Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Folosire "voia" / "ar fi vrut"

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Atunci cand vorbim despre intentiile cuiva in trecut, referitoare la ceva folosim el/ea  "voia" / "ar fi vrut"

Dupa parerea mea, cele doua forme de exprimare desi par identice nu au un inteles identic ci usor diferit..  Sa luam urmatorul exemplu:

1.   El voia sa cumpere un apartament in acea zona.
2    El ar fi vrut sa cumpere un apartament in acea zona.

Din punctul meu de vedere cele doua forme de exprimare au un inteles informational usor diferit in sensul ca:

1.   El voia sa cumpere un apartament in acea zona  
=  avea banii, era pregatit, era hotarat sa cumpere, dar n-a putut s-o faca ca a intervenit ceva (stim cu siguranta ca a intervenit ceva si nu a putut sa mai cumpere, ca avea totu pregatit)... In acest caz omul a stat suparat o saptamana - a avut totul pregatit, a fost atat de aproape si ... uite, proprietarul s-a razgandit si a cerut mai mult.


2    El ar fi vrut   sa cumpere un apartament in acea zona
= avea un gand vag, un plan de a cumpara, dar nu s-a tinut cu dintii de el si nu stim ce-a mai facut (nu stim daca a intervenit, s-a razgandit pur si simplu, s-a lasat pe tanjeala, etc) In acest caz, omul doar a prospectat piata, a intrebat de preturi, a sunat pe la banci sa vada daca poate lua un credit... Ar fi vrut sa cumpere.. dar nu s-a suparat foarte tare ca n-a reusit, ca a fost doar o idee..


Cele doua exprimari sunt diferite din punct de vedere informational, al mesajului transmis, sau este doar o parere subiectiva ?

Edited by rosix, 25 January 2019 - 09:38.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
E corect ce zici, cele doua exprimari sunt diferite din punct de vedere informational al mesajului transmis.

#3
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
E un non-subiect. Tot o parere subiectiva.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Exista vreo sectiune a studiului limbii romane care se ocupa de schimbari de inteles informational de tipul celei descrise mai sus?

Nu stiu sa se studieze la scoala ceva de acest gen desi presa poate sa fie abundenta in astfel de constructii / expresii iar daca compui o comunicare scrisa, trebuie sa te gandesti pe care o alegi.  Pentru ca, daca nu faci o completare a informatiei, oricare din cele doua formulari suna vag si nu ofera o informatie completa.

Edited by rosix, 25 January 2019 - 09:56.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce am retinut de la limba romana:
  • vroia (intentiona sa faca acel lucru: Vroia sa se mute de acasa [pentru ca gasise casuta din poveste])
  • ar fi vrut (si-ar fi dorit: Ar fi vrut sa se mute de acasa [dar nu gasise casuta din poveste])


#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 Pololica, on 25 ianuarie 2019 - 09:59, said:

Ce am retinut de la limba romana:
  • vroia (intentiona sa faca acel lucru: Vroia sa se mute de acasa [pentru ca gasise casuta din poveste])
  • ar fi vrut (si-ar fi dorit: Ar fi vrut sa se mute de acasa [dar nu gasise casuta din poveste])

VROIA este gresit.

Citeste si aici: https://www.avantull...iam-sau-vroiam/

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Pololica, on 25 ianuarie 2019 - 09:59, said:

Ce am retinut de la limba romana:
  • vroia (intentiona sa faca acel lucru: Vroia sa se mute de acasa [pentru ca gasise casuta din poveste])
  • ar fi vrut (si-ar fi dorit: Ar fi vrut sa se mute de acasa [dar nu gasise casuta din poveste])


Pai nu... ca s-a precizat in enunt ca indentificase o zona si niste blocuri in care i-ar fi placut sa se mute.
In ambele cazuri voia ceva in legatura cu cumparatul acolo dar acum apar diferentele de nuanta:

1.  - in primul caz a intervenit ceva independent de vointa lui - ex: proprietarul, un mos ciufut, s-a razgandit in ultima secunda sau i-a propus un pret mai mare, inacceptabil pentru el
2. -  in al doilea caz n-a intervenit nimic independent de vointa lui ci el nu a urmarit problema pana la capat... a avut un gand, o intentie, a pus cateva intrebari si, in cele din urma, a lasat-o moarta adica a gasit argumente sa nu mai intreprinda nimic.

Intrebarea mea ar fi - care zona a limbii romane se ocupa de astfel de diferente de nuanta, de mesaj informational in functie de cuvantul sau expresia folosite ?

"Ar fi vrut" induce un conditional = ar fi vrut sa cumpere, cu conditia sa se alinieze stelele...
"Voia"  nu induce vreo conditie = avea totul pregatit sa cumpere.

Edited by rosix, 25 January 2019 - 10:11.


#8
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 rosix, on 25 ianuarie 2019 - 09:29, said:

Atunci cand vorbim despre intentiile cuiva in trecut, referitoare la ceva folosim el/ea  "voia" / "ar fi vrut"

Dupa parerea mea, cele doua forme de exprimare desi par identice nu au un inteles identic ci usor diferit..  Sa luam urmatorul exemplu:

1.   El voia sa cumpere un apartament in acea zona.
2 El ar fi vrut sa cumpere un apartament in acea zona.

Din punctul meu de vedere cele doua forme de exprimare au un inteles informational usor diferit in sensul ca:

1.   El voia sa cumpere un apartament in acea zona  
=  avea banii, era pregatit, era hotarat sa cumpere, dar n-a putut s-o faca ca a intervenit ceva (stim cu siguranta ca a intervenit ceva si nu a putut sa mai cumpere, ca avea totu pregatit)... In acest caz omul a stat suparat o saptamana - a avut totul pregatit, a fost atat de aproape si ... uite, proprietarul s-a razgandit si a cerut mai mult.


2 El ar fi vrut   sa cumpere un apartament in acea zona
= avea un gand vag, un plan de a cumpara, dar nu s-a tinut cu dintii de el si nu stim ce-a mai facut (nu stim daca a intervenit, s-a razgandit pur si simplu, s-a lasat pe tanjeala, etc) In acest caz, omul doar a prospectat piata, a intrebat de preturi, a sunat pe la banci sa vada daca poate lua un credit... Ar fi vrut sa cumpere.. dar nu s-a suparat foarte tare ca n-a reusit, ca a fost doar o idee..


Cele doua exprimari sunt diferite din punct de vedere informational, al mesajului transmis, sau este doar o parere subiectiva ?
Sunt diferite din punct de vedere al mod/timp.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 _R_A_D_U, on 25 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Sunt diferite din punct de vedere al mod/timp.

Nu mai intereseaza din punct de vedere strict gramatical (mod, timp), ca stiu si eu ca unul din ele e conditional optativ (adica implica o optiune) ci din punct de vedere strict informational.

Da... daca o luam asa, in cel de-al doilea caz "ar fi vrut", indica faptul ca omul a avut optiunea (alegerea) de a face, dar nu a dus-o pana la capat.
Conditional optativul implica o optiune desi din formularea "El ar fi vrut sa cumpere un apartament in acea zona", nu sare in ochi aceasta optiune.

Nu stiu sa se faca astfel de analize de inteles, la scoala.. mai degraba ii indobitocesc pe copii cu moduri, timpuri, conjugari, declinari si altele...


La fel se pot studia deosebiri de continut informational intre:

El ar fi cumparat apartamentul in acea zona (daca avea bani / daca nu se schimba legea fondului locativ)
El ar fi putut cumpara apartamentul in acea zona (daca era hotarat si nu se crampona, daca se califica la un credit)

Tot asa ... par exprimari cu continut identic informational dar nu sunt.   In ambele cazuri apare un "daca" dar acesta nu induce continut informational identic.

Edited by rosix, 25 January 2019 - 10:33.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Niciodata nu am inteles ce ii impiedica pe oameni sa vrea ceva.
Bine, cateodata e gresit sa-ti doresti ceva, dar asta tine de moralitate.

#11
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Pai sa-i raspundem pe inteles:
Dragnea vroia sa devina PM dar nu putea pt ca era penal definitiv. Sper sa ramana asa pt istorie.
Tariceanu ar fi vrut sa devina Presedinte, dar nu putea pt ca locul era ocupat. Idem  cazul de mai sus.

#12
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Si analfabetii dau titluri de gramatica pe Softpedia...
Cred ca sarmanul a vrut sa se refere la a voi, a vrea si gresitul (dar tot mai prezentul) a vroi...

http://cumsescrie.ro...-voi-si-a-vrea/

a vrea şi a voi – verbe cu sensuri similare: a avea de gând să, a intenţiona.

Conjugare
a voi a vrea
Indicativ  imperfect
eu voiam   eu vream
tu voiai tu vreai
el/ea voia el/ea vrea
noi voiam noi vream
voi voiaţi   voi vreați
ei/ele voiau   ei/ele vreau

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate