Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tururi auto 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostJJOne, on 04 februarie 2019 - 21:06, said:

Freiburg Viena e cu adevarat maraton pentru o zi, poate o cazare mai departe de Colmar si mai aproape de Viena ar avea mai mult sens. De exemplu in Ravensburg.
Am notat cateva satuce din astea gasite de tine in Alsacia, nu stiam de ele, cred ca o sa le vizitez si eu. Posted Image
M-am razgandit legat de acest tur, am decis sa-l las pe 20 20. Am deja 2 vacante (Andaluzia&Zakynthos) planificate unde voi conduce destul de mult, avand in vedere ca fac zilnic naveta de 60 km am decis ca as sta prea mult in masina anul acesta.

#20
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
2 sugestii vă rog:

- Geneva - Milano: prin Montreux - Grand St Bernard (pe deasupra, nu  prin tunel) - Aosta sau Montreux - Sion - Domodossola ? La sfârșit de iunie. Mă interesează pe unde e mai frumos traseul. Exclud tunelul Mont Blanc

-lacul Como: merită parcurs pe mal pe tot conturul de nord (Como - Menaggio - Colico - Lecco), sau pe cel sudic (Como - Bellagio - Lecco), sau total de jur-împrejur ? Tot dpdv peisaje.

#21
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
Întâmplător am observat că FL (Liechtenstein) nici măcar nu e pomenit pe Cărțile Verzi. O fi acoperit de CH ? Ce știți de asta ? Sau nu o fi participant la acordul carte verde (caz în care teoretic ar trebui o asigurare specială pentru ei) ?

#22
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Vad ca e inclus in lista.
https://asfromania.r...carte verde.pdf

#23
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Cam asa arata primul mare tur de pe anul asta

15 Iulie
Bucuresti
Codlea
• Biserica Evanghelică Codlea
• Ansamblul urban ”Centrul Istoric”
Feldioara
• Centrul Local de Informare Turistică - Strada Octavian Goga, Nr 87
• Biserica Evanghelică din Feldioara
• Cetatea Feldioara, 2017-2018

Rotbav
• Biserica Evanghelică din Rotbav
Maierus
• Biserica Evanghelicã C.A. fortificatã din Mãieruş
Racos
Vulcanul Racos, Coloanele de bazalt si Lacul de Smarald
Castelul Kalnoky din Racoş
Rupea
Biserica Evanghelică și incinta fortificată,
Biserica Sf. Nicolae
Cetatea Rupea – strada Cetatii
Viscri
Biserica Fortificată
Mesendorf
Biserica Evanghelică
Conacul Apafi,
Crit
BisericA Fortificata din Crit
Cloasterf
Biserica Evanghelică
Saschiz
Cetatea Saschiz
Sighisoara – Cazare o noapte
Biserica evanghelică din Deal
Turnul cu Ceas se află Muzeul de Istorie din Sighişoara

16 iulie

Sighisoara
Laslea
Saros Pe Tarnave
Biertan
Copsa Mare
Richis
Agnita
Mosna
Medias – Cazare o noapte

17 iulie

Medias
Copsa mica
Sibiu
Daia
Vurpar
Cornatel Hosman – linia ferata
Sibiu
Rasinari – Cazare o noapte

18 iulie

Rasinari
Cisnadie
Fagaras
Cincu
Zarnesti
Bran

19 iulie
Bran
Iasi

20 iulie
Iasi
Chisinau

21 iulie
Chisinau
Tiraspol
Chisinau

22 iulie
Chisinau
Bucuresti

#24
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostKokoshmare, on 27 iunie 2019 - 11:20, said:

Cam asa arata primul mare tur de pe anul asta

15 Iulie
Bucuresti
Codlea
• Biserica Evanghelică Codlea
• Ansamblul urban ”Centrul Istoric”
Feldioara
• Centrul Local de Informare Turistică - Strada Octavian Goga, Nr 87
• Biserica Evanghelică din Feldioara
• Cetatea Feldioara, 2017-2018

Rotbav
• Biserica Evanghelică din Rotbav
Maierus
• Biserica Evanghelicã C.A. fortificatã din Mãieruş
Racos
Vulcanul Racos, Coloanele de bazalt si Lacul de Smarald
Castelul Kalnoky din Racoş
Rupea
Biserica Evanghelică și incinta fortificată,
Biserica Sf. Nicolae
Cetatea Rupea – strada Cetatii
Viscri
Biserica Fortificată
Mesendorf
Biserica Evanghelică
Conacul Apafi,
Crit
BisericA Fortificata din Crit
Cloasterf
Biserica Evanghelică
Saschiz
Cetatea Saschiz
Sighisoara – Cazare o noapte
Biserica evanghelică din Deal
Turnul cu Ceas se află Muzeul de Istorie din Sighişoara

16 iulie

Sighisoara
Laslea
Saros Pe Tarnave
Biertan
Copsa Mare
Richis
Agnita
Mosna
Medias – Cazare o noapte

17 iulie

Medias
Copsa mica
Sibiu
Daia
Vurpar
Cornatel Hosman – linia ferata
Sibiu
Rasinari – Cazare o noapte

18 iulie

Rasinari
Cisnadie
Fagaras
Cincu
Zarnesti
Bran

19 iulie
Bran
Iasi

20 iulie
Iasi
Chisinau

21 iulie
Chisinau
Tiraspol
Chisinau

22 iulie
Chisinau
Bucuresti
iti repostez informatiile mele din 2015 despre bisericile evanghelice, poate te ajuta

Ziua 1: Bucuresti-Brasov-Rupea-Dacia-Viscri-Sighisoara. La iesirea din Rupea, se vireaza stanga pe un drum comunal plin de gropi catre comuna Dacia, iar la intrarea in comuna se vireaza dreapta catre Viscri pe un drum de macadam rezonabil spre rau. Localitatea Viscri este tot mai vizitata, iar casele arata mai bine, ca si biserica, de cand s-a implicat in renovari Fundatia Mihai Eminescu patronata de printul Charles. In continuare Viscri-Bunesti(pe un drum comunal la fel de rau ca si celalalt), unde am reintrat pe drumul national catre Sighisoara. Cazarea in Sighisoara, unde de altfel am stat 4 nopti, am avut-o la Pensiunea Casa Soare(am scris la sectiunea ,,Unde sa ne cazam'' despre ea). Dupa amiaza si seara am vizitat cetatea, servind masa la Terasa Jo Pub(mancare foarte buna si portii mari), iar desertul la Casa Cositorarilor.
Ziua 2: Sighisoara-Mureni-Archita-Darjiu-retur-Saschiz-Cloasterf-Saschiz-Sighisoara. Drumul intre Mureni si Archita este partial asfaltat, apoi macadam, bunicel pana in Archita, spre rau catre Darjiu, insa ultimii kilometri sunt din nou asfaltati. In Darjiu jud. Harghita este o biserica intrata in patrimoniul UNESCO, dar ne-am inteles foarte greu cu persoana care are cheile bisericii(eu nu stiu maghiara, ea nu stia romana). In Archita in jud. Mures, am vizitat o alta biserica frumoasa, femeia care are cheile oferindu-ne informatii pertinente si despre alta biserica, cea din Cloasterf. Din Archita am plecat catre Cloasterf prin Saschiz, am vizitat bisericile din aceste doua locatii si apoi am mancat la restaurantul Hanul Cetatii din Saschiz(din nou mancare foarte buna si portii mari).
Ziua 3: Sighisoara-Medias(drum foarte prost la intrarea in oras)-Valea Viilor-Medias-Mosna-Alma Vii-Medias-Sighisoara. Cheile bisericii din Valea Viilor sunt la o batrana de vreo 80 ani, daca nu este acolo, intrebati la primaria de langa biserica, oamenii sunt binevoitori si o cauta, iar in interior exista si un muzeu micut dar foarte frumos. Biserica din Mosna este ingrijita de o femeie care locuieste chiar acolo si exista si aici un muzeu foarte interesant. Biserica din Alma Vii este inchisa pana anul viitor in luna iunie pentru renovare, iar muncitorii nu ne-au lasat sa intram. Biserica din centrul orasului Medias arata bine, dar nu poti fotografia sau filma nici macar cu taxa speciala. Pentru a manca recomand Trattoria Roma din Medias(portii uriase-bolul de ciorba are 500 grame si este plin).
Ziua 4: Sighisoara-Sarosu pe Tarnave-Biertan-Valchid-Copsa Mare-Malancrav-Sighisoara. Biserica din Sarosu pe Tarnave este inchisa desi abia a fost renovata prin programul REGIO(conform panoului de la intrare). Biserica din Biertan se deschide la ora 10.00 si este cea mai comerciala dintre toate. Intre Biertan, Valchid si Copsa Mare drumul se prezinta in stare buna, la fel si cel dintre drumul national si Malancrav, mai putin cand trece prin comuna Laslea. Bisericile din Valchid, Copsa Mare si Malancrav pot fi vizitate, cheile fiind la persoane care locuiesc langa biserici. O mentiune aparte pentru biserica din Malancrav, singura in care s-a mai pastrat pictura murala in interior de la 1400 si care mie mi s-a parut ca seamana cu picturile bisericilor modovenesti.
Ziua 5: Sighisoara-Apold-Agnita-Dealu Frumos-Merghindeal-Cincu-Fagaras. Drumul este in general bun, cu un peisaj foarte frumos. Biserica din Apold este inchisa desi si aceasta abia a fost renovata prin programul REGIO(conform panoului de la intrare).De asemenea, si biserica din Agnita este inchisa, insa aceasta arata rau, cel putin exteriorul. Cheile bisericii din Dealu Frumos sunt tot la o batrana de vreo 80 ani, in Merghindeal cheile sunt la vechea casa parohiala de langa biserica, iar in Cincu sunt la o familie din apropiere, toate cele trei biserici putand fi vizitate fara probleme. Bineinteles ca dupa amiaza am vizitat Cetatea Fagarasului, renovata foarte bine si care ar trebui pusa in valoare mult mai mult.
Ziua 6: Fagaras-Codlea-Cristian-Rasnov-Bucuresti. Si in Codlea si in Cristian sunt doua biserici foarte frumoase(in special cea din Codlea) care pot fi vizitate, iar in Rasnov recomand urcarea la cetate cu noul lift inclinat care ofera o panorama foarte frumoasa asupra intregii zone.

#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Mulțumesc foarte mult de informații. O sa îmi iau Transilvania cardul care-mi da și informații despre persoanele de contact astfel încât sa pot suna în avans
http://www.transilvania-card.ro/

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
bucuresti - port giurgiu - bucuresti

urmeaza
oltenita, calarasi si mai vedem

Edited by arg, 27 June 2019 - 19:38.


#27
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostKokoshmare, on 27 iunie 2019 - 19:15, said:

Mulțumesc foarte mult de informații. O sa îmi iau Transilvania cardul care-mi da și informații despre persoanele de contact astfel încât sa pot suna în avans
http://www.transilvania-card.ro/
Eu nu am avut atunci cardul si a fost destul de dificil sa caut pe internet informatiile, mai ales ca nu erau de actualitate cand ajungeam la fata locului si pierdeam si o jumatate de ora pana gaseam persoana in cauza si deschidea biserica. Dar a fost superb!
Sper pt tine sa te incadrezi in timpul alocat, mie unul mi se pare cam comprimat pt a vizita ce ti-ai propus. Doar la Cincu, daca nimeresti peste domnul Constantin, care avea vreo 70 de ani, stai doua ore sa asculti si sa vezi toate tainele si tunelurile bisericii!

Edited by mihaistoian, 27 June 2019 - 19:55.


#28
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Si incepem povestirea acestui tur. O sa ia ceva timp pentru ca al meu laptop da semne de moarte

Am plecat pe 15 iulie din Bucuresti in prima etapa cu destinatia Sighisoara. Dupa ce ne-a luat o ora si ceva sa iesim din Bucuresti, pe drum isi aduce aminte iubita ca din mormanul de haine luate lipseau fix gecile noastre de ploaie trei in 1 de la Decathlon. Unde naiba sa te duci , am mers inainte la Decathlonul din Ploiesti de la centura de unde am luat doua geci de ploaie. Foarte utile s-au dovedit ulterior. Intentionasem sa iau Transilvania Card de la biroul lor din spatele Bisericii Armenesti dar s-au aglomerat niste lucruri la job si nu am putut sa ajung acolo. Asa ca dupa episodul Ploiesti pun navigatia catre parcarea de langa Biserca neagra din Brasov ca acolo se puteau vinde aceste carduri. Mai pierdem si o gramada timp cu aglomeratia din Brasov gasim ultimul loc de parcare de acolo si iacata-ne la Biserica neagra unde cumparam cu 55 de lei bucata aceste carduri insotite si de o harta si de datele de contact pentru obiectivele noastre
Fusesem intarziati de aglomeratia neasteptata de pe Valea Prahovei plus o ploaie torentiala care a ingreunat si mai mult traficul astfel incat am decis sa merem catre Feldioara si sa lasam Codlea pentru mai tarziu
Attached File  IMG_20190715_112539.jpg   264.54K   13 downloads

Biserica fortificata din Feldioara si cetatea Feldioara nu participa la programul Transilvania card dar mai mare problema este ca forumul sasesc este in cearta cu consiliul Local astfel incat nu se pot accesa bani pentru renovarea bisericii.
Attached File  IMG_20190715_134844.jpg   187.71K   15 downloads

Cetatea in schimb a fost renovata si este un punct de atractie. Find in cursul saptamanii si cu ploaia aia afurisita nu erau decat cateva masini si am avut loc de parcare si ne-am putut bucura de priveliste
Attached File  IMG_20190715_140427.jpg   238.4K   14 downloadsAttached File  IMG_20190715_141544.jpg   382.98K   13 downloads

De la Feldioara am mers la Rotbav acolo unde turnul bisericii se prabusise acu vreo doi ani. Este santier acolo, se reface biserica asa ca am mers mai departe catre Biserica fortificata Maierus. Si ea asteapta vremuri mai bune
Attached File  IMG_20190715_144434.jpg   271.4K   13 downloads

De la Maierus hai la Cetatea Rupea , renovata, parcare si cai de acces foarte bune

Attached File  IMG_20190715_153938.jpg   241.14K   12 downloadsAttached File  IMG_20190715_155031.jpg   553.67K   13 downloads
De la Rupea iesim de pe DN 13 si intram pe 105 A catre Dacia si pe 104L catre Viscri. Deumul cam ciudat , era in curs de refacere si asfaltare dar pana la intrarea in Viscri pe motiv ca inauntrul satului trebuie pastrata autenticitatea. Faza tara este ca judecand dupa capetele de la hidrantii noi nouti deja fusese o sapatura serioasa pe acolo cand bagasera reteaua de apa. Asa cum era de asteptat au inceput sa se bage bani in refacerea caselor,e plin de masini care vin si pleaca lasand sleauri pe drumuri asa ca autenticitatea si reclama turistica dovedesc inca odata ca nu merg mana in mana

Attached File  IMG_20190715_163027.jpg   549.69K   13 downloadsAttached File  IMG_20190715_163640.jpg   284.38K   11 downloadsAttached File  IMG_20190715_164420.jpg   497.15K   13 downloads

De la Viscri am luat-o inapoi catre DN 13 deoarece drumul arata cam nasol inspre Bunesti si asa am preferat sa venim in Bunesti tot pe DN 13
Acolo la Biserica fortificata era un numar de telefon fix , familia Walter daca-mi aduc bine aminte dar era deja vreo 5 pm, ploua si nu ne-a raspuns nimeni la telefon.

Asa ca am mers mai inainte catre Saschiz lasand Crit si Cloasterf pentru ziua urmatoare. Mesendorful insemna alt ocol si nu mai aveam tmp

La Saschiz am ajuns pe la 17.30 si am vazut o doamna parand ca asteapta o masina sa o ia. Am avut asa o presimtire ca ea e responsabila si nu m-am inselat. Evident ca nu i-a placut ca tre sa ne redeschida biserica care totusi se inchidea la 18.00 asa ca a fost o vizonare ca in reclama cu creditul pe fuga , hai hai

La Saschiz complexul este in refacere iar cetatea este pe deal pe un drum neamenajat iar noroiul si pietrele de pe el m-au convins sa abandonez ideea vizitarii cetatii
Attached File  IMG_20190715_174712.jpg   348.44K   14 downloads

De acolo am mers direct la Sighisoara. Am iesit la o plimbare in ploaie
Attached File  IMG_20190715_200401.jpg   243K   11 downloadsAttached File  IMG_20190715_201605.jpg   215.97K   10 downloadsAttached File  IMG_20190715_203501.jpg   251.53K   8 downloadsAttached File  IMG_20190715_210601.jpg   226.91K   8 downloads

Edited by Kokoshmare, 27 July 2019 - 16:14.


#29
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
16 iulie

Din cauza problemelor din ziua precedenta in dimineata de 16 ne-am intors pe ruta zilei precedente ca sa vedem ce ne scapase

Prima oprire Biserica fortificata Cloasterf. Am sunat la numarul indicat, a venit un domn din partea persoanei care are grija si ne-a deschis. Biserica a avut lemnaria atacat de o ciuperca astfel incat au fost scoase parti din dusumea si alte elemente lemnoase, lucru care ne-a permis o privire rara asupra unor elemente de constructie pe care nu le-am fi vazut altfel.
Attached File  IMG_20190716_102524.jpg   210.57K   7 downloadsAttached File  IMG_20190716_103035.jpg   171.81K   9 downloadsAttached File  IMG_20190716_103142.jpg   200.32K   9 downloadsAttached File  IMG_20190716_103851.jpg   202.85K   12 downloads

De la Cloasterf ne intoarcem in Sighisoara unde am vizitat cel mai stilat Lidl vazut vreodata. Fata de cutiile de tabla din alte locuri aici cineva chiar a avut o farama de stil si inteligenta in cap
Attached File  IMG_20190716_111921.jpg   311.11K   11 downloads

In Sighisoara am vazut Catedrala pentru ca seara trecuta venisem prea tarziu si era inchisa. Am stat sa vedem si cum se bate ora la ceasul turnului
Attached File  IMG_20190716_120337.jpg   226.69K   9 downloadsAttached File  IMG_20190716_120136.jpg   431.26K   4 downloads

De la Sighisoara hai spre Apold. Apoldul alaturi de Vurpar mi s-au parut cele mai rromizate localitati foste majoritar sasesti
Attached File  IMG_20190716_124556.jpg   264.8K   3 downloadsAttached File  IMG_20190716_124904.jpg   161.63K   5 downloads
De la Apold ne-am intors in drumul principal. am trecut de Laslea unde buiserica este inchisa si nerenovata si am mers mult in pustietate spre Malancrav. Dar aceasta izolare a ajutat foarte mult pentru ca biserica fortificata de aici, renovata si cred ca repictata s-a pastrat cel mai bine din cate am vazut
Attached File  IMG_20190716_135325.jpg   621.22K   7 downloadsAttached File  IMG_20190716_135518.jpg   257.79K   7 downloadsAttached File  IMG_20190716_135605.jpg   389.85K   8 downloads

Ne intoarcem iar in drumul principal unde mergem oleaca paralele cu noua cale ferata modernizata avand cele mai misto halte din tara, cu platforme la nivel , semnalizari electronice, lux ce mai vorbim, trenuri sa avem
De la Saros pe Tarnave mergem catre Biertan unde parcam fix in fata primariei unde platim cei 3 lei pe ora la un automat cu un soft mai compllicat. La un moment dat eram gata sa iau amenda sau sa mi se blocheze roata doar doar ar fi venit cineva care sa se priceapa la softul ala.

La Biertan urcam pe scara acoperita pana ne iese limba de un cot si incepem turul complexului alaturi de un grup numeros de japonezi in varsta

Exista si o expozitie de fotografii care arata parti din istoria comunitatii sasesti inclusiv cu acceptarea nazismului si a deportarilor ulterioare
Attached File  IMG_20190716_144806.jpg   315.96K   7 downloadsAttached File  IMG_20190716_145239.jpg   435.41K   4 downloadsAttached File  IMG_20190716_150211.jpg   123.69K   6 downloadsAttached File  IMG_20190716_151219.jpg   230.97K   6 downloads

De la Biertan mergem mai departe la Richis unde dam de un grup foarte intersant condus de sasi din Richis emigrati demult care isi aduceau prietenii si rudele din Germania sa vada localitatea. Mai era o fata cam intzepata la bilete din partea Forumului German si un mosulica, ghid sas care care inca locuia acolo, care arata de vreo 100 de ani. Conducatorul grupului vazandu-ne interesati si venind de departe ne-a explicat cu multe amanunte isotria aceste comunitati din Richis
Attached File  IMG_20190716_154820.jpg   640.68K   6 downloadsAttached File  IMG_20190716_155157.jpg   190.75K   5 downloadsAttached File  IMG_20190716_155414.jpg   320.43K   6 downloads

De la Richis mergem inainte, derivatia catre Alma Vii mi s-a parut cam nasoala asa ca am mers la Mosna
Attached File  IMG_20190716_162019.jpg   434.47K   6 downloadsAttached File  IMG_20190716_162639.jpg   219.66K   5 downloadsAttached File  IMG_20190716_164054.jpg   151.7K   6 downloads

De la Mosna am mers catre Medias, cazare la hotel Edelweiss, dragut.
In Medias punctul cel mai interesant adica Piata Castelului s-a inchis pana am ajuns noi in centru. Se deschidea dimineata urmatoarea dar noi eram plecati la ora aia. Ramane pentru data viitoare
Attached File  IMG_20190716_210633.jpg   231.87K   6 downloadsAttached File  IMG_20190716_211712.jpg   235.32K   5 downloads

#30
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
17 iulie

De la Medias plecam pe DN 14 dar setez prost navigatia si ajungem la Tarnavioara. Era si acolo o biserica fortificata dar abandonata si nu cine stie ce
Ma intorc inapoi pe drum si o luam spre Copsa Mica. De la dezastrul ecologic din deceniile trecute, orasul s-a curatat, s-a colorat daca nu ar fi peste calea ferata ramasitele sinistre ale combinatului nici nu ai crede ca aici a fost unul dintre orasele record in materie de poluare din Europa
Poza este facuta din turnul Bisericii din Axente Sever
Attached File  IMG_20190717_104321.jpg   396.42K   12 downloads

Ajungem la Biserica Fortificata din Axente Sever. Bine intretinuta, are si un muzeu in incinta

Attached File  IMG_20190717_103244.jpg   307.48K   11 downloadsAttached File  IMG_20190717_103516.jpg   195.4K   5 downloadsAttached File  IMG_20190717_104412.jpg   462.17K   5 downloadsAttached File  IMG_20190717_105710.jpg   374.27K   5 downloadsAttached File  IMG_20190717_105744.jpg   253.51K   5 downloads

Continuam catre Cetatea Slimnic. Biserica fortificata este la strada jos dar este inchisa. Drumul pana la colina unde este cetetea este in refacere si consolidare. Inauntrul cetatii amenajat foarte cochet desi cetatea ca atare este ruinata, am gasit o tabara de copii din Germania.
Attached File  IMG_20190717_112914.jpg   497.07K   7 downloadsAttached File  IMG_20190717_113812.jpg   1006.7K   6 downloadsAttached File  IMG_20190717_114512.jpg   735.92K   6 downloads

De la Slimnic , ocolim Sibiul si urcam inspre Vurpar. Acolo vroiam sa vad si Biserica dar si ramasitele vechii linii de cale ferata ingusta care exista odinioara in Haferland-ul sasesc

Ajungem in foarte izolatul Vurpar, semnal navigatie cam slab si nimerim intr-un final biserica fortificata. Acolo niste rromusi , foarte curiosi se apropie de noi si ma intreaba: Domnu, mergeti Indeallasasi ? Unde ma ? Indeallasasi . Fac cativa pasi si imi pica fisa. Auzi, ma, ai spus IN-DEAL-LA-SASI ? De data asta l-am incuiat eu pe rromusi, el asa stia ca vechiul centru al localitatii asa se numeste, indeallasasi (spus intr-o suflare)

Indeallasi s-a dovedit a fi inchisa si practic abandonata desi se vedea ca se facuse o renovare cat de cat in anii trecuti
Attached File  IMG_20190717_130654.jpg   297K   5 downloadsAttached File  IMG_20190717_130553.jpg   324.03K   7 downloads

Coboram jos si intrebam de vechea gara si ii lasam pe unii din fata unei carciumi stupefiati, ce gara, nu avem, da' statia de autobuz e acolo

Cu ajutorul gmaps, poze satelit, identific eu pe unde venea linia si intr-un final gasesc gara

Attached File  IMG_20190717_131540.jpg   442.39K   7 downloadsAttached File  IMG_20190717_131550.jpg   314.37K   7 downloads

De la Vurpar, mergem la Cornatel acolo unde este o portiune mai lunga a liniei pana la Hosman dar ne lasa navigatia, gresim drumul si decidem sa incercam ziua urmatoare sa descoperim linia

Am luat inspre Cisnadie, complexul bisericii este in renovare si inchisa pana 2021. Nasol. Centrul orasului a fost pietonalizat, este frumusel, ne-am invartit un pic pe acolo

Attached File  IMG_20190717_140401.jpg   265.97K   7 downloadsAttached File  IMG_20190717_140742.jpg   361.82K   4 downloads

De la Cisnadie hai la Cisnadioara. Urcam pana sus de iar ne-a iesit limba de un cot
Attached File  IMG_20190717_145055.jpg   489.8K   4 downloadsAttached File  IMG_20190717_145202.jpg   171.75K   5 downloads

Cazare aveam in Rasinari, loc ales special pentru ca vroiam sa folosesc tramvaiul inspre si dinspre Sibiu. Si dezamagire crunta. Tramvaiul este folosit doar la ocazii speciale, grupuri organizate chestii de astea. M-am bosumflat la maxim

Attached File  IMG_20190717_155549.jpg   371.71K   5 downloadsAttached File  IMG_20190717_155648.jpg   341.95K   6 downloads

Dupa cazare am mers la Cristian via Poplaca ca sa imi aduc aminte de vremurile cand militaream prin partile astea
Attached File  IMG_20190717_162643.jpg   249.01K   6 downloadsAttached File  IMG_20190717_162538.jpg   295.78K   5 downloads

Dupa asta am mers in Sibiu, prinzand in Catedrala Catolica un recital al unui cor din Elvetia. A fost superb

Attached File  IMG_20190717_190426.jpg   380.46K   5 downloadsAttached File  IMG_20190717_190703.jpg   238.08K   4 downloads

#31
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
18 iulie

Dimineata mergem sa cautam ramasitele liniei inguste care odinioara lega unele dintre localitatile Haferlandului
Corespondasem cu oamenii care mai fac niste tururi dar mi-au raspuns cu nu fac nimic in perioada cand apar eu in zona

deci ne-am invartit intre Cornatel si Hosman, am decoperit si linia si gara a carei cladire a fost cumparata de  sora din Germania a unui nene pe care l-am gasit deja abtiguit de dimineata. Dar foarte amabil omul,ne-a povestit una alta
Attached File  IMG_20190718_103633.jpg   135.68K   5 downloads
La Hosman am urcat la biserica fortificata iar langa etse o casa saseasca renovata. Inauntrul Bisericii am dat de o echipa de restauratori ai orgii. Cu o gramada scule, softuri, e o munca tare migaloasa sa reconditionezi tuburi si in gemeral mecanismele orgii. Am aflat ca e un program care vizeaza reconditionarea a cat mai multe orgi, include multi voluntari dintr-o gramada tari. Bravo lor
Attached File  IMG_20190718_105145.jpg   372.65K   5 downloadsAttached File  IMG_20190718_105732.jpg   277.93K   5 downloadsAttached File  IMG_20190718_110040.jpg   155.06K   4 downloadsAttached File  IMG_20190718_110023.jpg   176.59K   6 downloads
Plecand din Hosman am inceput sa ne simtim mai rau amandoi, nu stiu exact din ce cauza, luasem niste sendvisuri de la o benzinarie, asa ca a trebuit sa dam talpa pana la Avrig , la muzeu unde stiam ca au o toaleta curatica. Am platit sa mai vedem inca odata muzeul pe care il mai vizitasem odata acum doi ani dar acu chiar ca era pentru o cauza BUNA
Attached File  IMG_20190718_113121.jpg   127.91K   6 downloadsAttached File  IMG_20190718_113110.jpg   325.7K   6 downloadsAttached File  IMG_20190718_114610.jpg   372.43K   5 downloadsAttached File  IMG_20190718_114620.jpg   449.88K   7 downloads

Dupa episodul "Toaleta de urgenta la Muzeu" mergem la abatia Carta. In momentul maximei ei intinderi trebuie sa fi fost un complex impresionant mai ales pentru vremurile alea
Attached File  IMG_20190718_131423.jpg   313.45K   7 downloadsAttached File  IMG_20190718_132209.jpg   638.72K   7 downloadsAttached File  IMG_20190718_132903.jpg   540.98K   6 downloadsAttached File  IMG_20190718_133053.jpg   233.09K   6 downloadsAttached File  IMG_20190718_132919.jpg   611.46K   6 downloads

De la Carta mergem la preferatul meu Cincsor in primul rand datorita aspectului de cetate. Fata de multe alte biserici fortificate intalnite in drum la Cincsor, fortificatia s-a pastrat mult mai bine
Attached File  IMG_20190718_141419.jpg   612.37K   6 downloadsAttached File  IMG_20190718_141621.jpg   238.39K   5 downloadsAttached File  IMG_20190718_142026.jpg   785.01K   5 downloadsAttached File  IMG_20190718_142143.jpg   728.42K   4 downloads

De la Cincsor mergem catre Cincu unde ne-am intalnit cu reprezentanta micii comunitati sasesti ramase. Foarte energica si entuziasta, am vorbit cu ea despre problemele pe care au, diviziunile din comunitate pentru ca din pacate pentru ele diversele asociatii de aici sau din Germania ale sasilor au mirosit ca se pot face bani seriosi asezandu-se in traseul banilor din doantii. S-au facut multe renovari cu materiale proaste mergandu-se pe ideea ca facem noi "in familie" dar tentatia banilor a fost mai puternica. Tot ea ne-a povestit cum cele mai consistente lucrari de intretinere si reparatii s-au facut cu munca benevola a soladatilor olandezi stationati la baza de pregatire de la Cincu , mai toti luterani care au pus osul la treaba la muncile cele mai grele. Cel mai interesant a fost faptul ca in biserica a slujit un pastor (sau capelan nu mai tin minte cum i-a zis ) american, tot soldat. Si care era, culmea, negru !! Chiar ma mir cum de nu a devenit tipul o celebritate locala.
Attached File  IMG_20190718_145714.jpg   579.13K   4 downloadsAttached File  IMG_20190718_150732.jpg   156.43K   5 downloadsAttached File  IMG_20190718_150927.jpg   318.43K   3 downloadsAttached File  IMG_20190718_151211.jpg   330.41K   6 downloads

De la Cincsor am mers la cetatea Fagaras, renovata recent. Ca si la Aiud acum doi ani m-a frapat cat de usor se sterg urmele imensei suferinte din anii 50 din cea mai neagra perioada a represiunii comuniste. Acu totul pare curat, frumos, ia uite aici a fost si inchisoare , ce misto poze, hai la sala urmatoare

Attached File  IMG_20190718_161515.jpg   218.41K   5 downloadsAttached File  IMG_20190718_164242.jpg   143.55K   6 downloadsAttached File  IMG_20190718_164335.jpg   274.39K   4 downloads

De la Fagaras planuisem sa vedem sa o luam spre Codlea dar planurile ne-au fost stricate de drumurile aflatae in lucru. Am tot stat la semafor sau paleta asa ca am carmit-o inspre Bran pe DN73A doar ca ne blocam in trafic pe portiunea Tohanu Nou Bran. Drumul este refacut pana la stratul de fundatie, se munceste in dorul pwlii, asa ne-a luat o gramada timp sa ajungem la locul de cazare din Bran si am abandonat orice alte obiective

Branul il stiti, nu mai pun poze

#32
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Frumos Kokoshmare! Mi-ai facut pofta de o tura noua prin tara!

#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDannyMC, on 04 august 2019 - 12:26, said:

Frumos Kokoshmare! Mi-ai facut pofta de o tura noua prin tara!
Mai am o gramada zile. Stai prin zona

#34
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
19 iulie

Ziua aceasta a fost mai de volan asa. Am plecat spre pasul Oituz , am mai cascat gura in trecere la monumentele de pa sosea si am tinut-o catre Iasi.

Attached File  Screenshot_20190719_183901_com.google.android.apps.maps.jpg   198.88K   10 downloads

Am ajuns la Iasi mai pe dupa-amiaza si am pornit prin oras. Nu mai fusesem din 2002 de dinainte de pietonalizarea centrului, a renovarilor etc

Urmarisem pe SSC evolutia lucrarilor de amenjare din spatele palatului precum si constructia Palas-ului si impresia mea este un apozitiva prin modul in care au resusit sa revitalizeze si sa civilizeze zona.
La fel este de apreciat cum s-a renovat Trei ierarhi care era gri spre negru acu 17 ani si complexul Mitropoliei
Attached File  IMG_20190719_165908.jpg   451.98K   9 downloadsAttached File  IMG_20190719_171430.jpg   376.47K   6 downloadsAttached File  IMG_20190719_171532.jpg   480.53K   6 downloadsAttached File  IMG_20190719_174608.jpg   464.48K   6 downloadsAttached File  IMG_20190719_175918.jpg   356.41K   5 downloadsAttached File  IMG_20190719_215114.jpg   267.62K   5 downloadsAttached File  IMG_20190719_215530.jpg   265.57K   7 downloads

Am urcat pana in Copou , ne-am dat si cu tramvaiul iar masa am luat in palas. Foarte frumos inauntru, food court imens

Attached File  IMG_20190719_182111.jpg   243.47K   9 downloads

Edited by Kokoshmare, 04 August 2019 - 14:35.


#35
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
20 iulie

Ne trezim de dimineata ca urma sa trecem la fratiorii basarabeni si nu stiam cat o sa stam pe la Sculeni. Dar incepem ziua prost cand ne dam seama ca toate telefoanele noastre sunt codate pe Vodafone si nu accepta Moldcell. Nasol. Mergem intr-un Kaufland unde era un magazin Vo=dafone si luam o cartela cu vreo 30gb de net pe ea sa avem si pentru navigatie si pentru hotspot daca ar fi fost cazul

Pana la Sculeni drum bun dar acolo incepe inghesuiala. Am vazut panouri cu noul PTF Sculeni care il va inlocui pe asta dar mai e pana departe
Trecem de Romania si ne intampina fratiorii. La ei trebuie act de identitate, talonul masinii, permisul si RCA sa le prezinti la granita. Si aici intervine necazul . Nu luasem de acasa RCA originala aia cu partea verde. Imi printasem ce primisem pe net de la asigurator. Nu e valabila pentru Moldova, ba da uitati MD scrie pe ea. Nu este origina;lul, dar ce importanta are culoarea foii, conteaza infromatiile. NU ai cu cine sa te intelegi, sunt indrumat catre interior la vreo 100 metri unde se vand asigurarti pentru Moldova. Stau si acolo de mi se acreste pana cand baga niste tantitze datele mele in sistemul lor si hai inapoi la granita sa recuperez nevasta si pasaportul
Drumul de la Sculeni la Chisinau este o simfonie a contrastelor. Gasesti portiuni absolut decente, portiuni in lucru si chestii gen drum forestier. Stilul de condus este salbatic cu tot felul de gioarse bagand fum si depasind sinucigas
Cazare am luat in Chisinau pe AirBNB, oferta este foarte generoasa fata de booking sau direct la hoteluri. Pentru doua nopti am avut un apartament studio nou nout totul la doar 163 de lei romanesti

Attached File  IMG_20190720_145051.jpg   274.84K   9 downloadsAttached File  IMG_20190720_145042.jpg   312.56K   9 downloads

Si haidi in oras

Attached File  IMG_20190720_155441.jpg   322.44K   10 downloadsAttached File  IMG_20190720_155449.jpg   247.54K   8 downloadsAttached File  IMG_20190720_160351.jpg   437.93K   7 downloadsAttached File  IMG_20190720_160800.jpg   286.7K   7 downloadsAttached File  IMG_20190720_160941.jpg   222.74K   6 downloadsAttached File  IMG_20190720_161251.jpg   643.18K   5 downloadsAttached File  IMG_20190720_162006.jpg   216.13K   5 downloadsAttached File  IMG_20190720_164535.jpg   266.23K   5 downloadsAttached File  IMG_20190720_180054.jpg   366.56K   7 downloadsAttached File  IMG_20190720_191753.jpg   490.21K   11 downloads

Preturi as zice cu 25% mai ieftine ca la noi.
Meniu de restaurant central
Attached File  IMG_20190720_192713.jpg   322.53K   15 downloadsAttached File  IMG_20190720_192724.jpg   192.09K   17 downloads

Cola si Pepsi aduse din Ucraina sunt pisoarca.

Attached Files



#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
21 iulie

Ziua planificata pentru a trece in Traninstria. Am cautat pe net pe tot felul de site-uri ce si unde sa mergem dar informatiile se bat cap in cap. Cel mai bine e sa te duci cu un ghid daca vrei sa vezi cat mai multe dar noi am decis sa mergem noi de capul nostru. Citisem ca sunt microbuze in spatele autogarei centrale si ne-am dus cu o seara inainte sa vedem ce si cum. Am intrebat in fata de microbuze de Tiraspol pe soferii de acolo si dintr-odata toata lumea se uita la mine ciudat, mi-a facut unul semn sa intru in sala. Din sala ma trimit afara la un ghiseu mai in spate si dreapta cum iesi, acolo se vorbea ruseste la casa dar ma duc si eu motz si o intreb pe tanti aia cu cel mai bucurestean accent posibil si  vorbind tare unde e microbuzul, cat costa si care e orarul. Va jur ca a incemenit tipa , nu a fost in stare sa vorbeasca pentru cateva secunde. In fine pricepem ca sunt microbuze la 20-30 minute unele de altele , sa venim maine.
Se face maine, luam pasapoartele la noi desi vazusem pe net ca au inceput sa accepte si CI dar am zis sa nu riscam.
Hai la autogara, hai la ghiseu, doua bilete culmea si cu loc dupa cum vedeti in atasament si intram in microbuz.
Attached File  Bilet spre Tiraspol.pdf   255.35K   10 downloadsAttached File  IMG_20190721_102319.jpg   393.77K   11 downloads

Acolo nu erau numere scrise, am estimat noi pe unde veneau numerele alea si ne punem jos, Cald ca dracu, microbuzul avea aer conditionat dar am presupus noi ca ii va da drumul in mers. Bai si incepe fix circul din copilaria mea cand mergeam cu rata la tara. Se suie niste tanti rusoaice mai spalate asa dar vin si un plavan moldovean duhnind a transpiratie care incepe sa certe intr-o romano- rusa cu unul care era un fel de dispecer despre cum se aloca numerele. Fiind un microbuz si asta ditai namila pe hol evident ca ramasesera altii pe jos, tipete, urlete v-am spus balamucul anilor 80/90 de pe la noi
Se pune namila pe un fotoliu in fata noasra cu mana stanga ridicata astfel incat sa ii miroasa subtioara pe indelete pasagera de la geam, o tipa care ne-a raspuns in ruseste cand o intrebasem noi ceva. Acu ne amuzam de cum era gata gata sa lesine din cauza plavanului. Mai vin si doi olandezi langa noi, tipa fiind originara din fostele colonii ca arata mai asiatica. In fine circ. Plecam cand considera soferul ca si-a facut numarul de calatori nu cand trebuia sa plecam conform orarului. Si baga baiatul asta suta, nu conta ca era localitate, drum denivelat, omul zbura.
Nu am facut decat vreo 45 de minute pana cand am vazut "Granita Imaginara" asa cum ne aparea pe gmaps.
Attached File  IMG_20190721_113854.jpg   252.35K   15 downloads

Zbiara soferul Pasport gatovai ?Am constatat cu bucurie ca ultimele informatii privind eliminarea fisei de inregistrare care se dadea la granicerul transnistrean sunt corecte. Asa ca am coborat la ghiseul cu reghistrat, am dat pasaportul, ala a bagat datele in sistem si m-a intrebat cat stau. O zi ca sa vizitam, raspund eu, ok si ne da biletelul-viza valabil pentru 10 ore.
Attached File  IMG_20190721_231031.jpg   293.82K   13 downloads

Intram in Bender - Tighina si vita din fata se da jos iar certandu-se cu toata lumea iar vacarm ca se foisera pe locuri si acu unii le ocupasera pe ale altora.

Attached File  IMG_20190721_115030.jpg   426.77K   10 downloadsAttached File  IMG_20190721_115132.jpg   413.79K   6 downloadsAttached File  IMG_20190721_115620.jpg   354.9K   7 downloadsAttached File  IMG_20190721_120028.jpg   442.78K   6 downloadsAttached File  IMG_20190721_120030.jpg   526.51K   10 downloads

Dupa alte cateva minute ajungem in fata garii din Tiraspol si ne dam jos. Am vrut noi sa il intrebam pe sofer cat putem sa stam ca vroiam sa vedem si cetatea din Tighina , ce orar dar canci. sa fiti aici la ora aia, ne-a suierat in romaneste tipul si s-a facut nevazut.
Bine boss, haidi pa. La gara era o casa de schimb si trebuia sa schimbam ca pe acolo atm-urile nu merg cu carduri din afara. Schimbasem vreo 150 de RON in lei MDL si cu aia merg la casa de schimb si ii pun in fata . Tipa surprinsa de tascalaul ala, se uita la mine dar vede ca nu sunt de pe acolo si mi-i schimba cu alt tascalau.

Attached File  IMG_20190721_121830.jpg   429.61K   14 downloads
Bon, si hai la pas. Imi dau seama ca citesc fara probleme ce scrie pe cladiri oficiale sau denumiri de strazi si imi dau seama ca sus scrie in moldovinieste adica romana cu grafie chirilica si jos in rusa.

Intram in niste pravalii cat am luat-o la pas pe strada Lenin, mai luam ceva de baut, lumea ne raspunde in romana , mai cu fereala totusi si articuland destul de greu cuvintele. Dar ce ne surprinde este atmosfera de oras parasit, cu oameni parca incremeniti acolo unde stateau, toti parca asteptand ceva. Parca daduse cineva cu praf de somn in oras.
Ajungem in centru pe bulevardul principal si hai la pas. In pofida unor informatii de pe net, am facut poze la ce am vrut , nu a iesit nimeni sa ne bage in seama. Am fost la magazinul Kvint dupa ce din greseala am intrat pe poarta fabricii unde paznicul foarte uimit de noi dar amabil, ne-a indrumat intr-o romana surprinzator de buna unde e de fapt magazinul de desfacere.
Attached File  IMG_20190721_124857.jpg   443.45K   13 downloadsAttached File  IMG_20190721_124323.jpg   240.29K   7 downloadsAttached File  IMG_20190721_130146.jpg   581.72K   7 downloadsAttached File  IMG_20190721_130446.jpg   217.49K   6 downloadsAttached File  IMG_20190721_131156.jpg   309.37K   7 downloadsAttached File  IMG_20190721_132955.jpg   631.42K   13 downloads

Ne-am mai trambalat prin oras si hai la un supermarket Sheriff. Preturi mai ieftine ca in Moldova.
Attached File  IMG_20190721_135007.jpg   266.84K   18 downloads

Ne-am intalnit iar cu perechea de olandezi, astia mancasera pe undeva. Initial am vrut sa mergem si noi la un restaurant , gasisem restaurantul Mafia dar nu parea cine stie ce. La fel am vrut sa mergem si in piata dar era asa de cald si ne cam luase lesinul. In plus imi tot statea pe creier modul in care tipul de la microbuz ne tinuse in ceata cu programul lui

In fine, am zis sa nu riscam si hai inapoi la gara. Care gara este cea mai curata din cate am vazut vreodata. Cu trei casiere la uniforma fiecare cu ghiseul ei, cu o blonda grasana responsabila de toaleta (doua ruble tarif) dar fara trenuri. Sau foarte rare. Cert este ca mi s-a raspuns asa exact ca ala de la microbuz, daca vin bine, daca nu asta e.
Attached File  IMG_20190721_122215.jpg   228.92K   19 downloadsAttached File  IMG_20190721_122248.jpg   340.43K   17 downloads

Ok, am cumparat de acolo doua bilete si in fata garii era un Mercedes Iranational mov, cu perdelute mov la ferestre cu fotolii mov si in general totul mov. Ii cazuse cuiva cu tronc movul asta. Dar autobuzul parea foarte bine intretinut , ma intreb unde dracu il gasisera.
Attached File  IMG_20190721_150651.jpg   223.23K   16 downloadsAttached File  Bilet întoarcere de la Tiraspol.pdf   1.16MB   4 downloads

In autobuz soferul moldovean si o grasana rusoaica pe post de taxatoare foarte apriga cu calatorii culesi pe parcurs. Era tipa foarte atenta sa incaseze in ruble pe teritoriul transnistrean dar dupa granita a acceptat si lei MDL. Cald ca dracu in autobuz dar intr-un final ne punem in miscare si instantaneu il regretam pe ala cu microbuzul de dimineata. Soferache cu autobuzul nu a depasit 60 la ora in afara iar in oras mers cu viteza melcului turbat. Mergeam cu usile deschise ca sa intre aer si cand intram in localitate le inchidea. Evident ca ne-am simtit ca in sauna.
A facut statie la Bender  , zbierand na Chisiniov ca sa atraga clienti. In fine dupa mult timp am ajuns la "granita imaginara". De data asta controlul a fost mai simplu. Se suie nenea granicerul cu sapca lui cu calota lata pe model rusesc si verifica actele de identitate si biletelul  - viza si gata putem iesi. Dupa iar o gramada de timp ajungem in Chisinau si cand incepeam sa ma intreb unde are asta loc cu autobuzul la autogara aia , soferul ne invita pe toti jos si cine vrea inainte la autogara sa se urce in microbuzul din fata. Ok, nu mai comentam ne ducem la ala din fata , ala zice bine urcati, nu va iau bani si ajungem in sfarsit la destinatie

Edited by Kokoshmare, 05 August 2019 - 10:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate