Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Intrebare performanta SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Performanta SSD-urilor se modifica daca este scris un anumit procent versus SSD gol ? Un Kingston 240 GB obtine 850 scor in AS SSD Benchmark si 550 dupa ce s-a clonat pe el un sistem de operare, 20% ocupat.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

No, there will be no write speed difference between a full partition and a empty partition on the same SSD. This is primarily because a disk is strictly sequential structure while SSDs can be dynamic. Because of this when your 150GB partition is full, it still can use empty NAND blocks from the 350GB.Apr 13, 2015

Poți descrie procedura de testare ?

Cum ai testat SSD ul gol cum l-ai testat cu clona pe el  ?

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Conectat SSD gol, pus AS SSD vazut rezultat.
Clonat cu Win10, verificat 4K, pus AS SSD, rezultat mai slab :(.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La pasul 2
adică

"Clonat cu Win10, verificat 4K, pus AS SSD, rezultat mai slab Posted Image."

Erai în windowsul de pe SSD ul nou ?

Dacă da e ok.
Dacă nu, are buba.

Edited by waterman, 31 January 2019 - 15:07.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai ai testat SSD-ul cu SO-ul ruland sau doar ca un disc suplimentar in system?
Daca ai facut testul dupa ce ai bootat din acel SSD, mi se pare normal sa nu ai aceeasi performanta, pentru ca in acelasi timp mai este accesat si de programele ce ruleaza in cadrul SO.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postwaterman, on 31 ianuarie 2019 - 15:07, said:

La pasul 2
adică

"Clonat cu Win10, verificat 4K, pus AS SSD, rezultat mai slab Posted Image."

Erai în windowsul de pe SSD ul nou ?

Dacă da e ok.
Dacă nu, are buba.
Dap in Windowsul nou.

View Postviceroy56, on 31 ianuarie 2019 - 15:09, said:

Pai ai testat SSD-ul cu SO-ul ruland sau doar ca un disc suplimentar in system?
Cu OS ruland dar fara aplicatii in background gen Firefox.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bravo boss. Logic că mere UMPIC mai slab.

Ia fă testul tot ca prima oară de pe windowsul vechi.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Iara m-am linistit :)))).

#9
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
E normal ca sa mearga un pic mai slab totusi cat este aia un pic mai slab ce ti se intampla de fapt?
Scade vieze de scriere/ citire? Fa si tu niste poze!

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cu ce ai făcut colegule clona ? Macrium ? Direct din Windows ? Mă duc acasă să-mi mut SO de pe un Adata de 120 gb pe uns Samsung de 240 și parcă ultima oară am utilizat Macrium.

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postwaterman, on 31 ianuarie 2019 - 15:16, said:

Cu ce ai făcut colegule clona ? Macrium ? Direct din Windows ? Mă duc acasă să-mi mut SO de pe un Adata de 120 gb pe uns Samsung de 240 și parcă ultima oară am utilizat Macrium.
MiniTool Partition Wizard 10. Am facut cu Macrium sa vad cum e programul dar nu stiu de ce nu boota.

Se poate direct din Windows ? Cu Recovery din Control Panel ? Acum postez de pe 7 si nu stiu cum ii zice in 10.

Edited by Remicade, 31 January 2019 - 15:27.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E un tool - nu-mi aduc aminte numele acum.
Bagi ssd ul nou pe usb dai clonă.
La final stingi și pui pe cel nou și gata.

Fac diseară la al meu și dacă nu revin mâine dă un PM și zic cum. Eu fac clonă la 7 că e un laptop mai vechi. Și oricum nu-mi place 10-le.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am facut cu Acronis clona la SO de pe HDD(care avea si o a 2-a partitie) pe SSD si a stiut sa copieze tot ce trebuie ca SSD-ul sa booteze, si a "vazut" ca BIOS-ul este UEFI si mi-a propus sa treaca SSD-ul(boot-ul) in modul UEFI. Am acceptat si totul a fost OK, din prima. A schimbat si din MBR in GPT tot el. No problemo.
In alta situatie am clonat hardware cu un rack extern ce are functie de clona fara PC, atat HDD pe SSD cat si SSD pe SSD. A mers fara greturi.
Mentionez ca am clonat si SO de pe HDD pe SSD M.2 NVME cu Acronis.

Edited by eiffel, 31 January 2019 - 15:54.
fara mentionare de programe pirat/ilegale.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Unele programe - gen cele de la Easeus au posibilitatea ca la clonare sa bifezi si o optine - "Optimize for SSD" in care seteaza in Widnwos-ul clonat setarile optime ptr SSD. Altfel daca vei clona de pe un HDD pe un SSD e posibil ca nu toate setarile sistemului sa fie ok.
2. Cat spatiu ai lasat ptr OP ( over provisioning ) ? Testele producatorilor se fac pe la 20% OP - acolo obtii vitezele maxime.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am lasat 10% (23.4 GB) ca asa recomanda Samsung :D

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu n-am lasat nimic niciodata.
nu am rulat benchmarkuri aiurea asa doar sa imi bag unghia in gat ca am cu 50Mb mai putin sau mai stiu eu ce....

oricum viteza aia mi se pare irelevanta. am avut Intel sata 2.5" si acum am 970 evo M2 nvme. viteze teoretic de 4-5 ori mai mari. timp incarcare windows: simiar. timp incarcare jocuri: similar.

o singura data am vazut 1Gb - cand am dat copy paste la un fiser de pe C pe C asa de test.

va recomand cu caldura sa renuntati la atata testare si pur si simplu sa va bucurati de ssd asa cum e.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu am lasat 10% (23.4 GB) ca asa recomanda Samsung Posted Image   
Adica aproape de 20%.:D
SSD-urile au si ele ceva OP.
- Unul e dat la unele SSD-uri de diferenta dintre capacitatea de pe ele ci capacitatea memoriei din ele.
Ex SSD de 248 GB - are tot 256. 8 GB e OP ascuns.
- Al doilea de diferenta de capacitate. Daca la HDD-uri 1 GB e considerat 1.000MB - sistem zecimal - La SSD-uri e considerat la fel, dar in realitate 1 GB este 1024 MB - constructiv - sunt celule de memorie - astea asa lucreaza - in multiplii de 2.

Tu cred ca ai un EVO de 250 GB.
Avem 6 GB + 16 GB + 23,4 = 45,4 GB ptr OP.

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am "clonat" un HDD de 160 pe un Samsung 850 Pro de 256, deci are suficient loc pentru OP.
In programul Samsung Magician ai posibilitatea sa vezi cat OP ai si eventual iti propune el cat mai are nevoie, daca nu este suficient.
Diferentele majore de la HDD la SSD le-am vazut la incarcarea SO si la lansarea programelor mai mari instalate pe C:.
SI bineinteles testul de viteza pe net, Speed Test, care era mult mai prost cu HDD fata de SSD la conexiune GB.
SSD-ul fiind SATA, nu poate sa se compare cu performanta NVMe, dar overall este un castig.
La preturile de azi ale SSD-urilor SATA, nu se mai pune problema instalarii SO pe HDD, parerea mea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate