Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

TVA - Tranzactii Imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Am o intrebare despre TVA si una despre casele din Bucuresti.

TVA: Inteleg ca la o tranzactie imobiliara sub 450kLei TVA e 5%, iar peste suma respectiva, este de 19%.
Pare absurd ca cineva care cumpara cu 449k sa plateasca 70k mai putin decit cineva care cumpara cu 451k. Ma insel?
Este cumva TVA o taxa progresiva?

Case: Am mostenit o casa in Bucuresti in centru si 2 apartamente la periferii. Din ce vad pe web, casele din centru in Bucuresti
nu sint mult mai scumpe decit cele de departe de centru. Asta e diferit de orasele mari pe care le cunosc. E vreun motiv pentru asta?
Am fost in Bucuresti anul trecut, si daca ar fi sa locuiesc acolo, as prefera centrul.

Voi vorbi cu un avocat in primavara, dar pina atunci incerc sa citesc pe web ca sa am un limbaj comun cu el. Am locuit doar 12 ani
in Romania si nu sint fluent in obisnuintele romanesti desi vorbesc bine limba.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Centrul Bucurestiului este o ghena de gunoi vie... nu prea ti-ai dori sa stai acolo si mai ales intr-o casa (care vezi sa u se darame, precum 60% din imobilurile din zona).

Nu mereu centru inseamna scump. depinde ce ofera acea casa si ce ofera imprejurimile. O casa in nordul bucurestiului, kiseleff, etc va fi mereu mai scumpa decat una din centru.

Centrul bucurestiului nu ofera nimic in afara de gunoi, cersetori, crasme si magazine.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Rigmarole, în cazul tãu TVA este irelevant.
TVA se aplicã doar la locuințe nou construite. Vândute de companii.
În cazul persoanelor, nu se mai plãtește nici mãcar impozitul de 2 sau 3%.

În funcție de zona centralã, poziția fațã de mijloacele de transport, anul construcției, suprafațã, terenul disponibil, singur sau nu în curte etc, da prețul unei case poate fi mai mic sau la fel cu al unui imobil de la periferie.

#4
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
inițiator - E deajuns la cât știi limba română să te înțeleagă toată lumea, inclusiv ăia de care zici tu.

Prețurile sunt mai mici în centru decât crezi din cauză că foarte multe anunțuri de pe internet cu vânzări de apartamente din centru sunt date de cei care le-au cumpărat cu legea 112 și le vând acum sau au risc seismic blocurile. Multe apartamente sau case fără probleme cu actele nu se vând pe internet și se vând la vecini, cunoștințe, rude sau prin agenții imobiliare din centru.

Ciudat, foarte ciudat ca un moștenitor de casă (minim 250.000 euro), nu apartament, din centrul Bucureștiului să nu știe lucrurile astea chiar și dacă a plecat de 30-40 de ani din România sau nu a auzit de legile 112 și 10 sau de blocuri cu bulină roșie. Sunt curios prin ce centru ai moștenit ceva. Eu am moștenit destule prin centru și sunt născut și trăiesc tot în centru.

Casa aia din centru moștenită de vreo 250-300-400.000 de euro nu a fost mângâiată un pic de legile astea ?

Edited by cenzuratul, 29 January 2019 - 08:52.


#5
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Salut, uite un articol pe care l-am citit de dimineata

http://www.business2...ru sectorul rez

Edited by drucker, 29 January 2019 - 08:54.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • 450.000 lei inseamna aproximativ 98.000 Euro, deci  o suma (mai mult decat) rezonabila. O vila (cu terenul aferent) poate fi sub 100.000 Euro. Schimbarea cotei de TVA de la 5% la 19% la depasirea pragului stabilit e o taxare pe lux (presupun)
  • Sa te uiti la metraj. Foarte probabil ca acea casa din centru sa aiba o suprafata mai mica decat cea de la periferie, plus ca vor necesita renovari/consolidari si vei ajunge la un cost final simtitor mai mare.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Stii tu ceva dar nu ai inteles tot.
In primul rand, cum zice si Pololica, TVA-ul se aplica la cumpararea de la o persoana juridica,
Conform codului fiscal, ca persoana fizica, ai dreptul sa cumperi o singura data cu TVA 5% o locuinta care sa nu depaseasca 450.000 lei valoare cu tot cu TVA si sa nu aiba suprafata mai mare de 120 mp. Daca nu e indeplinita oricare dintre conditii, cumperi cu TVA 19%.

#8
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 AlexEn, on 29 ianuarie 2019 - 09:12, said:

Stii tu ceva dar nu ai inteles tot.
In primul rand, cum zice si Pololica, TVA-ul se aplica la cumpararea de la o persoana juridica,
Conform codului fiscal, ca persoana fizica, ai dreptul sa cumperi o singura data cu TVA 5% o locuinta care sa nu depaseasca 450.000 lei valoare cu tot cu TVA si sa nu aiba suprafata mai mare de 120 mp. Daca nu e indeplinita oricare dintre conditii, cumperi cu TVA 19%.

s-a schimbat

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Si persoanele fizice au de achitat (= e in sarcina vanzatorului sa se inscrie la ANAF ca platitor de TVA si sa o vireze la stat), in anumite cazuri, TVA la vanzarea de imobile. Este situatia cand vinzi mai mult de un bun imobil intr-un an. Prevederea a fost introdusa in Codul fiscal din cauza ‘dezvoltatorilor descurcareti’ care construiau blocuri intregi pe persoana fizica pentru a ‘sari peste’ TVA-ul care ar fi trebuit achitat daca isi infiintau cu acte firma de constructii. Totusi cred - dar nu sunt 100% sigur - ca imobilele dobandite prin mostenire sunt exceptate. Zic Scriu asta in caz ca de fapt initiatorul intentioneaza sa vanda ce a mostenit…

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 Danon, on 29 ianuarie 2019 - 11:17, said:


s-a schimbat

Si eu ar trebui sa iti raspund: ba nu.
Ce, cand si cum s-a schimbat?

Codul Fiscal, art 291, alineat 3, pct C spune ca:

3. livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 m², exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 450.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de orice persoană necăsătorită sau familie. Suprafaţa utilă a locuinţei este cea definită prin Legea locuinţei nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Anexele gospodăreşti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare şi dacă terenul pe care este construită locuinţa nu depăşeşte suprafaţa de 250 m², inclusiv amprenta la sol a locuinţei, în cazul caselor de locuit individuale. În cazul imobilelor care au mai mult de două locuinţe, cota indiviză a terenului aferent fiecărei locuinţe nu poate depăşi suprafaţa de 250 m², inclusiv amprenta la sol aferentă fiecărei locuinţe. Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:
(i) în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe care au achiziţionat-o cu cota de 5%;
(ii) în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;


Zi-mi ce e diferit fata de ce am spus eu.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sags, on 29 ianuarie 2019 - 13:40, said:

Totusi cred - dar nu sunt 100% sigur - ca imobilele dobandite prin mostenire sunt exceptate. Zic Scriu asta in caz ca de fapt initiatorul intentioneaza sa vanda ce a mostenit…
Tot în caz că întreabă pentru că ar vrea să vândă ce a moștenit și dacă nu s-a schimbat ceva de când ANAF a publicat asta:

Quote


2) Operatiuni imobiliare realizate de persoane fizice, pot fi clasificate in trei categorii:
    a)

Quote

   - Prima categorie de operatiuni pentru care persoana fizica nu devine persoana impozabila, si prin urmare operatiunea nu se cuprinde in sfera de aplicare a TVA, este vanzarea de constructii si de terenuri daca persoanele fizice vand bunuri pe care le-au utilizat in scopuri personale. Indiferent de valoarea cladirilor sau terenurilor care apartin persoanei fizice, si nu au fost cumparate in vederea revanzarii, ci se poate demonstra ca au fost utilizate in scopuri personale (locuinte proprietate personala, case de vacanta, suprafete de terenuri mostenite sau aferente cladirilor), tranzactiile privind vanzarea acestora nu intra in sfera de aplicare a TVA.
nu va plăti TVA nici dacă le vinde pe toate 3 deodată.

#12
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
OK, nu am realizat ca legea aia e pentru case cumparate de la constructori. Cum se zice aici "a little bit of knowledge is a dangerous thing".

Multumesc pentru toate informatiile. Da, se pare ca riscul de cutremur si legislatia trag in jos preturile in centru.

Casa e la Romana/Eminescu - mult de reparat inauntru dar de bun gust, cum se faceau atunci.
Probabil risc mai mic la cutremur, fata de un bloc vechi.

#13
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Scuze de offtopic dar inițiatorul nu știe niște lucruri importante pentru el și o să-i explic pe scurt.

inițiator - Dacă este real ce ai scris, privește anunțul ăsta să-ți faci o idee de preț la o casă din Eminescu și care se vinde la prețul terenului, cam 1.000 euro mp. Prețul terenului este mai mic deoarece sunt probleme cu demolarea în zona asta și construirea unui mini bloc de 3 etaje cu 6 apartamente (2 pe etaj) și să vândă după aia apartamentele cel ce le-ar construi.

Cel ce o va cumpăra trebuie să bage cam 100.000 de euro în renovare totală interioară și exterioară și l-ar duce cam la 450.000 de euro cu totul (cumpărare și renovare). De consolidat cu diafragme din beton interioare nu este necesar că are ziduri groase din cărămidă și plăci (plafoane) din beton armat.

Faci o comparație cu ce ai moștenit și îți faci o idee de preț dar calculezi cam 1.000 de euro mp de teren până la 2.000 de euro mp de teren în funcție de deschiderea la stradă și dacă este pe colț, adică ai 2 laturi ale terenului pe 2 străzi.

Dacă o să vrei să vinzi, apelează numai la agenții imobiliare ultracentrale fiincă nu ai cum să cunoști alt tip de oameni care se ocupă cu așa ceva.

https://www.olx.ro/o...html#3e3df239d9

Dacă te uiți după anunțuri pe internet de case/vile/apartamente din centru să-ți faci o idee de prețuri, vezi să fie trecut și ce am încercuit eu în poza de mai jos. În multe anunțuri nu este specificată legea 112 dar îți dai seama după prețul mai mic cerut.

Edited by cenzuratul, 30 January 2019 - 09:49.


#14
vero1234

vero1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.01.2014
Buna seara!

Anul acesta am vandut un teren extravilan, un apartament, cumparat in rate in urma cu 6 ani, si am cumparat o casa folosind si un credit imobiliar, acum vrem sa vindem casa, din mai multe motive, Mentionez ca atat casa cat si apartamentul au fost folosite ca si locuinta personala. trebuie sa platim TVA daca valoarea total a tranzactiilor depaseste 85.000 de euro?

Din cate am citit, nu ar trebui sa platim TVA conform celor prezentate de userul althea mai sus:

- Prima categorie de operatiuni pentru care persoana fizica nu devine persoana impozabila, si prin urmare operatiunea nu se cuprinde in sfera de aplicare a TVA, este vanzarea de constructii si de terenuri daca persoanele fizice vand bunuri pe care le-au utilizat in scopuri personale. Indiferent de valoarea cladirilor sau terenurilor care apartin persoanei fizice, si nu au fost cumparate in vederea revanzarii, ci se poate demonstra ca au fost utilizate in scopuri personale (locuinte proprietate personala, case de vacanta, suprafete de terenuri mostenite sau aferente cladirilor), tranzactiile privind vanzarea acestora nu intra in sfera de aplicare a TVA.V

#15
Broscoi

Broscoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 02.09.2009
Buna seara !
Urmare a unor discutii privind cumpararea unui apartament , am primit de la dezvoltator un draft de antecontract in care se stipuleaza ca imobilulului ii sunt aplicabile prevederile art 331 alin 2 lit g din Codul Fiscal prin taxare iinversa .Pe factura pe care o va emite dezvoltatorul se va face mentiunea "taxare inversa" .
Ce inseamna  pentru mine cumparator , persoana fizica, aceasta taxare inversa ?
Ce implicatii ar avea pentru mine o eventuala modificare a TVA pentru locuinte de la 1 ian 2022 avand in vedere ca termenul pentru perfectarea contractului de vanzare -cumparare este preconizat pentru ianuarie 2022  ?
Multumesc mult .

Edited by Broscoi, 11 November 2021 - 23:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate