Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Cafea buna

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#109
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,575
  • Înscris: 13.01.2011
Eu de la espresso am tensiune, cred, ca ma doare la carotida si simt o tensiune in gît.
Plm, imi fac rau ca zic unii ca aia este miezu" ?!
Plus ca nu imi place gustul amar.

#110
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Placebo. Espresso este mai slab decat turceasca

#111
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Acu am pus 350ml in ibric, cate grame de cafea pun, don cafee parca am. Da chiar nu stie nimeni...

#112
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Azi dimineata.

Cafeaua espresso nu are voie sa fie amara sau acra, este dulce, placuta, fara iz de ranced sau amar. Daca e amara e preparata incorect.

Cafeaua espresso, fiind o bautura ce o tragi la o presiune mult mai mare decat restul metodelor (ibric, aeropress, filtru, presou italian, french press) are un continut mai ridicat de uleiuri, deci nu ai doar cofeina, cu alte cuvinte, este mai slab in cofeina un espresso, decat o bautura infuzata 3 minute, gen ibric.

Un espresso in general, il faci cu 40 grame apa, la 92-94 grade, o presiune de 6-9 bar, timp de 25-35 secunde, fiind o perioada asa de scurta, nu se infuzeaza si nu tragi atata cofeina.



Mai multe gasiti pe forumul espressoman.ro, informatii foarte utile, inclusiv locatii de unde puteti gusta, cumpara cafea proaspata.

Attached Files



#113
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Denman stricațisar aparatele de cafea.. Ca tot nu imi zici cate grame sa pun 😔

#114
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,262
  • Înscris: 04.03.2014
7 grame silesax.

View Postcrisstonne, on 28 ianuarie 2018 - 03:26, said:

Eu de la espresso am tensiune, cred, ca ma doare la carotida si simt o tensiune in gĂźt.
Plm, imi fac rau ca zic unii ca aia este miezu" ?!
Plus ca nu imi place gustul amar.

Hm...cum au zis si colegii, espresso e concentrat si ai multa cofeina pe ml. Dar xtotal nu e asa multa.   E mult mai multa daca in loc se apea 25-30 sefunde si 25-30 ml o lasi sa curga pana se umple cana.

Ma duc si eu sa-mi fac a2a cafea pe azi:)

#115
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce ar fi mai multa cofeina cand curge mai multa apa peste aceeasi cantitate de cafea?

Poate te referi la toxine.

#116
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cum sa pun nene 7 g?, eu pun deja 12 g si după ce beau doua ma culc.. 😕 auzi 7 g!!

#117
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,262
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdon_dannielo, on 28 ianuarie 2018 - 11:57, said:

De ce ar fi mai multa cofeina cand curge mai multa apa peste aceeasi cantitate de cafea?

Poate te referi la toxine.

Creste cantitatea totala de cafeina extrasa, in alea 25-30 de secunde si 25 ml de apa nu extragi toata cofeina din alea 7 grame.


Edited by ionutzitaly, 28 January 2018 - 12:32.


#118
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Voi cititi ce scriu sau nu? o infuzie de 3 minute sau ibric iese mai concentrata decat o infuzie de 25 secunde la espresso.

Cititi si apoi dati-va cu parerea.

#119
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,262
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDeenman, on 28 ianuarie 2018 - 12:58, said:

Voi cititi ce scriu sau nu? o infuzie de 3 minute sau ibric iese mai concentrata decat o infuzie de 25 secunde la espresso.

Cititi si apoi dati-va cu parerea.

Nu iese mai concentrata la ibric sau infuzie, cafeina e mai diluata fiind multa apa dar pe total intr-o cana ai mai multa cofeina de bagat in stomac.

#120
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cu cat lasi apa mai mult pe o leguma/sau un fruct sau o sfecla, cu atat apa o sa fie mai concentrata.

Cafeaua este un fruct, iar noi folosim semintele din ea.

Daca nici asa nu vrei sa intelegi, treaba ta.

O cafea la ibric iese mai concentrata in cofeina decat una la espresso. Toti sunteti cu impresia ca espresso are multa cofeina si te face sa tremuri, cand defapt este cea mai slaba bautura in cofeina.

Fa un test, ca sa pricepi, vad ca e mai greu cu tine:

fa o cafea la ibric cu 20 grame cafea. lasa-o sa dea in clocot si apoi sa se decanteze particulele si apoi bea tot lichidul (100-200-300ml indiferent)
fa un espresso din 20 grame, bea tot lichidul si apoi vezi dupa care stai treaz mai mult.

Edited by Deenman, 28 January 2018 - 13:41.


#121
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,262
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDeenman, on 28 ianuarie 2018 - 13:34, said:

Cu cat lasi apa mai mult pe o leguma/sau un fruct sau o sfecla, cu atat apa o sa fie mai concentrata.

Cafeaua este un fruct, iar noi folosim semintele din ea.

Daca nici asa nu vrei sa intelegi, treaba ta.

O cafea la ibric iese mai concentrata in cofeina decat una la espresso. Toti sunteti cu impresia ca espresso are multa cofeina si te face sa tremuri, cand defapt este cea mai slaba bautura in cofeina.

Asta sustineam si eu, faptul ca o espresso nu are asa multa cafeina cum se crede.  Dar te incurci tu cu terminologia. Vorbeam de concentratie, in espresso e evident mai concentrata cafeina doar ca e cantitatea putina.  In alte cuvinte sa inchidem discutia. Daca tu faci doua cafele:
A. Espresso standard 25-30 ml.
B. Aceiasi doza in filtrul de la masina ta, doar ca in loc sa o lasi sa curga 25ml o lasi sa curga pana la 100ml.

In ceasca B ai evident mai multe mg de cofeina decat in ceasca A, dar in A o ai mai concentrata raportata la cantitate.


Edited by ionutzitaly, 28 January 2018 - 13:46.


#122
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Multumesc ca m-ai corectat,  eu faceam referire la concentratia de cofeina per bautura, nicidecum per cantitate de apa.

Nu ai cum sa faci espresso de 100ml asa cum nu ai cum sa faci ibric sau filtru de 35 ml.

Intelegi?

Edited by Deenman, 28 January 2018 - 13:49.


#123
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De sta nu'mi plac mie puristii cafelei...

#124
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,575
  • Înscris: 13.01.2011
Vad o confuzie, turceasca nu este o zoaie lunga.
Cine a prins anii "60, "70, "80 pe litoral intelege, restul sa rumege la truisme inutile.

Cafeaua aia se facea in niste ibricele mici care erau incinse in nisip fierbinte, cafeaua se bea in ceșcuțe mici.
Asa beau eu, nu beau din căldare :lol:

#125
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postargentum, on 28 ianuarie 2018 - 20:26, said:

De sta nu'mi plac mie puristii cafelei...
Se invart in jurul bobului de cafea si il storc pana nu mai ramane pic de cofeina.Posted Image
Placerea e placere. Dupa atata nechezol in vremurile lu' Ceasca(ca sa fiu in ton cu speta), e voie la teoreme si axiome pe subiect.

#126
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,480
  • Înscris: 16.03.2011

View Postsilesax, on 28 ianuarie 2018 - 06:24, said:

Acu am pus 350ml in ibric, cate grame de cafea pun, don cafee parca am. Da chiar nu stie nimeni...
Nu exista o regula,35grame daca respecti dozajul producatorului,eu pun mult mai mult,as merge pe cel putin 50

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate