Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare hard disk camere supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Pentru supraveghere merge orice hard ca doar nu pui camerele sa inregistreze continuu, inregistraza si ele cand simt miscare.

Eu asa le-am setat pe Synology ds218j cu harduri Seagate Barracuda Compute de 4Tb (256Mb - 5400 rpm) -> cele mai ieftine pe care le-am gasit. Merg de rup de vreun an incoace, un hard sta la 28 de grade, unul la 32 de grade (cred ca ala de deasupra).

Acum am mai dat comanda de inca un ds218j cu harduri Toshiba X300 de 4tb (128 Mb - 7200 rpm) -> again, cele mai ieftine pe care le-am gasit. Un hard prost vibreaza si la 5400 de rotatii, nu are nevoie de 7200 pentru a vibra.

Eu sunt convins ca hardurile NAS si Surveillance sunt 100% marketing si pretul marit reflecta costul fabricantului datorita probabilitatii mai mari sa se intoarca in garantie.

Edited by abac, 01 October 2019 - 20:56.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Nu.
Hardurile NAS sunt derivate din cele desktop dar au ceva instructiuni ptr RAID multiplu in firmware - pe vremuri ele existau si in cele desktop, dar producatorii au decis ca e mai convenabil si mai eficient sa faca HDD-uri dedicate. In felul asta au putut taia din preturi la hardurile normale. si ridica preturile la celelalte.
Practic cele ptr NAS sunt foarte asemanatoare cu cele de server. Dar si aici exista mici diferente - exista inca o limitare la RAID multiplu - parca la 5 sau 6 HDD-uri, iar cele de server sunt facute cu piese selectionate si testate mai sever.

Principala diferenta intre HDD-urile de supraveghere si cele de Desktop/Nas/Server este data de parcarea capetelor. Cele ptr suprqaveghere nu parcheaza capetele. Niciodata.
Cele de PC/Nas/Server parcheaza mereu capetele dupa efectuarea unei citiri sau scrieri sau cand sunt in idle, in functie de ce optiuni ai setate in Power Management.

Aici e buba si din cauza asta se strica.

Tu ai pus HDD de PC intr-un NAS. Atata timp cat nu ai nevoie sa faci un RAID cu mai mult de 2 HDD-uri va merge fara probleme.

Insa daca l-ai pune intr-un DVR sau NVR va deceda in cateva luni.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 eiffel, on 02 octombrie 2019 - 09:54, said:

Insa daca l-ai pune intr-un DVR sau NVR va deceda in cateva luni.
Totusi teoria nu e mereu intocmai cu practica.
Windows-ul pe desktop, default, nu trece in stand by HDD-ul la inactivitate. Doar pe laptop am vazut schema asta setata. Cand ma uit pe desktop la parametrul "Load cycle count" vad ca e aproximativ cu nr. de opriri al calculatorului ori un pic mai mare. Asta inseamna ca n-a parcat prea mult si nici nu s-a stricat, ore de functinare sunt foarte multe. Adica a functionat cam in regim DVR dar cu hard desktop.

Edited by neagu_laurentiu, 02 October 2019 - 11:37.


#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 eiffel, on 02 octombrie 2019 - 09:54, said:

Nu.
Hardurile NAS sunt derivate din cele desktop dar au ceva instructiuni ptr RAID multiplu in firmware - pe vremuri ele existau si in cele desktop, dar producatorii au decis ca e mai convenabil si mai eficient sa faca HDD-uri dedicate. In felul asta au putut taia din preturi la hardurile normale. si ridica preturile la celelalte.
Practic cele ptr NAS sunt foarte asemanatoare cu cele de server. Dar si aici exista mici diferente - exista inca o limitare la RAID multiplu - parca la 5 sau 6 HDD-uri, iar cele de server sunt facute cu piese selectionate si testate mai sever.

Principala diferenta intre HDD-urile de supraveghere si cele de Desktop/Nas/Server este data de parcarea capetelor. Cele ptr suprqaveghere nu parcheaza capetele. Niciodata.
Cele de PC/Nas/Server parcheaza mereu capetele dupa efectuarea unei citiri sau scrieri sau cand sunt in idle, in functie de ce optiuni ai setate in Power Management.

Aici e buba si din cauza asta se strica.

Tu ai pus HDD de PC intr-un NAS. Atata timp cat nu ai nevoie sa faci un RAID cu mai mult de 2 HDD-uri va merge fara probleme.

Insa daca l-ai pune intr-un DVR sau NVR va deceda in cateva luni.

1. Nu cred ca instrucțiunile firmware pot modifica prețul unui hard.

2. Unde se poate găsi informația despre parcarea capetelor la care faci referire?

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
1. Ptr producatori da. Si la TV-uri si chiar la masini la unele modele le schimbi firmware-ul ( sau intrii in setarile de service ) si obtii facilitatile unui model superior.
Evident nu intotdeauna e totul.
2. Pe net. Acolo am gasit-o si eu incercand sa aflu de ce imi mor HDD-urile la 2-3 luni puse in DVR.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
1. Tot nu halesc. Doua linii de cod în plus sau minus nu schimba prețul unui hard disk. Ca nu vorbim de Tesla unde self driving este activat soft dar de fapt prețul reflecta milioane de ore de munca de programare și research.
2. Pe net găsești tot felul de bazaconii. Nu este o dovada sau un argument  asta cu netul. Un link spre un site de teste cu ceva renume ar fi un argument.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
1 si 2. Eu halesc. Ptr ca asta mi-e si meseria. Nu ma crezi - poti sa sapi cum am facut si eu.
Pe partea de supraveghere video nu vei gasi site-uri renumite, iar alea care fac review-uri si sunt renumite se ocupa doar de PC.
Gasesti informatii in special pe site-urile producatorilor - prin manualele lor.

Hardurile tip surveillance sunt facute sa scrie 24h/7zile - in mod continuu fara parcarea capetelor - asta o fac doar cand intra in standby sau power off.
Celelalte sunt optimizate ptr a scrie un pachet de date iar cand termina capetele se intorc la locul lor. Chiar daca unele - Nas si server sunt faute sa mearga 24h/7. Ele nu sunt facute si ptr scriere continua.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 eiffel, on 02 octombrie 2019 - 14:16, said:

Hardurile tip surveillance sunt facute sa scrie 24h/7zile - in mod continuu fara parcarea capetelor - asta o fac doar cand intra in standby sau power off.
Uite niste exemple in care ani de zile au rulat continuu, fara mare parcare si inca merg. Si un altul de laptop unde nr. parcarilor se apropie de limita producatorului, ca a fost setata schema de power diferita.

Attached Files

  • Attached File  hdd.jpg   145.31K   22 downloads
  • Attached File  hdd2.jpg   97.07K   22 downloads
  • Attached File  h.jpg   109.43K   19 downloads


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
E o chestie la HDD-urile foarte vechi - in general sub 250-320Gb si mai vechi de 8-10 ani - pe vremea aia nu existau diferentieri intre harduri. Discurile alea merg puse in DVR-uri si pot merge destul de mult timp in ele pana sa se strice - in general peste un an.

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 eiffel, on 02 octombrie 2019 - 14:16, said:

1 si 2. Eu halesc. Ptr ca asta mi-e si meseria. Nu ma crezi - poti sa sapi cum am facut si eu.

Aha, apel la autoritate :)

Deci care ziceai ca ti-e meseria?

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
La baza - inginer hardware.

#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Pai ar trebui sa fii capabil sa ma sufoci in linkuri. Adica asta ti-e meseria.

Eu pe meseria mea te ingrop sub o basculanta de documente daca printez tot ce am in dropbox.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Link-uri sunt multe daca dam o cautare pe Google cu versus si mai toate-s cu teoria asta dar sursa informatiilor nu e precizata ori stiintific prezentata fiindca la baza au specificatiile producatorilor pe care le putem banui a avea si destul marketing inserat.

#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 neagu_laurentiu, on 02 octombrie 2019 - 17:20, said:

si mai toate-s cu teoria asta dar sursa informatiilor nu e precizata ori stiintific

Mai toate sunt cu ce teorie? La parcarea/neparcarea capetelor? Eu nu am gasit nici macar un singur link despre treaba asta. Eu nu cred ca exista producator care sa nu parcheze capetele intr-un hard mecanic decat daca tine cu tot dinadinsul sa dea faliment.

Uite de exemplu o proste de pseudo test in care umfla performantele hardului surveillance care citeste/scrie cu 5 Mb/s mai repede decat cel Desktop. Adica sa ne intelegem, diferente de genul 161 Mb/s versus 166 Mb/s. -> 3% !

Pai asta se rezolva din soft si sunt teste proiectate pentru a aduce greutate marketingului. Adica producatorul a zis asa: care este viteza maxima cu care putem scrie fara sa bulim datele pe un sector de disc? Pai hai sa dam o rezerva de 10% pentru reliability. Asta la Desktop.

Dupa care au luat fix acelasi hard, si au zis asa. Hai la asta sa ii dam 5% rezerva pentru reliability, ca lumea nu sufera dupa inregistrari video cum sufera dupa documentele de pe un PC. Iar cand or sa faca gusterii teste pe internet or sa zica: Moaaaaamaaa ce smecher e hardul surveillance (pentru 3% in plus viteza de citire/scriere).

Si uite asa s-a nascut hardul surveillance pentru luat 20-30% in plus bani de la prosti.

Edited by abac, 02 October 2019 - 18:41.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Toate hardurile parcheaza capetele.
Dar am zis mai sus in ce conditii.


Iar chestia cu fiabilitatea lor atunci cand sunt montate aiurea e re Toti care si-au pus Hdd de desktop/nas/server pe un DVR su NAS le-a murit in cateva luni.ala, in ultimii 5-6 ani m-am lovit aproape lunar de ea. Sunt destui care iau un DVR/NVR dar vor sa foloseasca un HDD ce PC - ori ca au unul nefolosit prin casa, ori ca e mai ieftin. Si...teapa. exceptand cele vechi mentionate mai inainte astea noi toat pica. Da TOATE.

Si stiu vreo 3 cazuri in cae au pus Surveillance pe PC. Au avut probleme cu pierderea de date dupa un timp. Cazuri concrete intalnite de mine.


In rest fiecare face ce vrea - putin imi pasa, nu sunt banii mei.

#34
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Intreb si eu aici pe cei ce se pricep. Daca folosesti intr-un RAID 1 un hdd de surveillence CMR si un red CMR - folosire ca NAS, nu pentru stocare video in NVR/DVR - ce se intampla si ce probleme poti avea?
Hdd de surveillance sunt compatibile si gandite pentru RAID, insa lucreaza altfel un DVR/NVR fata de un NAS mic. Inafara de o citire mai inceata a datelor de pe cel pentru supraveghere, ce se mai resimte si cum se va comporta sistemul in timp?

#35
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
HDD Red e dedicat pentru NAS , fiind optimizat pentru citirie si scriere
HDD surveillance e dedicat pentru DVR , fiind optimizat pentru scriere continua. Folosit ca NAS probabil va ceda repede, il inlocuiesti si refaci matricea. Totusi as avea in vedere un HDD RED sau BLACK

#36
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Ce inseamna repede? Cedeaza in garantia de 3 ani? Daca da, s-ar putea chiar sa imi convina si sa iau banii pe el sau altul la fel nou, daca nu, posibil sa fie ok si la mai mult de 3 ani, fiind o stocare mica cu 2 x 2 TB pt NAS-ul respectiv care in vreo 3 ani estimez ca va avea sigur nevoie de mai multa capacitate de stocare. Dupa 3 ani de viata (are 6 luni deja de folosinta intr-un DVR la cineva ca mi-a fost pasat ca l-a luat prea mic pt ce avea nevoie) putand sa il mut in vreun DVR sau sa il pasez undeva unde sa lucreze pt supraveghere. Mai stiu un NAS one bay care are un purple activ de vreo 1 an jumate si e ok cu el.

Fiind home NAS, se recomanda inchiderea pe perioade sa zicem 1-2 saptamani cand nu e utilizat sau mai bine sa stea on mereu?

Daca se estimeaza ca cedeaza, sa zicem in 1.5 ani - cand crapa afecteaza si celalalt hdd sau nu?
Daca pica celalalt hdd, red-ul adica, pot fi erori de scriere pe cel surveillance sa zicem din prisma modului in care e gandit si sa nu poti citi documente de exemplu? Sau doar le citeste un pic mai greu?
NAS-ul e folosit de 2-3 useri pentru documente, poze, putine filmari, fara torrenti, sau altele asemenea, strict documentatie si backup pe el al celor de pe PC-uri care merita a fi "importante".
RPM intre red si surveillance e similar, adica 5400 si 5900, punctual Red e un EFRX la 5400 si surveillance e un ST2000VX008, ambele fiind CMR-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate