeani pe Oltcit, pe Dacie, pe Cielo.
...
Argule a zis din prima postare.
...
1. nu stiu ce-i ala gta. le incurci
2. eu am invatat pe un matiz
3. scuze inca nu mi-am baut cafeaua iar scrisul pe telefon e prea mic.

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 arg, on 01 februarie 2019 - 09:36, said:

eu ajung in acelasi timp cu masina din dreapta mea, opresc ca sa acord cedeaza dreapta, plec de pe loc iar tu vi lansat din stanga si ma lovesti in stanga.
dupa logica ta eu sunt vinovat ca am plecat de pe loc, dupa mine tu aveai cedeaza dreapta.
Faci confuzii mari, la cedeaza nu e obligatorie oprirea se face asigurarea din mers... daca insa o faci (oprirea) atunci reiei conform regulilor de punere in miscare.

Edited by andreic, 01 February 2019 - 09:49.


#43
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 bumpocbum, on 01 februarie 2019 - 09:28, said:


Daca te duc la  anumite intersectii de la mine din oras cred ca te abonezi la service....DA te asiguri stanga dreapta ca vin foarte multi de pe alte benzi, mai ales ca unele sunt obligatorii la 90 grade si in fata nu mai au unde sa se duca ! Chiar daca nu esti vinovat nu conteaza.
intersectiile alea sunt sigur ca au benzi alocate pentru fiecare directie de mers.
Daca unu vine cu viteza de pe banda care este incadrata pentru "la stanga" si de fapt el se duce inainte si iti taie tie fata care esti incadrat pentru inainte este clar ca ala e vinovat - a sarit coloana de masini, nu a vrut sa astepte si s-a bagat in fata cu riscul ca tu sa il lovesti. El este smecher si sare coloana la semafor. Are doua optiuni: fie se baga in fata ta si tu daca vrei il lasi, ori loveste masinile de pe contrasens ca banda nu are din moment ce a venit de pe banda care era pentru "la stanga"

Masina mea are bara fata zgariata si aripa. Cealalta masina este cu usa stanga indoita.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 andreic, on 01 februarie 2019 - 09:41, said:

Faci confuzii mari, la cedeaza nu e obligatorie oprirea se face asigurarea din mers... daca insa o faci (oprirea) atunci reiei conform regulilor de punere in micare.

uite ce ai de facut.
taiat.jpg

Edited by arg, 01 February 2019 - 09:44.


#45
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Am trecut printr-o situatie similara, dar nu mi-am batut capul cu amiabile si politie.

Totusi, A stationeaza din diverse motive, B merge pe banda 1 inteleg, vede A stationat si vrea sa se bage pe banda 2. A, dormind pe el si fara sa se asigurare se gandeste ca el se poate pune in miscare fara sa se asigure.
Eu zic A vinovat toata ziua.

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Y0samiteSam, on 01 februarie 2019 - 09:43, said:

Masina mea are bara fata zgariata si aripa. Cealalta masina este cu usa stanga indoita.

QED

A dat cu ușa-n tine boss ?

Adevărul e că nu te-ai asigurat la plecarea de pe loc, nu ai semnalizat, ai intrat în omul care te ocolise.
Ai putea să pui și o poză de pe google maps așa ca idee dar sunt precis că tu dai RCA și ți-o repari singur.

@arg prietene ești șofer de 1 an și noi de 20... care zici că e mai priceputeanu ?

Edited by waterman, 01 February 2019 - 09:49.


#47
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 spe_ripper, on 01 februarie 2019 - 09:45, said:

Am trecut printr-o situatie similara, dar nu mi-am batut capul cu amiabile si politie.

Totusi, A stationeaza din diverse motive, B merge pe banda 1 inteleg, vede A stationat si vrea sa se bage pe banda 2. A, dormind pe el si fara sa se asigurare se gandeste ca el se poate pune in miscare fara sa se asigure.
Eu zic A vinovat toata ziua.
A nu era stationat - era in miscare; A a oprit pentru ca banda era blocata si nu avea unde sa se duca. Banda s-a eliberat si A s-a repus in miscare.

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
argule las-o naiba mai moale că pierdusei mașina la 50 la oră pe nuștiuce pod.

Edited by waterman, 01 February 2019 - 09:50.


#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 arg, on 01 februarie 2019 - 09:44, said:

uite ce ai de facut.
Lasa retorica asta de 3km si te crezi Godina :P

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Y0samiteSam, on 01 februarie 2019 - 09:49, said:

Banda s-a eliberat si A s-a repus in miscare FĂRĂ A SEMNALIZA ȘI FĂRĂ A SE ASIGURA.


Am corectat eu.

#51
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Stationat, oprit, acelasi lucru in cazul de fata.
Nu s-a asigurat si mai mutl ca sigur s-a pus in miscare cand ala deja trecuse de el si voia sa se bage pe banda lui.

#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 spe_ripper, on 01 februarie 2019 - 09:45, said:

Am trecut printr-o situatie similara, dar nu mi-am batut capul cu amiabile si politie.

Totusi, A stationeaza din diverse motive, B merge pe banda 1 inteleg, vede A stationat si vrea sa se bage pe banda 2. A, dormind pe el si fara sa se asigurare se gandeste ca el se poate pune in miscare fara sa se asigure.
Eu zic A vinovat toata ziua.
Andreic și eu partikipăm.

Și toți șoferii.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 waterman, on 01 februarie 2019 - 09:49, said:

argule las-o naiba mai moale că pierdusei mașina la 50 la oră pe nuștiuce pod.
pana acum nu am pierdut mansina, ca a incercat sa-si faca de cap e alta poveste.

 andreic, on 01 februarie 2019 - 09:49, said:

Lasa retorica asta de 3km si te crezi Godina Posted Image
eu zic ca trebuie sa mai recitesti oug-ul si regulamentul + eventual niste chestioanre

Edited by arg, 01 February 2019 - 09:53.


#54
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 waterman, on 01 februarie 2019 - 09:50, said:



Am corectat eu.
Scuze, tot nu inteleg ce naiba sa semnalizez? Semnalizez cand ma pun in miscare pentru ca stationez sa coboare cineva sau semnalizez cand ma pun in miscare si ies dintr-o parcare dar din moment ce eu imi vad de drum inainte ce sa semnalizez?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate