Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

operatie sau nu la caine?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Fac ăștia și la oameni aroganțe din astea cu tratamente care nu erau necesare, doar ca să îi jupoaie de bani, dar în cazul animalelor! Mai caută și alte opinii.

Eu am cheltuit anul trecut vreo 4000 de lei pe tratamentul câinelui(ciobănesc mioritic) din avatar, dar nu am reușit decât să îi mai prelungesc vreo jumătate de an viața. A murit anul trecut la sfârșitul lui octombrie. Îl aveam de acum 12 ani, de la două luni.

Edited by Digix, 25 January 2019 - 21:16.


#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am scris sa mai ceri o opinie, nu sa-l operezi la acel cabinet. Dr. Balan cooperează si cu Iraida Vet si cu Standard Vet si parca da consultații si la Clinica Facultății de Medicina Veterinara. Medicul  veterinar la care am fost inițial cu catelul mi-a zis ca e cel mai bun pe ortopedie si il cred fiindca eram si prieteni(intre timp a decedat).

#21
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 Freddy12, on 25 ianuarie 2019 - 21:19, said:

Eu am scris sa mai ceri o opinie, nu sa-l operezi la acel cabinet. Dr. Balan cooperează si cu Iraida Vet si cu Standard Vet si parca da consultații si la Clinica Facultății de Medicina Veterinara. Medicul  veterinar la care am fost inițial cu catelul mi-a zis ca e cel mai bun pe ortopedie si il cred fiindca eram si prieteni(intre timp a decedat).
am sa incerc la acest Dr Balan.. voi incerca zilele astea sa iau legatura. multumesc.

#22
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 kopac, on 25 ianuarie 2019 - 20:27, said:

cu 7000 de lei iti iei 20 de catei ca ala. cand am fost in italia am fost socat de cat de mare era zona de animale din supermaketuri fata aia pentru copii. cu toata dragostea, mediteaza de 10x inainte de asa lux.
Asta-i ca şi când ai spune când ai copilul bolnav, "dă-l în p-lă, că fac alţi doi în schimb". Este că n-ai avut la viaţa ta nici măcar un hamster?

Iniţiator, normal că o altă opinie (dacă nu chiar două) e necesară în cazul ăsta. Nici să nu te gândeşti altfel. Sănatate câinelui şi ţie, să poţi avea grijă de el.

Edited by qawHaq1, 25 January 2019 - 21:57.


#23
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 EneStelian, on 25 ianuarie 2019 - 20:28, said:

stii ce rasa de caine este? asta ca o dai in diverse da iei 100 de caini din astia, eu dupa asta am fost din Bucuresti la Satu Mare..si crede ma.. a costat salariul tau pe 5, 6 luni..si chiar daca nu era de rasa, era un simplu maidanez tot incercam sa l vindec, nu l aruncam ca este bolnav..


cu modestie zic, costa vreo 10.000 de euro, adica cat o masina acceptabila noua?

eu inteleg ideea ta, te-ai atasat de animal, e membru al familiei etc, o idee nobila, dar totusi, resurse merita si alti membri ai familiei tale: copii, nevasta, amanta, prietena sau chiar parinti..

#24
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
La facultate, in niciun caz!
Ar mai fi in Iasi un medic ortoped foarte bun,Dr Boghean Dragos.
Opereaza ligamente rupte, si cainele alearga apoi de rupe, caine activ(dobermann)!
sau Dr Andrei Caloiu, in Bucuresti! asta face interventii si pe coloana, chestii de finete!
eu as apela la Boghean, daca as avea nevoie de operatie ortopedica. e genul de vet care face doar chirurgie, nu vaccinuri, etc!

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 richi_e, on 25 ianuarie 2019 - 22:49, said:

La facultate, in niciun caz!
Ar mai fi in Iasi un medic ortoped foarte bun,Dr Boghean Dragos.
Opereaza ligamente rupte, si cainele alearga apoi de rupe, caine activ(dobermann)!
sau Dr Andrei Caloiu, in Bucuresti! asta face interventii si pe coloana, chestii de finete!
eu as apela la Boghean, daca as avea nevoie de operatie ortopedica. e genul de vet care face doar chirurgie, nu vaccinuri, etc!
De ce?
Aia sunt mai prosti ca elevii lor?

#26
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
nu as vrea sa intru in amanunte, din pacate cunosc multe situatii care s-au terminat prost1
inclusiv experienta personala..
la facultate poti apela cu incredere la oftalmologie, la infectioase..
Si DA, de multe ori elevii devin mai buni! de ce? din diverse motive.. dar facem offtopic!

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Frumos cainele tau. Pacat de problema lui. Molozoizii sunt predispusi la asa ceva . Incearca sa-l slabesti si misca-l treptat tot mai mult . Nu la liber ca el nu-si da seama ci la lesa . La caini de talia lui , recuperarea este complicata pentru ca greutatea il va afecta in continuare si el nu stie ca trebuie sa stea cuminte . Soiul acesta de afectiuni se transmit genetic la rasele mari . singura modalitate de atenuare este sa il plimbi zilnic cand este pui . Ligamentele si articulatiile raman intotdeauna in urma dezvoltarii masei si de aici si problemele . Eu am un Presa Canario de 80 de kg ( a uitat sa se mai opreasca din crescut ) si pana la 2 ani l-am plimbat zilnic , zi sau noapte , vara sau iarna ...ploaie , zapada sau arsita ...tocmai ca sa evit asemenea probleme . Este foarte important sa-l misti , dar cu masura si progresiv .
Sfatul meu este sa-l tii o perioada pe antiinflamatoare , sa-l slabesti ( mai putina mancare ) si sa-l misti mai mult progresiv. Poate ai noroc .

Edited by JurasikMan, 26 January 2019 - 11:09.


#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pana i se face o alta evaluare, da-i in continuare suplimentul pentru articulatii si ar fi bine sa-i dai si omega 3. Era bine sa fi inceput administrarea de suplimente cu colagen de cand avea 3-4 luni.

#29
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

 EneStelian, on 25 ianuarie 2019 - 20:32, said:

eu am fost la o clinica langa Becali in pipera, mi a fost recomandat medicul de acolo ca fiind cel mai bun din tara..ca are clinici si in UK , etc.. nu m as duce la un cabinet de la coltul strazii si sa nenorocesc cainele definitiv, sa i pun role in locul picioarelor din spate.. operatia din cate am inteles,  ( se sapa in os sa intre rotula mai bine, se taie ligamentele si se scurteaza..etc) nu cred ca este o operatie de 400 de lei..


s a schimbat lumea de anul asta, acum se recomanda eutanasierea Posted Image
Nu cred ca s-a schimbat, mai degraba a saracit si apreciaza mai bine valoarea banului. Mai ales cand este foarte muncit iar locuri de munca stabile nu se gasesc pe toate drumurile.

Edited by jderjerpelit, 26 January 2019 - 16:12.


#30
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 jderjerpelit, on 26 ianuarie 2019 - 16:10, said:


Nu cred ca s-a schimbat, mai degraba a saracit si apreciaza mai bine valoarea banului. Mai ales cand este foarte muncit iar locuri de munca stabile nu se gasesc pe toate drumurile.
Nu se găsesc locuri de munca? Eu sunt din București..nu știu de unde ești dar aici daca nu ești vreo putoare cu pretenții de director găsești de munca peste tot...și eu muncesc, in 20 de ani n am avut un concediu de odihna..daca muncești ai, dacă aștepți să ți se dea atunci aștepți..

#31
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 kopac, on 25 ianuarie 2019 - 22:45, said:



cu modestie zic, costa vreo 10.000 de euro, adica cat o masina acceptabila noua?

eu inteleg ideea ta, te-ai atasat de animal, e membru al familiei etc, o idee nobila, dar totusi, resurse merita si alti membri ai familiei tale: copii, nevasta, amanta, prietena sau chiar parinti..
stai calm, am resurse si pentru nevasta, amanta, copii...etc.

#32
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Iti garanteaza cineva ceva dupa operatie? Probabil ca nu. Eu nu l-as opera nici cu bani ,nici gratis.

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Oricum , este exclusa operatia ( in opinia mea ) pana la varsta de 1,5 - 2 ani . Motivul este ca daca il operezi acum , el este tot in crestere ( toti molozoizii cresc pana la 1,5 ani sau chiar 2 ) si daca il operezi acum si il vei tine in recuperare 2-3 luni , va manca , se va ingrasa si recuperarea va fi imposibila . Totusi , daca pana acum nu ti-a dat semne , se poate sa fie doar o durere de articulatie , care poate trece daca il plimbi mai mult si il tii mai slab , sa dai timp articulatiilor sa se intareasca. Desi par extrem de robusti , din cauza masivitatii articulatiile sufera pentru ca sunt fragede la varsta de un an . Par adulti pentru ca sunt dezvoltati , dar sunt inca pui . Al meu a fost pui pana la 2 ani si are 74 cm la greaban si 80 de kg. Presupun ca nu-l plimbi foarte mult ( o zic in ideea ca eu am mult timp liber si programul mi-l fac cum vreau , mi-am permis sa-l plimb zilnic d.p.d.v. al timpului ) si sunt aproape sigur ca de aia a inceput sa aiba probleme. Fa un efort , mai implica alti membri ai familiei , si plimba-l zilnic o saptamana - doua , incercand in acelasi timp sa-l slabesti din mancare . Ca sa iti faci o idee , el pe al meu nu l-am putut plimba o saptamana in doi ani , pentru ca am fost plecat in concediu ...si cand am venit deja se lasase pe picioare ( asa-numitul picior de vaca )  . In doua saptamani si-a revenit numai din plimbare zilnica si crede-ma , pana la 2 ani a mancat numai Royal Canin pentru molozoizi .

Edited by JurasikMan, 26 January 2019 - 21:34.


#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
<<pana la 2 ani a mancat numai Royal Canin pentru molozoizi >>
Proasta hrana.


#35
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 JurasikMan, on 26 ianuarie 2019 - 21:29, said:

Oricum , este exclusa operatia ( in opinia mea ) pana la varsta de 1,5 - 2 ani . Motivul este ca daca il operezi acum , el este tot in crestere ( toti molozoizii cresc pana la 1,5 ani sau chiar 2 ) si daca il operezi acum si il vei tine in recuperare 2-3 luni , va manca , se va ingrasa si recuperarea va fi imposibila . Totusi , daca pana acum nu ti-a dat semne , se poate sa fie doar o durere de articulatie , care poate trece daca il plimbi mai mult si il tii mai slab , sa dai timp articulatiilor sa se intareasca. Desi par extrem de robusti , din cauza masivitatii articulatiile sufera pentru ca sunt fragede la varsta de un an . Par adulti pentru ca sunt dezvoltati , dar sunt inca pui . Al meu a fost pui pana la 2 ani si are 74 cm la greaban si 80 de kg. Presupun ca nu-l plimbi foarte mult ( o zic in ideea ca eu am mult timp liber si programul mi-l fac cum vreau , mi-am permis sa-l plimb zilnic d.p.d.v. al timpului ) si sunt aproape sigur ca de aia a inceput sa aiba probleme. Fa un efort , mai implica alti membri ai familiei , si plimba-l zilnic o saptamana - doua , incercand in acelasi timp sa-l slabesti din mancare . Ca sa iti faci o idee , el pe al meu nu l-am putut plimba o saptamana in doi ani , pentru ca am fost plecat in concediu ...si cand am venit deja se lasase pe picioare ( asa-numitul picior de vaca )  . In doua saptamani si-a revenit numai din plimbare zilnica si crede-ma , pana la 2 ani a mancat numai Royal Canin pentru molozoizi .

Nu am probleme cu plimbatul, stau la curte .este curtea mare, mai am o cățea și aleargă toată ziua cu ea, se joacă .mai ies și în pădure cu el..așa mă gândeam și eu, să l mai las puțin până începe sa de-a macar un semn că l ar durea ceva..că am citit multe despre operațiile astea și unii și ai distrus câinii..sunt și periculoase daca recuperarea nu este așa cum trebuie, asta al meu mi ar fi foarte greu cu recuperarea, are nebunie sa stea numai în două picioare, pe gard, pe mine .am sa mai aștept puțin sa vad ce ai cum.

 JurasikMan, on 26 ianuarie 2019 - 21:29, said:

Oricum , este exclusa operatia ( in opinia mea ) pana la varsta de 1,5 - 2 ani . Motivul este ca daca il operezi acum , el este tot in crestere ( toti molozoizii cresc pana la 1,5 ani sau chiar 2 ) si daca il operezi acum si il vei tine in recuperare 2-3 luni , va manca , se va ingrasa si recuperarea va fi imposibila . Totusi , daca pana acum nu ti-a dat semne , se poate sa fie doar o durere de articulatie , care poate trece daca il plimbi mai mult si il tii mai slab , sa dai timp articulatiilor sa se intareasca. Desi par extrem de robusti , din cauza masivitatii articulatiile sufera pentru ca sunt fragede la varsta de un an . Par adulti pentru ca sunt dezvoltati , dar sunt inca pui . Al meu a fost pui pana la 2 ani si are 74 cm la greaban si 80 de kg. Presupun ca nu-l plimbi foarte mult ( o zic in ideea ca eu am mult timp liber si programul mi-l fac cum vreau , mi-am permis sa-l plimb zilnic d.p.d.v. al timpului ) si sunt aproape sigur ca de aia a inceput sa aiba probleme. Fa un efort , mai implica alti membri ai familiei , si plimba-l zilnic o saptamana - doua , incercand in acelasi timp sa-l slabesti din mancare . Ca sa iti faci o idee , el pe al meu nu l-am putut plimba o saptamana in doi ani , pentru ca am fost plecat in concediu ...si cand am venit deja se lasase pe picioare ( asa-numitul picior de vaca )  . In doua saptamani si-a revenit numai din plimbare zilnica si crede-ma , pana la 2 ani a mancat numai Royal Canin pentru molozoizi .


#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Freddy12, on 26 ianuarie 2019 - 22:09, said:

<<pana la 2 ani a mancat numai Royal Canin pentru molozoizi >>
Proasta hrana.
Nu comentez despre producator  dar comparativ cu alte mancaruri este cel putin rezonabila . Se poate ca raportul pret/calitate sa fie mai bun la alte branduri , dar fata de mancarea banala de hipermarket , cred ca este o mancare buna . Eu il tin pe al meu acum cu Orlando din Lidl , de 21 lei 10 kg si este ca un tanc , sanatos , activ , nici gras nici slab . Fata de Orlando , Royal Canin este la ani lumina . Problema este ca mananca destul de mult si , sincer , nu-mi permit sa ii iau numai lui mancare de 600 de lei pe luna . Mai am 2 caini .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate